Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır ?

2

Yeni doğan bebek sgk kaydı nasıl yapılır ? Çocuk sahibi olan anne/babaların merak ettiği konuların başında çocuklarının Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde yenidoğan sgk kaydının nasıl yapılacağı hususu. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ülkemizde Kamu Kurumlarında yapılan işlemler de bir hayli hızlandı.

Eskiden sağlık karnesi ve yeni doğan bebek sigortası için neredeyse 6 ay beklerken şimdi ise bir kaç dakika içerisinde bitirilebilmekte. Yeni doğan çocuğun SGK’ya kayıt işlemi de çok basit. Takip etmeniz gereken yollar, yeni doğan bebek için sgk işlemleri,  yeni doğan bebeğin sgk kaydı nasıl yapılır, yenidoğan sgk kaydı sorgulama gibi yeni doğan bebeğin ssk işlemleri hakkında tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Yeni doğan bebek ssk işlemleri

Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıt işleminden önce çocuğun öncelikle Nüfus kaydının yapılması gerekiyor. Son düzenleme ile Nüfus kayıtları da artık otomatik oluyor. Hastane doğumları Nüfus Müdürlüğüne online ortamda bildiriyor ve Nüfus çocuğun kaydını yapıyor. Tabi bu işlem biraz uzun sürebileceğinden siz de doğum raporu ile Nüfus Müdürlüğü’ne uğrayarak çocuğun nüfus kaydını hemen yapabilirsiniz.

Nüfus kaydının ardından size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne çocuğun geçici kimlik belgesi ile başvurun. SGK GSS işlemleri servisine uğrayın. Burada Sağlık Provizyon ve Aktivasyon sisteminde çocuğunuz T.C. si ile sistem güncellemesi yapılmasının ardından çocuğunuz SGK’ya otomatik olarak kaydolmuş olacaktır.

Yeni doğan bebeklerin sağlık güvencesi

Çocuğun SGK kaydı için herhangi bir başvuru formu falan doldurmanıza gerek yok. Geçici kimlik belgesi yeterlidir. Tabi burada şu soru da akla geliyor. Çocuğun sağlık güvencesi nasıl oluyor ? Anne ve babanın her ikisinin de güvencesi varsa çocuk kimden yararlanıyor ?Anne ya da babanın sağlık güvencesi yoksa ya da prim borçları varsa çocuğun sağlığı nasıl oluyor? Aklıma geldiği kadarıyla aşağıda örneklendirmeye çalışayım.

 • Eğer anne ve babanın güvencesi varsa çocuk otomatik olarak babanın sigortasına geçer. Ancak talep etmeniz halinde annenin sigortasına aktarımı sağlanır.
 • Anne ya da babanın prim borcu varsa çocuk borçlu olunsa bile bu sigorta kapsamından yararlanır. Örneğin baba bağkur prim borçlusu olsa bile çocuk 18 yaşına kadar babasının bağkuru üzerinden sağlık güvencesinden yararlanır.
 • Anne ya da babanın herhangi bir güvencesi yoksa çocuk otomatik olarak 18 yaş altı sigortaya geçer. Yine 18 yaşına kadar devlet güvencesinde olur ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir.

Bebeğin kayıt işleminin ardından sigorta kapsamında yapılacak işlemler bitmiştir. Tabi yeni doğan çocuğa devlet tarafından bir takım ödemeler yapılmaktadır. Doğum ve ya emzirme yardımı olarak adlandırılan bu ödemelerden de dilerseniz kısaca bahsedelim.

Bebeklerin sigortası otomatik yapılacak

Son yapılan düzenlemeler ile artık doğum bilgisi hastane tarafından Nüfus Müdürlüklerine gönderilmekte ve Nüfus kaydından sonra bebeğin yeni doğan bebeği sgk ya kaydetmek de otomatik olmakta. Ancak bazı durumlarda SGK sistemi Nüfus veri tabanından bilgileri sağlıklı çekemediğinden problem yaşanabilmektedir. Sorun yaşamamak adına her ne kadar yeni doğan sgk bildirimi otomatik olarak yapılıyor olsa da siz yukarıdaki aşamaları takip ederek yenidoğan bebek sgk bildirimi işlemini hızlandırabilirsiniz.

Çocuğun sgk’ya kaydı sorgulama

Çocuğu sgk ya kaydettirme ya da yeni doğan bebeğin sigortaya kaydından sonra sosyal güvencesinin ne olduğu konusunda sorgulamayı online olarak yapabileceğiniz bir uygulama maalesef yok. sgk yeni doğan bebeğin sgk kaydının talebini ya da yeni doğan sgk kaydı sorgulamasını e devlet sisteminden de yapamazsınız.

Yeni doğan bebeğin sosyal güvencesini açtırmak için yapmanız gereken yukarıda da bahsettiğimiz gibi vakit kaybetmeden Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramak. Yeni doğan bebeklerin sağlık güvencesi hakkındaki işlemler yukarıdaki gibi. Kayıttan sonra çocuğumun sgk kaydı sorgulamasını herhangi bir SGK’dan ya da eczaneden yapabilirsiniz. Şimdi gelelim yeni doğan SGK ve doğum parası ile diğer hususlar konusunda çok sorulan sorular ve cevaplarına.

Memurun yeni doğan çocuğu sgk’ya bildirme

Devlet memurları için de yeni doğan sigorta kayıt işlemleri yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde olacaktır. Öğretmen yeni doğan çocuğu sgk’ya kayıt işlemi de aynı şekilde olmalıdır.

Yeni doğan bebek sgk yardımı

Eğer anne ya da babadan birisi 4a ssk ya da 4b bağkur kapsamında ise ve çocuğun doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta varsa ve tabi bağkur kapsamında ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcu yoksa SGK tarafından bir defaya mahsus emzirme yardımı ödenebilmektedir. Güncel emzirme parası tutarları ve emzirme yardımından yararlanmak için yapmanız gerekenleri öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-emzirme-yardimi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK tarafından ödenen emzirme yardımı haricinde de anne ve babaya çeşitli Kurumlar tarafından doğum parası, analık parası, çocuk parası adı altında ödemeler yapılmakta. Tüm bu yardımları tek başlıkta topladık. Güncel yardım tutarları ve bu yardımlardan yararlanmak için yapılması gerekenleri öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/dogum-parasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk yeni dogan çoçuk parası sorgulama

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bağkur ve ssk kapsamındaki anne ve babaya gerekli şartların sağlanması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emzirme yardımı ödeneği ödenmektedir. Bu ödenek de otomatik olarak yapılmaktadır. Doğum emzirme kaydı hastane tarafından yapıldıysa, çocuğun nüfus kaydı  da gerçekleşti ise SGK emzirme parasını 15 gün içerisinde bankaya/PTT ye gönderir. Ödemenizin gönderilip gönderilmediğini e-devletten sorgulamak için yeni doğan sgk çocuk yardımı sorgulama sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

E devlet yenidoğan kayıt nasıl yapılır ?

Yukarıda yeni doğan sgk işlemleri bölümünde ayrıntılı olarak anlatıldığı üzere yeni doğan çocuğun sgk kaydı otomatik olarak yapılmaktadır. Yeni doğan bebek sağlık sigortası sorgulaması ya da yeni doğan bebeğe sağlık sigortası açtırma başvurusu e-devlet üzerinden yapılamamaktadır.

Yeni doğan çocuk SGK işlemleri, emzirme ve doğum yardımı parası konusundaki tüm soruları yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

2 Yorum
 1. Hakan YENİLMEZ

  Doğum yardımı başvurusunu anneler mi yapmak zorunda yada babası olarak işlemleri ben yapabilir miyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru formunu doldurun. Anne imzalasın. Siz verebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.