Doğum Borçlanması Hesaplama & Tutarlar Artmadan Başvur & 2023 Güncel

Doğum borçlanması hesaplamaDiğer adı ile çocuk borçlanması kadınlara verilen bir haktır. Kadınlar sigorta/bağkur v.s. kapsamındaki başlangıç tarihinden sonra doğan 3 çocuğa kadar sgk çocuk borçlanması yapabiliyor ve borçlandığı bu hizmetleri emekliliğe saydırabiliyor. Böylece analık borçlanması yapan kadınlar daha erken emeklilik hakkına sahip olabilir.

Analık borçlanması hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden yapılmakta. 2023 asgari ücretin belli olması ile birlikte 2023 doğum borçlanması için ödenecek en düşük ve en yüksek tutarlar da belli oluyor. Bu yazımızda doğum borçlanması kaç tl, doğum borçlanması nasıl hesaplanır, doğum borçlanması nereye ödenir gibi konularda kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

SGK doğum borçlanması nedir?

Kadınlara ilk defa sigorta primi yatış tarihinden sonra doğan çocukları için her bir çocuğa maksimum 720 gün olmak şartı ile 3 çocuğa kadar borçlanma hakkı veren uygulamadır. Borçlanılan süre kadının prim gün sayısına ilave edilir ve emeklilik hesaplamasında dikkate alınır.

Doğum borçlanması şartları nasıldır?

Kadınlarda çocuk borçlanması şartlarını kısaca şu şekilde belirtebiliriz;

 • Doğum tarihinden önce sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında sigorta başlangıcınızın olması gerekiyor. Eğer doğumdan önce giriş yoksa borçlanma hakkınız yok.
 • Doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adınıza herhangi bir kapsamda SGK primi ödenmemiş olması gerekir. Eğer bu 24 aylık sürede adınıza kısmi olarak prim ödemesi yapıldıysa prim ödenmeyen kısımları borçlanabilirsiniz.

Doğum borçlanması kaç çocuğa yapılır?

Yukarıdaki iki şartı sağlıyorsanız her çocuk için 720 gün olmak üzere toplamda 3 çocuk için en fazla 2160 güne kadar borçlanma yapma hakkınız var.

Doğum borçlanması hesaplama nasıl yapılır ?

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi sgk çocuk borçlanması hesaplaması asgari ücret üzerinden gerçekleştirilir. Doğum borçlanması için ödenecek en düşük günlük tutar brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si en yüksek ise hesaplanan bu tutarın 7,5 katıdır. Dolayısıyla asgari ücret yükseldikçe borçlanma için ödenecek tutarlar da değişmektedir. Bu yüzden zamlardan etkilenmemek adına 31 Aralık tarihine kadar başvuru yapmakta fayda bulunmaktadır.

Sigorta öncesi doğum borçlanması çıkabilir. Böylece kadınlar sigortadan önce doğan çocukları için de doğum borçlanması yapabilir. Peki sigorta öncesi doğum borçlanması ne zaman çıkacak ? Bilgi için hemen sigorta öncesi doğum borçlanması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çocuk borçlanması ne kadar oldu?

Güncel doğum borçlanma tutarları şu şekildedir;

 • 01 Temmuz 2022 tarihi itibariyle talepte bulunacaklar için ise 69,02 TL olarak belirlenmiştir.
 • 01 Ocak 2023 tarihinden itibaren talepte bulunacaklar için ise en düşük borçlanma tutarları aşağıdaki tablodaki gibi olacaktır:
Doğum borçlanması günlük en düşük tutar106,75 TL
Doğum borçlanması günlük en yüksek tutar800,64 TL
1 Çocuk ( 720 gün borçlanma) taban tutar76.861,44 TL
2 Çocuk ( 1440 gün) taban tutar153.722,88 TL
3 Çocuk ( 2160 gün) taban tutar230.584 TL

720 gün doğum borçlanması ne kadar ?

Bir çocuk için 31 Aralık 2022 tarihine kadar talepte bulunmanız halinde 720 güne kadar yapılacak borçlanma için ödenecek en düşük tutar 49.694,00 lira olacaktır. 01 Ocak 2023 tarihinden sonra talepte bulunacaklar için 76.861,44 TL’ye yükselecektir.

2 çocuk doğum borçlanması ne kadar 2023

İki çocuk için maksimum 1440 güne kadar borçlanma yapılabilmekte. Doğum sonrası 24 aylık sürede adına hiç prim ödemesi yapılmayan annenin 1440 için borçlanma yapması durumunda 31.12.2022 tarihine kadar başvuracaklarda 2 çocuk için doğum borçlanması borçlanma tutarı en düşük 99.360,00 lira olacaktır. 01 Ocak 2023 tarihinden sonra başvuracakların ödeyecekleri tutar ise 153.722,88 TL olacaktır.

3 çocuk doğum borçlanması ne kadar 2023

Anne,  sigorta giriş tarihinden sonra doğan 3 çocuğu için doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adına hiç prim ödememiş olması kaydı ile toplamda 2160 güne kadar borçlanma yapabilmekte. 2160 güne kadar yapılacak 3 çocuk borçlanması için 31 Aralık 2022 tarihine kadar talepte bulunanlar en düşük borçlanma toplam tutarı 149.040,00 TL olacaktır. 01 Ocak 2023 tarihinden sonra başvuracakların 3 çocuk için ödeyecekleri tutar ise en düşük 153.722 TL olacaktır.

Doğum borçlanması yaşı geri çeker mi?

Doğum borçlanması istisnai bir durum haricinde emeklilik yaşını geri çekmez. Tek istisnai durum staj sigorta başlangıcı ile normal sigorta girişi arasında doğan çocuk varsa ve bu aralıkta doğan çocuk için borçlanma yapılırsa borçlanılan süre kadar sigorta başlangıcı geri çekiliyor. Onun haricinde girişi etkilemez.

Doğumdan sonra sigortalı olanlar doğum borçlanması yapabilir mi ?

Mevcut uygulamada sigorta tescil tarihinden önce doğan çocuklar için borçlanma yapılamıyor. Sigorta öncesi doğan çocuklar için borçlanma yapılabilmesi kanuni düzenlemeye bağlı. Şu an için bu yönde bir düzenleme gündemde görünmüyor.

Doğum borçlanması başvurusu nasıl yapılır?

Eğer son çalışmanız sigorta ya da bağkur ise son çalışmanızın bağlı olduğu SGK’ya, memur iseniz kendi Kurumu’nuza başvuru yapabilirsiniz. Eğer son çalışma memuriyet ise ve görevden ayrıldıysanız bu durumda başvurunuzu Mithatpaşa Cad. Sıhhıye Mah. No:7 Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Ankara adresine göndermeniz gerekir. Borçlanma başvurusunu e-devletten de kolayca yapabilirsiniz. Hemen e-devletten SGK borçlanma başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ederek online nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Doğum borçlanması için gerekli evraklar nelerdir ?

Doğum borçlanması başvurusu için borçlanma başvuru formu ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Haricinde bir belge istenmez. Doğum borçlanması başvuru formunu buradan indirebilirsiniz : doğum borçlanması başvuru formu indir.

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar 2023

Sosyal Güvenlik Kurumunun kredi verilmesi yönünde anlaşma sağladığı bir banka bulunmamaktadır. Doğum borçlanma kredisini kendi imkanlarınız ile çekmeniz gerekiyor. Doğum borçlanması kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Garanti BBA,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Akbank
 • Deniz Bank.

Ziraat bankası doğum borçlanması kredisi 2023

Hem yapılandırma zamanlarında hem de normal zamanlarda Sosyal Güvenlik Kurumu prim ve borçlanma tutarları için kredi sağlayan en önemli bankalardan birisi de Ziraat Bankası’dır.

 • Eğer sicil notunuz ve kredibiliteniz yüksekse Ziraat Bankası’na başvurarak doğum borçlanması kredisi alabilirsiniz.
 • Doğum borçlanması banka kredisi Başvurularınızı size en yakın şubeye kimliğiniz ile uğrayarak yapabilirsiniz.
 • Başvuru esnasında yanınızda maaş bordrosu, kimlik ve diğer talep edilen gerekli evrakları götürmeyi ihmal etmeyin.

Doğum borçlanması kredisi hesaplama

Verilecek kredi ve geri ödeme tutarı kredi alınan bankaya, ödeme vadesine ve güncel faiz oranlarına göre farklılık göstermektedir. Ayrıca bankalar maaş müşterileri ile krebilitesi yüksek müşterilere farklı kredi faiz oranları ile kredi kullandırabilmektedirler. Bu yüzden hesaplama için öncelikle size verilen faiz oranı gereklidir. Bankadan bunun hesaplatmasını yapabilirsiniz.

Doğum borçlanması ödemesi nasıl yapılır?

Borçlanma başvurusunu yaptıktan sonra SGK size yazı tebliğ eder. Bu yazıyı tebliğ aldıktan sonra en geç 1 ay içinde ödeme yapmanız gerekiyor. Ödeme işlemini SGK ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerinden, ATM’lerden ve mobil ya da internet bankacılığından yapabilirsiniz. Ödeme menüsü: SGK ödemeleri-SGK Borçlanma . T.C. numaranız ile ödeme yapmanız gerekiyor.

Doğum borçlanması hangi bankaya ödenir ?

Ödemeler Türkiye’de şubesi olan tüm bankalardan yapılabilmekte. Ödeme menüsü yukarıdaki gibidir. Dilerseniz mobil ya da internet bankacılığı kanallarından birisi aracılığı ile T.C. numaranız üzerinden ödeme sağlayabilirsiniz. Ödeme yapılabilen başlıca bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • PTT,
 • Halk Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • TEB,
 • Garanti Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Şeker Bank.
 • Finans Bank.

Doğum borçlanması emekli maaşını nasıl etkiler ?

Borçlanılacak süre emekli maaşında büyük etkiye sahiptir. Eğer çocuk 2000’den önce doğduysa borçlanmak maaş konusunda büyük avantaj sağlar. 2000 sonrasında doğan çocuklar için yapılacak doğum borçlanması alınacak emekli maaşı üzerinde pek etki sahibi olmaz.

Doğum borçlanması taksitlendirme nasıl yapılır ?

E-devletten ya da başvuru formu ile başvurunun ardından;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeye ilişkin toplam tutar, gün sayısının yer aldığı yazıyı kişiye elden ya da posta yolu ile tebliğ eder.
 • Yazı tebliğ alından sonra ödeme süresi 1 aydır.
 • 1 ay içerisinde ödemenin peşin olarak ve tek seferde yapılması gerekir. Taksitlendirme yoktur.
 • Eğer imkan varsa kredi çekerek ödeme yapabilirsiniz.
 • Toplam çıkartılan borcun bir kısmını ödemeniz durumunda ödediğiniz kısım kadar gün satın almış olursunuz. Kalan kısımları daha sonra yeniden başvurarak borçlanabilirsiniz.
Doğum borçlanması hangi bankaya yatırılıyor?

Ödeme işlemleri Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalardan yapılabilmektedir. Ziraat, Halk, Vakıfbank, PTT şubeleri, Türkiye İş Bankası, Deniz Bank, Garanti Bankası ve diğer tüm bankalardan ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum borçlanması için bankalar kredi veriyor mu?

Borçlanmalar için bankalar krediyi genellikle yapılandırma dönemlerinde aylık bağlanabilecek olan kişilere veriyor. SGK, yapılandırma dönemlerinde bankalarla protokol imzalayarak borçlanma yapıp ödemesi durumunda aylık bağlanabilecek olanlara kredi imkanı sağlıyor. Bunun dışında bankalar borçlanma için kredi imkanı sağlamıyor.

Doğum borçlanması nasıl öğrenilir?

Borçlanma sigortadan sonra doğan 3 çocuğa kadar ve her bir çocuk için 720 güne kadar yapılabilmektedir. Başvuru işlemleri E-devlet üzerinden ya da dilekçe ile SGK’ya yapılabilmektedir. Başvuru yaptıktan sonra ödemelerinizi online kanallar ya da anlaşmalı bankalar üzerinden yapabilirsiniz. Ödemeden sonra SGK Tescil ve Hizmet dökümünüzde borçlanma olarak hizmetiniz işlenmiş olacaktır.

Doğum borçlanması giriş tarihini geri çeker mi?

Borçlanma sigorta, bağkurdan sonra doğan çocuklar için yapılabilmektedir. Tek bir istisna dışında doğum borçlanması sigorta başlangıcını geri çekmemektedir. Sadece hizmet olarak işlenmektedir. İstisna ise staj/çıraklık girişi ile ilk defa uzun vade sigorta kolu kapsamında başlanan tarih aralığında yapılacak borçlanma için geçerlidir. Bu durumda borçlanılan süre kadar ilk başlangıç geri çekilmektedir.

Doğum borçlanması 1260 güne sayılır mı?

Bildiğiniz gibi 01.05.2008 tarihinden önce ilk defa herhangi bir sigorta kolu kapsamına girenler için emeklilik şartları değerlendirilirken son 7 yıl içinde hangi hizmetin 1260 günden fazla olduğuna bakılmaktadır. Borçlanma yapılacak süre eğer bu son 7 yılın içerisinde ise 1260 gün hesabında dikkate alınır. İçerisinde değilse alınmaz.

Doğum borçlanması e devletten yapılır mı?

Bağkur ve ssk için doğum borçlanması başvurularınızı E-devletten yapabilirsiniz.

Doğum borçlanması ne zaman yapılmalı?

Bunun için belirlenmiş bir zaman yok. Herhangi bir zaman başvurunuzu yapabilirsiniz. Asgari ücret bağlı borçlanma tutarlarında olabilecek artışlara karşı 31 Aralık tarihinden önce başvurmanız iyi olacaktır. 01 Temmuz itibariyle asgari ücretin arttırıldığı yıllarda da 30 Haziran’a kadar başvurmakta yarar olacaktır.

Kimler doğum borçlanması yapamaz?

Doğumdan önce herhangi bir kapsamda kısa ya da uzun vade prim ödemesi olmayan kadınlar borçlanma başvurusu yapamaz. Buna ilave olarak çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık ( 720 gün) sürede adına emeklilik primi ödenenler de borçlanma yapamazlar.

Doğum borçlanması dilekçesi nereye verilecek?

Borçlanma başvuruları E-devletten ve SGK’ya elden ya da posta ile yapılabilmektedir. SGK’ya elden ya da posta ile başvuru yapacaksanız başvuru formunu son çalışmanızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermelisiniz.

Doğum borçlanması başvuru iptali nasıl yapılır?

Doğum borçlanması başvuru iptali için ayrıca dilekçe vermenize gerek yok. SGK’ya borçlanma başvurunuzu yaptığınızda borçlanma yazısı adresinize gönderilir. Ödemek için 1 ay süreniz var. Ödemediğinizde işlem kendiliğinden iptal edilir.

4.3/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Doğum Borçlanması Hesaplama & Tutarlar Artmadan Başvur & 2023 Güncel” üzerine 87 yorum
 1. Merhaba Ömer bey sorum şöyle
  Mesela 1000 gün doğum borçlanması yaptık iki ay sonra 700 gün daha doğum borçlanması yaptık iki borçlanma arasında sgk yada bağkur yatmadı bu durumda borçlanmalar arkarkaya geldiğinde 1260 günü geçiyor bu durumda bağkurlu mu oluyoruz cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim

  Cevapla
  • Borçlanmalar çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık süreye hizmet olarak işlenir. Başvuruda son çalışma bağkur ise bağkur, SSK ise SSK’dan yapılır. 2520 gün geri giderek bu şekilde hesaplamanız gerekir.

   Cevapla
 2. merhaba ssk ile çalışırken dogum borçlanması günlük ücreti ile ssk çalışmaz iken yapılan doğum borçlanması günlük ücreti aynı mıdır.

  Cevapla
 3. Ömer Bey ; Merhaba benim sorum şu şekilde 20.03.1978 doğumluyum
  staj giriş tarihi : 16.09.1996
  işe giriş tarihi : 01.07.1998
  işten çıkış tarihi : 16.06.2009
  3371 4/A günüm var.
  2003 yılında çalıştığım dönemde ilk çocuğum oldu.
  2010 yılında çalışmadığım dönemde 2. çocuğum oldu.
  EYT ye hak kazanıyor muyum ?
  EYT den faydalanmak için doğum borçlandırması yaptırmam gerekir mi ?
  Bu konuda beni de bilgilendirirseniz mutlu olurum. Şimdiden Teşekkür ederim.

  Cevapla
 4. Slm ben 1987 Haziran 1ise başlama 3740 günüm var 2cocugum SGK dan sonra 1993 ve 1995 doğumlu çocuklarım ben 5000 bin günden yararlana bilirmiyim

  Cevapla
 5. Merhaba,
  03.02.1971 doğumluyum
  İşe başlangıç tarihim 14.08.1995
  22.04.2009 tarihinde doğan çocuğum için doğum borçlanması yaptım.
  Ancak tavandan yaptım.
  Sorum: asgari veya tavandan yatırımam arasında büyük fark olur mu emekli maaşımda( 4696 prim günüm var ve 406 gününü borçlandım)

  Cevapla
 6. merhaba. 1977 doğumluyum.
  sgk ilk girişim 1.3.1997
  31.10.2022 tarihi itibari ile 3008 gün kazancım var, çalışmaya devam ediyorum.
  çalışmadığım gunlerde 28.5.2003 ve 27.06.2077 tarihlerinde 2 çoçuk doğurdum, pimli gunlerle çakışmıyor.
  720 gun borçlanmak ve 99.360 tl odeyerek erken emeklı olmak konusunda tavsiyeniz nedir.
  tesekkurler

  Cevapla
  • Merhaba. Mevcut durumda 53 yaş 5900 gün ya da 58 yaş 3600 günle emeklilik hakkınız var. EYT nasıl çıkacak henüz net değil. Siz Aralık ayı sonunda bence borçlanma talebinizi verin. EYT yasasına göre ödeyip ödemeyeceğinize karar verirsiniz.

   Cevapla
 7. Ömer Bey Merhaba,

  Ablam için bir sorum olacak- 02.06.1976 doğumlu 17.07.1995 sigorta girişi var o tarihte toplam 150 gün prim ödemesi var. 2006 ve 2009 doğum tarihleri olmak üzere 2 çocuk sahibi. Eyt ve daha farklı türlü (Doğum borçlanması vs) nasıl emekli olabilir.

  Teşekkür Ederim.

  Cevapla
 8. Aralik 1979 dogumluyum, ev hanimiyim hic calismam yok. 1995 den beri Almanyadayim 3 Cocuk annesiyim. Ilk cocuk 15.05.98 de dogdu

  Hizmet dökümünde annelikten dolayi 09.04.98 baslangic tarihi kayitli

  Herhalde bagkur borclanmasi yapabiliyorum.

  Kac yasinda emekli maasi alabilirim ve kac gün borclanma yapmak gerekir.
  Günlük prim ne kadar acaba tesekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. Çalışma yoksa çocuk borçlanması giriş olarak sayılmıyor diye biliyorum. Bunu bir SGK’dan sorun ikametin giriş olarak sayılıp sayılmayacağı hakkında.

   Cevapla
 9. Merhaba,
  Ben 09.03.1977 doğumluyum. başlangıç tarihim 25.05.1997. 5577 prim günüm var.
  2010 ve 2016 doğumlu 2 çocuğum var. Sadece 2016 yılında doğan çocuğumda çalışmadım. Prim gün sayım doldu fakat, doğum borçlanması da yapsam emekli maaşında prim günü arttığı için artış olur mu? Doğumborçlanması yapmak mı mantıklı yapmamak mı?

  Cevapla
  • Merhaba. Bence borçlanma yapmanıza gerek yok. Ortalama kazancınızı değiştirmez. Ayrıca 2008 sonrası hizmete aktarılacak emekli maaşınızı düşürür.

   Cevapla
 10. merhaba,

  03.12.1976 doğumluyum
  sigorta giriş tarihim 05.12.2000
  sigortalılık sürem 22 yıllık tüm primlerim ödendi.
  2005 yılında doğum yaptım.
  2 yıllık doğum borçlanması yaparak eyt den yararlanabilir miyim?
  teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. EYT için başlangıcın 08.09.1999 tarihinden önce olması gerekiyor. Doğum borçlanması bunu sağlamıyor maalesef.

   Cevapla
 11. Hocam merhaba,
  1982 doğumluyum, işe başlama tarihim 01.02.1999 ,
  Pirim Ödeme Gün Sayım 3350,
  2009 ve 2011 doğumlu iki çocuğum var,
  EYT den yararlanabilirmiyim ve Doğum borçlanması yapmalımıyım?
  İlginiz için çok teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. Giriş tarihi olarak EYT kapsamındasınız. Ancak EYT yasasının tam olarak nasıl çıkacağı net değil. Yasayı bekleyin. Gerekirse doğum borçlanması yaparsınız. Yasa taslağı çıkınca tekrar yazın. Dönem dönem bana da sorabilirsiniz.

   Cevapla
 12. Merhaba,

  sigorta baslangicim 03.08.1998
  dogum tarihim 29.06.1977
  prim odeme gun sayim 3363, 2010 dogumlu ikiz cocuklarim var.
  dogum sonrasi 8 yil calismadim.
  Is hayatina dondum, su an sigortaliyim.
  sizce su an dogum borclanmasi yapmak dogru olur mu?
  bir de ikiz cocuklarda 2 cocuk gibi 1440 gun borclanabiliyor muyum?
  yardimci olabilir misiniz? tesekkur ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. EYT’yi bekleyin bence. İkiz çocuklar için sadece 720 gün borçlanabilirsiniz diye biliyorum. İstisna yok yani.

   Cevapla
   • Merhaba hocam sigorta başlangıcı 01.06.1992 ve 1998 doğumlu 1 çocuk annesiyim primim 4600 doğum borçlanması yapsam ne kadar öderim eyt ile emekli ola bilirmiyim

    Cevapla
    • Merhaba. Normalde 5600 günü tamamladığınızda emeklisiniz zaten. EYT’lik bir durumunuz yok. Doğum borçlanması yaparak tamamlayabilirsiniz eksik hizmeti. Günlük doğum borçlanması tutarı 69 TL. Borçlanmak istediğiniz gün sayısı ile çarpabilirsiniz.

     Cevapla
   • Merhaba Ömer Bey,
    oncelikle bilgiler icin cok tesekkur ederim.
    3393 gun su anda prim odeme gun sayim, ikizler icin anladigim kadariyla sadece 720 gun borclanabiliyorum.
    720 gun borclandigim zaman Eyt den faydalanma sansim var mi yoksa prim gun sayim eksik kaldigi icin borclanmamin bir anlami olmuyor mu?
    sonra borclanmak daha mi mantikli?
    sigorta baslangici: 03.08.1998
    dogum tarihi: 29.06.1977
    yardiminizi rica ederim.

    Cevapla
    • Merhaba. EYT konusunda şu an net bir bilgi yok. Borçlanma başvurunuzu bence bu ay sonuna kadar yapın. EYT’de size uyacak bir düzenleme çıkarsa en azından borçlanmayı 2022 tutarlarından ödemiş olursunuz.

     Cevapla
     • merhaba,

      cevaplariniz icin tesekkur ederim. Tavsiyeniz uzerine
      dogum borclanmasi icin basvuru yaptim ancak odeme yapmadim, nasil ve nereden yapilacak bir bilgi de bulamadim, yukarida borclanma yazisi adresinize gonderilecek diye bir bilgi var, sanirim onun uzerine odeme yapacagim. Cikan Eyt duzenlemesine gore sizce dogum borclanmasi yapmaliyim? Prim gun sayim yine eksik kaliyor ama basvurum bu ayda oldugu icin eski fiyattan odeyecegim diye dusunuyorum o yuzden yapmak mi mantikli ? yorumunuzu rica ederim. Prim gun sayim dolmadan beni etkileyen bir durum yok anladigim kadariyla.
      sigorta baslangıcı :03.08.1998
      dogum tarihi:29.06.1977
      prim gun sayisi:3393
      720 gun borclanma hakkkim var.

     • Yazı size tebliğ edildikten sonra ödeyebilirsiniz. 3600 gün için mevcut durumda yaş şartı 58. EYT de indirim olabilir. 5000 güne tamamlayabilseniz hemen emekli hakkınız olur.

 13. Merhaba,
  119 gün için doğum borçlanması yaptığımda SGK prim ödeme gün sayımı doldurmuş oluyorum.
  Emekli maaşımı şu an için 5250 tl +209 tl olarak hesaplıyor SGK sistemi.
  Doğum borçlanması 2007 yılı için olacak.
  Borçlanma günlük tutarı için nasıl bir hesaplama yapmalıyım?
  Eksik günler için e-devletten başvuru yapıp tutarı asgari ücret zammından önce ödeyeceğim.
  Yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
  • Merhaba. Bunun bir hesaplama formülü yok. Anladığım kadarıyla ortalama kazancınız asgarinin biraz üzerinde. Bu durumda borçlanma günlük tutarını da ortalama %20-25 kadar yüksekten ödemeniz ortalamanızı korur diye düşünüyorum.

   Cevapla
 14. merhaba,
  04/08/1977 doğumluyum. 4a tescil tarihim 21/09/1992 hizmete başlama tarihim 07/12/1994. 4200 prim günüm var ve 820 gün iki çocuk doğum borçlanma hakkım var. bu durumda nasıl emekli olabilirim. bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 15. selamlar,
  10.08.2010 girişliyim.Banka sandıkları ve ssk primlerim suana kadar 2018 prim günüdür.1988 doğumluyum ve Aktif çalışmaktayım, çocuk borçlanması yapmak bu durumda mantıklı olur mu? Emeklilik dönemine yakınken borçlanmak mı daha mantıklı olur?

  Cevapla
  • Merhaba. Hizmete ihtiyacınız olursa ileride yaparsınız. Bence gerek yok. Zaten emeklilik yaşınıza kadar hizmeti tamamlamış olursunuz.

   Cevapla
 16. merhaba,
  07.09.1973 doğumluyum. 01.10.1992 tarihinde ilk işe giriş tarihim. 3517 gün primim var. 1995 tarihli ve 2000 tarih doğumlu iki çocuğum var, bunlara 1440 gün borçlanma yapsam, acaba kaç gün daha çalışmam veya kaç prim günün de ve kaç yaşın da emeklilik hak ederim.

  Cevapla
 17. Merhaba Omer bey,
  01.10.1984 sigorta girisim var 4 gun prim odenmis!Daha sonra 1992 de 90 gun prim odenmis! sonrasinda calismadim! ardindan 1998 de ve 2003 yillarinda iki cocugum oldu.2010 yilindan itibaren 935 gun istege bagli prim odemem ve 2013 yilindan itibaren sigortali olarak calismam var! toplamda 2606 gun Sgk prim odemem var. Emekli olabilmem icin izlemem gereken en akilci yontem sizce ne olabilir?( ornegin 2 cocugum icin 1440 gun dogum borclanmasi yaparak 5000 gune primimi tamamlamam mumkunmu?)

  Cevapla
  • Merhaba Gülay HANIM. 5000 günü tamamladığınızda hemen emekli olabilirsiniz. 3600 günden ise 58 yaşı tamamlamanız gerekir. Eksik hizmetleri doğum borçlanması ile tamamlayabilirsiniz. Doğum tarihinizi yazmadığınız için hangisi size daha uygun yazamıyorum. Doğum tarihinizi de yazarsanız net bir tavsiyede bulunabilirim.

   Cevapla
   • Oncelikle geri donusunuz icin cok tesekkurler Omer bey. Dogum tarihim = 24.08.1968
    Kusura bakmayin tekrar soruyorum ama eksik prim gunlerim 5000 gun ile emeklilik icin yaklasik olarak 1500 gun! 2 cocugum icin alacagim azami dogum borclanmasi ile bu sayiyi tamamlarsam emeklilik icin hemen basvurabilirmiyim? (2606+935=3541 gun ile azami dogum borclanmasi olarak 2 cocuk icin 720+720=1440 toplami 3541+1440=4981 yani dogum borclanmasi ile beraber 19 gun daha calisarak basvuru yapabilirmiyim?)

    Cevapla
    • Rica ederim Gülay HANIM. Evet 5000 günü tamamlamanız halinde belirttiğiniz giriş tarihine göre emekli olabilme hakkı kazanmaktasınız. Bence bir an önce borçlanın ve ödeyin. Kalan süreyi de tamamlayın. Maaş kaybınız olmasın.

     Cevapla
    • İyi geceler efendim.1:2:1974 doğumluyum . sigorta giriş tarihi 1994 635 günüm var . İlk oğlum 1997 doğumlu 2 .oğlum 2005 doğumlu ve engelli .benim sorum doğum borçlanması yaparsam nasıl yol izlemeliyim emeklilik hakkı alablmem için ayrıca herhangi bir işte çalışmıyorum ( not: mail adresi oğlumun )

     Cevapla
     • Merhaba. Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Her iki çocuk için eğer doğum sonrası 24 aylık sürede adınıza prim ödenmediyse 1440 güne kadar borçlanma yapma hakkınız var.

 18. Merhaba hocam. Eşimin emeklilik vakti geldi ve biz bazı haklarımız olduğunu yeni öğrendik.Bu haklar ve imkanlar dahilinde, eşimin emekliliği için birkaç tereddütümüz var. Yardımcı olursanız çok memnun olacağız. Şimdiden teşekkür ederiz.
  Bilgiler;
  Eşim 09.09.1969 doğumlu, 01/12/1995 SSK başlangıç
  Prim yatırılma süreleri.
  01.12.1995-28.02.1999 arası: SSK  1139 gün
  01.07.2008-30.09.2008 arası; isteğe bağlı tabandan SSK 90 gün
  01.10.2008-07.11.2018 arası isteğe bağlı tabandan BAĞKUR 3637 gün.
  08.11.2018 – 31.07.2021 devam ediyor. SGK 962 gün. (Brüt 5500TL ortalama)
  Mevcut bilgilere göre emeklilik tarihi 09.09.2021 (Bu tarih itibarı ile Toplam Prim 5920 gün olacak) (Sanırım bu durumda Bağkur emeklisi oluyor)

  Sorum:
  16/07/2002 doğum yaptığı tarih. SGK dan emekli olabilmesi için gerekli olan son 1260 gün şartını doldurabilmesi için 300 gün doğum borçlanması yapmayı planladık. Hesabımız ve yapacağımız işlem doğru mu? Ayrıca taban veya tavandan borçlanarak ödeme yapmamız veya 300 yerine 720 gün prim ödemesi yapmamız emekli maaşına nasıl etki eder?  

  Cevapla
   • Cevabınız için çok teşekkür ederim Hocam. İnternette böyle bir metinle karşılaştım. Doğruluk payı nedir acaba;
    “Doğum borçlanması yaptığınız tarihte en son hangi statüden prim ödediyseniz, borçlanma primleriniz de o statüye sayılıyor. Yani Bağ-Kur ve isteğe bağlı sigorta kapsamında prim öderken borçlanma yaparsanız, primleriniz 4/b kapsamında sayılıyor.
    Fakat Bağ-Kur veya isteğe bağlı sigortadan çıkar da bir işyerinden sigortalı (4/a) olursanız ve bundan sonra doğum borçlanması yaparsanız, primleriniz SSK kapsamında sayılıyor. Yani son 1.260 günü SSK’da doldurma şartını da doğum borçlanmasıyla sağlamış oluyorsunuz. ”

    Benzer bir metin bu adreste ilk maddede de var. ……………
    Şimdiden teşekkür ediyorum.

    Cevapla
 19. Merhaba,

  Peki prim günlerim odendi ise yani dogumdan sonra dogum izni haric calistiysam dogum borclanmasi icin basvuru yapilmiyor mu?

  Cevapla
 20. Merhaba,

  Sgk girisim 2004 ve 2006 dan beri calisiyorum. 3 tane coxugum var, 2006, 2010, 2016 dogumlular. 7000 gunluk prim gunum 3,5 yil sonra doluyor. Dogum borclanmasi yapabilirmiyim prim gunum doldugunda? Ne kadar birbucret odemem gerekiyor dogum borclanmasi icin. 14/7/1980 dogumluyum. Cok tesekkur ederim.

  Cevapla
  • Merhaba Müjde Hanım. Doğumdan sonraki 24 aylık sürede adınıza prim ödenmedi ise her çocuk için 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz. Doğum borçlanması için 2021 de en düşük borçlanma tutarı 31 TL.

   Cevapla
 21. Slm 1969 doğumluyum
  işe giriş:1986 ocak ayı
  Evlenmeden önce siğortalıydım 3000 günüm var şu an 6 çocuğum var ara ara çalışa bildim 42 yaşına muhatapmışım fakat 3 doğum borçlanması için banka kredi vermedi.maddi gücüm yok ne önerirsiniz nasıl bir yol çizersiniz ona göre hareket etsem en sağlıklı en uygun tşkr.ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. Borçlanma işlemi için yeni çıkacak yasayı bekleyin. Yeni yapılandırma yasası geliyor. Muhtemelen emeklilik borçlanma kredisi de verilecek. Bu kapsamda belki kredi kullanma hakkınız olur. Bizi takipte kalın.

   Cevapla
   • Merhaba Ömer bey 01/10/1988 SSK girişim var 97 den 2000 11ci aya kadar isteğe bağlı sigorta 08/10/2008 bağkur girişim var bağkur pirim 05/20011 daha sonra 20017 SSK 3ay kadar 20019 /2020 bir yıl şu an çalışmıyorum ne zaman emekli olabilirim

    Cevapla
    • Merhaba Figen HANIM. SSK kapsamında 45 yaş ve 5300 gün ya da 3600 gün 58 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz. Sigorta başlangıcından sonra doğan çocuklarınız için 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz.

     Cevapla
 22. Merhaba ben bu doğum borçlanması kredisi için soru soracaktım.ise giriş tarih:2007:08: dogum tarih:03:07:1984 % 60 engellilik raporum var.acaba emekli olduktan sonra bu krediyi odesem emekli maasimla olurmu

  Cevapla
 23. 27 04 1976 DOĞUM TARİHİM NE YAPMAM NE KADAR KREDİ ÇEKMEM GEREKLİ VE BANKALAR BORÇLANMA KREDİSİ VERE BİLİYORMU

  Cevapla
 24. 01 03 1989 tarihli sgk girişim var 2021 nisan ayında yaşım doluyor 3750 gün primim var 2 çocuğum var 2000 öncesi ikiside ne kadar kredi çekersem emekli olma hakkına sahip olurum

  Saygılarımla ;

  Cevapla
 25. Merhaba.Benim bir doğum borçlanmam nasıl olacak ve bu bir çocuk tan borclanirsam ne kadar ödemem gerekecek.geriye çalışmam gereken kaç yıl kalacak.

  Cevapla
  • Şu anda bir çocuk için doğum borçlanması tutarı 720 güne 27.475,00 TL ediyor. Emeklilik şartlarınızı bir önceki cevabımda yazdım. Buna göre değerlendirme yapabilirsiniz.

   Cevapla
 26. Merhaba 03:07:1984 işe giriş tarih:08:2007 prim günü 2144 şuan bir hamilelik var tahmini şubat sonu olacak benim doğum borclanmam ve emeklilik yaşım nasıl olacak

  Cevapla
  • Merhaba. Anladığım kadarıyla ilk sigorta başlangıç tarihiniz 2007/08 dönemi. Eğer öyle ise SSK kapsamında 7000 gün 58 yaş ile ya da 4500 gün 58 yaş ile emekli olabilirsiniz. Sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan 3 çocuk için toplamda en fazla 2160 güne kadar doğum borçlanması yapabilirsiniz. Eğer %60 engelli raporunuz varsa toplamda 4000 gün ve 20 yıllık sigorta süresi ile emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 27. 1973 tarihinde doğdum. SSK girişim 1 şubat 1992 . toplam 5529 günüm var. 1999 doğumlu % 96 engelli oğlum var. 2009_2010 tarihleri arasında 315 gün doğum borçlanması yaptım. Bu doğum borçlanmasına 1/4 gün yani 78 gün ilave edilip aynı zamanda emekli yaşımı 78 gün öne çekermi.

  Cevapla
 28. Doğum tarihim 15/05/1971
  işe giriş tarihim 01.10.1987

  İki çocuğum var,
  Doğum tarihleri 02/09/1998 ve 30/06/2013
  Doğum borçlanması yapmak ve emeklilik tarihimi kısaltmak istiyorum.
  Ne kadar öderim ve ne zaman emekli olabilirim.

  Cevapla
 29. Merhaba efendim benim sorum şöyle benim eşim 24/10/1969 doğumlu sigorta girişi 14/01/1993 işten ayrılış tarihi tam olarak tarihini hatırlayamamakla beraber 2004 yılı bu süre içerisinde 3272 gün ssk primi yatırılmış sonra 2004 yılında ve 2008 yılında iki çocuğumuz oldu ve işten çıkış tarihinden sonra hiç çalışmadı ve biz 2018 yılından itibaren isteğe bağlı bağkur primi ödemekteyiz şimdiye kadar 673 gün oldu ve devam ediyoruz biz iki çocuğumuz için borçlanma yapacaz bu borçlanma kaç tl ve kaç gün eder toplamda ne zaman emekli olabilir ve birde şu anda çalışmadığı için doğum borçlanması ı bankadan onun adına kredi çekip ödeyebilirsiniz çok teşekkür ederim biraz uzun oldu kusura bakmayın

  Cevapla
  • Merhaba Kadir Bey. Eşiniz 5600 günü tamamladığında emekli olur. Doğum borçlanmasını bağkur kapsamında yapmayın. İmkan varsa sigortalı bir işe girsin. Sigorta bildirimi yapıldıktan sonra yapın. Günlük doğum borçlanması 31.39 TL. Her bir çocuk için 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz. Kredi sadece kişinin kendi adına verilir. Ayrıca her banka borçlanma kredisi vermiyor maalesef.

   Cevapla
 30. Benim 2 sorum olacak:
  1.Eşim 01/03/1968 doğumlu ve ilk işe giriş tarihi: 16/11/1968.2020 Ocak ayı sonu itibarıyla SSK toplam vade gün sayısı 3835 olacak.3600 gün üzerinden hemen emekli olabilir mi?Yoksa kaç yaşına kadar bekleyebilir?
  2.İlk işe giriş tarihinden sonra iki çocuğumuz oldu.Birinde hiç çalışmadı diğerinde ise bir dönem çalışmadı.Ayrıca halk eğitim merkezlerinde usta öğretici olarak çalışmış olup malum eksik günlerini tamamlama hakkı verildi.Geçmişte hesaplatmıştık toplamda 1500 gün borçlanma hakkı var.Bu borçlanmayı yaptığımız takdirde toplamda kaç günü ve kaç yaşını doldurduğunda emekli olma hakkı var.Halen çalışmaktadır ve önümüzdeki yaz emekliliği düşünmektedir.Yaş ve gününü doldurmuş oluyor mu?
  Saygılarla

  Cevapla
  • Merhaba. 3600 günden 58 yaşında emekli olabilir. Yani en erken 01.03.2026 tarihinden sonra.
   Toplamda 5375 günü tamamlaması durumunda hemen emekli olur. Eğer 1500 gün borçlanma hakkınız varsa bu hesapla 5375 günü tamamlamış olmakta.

   Cevapla
 31. İlk ise giriş tarihim (Ssk):1.5 .1999
  Çıkış:31.5. 2001
  Bir oğlum var doğum tarihi:1.1 2001
  Doğum borćlanmasından kaç gün yararlanabiliyorum?

  Cevapla
  • Merhaba. 01.1.2001 tarihi ile 31.05.2001 tarihleri arasındaki sigorta primleriniz tam ödendiyse tam olarak 19 ay borçlanma hakkınız olur.

   Cevapla
 32. 2009 tarihinde işe başladım %52 engelli raporum var şu an prim günün sayım 2858 gün .çocuk borçlanması yapabilirmiyim emekli ne zaman olurum bana yardımcı olabiirmisiniz mümkün ise

  Cevapla
  • Merhaba Özlem Hanım.
   Sigorta giriş tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz ? Eğer çocuklarınız sigorta girişinden sonra doğduysa ve çocukların doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adınıza prim ödenmediyse doğum borlanması yapabilirsiniz.

   Cevapla
Yorum yapın