Doğum Borçlanması Hesaplama , Ne Kadar, Şartları 2022

45

Doğum borçlanması hesaplama. Diğer adı ile çocuk borçlanması kadınlara verilen bir haktır. Kadınlar sigorta/bağkur v.s. kapsamındaki başlangıç tarihinden sonra doğan 3 çocuğa kadar sgk çocuk borçlanması yapabiliyor ve borçlandığı bu hizmetleri emekliliğe saydırabiliyor. Böylece analık borçlanması yapan kadınlar daha erken emeklilik hakkına sahip olabilir.

analık borçlanması hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden yapılmakta. 2022 asgari ücretin belli olması ile birlikte 2022 doğum borçlanması için ödenecek en düşük ve en yüksek tutarlar da belli oluyor. Bu yazımızda doğum borçlanması kaç tl, doğum borçlanması nasıl hesaplanır, doğum borçlanması nereye ödenir gibi konularda kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

SGK doğum borçlanması nedir ?

Kadınlara ilk defa sigorta primi yatış tarihinden sonra doğan çocukları için her bir çocuğa maksimum 720 gün olmak şartı ile 3 çocuğa kadar borçlanma hakkı veren uygulamadır. Borçlanılan süre kadının prim gün sayısına ilave edilir ve emeklilik hesaplamasında dikkate alınır.

2022 Doğum borçlanması şartları nasıldır ?

Kadınlarda çocuk borçlanması şartlarını kısaca şu şekilde belirtebiliriz;

 • Doğum tarihinden önce sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında sigorta başlangıcınızın olması gerekiyor. Eğer doğumdan önce giriş yoksa borçlanma hakkınız yok.
 • Doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adınıza herhangi bir kapsamda SGK primi ödenmemiş olması gerekir. Eğer bu 24 aylık sürede adınıza kısmi olarak prim ödemesi yapıldıysa prim ödenmeyen kısımları borçlanabilirsiniz.

Doğum borçlanması kaç çocuğa yapılır ?

Yukarıdaki iki şartı sağlıyorsanız her çocuk için 720 gün olmak üzere toplamda 3 çocuk için en fazla 2160 güne kadar borçlanma yapma hakkınız var.

2022 doğum borçlanması hesaplaması nasıl yapılır ?

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi sgk çocuk borçlanması hesaplaması asgari ücret üzerinden gerçekleştirilir. Doğum borçlanması için ödenecek en düşük günlük tutar brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si en yüksek ise hesaplanan bu tutarın 7,5 katıdır. Dolayısıyla asgari ücret yükseldikçe borçlanma için ödenecek tutarlar da değişmektedir. Bu yüzden zamlardan etkilenmemek adına 31 Aralık tarihine kadar başvuru yapmakta fayda bulunmaktadır.

Sigorta öncesi doğum borçlanması çıkabilir. Böylece kadınlar sigortadan önce doğan çocukları için de doğum borçlanması yapabilir. Peki sigorta öncesi doğum borçlanması ne zaman çıkacak ? Bilgi için hemen sigorta öncesi doğum borçlanması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 Çocuk borçlanması ne kadar oldu ?

01 Ocak 2022 tarihinden itibaren asgari ücret artacak. Asgari ücretin artışı ile birlikte doğum borçlanması için ödenecek bir günlük tutar da yükselecek. Buna göre;

 • 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında ödenecek en düşük borçlanma tutarı 53,38 (2021 yılı için 38,16 lira),
 • En yüksek de 400,36 lira olacak.

720 gün doğum borçlanması ne kadar ?

Bir çocuk için 720 güne kadar yapılacak borçlanma için ödenecek en düşük tutar 2022 yılında 38.433,60 lira olacaktır.

2 çocuk doğum borçlanması ne kadar 2022

İki çocuk için maksimum 1440 güne kadar borçlanma yapılabilmekte. Doğum sonrası 24 aylık sürede adına hiç prim ödemesi yapılmayan annenin 1440 için borçlanma yapması durumunda 2022 yılında 2 çoçuk için doğum borçlanması borçlanma tutarı en düşük 76.867,20 lira olacaktır.

3 çocuk doğum borçlanması ne kadar 2022

Anne,  sigorta giriş tarihinden sonra doğan 3 çocuğu için doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adına hiç prim ödememiş olması kaydı ile toplamda 2160 güne kadar borçlanma yapabilmekte. 2160 güne kadar yapılacak 3 çocuk borçlanması için 2022’de ödenecek en düşük borçlanma toplam tutarı 115.300,00 TL olacaktır.

Doğum borçlanması yaşı geri çeker mi ?

Doğum borçlanması istisnai bir durum haricinde emeklilik yaşını geri çekmez. Tek istisnai durum staj sigorta başlangıcı ile normal sigorta girişi arasında doğan çocuk varsa ve bu aralıkta doğan çocuk için borçlanma yapılırsa borçlanılan süre kadar sigorta başlangıcı geri çekiliyor. Onun haricinde girişi etkilemez.

Doğumdan sonra sigortalı olanlar doğum borçlanması yapabilir mi ?

Mevcut uygulamada sigorta tescil tarihinden önce doğan çocuklar için borçlanma yapılamıyor. Sigorta öncesi doğan çocuklar için borçlanma yapılabilmesi kanuni düzenlemeye bağlı. Şu an için bu yönde bir düzenleme gündemde görünmüyor.

Doğum borçlanması başvurusu nasıl yapılır?

Eğer son çalışmanız sigorta ya da bağkur ise son çalışmanızın bağlı olduğu SGK’ya, memur iseniz kendi Kurumu’nuza başvuru yapabilirsiniz. Eğer son çalışma memuriyet ise ve görevden ayrıldıysanız bu durumda başvurunuzu Mithatpaşa Cad. Sıhhıye Mah. No:7 Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Ankara adresine göndermeniz gerekir. Borçlanma başvurusunu e-devletten de kolayca yapabilirsiniz. Hemen e-devletten SGK borçlanma başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ederek online nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Doğum borçlanması için gerekli evraklar nelerdir ?

Doğum borçlanması başvurusu için borçlanma başvuru formu ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Haricinde bir belge istenmez.Doğum borçlanması başvuru formunu buradan indirebilirsiniz : doğum borçlanması başvuru formu indir.

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar 2022

Sosyal Güvenlik Kurumunun kredi verilmesi yönünde anlaşma sağladığı bir banka bulunmamaktadır. Krediyi kendi imkanlarınız ile çekmeniz gerekiyor. Doğum borçlanması kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Garanti BBA,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Akbank
 • Deniz Bank.

Ziraat bankası doğum borçlanması kredisi 2022

Hem yapılandırma zamanlarında hem de normal zamanlarda Sosyal Güvenlik Kurumu prim ve borçlanma tutarları için kredi sağlayan en önemli bankalardan birisi de Ziraat Bankası’dır.

 • Eğer sicil notunuz ve krebiliteniz yüksekse Ziraat Bankası’na başvurarak doğum borçlanması kredisi alabilirsiniz.
 • Doğum borçlanması banka kredisi Başvurularınızı size en yakın şubeye kimliğiniz ile uğrayarak yapabilirsiniz.
 • Başvuru esnasında yanınızda maaş bordrosu, kimlik ve diğer talep edilen gerekli evrakları götürmeyi ihmal etmeyin.

Doğum borçlanması kredisi hesaplama

Verilecek kredi ve geri ödeme tutarı kredi alınan bankaya, ödeme vadesine ve güncel faiz oranlarına göre farklılık göstermektedir. Ayrıca bankalar maaş müşterileri ile krebilitesi yüksek müşterilere farklı kredi faiz oranları ile kredi kullandırabilmektedirler. Bu yüzden hesaplama için öncelikle size verilen faiz oranı gereklidir. Bankadan bunun hesaplatmasını yapabilirsiniz.

2022 doğum borçlanması ödemesi nasıl yapılır ?

Borçlanma başvurusunu yaptıktan sonra SGK size yazı tebliğ eder. Bu yazıyı tebliğ aldıktan sonra en geç 1 ay içinde ödeme yapmanız gerekiyor. Ödeme işlemini SGK ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerinden, ATM’lerden ve mobil ya da internet bankacılığından yapabilirsiniz. Ödeme menüsü: SGK ödemeleri-SGK Borçlanma . T.C. numaranız ile ödeme yapmanız gerekiyor.

Doğum borçlanması hangi bankaya ödenir ?

Ödemeler Türkiye’de şubesi olan tüm bankalardan yapılabilmekte. Ödeme menüsü yukarıdaki gibidir. Dilerseniz mobil ya da internet bankacılığı kanallarından birisi aracılığı ile T.C. numaranız üzerinden ödeme sağlayabilirsiniz. Ödeme yapılabilen başlıca bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • PTT,
 • Halk Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • TEB,
 • Garanti Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Şeker Bank.
 • Finans Bank.

Doğum borçlanması emekli maaşını nasıl etkiler ?

Borçlanılacak süre emekli maaşında büyük etkiye sahiptir. Eğer çocuk 2000’den önce doğduysa borçlanmak maaş konusunda büyük avantaj sağlar. 2000 sonrasında doğan çocuklar için yapılacak doğum borçlanması alınacak emekli maaşı üzerinde pek etki sahibi olmaz.

Doğum borçlanması taksitlendirme nasıl yapılır ?

E-devletten ya da başvuru formu ile başvurunun ardından;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeye ilişkin toplam tutar, gün sayısının yer aldığı yazıyı kişiye elden ya da posta yolu ile tebliğ eder.
 • Yazı tebliğ alından sonra ödeme süresi 1 aydır.
 • 1 ay içerisinde ödemenin peşin olarak ve tek seferde yapılması gerekir. Taksitlendirme yoktur.
 • Eğer imkan varsa kredi çekerek ödeme yapabilirsiniz.
 • Toplam çıkartılan borcun bir kısmını ödemeniz durumunda ödediğiniz kısım kadar gün satın almış olursunuz. Kalan kısımları daha sonra yeniden başvurarak borçlanabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

45 Yorum
 1. yurdagül

  merhaba,
  07.09.1973 doğumluyum. 01.10.1992 tarihinde ilk işe giriş tarihim. 3517 gün primim var. 1995 tarihli ve 2000 tarih doğumlu iki çocuğum var, bunlara 1440 gün borçlanma yapsam, acaba kaç gün daha çalışmam veya kaç prim günün de ve kaç yaşın da emeklilik hak ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 49 yaş 5600 günle emekli olma hakkınız var. Toplamda 5600 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz yani.

 2. Gulay Akkaya

  Merhaba Omer bey,
  01.10.1984 sigorta girisim var 4 gun prim odenmis!Daha sonra 1992 de 90 gun prim odenmis! sonrasinda calismadim! ardindan 1998 de ve 2003 yillarinda iki cocugum oldu.2010 yilindan itibaren 935 gun istege bagli prim odemem ve 2013 yilindan itibaren sigortali olarak calismam var! toplamda 2606 gun Sgk prim odemem var. Emekli olabilmem icin izlemem gereken en akilci yontem sizce ne olabilir?( ornegin 2 cocugum icin 1440 gun dogum borclanmasi yaparak 5000 gune primimi tamamlamam mumkunmu?)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Gülay HANIM. 5000 günü tamamladığınızda hemen emekli olabilirsiniz. 3600 günden ise 58 yaşı tamamlamanız gerekir. Eksik hizmetleri doğum borçlanması ile tamamlayabilirsiniz. Doğum tarihinizi yazmadığınız için hangisi size daha uygun yazamıyorum. Doğum tarihinizi de yazarsanız net bir tavsiyede bulunabilirim.

   1. Gulay Akkaya

    Oncelikle geri donusunuz icin cok tesekkurler Omer bey. Dogum tarihim = 24.08.1968
    Kusura bakmayin tekrar soruyorum ama eksik prim gunlerim 5000 gun ile emeklilik icin yaklasik olarak 1500 gun! 2 cocugum icin alacagim azami dogum borclanmasi ile bu sayiyi tamamlarsam emeklilik icin hemen basvurabilirmiyim? (2606+935=3541 gun ile azami dogum borclanmasi olarak 2 cocuk icin 720+720=1440 toplami 3541+1440=4981 yani dogum borclanmasi ile beraber 19 gun daha calisarak basvuru yapabilirmiyim?)

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim Gülay HANIM. Evet 5000 günü tamamlamanız halinde belirttiğiniz giriş tarihine göre emekli olabilme hakkı kazanmaktasınız. Bence bir an önce borçlanın ve ödeyin. Kalan süreyi de tamamlayın. Maaş kaybınız olmasın.

    2. Gül

     İyi geceler efendim.1:2:1974 doğumluyum . sigorta giriş tarihi 1994 635 günüm var . İlk oğlum 1997 doğumlu 2 .oğlum 2005 doğumlu ve engelli .benim sorum doğum borçlanması yaparsam nasıl yol izlemeliyim emeklilik hakkı alablmem için ayrıca herhangi bir işte çalışmıyorum ( not: mail adresi oğlumun )

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Her iki çocuk için eğer doğum sonrası 24 aylık sürede adınıza prim ödenmediyse 1440 güne kadar borçlanma yapma hakkınız var.

 3. İsmail Saraç

  Merhaba hocam. Eşimin emeklilik vakti geldi ve biz bazı haklarımız olduğunu yeni öğrendik.Bu haklar ve imkanlar dahilinde, eşimin emekliliği için birkaç tereddütümüz var. Yardımcı olursanız çok memnun olacağız. Şimdiden teşekkür ederiz.
  Bilgiler;
  Eşim 09.09.1969 doğumlu, 01/12/1995 SSK başlangıç
  Prim yatırılma süreleri.
  01.12.1995-28.02.1999 arası: SSK  1139 gün
  01.07.2008-30.09.2008 arası; isteğe bağlı tabandan SSK 90 gün
  01.10.2008-07.11.2018 arası isteğe bağlı tabandan BAĞKUR 3637 gün.
  08.11.2018 – 31.07.2021 devam ediyor. SGK 962 gün. (Brüt 5500TL ortalama)
  Mevcut bilgilere göre emeklilik tarihi 09.09.2021 (Bu tarih itibarı ile Toplam Prim 5920 gün olacak) (Sanırım bu durumda Bağkur emeklisi oluyor)

  Sorum:
  16/07/2002 doğum yaptığı tarih. SGK dan emekli olabilmesi için gerekli olan son 1260 gün şartını doldurabilmesi için 300 gün doğum borçlanması yapmayı planladık. Hesabımız ve yapacağımız işlem doğru mu? Ayrıca taban veya tavandan borçlanarak ödeme yapmamız veya 300 yerine 720 gün prim ödemesi yapmamız emekli maaşına nasıl etki eder?  

  1. Ömer Meriç

   Merhaba İsmail Bey. kalan hizmet süresini fiili çalışma ile SSK kapsamında tamamlamanız gerek.. doğum borçlanması ile tamamlayamazsınız. O dönemin hizmetine işlenir.

   1. İsmail Saraç

    Cevabınız için çok teşekkür ederim Hocam. İnternette böyle bir metinle karşılaştım. Doğruluk payı nedir acaba;
    “Doğum borçlanması yaptığınız tarihte en son hangi statüden prim ödediyseniz, borçlanma primleriniz de o statüye sayılıyor. Yani Bağ-Kur ve isteğe bağlı sigorta kapsamında prim öderken borçlanma yaparsanız, primleriniz 4/b kapsamında sayılıyor.
    Fakat Bağ-Kur veya isteğe bağlı sigortadan çıkar da bir işyerinden sigortalı (4/a) olursanız ve bundan sonra doğum borçlanması yaparsanız, primleriniz SSK kapsamında sayılıyor. Yani son 1.260 günü SSK’da doldurma şartını da doğum borçlanmasıyla sağlamış oluyorsunuz. ”

    Benzer bir metin bu adreste ilk maddede de var. ……………
    Şimdiden teşekkür ediyorum.

    1. Ömer Meriç

     SGK borçlanmalarında son sigorta statüsü ne ise borçlanma da o kapsamda yapılır. Doğru yani.

 4. Müjde

  Merhaba,

  Peki prim günlerim odendi ise yani dogumdan sonra dogum izni haric calistiysam dogum borclanmasi icin basvuru yapilmiyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Çalıştığınız süre borçlanma hakkınız olan 24 aylık süreden düşülür.

 5. Mujde

  Merhaba,

  Sgk girisim 2004 ve 2006 dan beri calisiyorum. 3 tane coxugum var, 2006, 2010, 2016 dogumlular. 7000 gunluk prim gunum 3,5 yil sonra doluyor. Dogum borclanmasi yapabilirmiyim prim gunum doldugunda? Ne kadar birbucret odemem gerekiyor dogum borclanmasi icin. 14/7/1980 dogumluyum. Cok tesekkur ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Müjde Hanım. Doğumdan sonraki 24 aylık sürede adınıza prim ödenmedi ise her çocuk için 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz. Doğum borçlanması için 2021 de en düşük borçlanma tutarı 31 TL.

 6. Şengül

  Slm 1969 doğumluyum
  işe giriş:1986 ocak ayı
  Evlenmeden önce siğortalıydım 3000 günüm var şu an 6 çocuğum var ara ara çalışa bildim 42 yaşına muhatapmışım fakat 3 doğum borçlanması için banka kredi vermedi.maddi gücüm yok ne önerirsiniz nasıl bir yol çizersiniz ona göre hareket etsem en sağlıklı en uygun tşkr.ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçlanma işlemi için yeni çıkacak yasayı bekleyin. Yeni yapılandırma yasası geliyor. Muhtemelen emeklilik borçlanma kredisi de verilecek. Bu kapsamda belki kredi kullanma hakkınız olur. Bizi takipte kalın.

   1. Figen

    Merhaba Ömer bey 01/10/1988 SSK girişim var 97 den 2000 11ci aya kadar isteğe bağlı sigorta 08/10/2008 bağkur girişim var bağkur pirim 05/20011 daha sonra 20017 SSK 3ay kadar 20019 /2020 bir yıl şu an çalışmıyorum ne zaman emekli olabilirim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba Figen HANIM. SSK kapsamında 45 yaş ve 5300 gün ya da 3600 gün 58 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz. Sigorta başlangıcından sonra doğan çocuklarınız için 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz.

 7. Hanife Erdoğan

  Merhaba ben bu doğum borçlanması kredisi için soru soracaktım.ise giriş tarih:2007:08: dogum tarih:03:07:1984 % 60 engellilik raporum var.acaba emekli olduktan sonra bu krediyi odesem emekli maasimla olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçlanma yapmadan emekli olamazsınız. Eğer kredi anlaşması ile emeklilikten bahsediyorsanız o mümkün değil maalesef.

 8. şenay

  27 04 1976 DOĞUM TARİHİM NE YAPMAM NE KADAR KREDİ ÇEKMEM GEREKLİ VE BANKALAR BORÇLANMA KREDİSİ VERE BİLİYORMU

 9. şenay

  01 03 1989 tarihli sgk girişim var 2021 nisan ayında yaşım doluyor 3750 gün primim var 2 çocuğum var 2000 öncesi ikiside ne kadar kredi çekersem emekli olma hakkına sahip olurum

  Saygılarımla ;

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Şenay HANIM, Doğum tarihinizi ay, gün ve yıl olarak yazabilir misiniz ?

   1. şenay

    27 04 1976

 10. Hanife Erdoğan

  Merhaba.Benim bir doğum borçlanmam nasıl olacak ve bu bir çocuk tan borclanirsam ne kadar ödemem gerekecek.geriye çalışmam gereken kaç yıl kalacak.

  1. Ömer Meriç

   Şu anda bir çocuk için doğum borçlanması tutarı 720 güne 27.475,00 TL ediyor. Emeklilik şartlarınızı bir önceki cevabımda yazdım. Buna göre değerlendirme yapabilirsiniz.

 11. Hanife Erdoğan

  Benim yüzde 60 engellilik raporum var

 12. Hanife Erdoğan

  Merhaba 03:07:1984 işe giriş tarih:08:2007 prim günü 2144 şuan bir hamilelik var tahmini şubat sonu olacak benim doğum borclanmam ve emeklilik yaşım nasıl olacak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anladığım kadarıyla ilk sigorta başlangıç tarihiniz 2007/08 dönemi. Eğer öyle ise SSK kapsamında 7000 gün 58 yaş ile ya da 4500 gün 58 yaş ile emekli olabilirsiniz. Sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan 3 çocuk için toplamda en fazla 2160 güne kadar doğum borçlanması yapabilirsiniz. Eğer %60 engelli raporunuz varsa toplamda 4000 gün ve 20 yıllık sigorta süresi ile emekli olabilirsiniz.

 13. A.Özdemir

  1973 tarihinde doğdum. SSK girişim 1 şubat 1992 . toplam 5529 günüm var. 1999 doğumlu % 96 engelli oğlum var. 2009_2010 tarihleri arasında 315 gün doğum borçlanması yaptım. Bu doğum borçlanmasına 1/4 gün yani 78 gün ilave edilip aynı zamanda emekli yaşımı 78 gün öne çekermi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır ilave olmaz maalesef. Sadece 2008/10 dönemi sonrası bu kapsamda ödenen prim günlerinin 1/4 oranında hizmete prim ilave edilir.

 14. Nurullah

  Doğum tarihim 15/05/1971
  işe giriş tarihim 01.10.1987

  İki çocuğum var,
  Doğum tarihleri 02/09/1998 ve 30/06/2013
  Doğum borçlanması yapmak ve emeklilik tarihimi kısaltmak istiyorum.
  Ne kadar öderim ve ne zaman emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 5225 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.1440 güne kadar borçlanma yapma hakkınız var.

 15. Kadir

  Yanlış yazdım banka onun adına bize kredi verirmi doğum borçlanması için

 16. Kadir

  Merhaba efendim benim sorum şöyle benim eşim 24/10/1969 doğumlu sigorta girişi 14/01/1993 işten ayrılış tarihi tam olarak tarihini hatırlayamamakla beraber 2004 yılı bu süre içerisinde 3272 gün ssk primi yatırılmış sonra 2004 yılında ve 2008 yılında iki çocuğumuz oldu ve işten çıkış tarihinden sonra hiç çalışmadı ve biz 2018 yılından itibaren isteğe bağlı bağkur primi ödemekteyiz şimdiye kadar 673 gün oldu ve devam ediyoruz biz iki çocuğumuz için borçlanma yapacaz bu borçlanma kaç tl ve kaç gün eder toplamda ne zaman emekli olabilir ve birde şu anda çalışmadığı için doğum borçlanması ı bankadan onun adına kredi çekip ödeyebilirsiniz çok teşekkür ederim biraz uzun oldu kusura bakmayın

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Kadir Bey. Eşiniz 5600 günü tamamladığında emekli olur. Doğum borçlanmasını bağkur kapsamında yapmayın. İmkan varsa sigortalı bir işe girsin. Sigorta bildirimi yapıldıktan sonra yapın. Günlük doğum borçlanması 31.39 TL. Her bir çocuk için 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz. Kredi sadece kişinin kendi adına verilir. Ayrıca her banka borçlanma kredisi vermiyor maalesef.

 17. Yasin UĞURTAY

  Benim 2 sorum olacak:
  1.Eşim 01/03/1968 doğumlu ve ilk işe giriş tarihi: 16/11/1968.2020 Ocak ayı sonu itibarıyla SSK toplam vade gün sayısı 3835 olacak.3600 gün üzerinden hemen emekli olabilir mi?Yoksa kaç yaşına kadar bekleyebilir?
  2.İlk işe giriş tarihinden sonra iki çocuğumuz oldu.Birinde hiç çalışmadı diğerinde ise bir dönem çalışmadı.Ayrıca halk eğitim merkezlerinde usta öğretici olarak çalışmış olup malum eksik günlerini tamamlama hakkı verildi.Geçmişte hesaplatmıştık toplamda 1500 gün borçlanma hakkı var.Bu borçlanmayı yaptığımız takdirde toplamda kaç günü ve kaç yaşını doldurduğunda emekli olma hakkı var.Halen çalışmaktadır ve önümüzdeki yaz emekliliği düşünmektedir.Yaş ve gününü doldurmuş oluyor mu?
  Saygılarla

  1. Yasin UĞURTAY

   Özür dilerim eşimin ilk işe giriş tarihini düzeltiyorum:16/11/1989 olacaktı.

  2. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 günden 58 yaşında emekli olabilir. Yani en erken 01.03.2026 tarihinden sonra.
   Toplamda 5375 günü tamamlaması durumunda hemen emekli olur. Eğer 1500 gün borçlanma hakkınız varsa bu hesapla 5375 günü tamamlamış olmakta.

 18. Funda Ağras

  İlk ise giriş tarihim (Ssk):1.5 .1999
  Çıkış:31.5. 2001
  Bir oğlum var doğum tarihi:1.1 2001
  Doğum borćlanmasından kaç gün yararlanabiliyorum?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01.1.2001 tarihi ile 31.05.2001 tarihleri arasındaki sigorta primleriniz tam ödendiyse tam olarak 19 ay borçlanma hakkınız olur.

 19. özlem avcı

  2009 tarihinde işe başladım %52 engelli raporum var şu an prim günün sayım 2858 gün .çocuk borçlanması yapabilirmiyim emekli ne zaman olurum bana yardımcı olabiirmisiniz mümkün ise

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Özlem Hanım.
   Sigorta giriş tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz ? Eğer çocuklarınız sigorta girişinden sonra doğduysa ve çocukların doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adınıza prim ödenmediyse doğum borlanması yapabilirsiniz.