Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması Çıkacak mı 2022

23

Sigorta öncesi doğum borçlanması düzenlemesi sigorta başlangıcından önce doğum yapan tüm kadınların ortak beklentisi. Doğum borçlanması kadın çalışanların sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocukları için borçlanma yaparak bu süreleri SGK hizmetinden saydırmasını sağlayan bir uygulamadır.

Malumunuz kadınların doğum borçlanması yapabilmesi için doğumdan önce sigorta başlangıcının olması gerekiyor.Bu yazımızda ise sigorta öncesi doğum borçlanması çıktı mı, sigorta öncesi doğum borçlanması ne zaman çıkacak konusunda ayrıntıları bulabilir ayrıca sgk öncesi doğum borçlanması yeni haberleri bulabilirsiniz. 

Doğum borçlanması şartları 2022

Eğer doğum öncesi sigorta yoksa mevcut uygulamada borçlanma yapamıyorsunuz. Kadınlarda doğum borçlanması şartlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • Kadınlara doğum borçlanması 3 çocuğa kadar yapılır. Her çocuk için 720 gün olmak üzere toplamda 2160 güne kadar borçlanma yapma hakkınız var.
 • Borçlanma başvurusu yapabilmeniz için doğumdan önce herhangi bir kapsamda sigorta başlangıcınızın olması gerekiyor. Staj/çıraklık kapsamındaki sigorta başlangıcı da doğum borçlanması için ilk giriş olarak kabul edilebiliyor.
 • Borçlanma yapılacak süre doğum tarihinden sonraki 24 aylık süredir. Bu süre içerisinde adınıza prim ödemesi yapılmadıysa 24 aylık süreyi yani 720 günü borçlanma hakkınız var. Eğer 24 aylık sürede prim ödenen zamanlar varsa prim ödenmeyen süreleri borçlanırsınız. 24 aylık sürenin tamamında adınıza prim ödemesi varsa bu durumda borçlanma hakkınız olmayacaktır.
 • Sigortasız annenin doğum borçlanması yapma hakkı bulunmamaktadır.

Doğum borçlanması başvurusu 2022

 • Son çalışmanız sigorta ya da bağkur ise son çalışmanızın bağlı olduğu SGK’ya,
 • Son çalışma emekli sandığı ise başvuruyu Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye/ANKARA adresine yollamanız gerekiyor.
 • Başvuru için SGK borçlanma başvuru formu ve kimlik fotokopiniz yeteri olacaktır.Borçlanma başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >>  doğum borçlanması başvuru formu indir.
 • Başvuruyu e-devletten de kolayca yapabilirsiniz. E-devletten doğum borçlanması başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan adım adım e-devlet üzerinden nasıl doğum borçlanması başvurusu yapabileceğiniz konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Sigortadan önceki doğum borçlanması düzenlemesinin büyük ihtiyaç olduğunu ve bu hakkın tanınması gerektiğini düşünmekteyiz. Zira erkek çalışanlar sigorta öncesi askerlik sürelerini borçlanma hakkına sahipken kadınların sigortadan önceki doğuma borçlanma yapamaması eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmekte. Sgk öncesi doğum borçlanması çıktımı v.s. gibi konularda doğum borçlanmasında son durumların takibi için sayfamızı takipte kalmanızı öneririz.

Doğum borçlanması kaç gün kazandırır ?

Borçlanma işlemi herhangi bir kapsamda staj ve çıraklık dahil ilk SGK tescil tarihinden sonra doğan üç çocuk için yapılabilmekte. Her bir çocuk için 720 güne kadar, toplamda da 3 çocuk için 2160 güne kadar borçlanma yapılabilmekte.

Eğer anne adına çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede prim ödenmediyse bu sürenin tamamı borçlanılabilir. Eğer prim ödenen süreler varsa bu süreler borçlanılacak kısımdan düşülerek borçlanma yapılır. Borçlanma hakkı olunan tüm süreler hizmete eklenir.

Doğum borçlanması taksitlendirme 2022

Doğum borçlanması başvurusu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından borçlanma tutarının ödeneceğini gösteren tebligat gönderilir. Bu tebligata istinaden tebliğ tarihinden itibaren çıkartılan borcun en geç 30 gün içerisinde peşin olarak ödenmesi gerekiyor. Doğum borçlanması için taksitlendirme yapılmıyor. Çıkarılan borcun tek seferde ve peşin olarak yatırılması gerekiyor.

Sgk öncesi doğum borçlanması çıktı mı ?

Her yıl olduğu gibi 2022 yılı içerisinde de ssk öncesi doğum borçlanması düzenlemesi ile ilgili tekliflerin TBMM’ye sunulmasını bekliyoruz. Tabi asıl önemli olan konu sgk öncesi doğum borçlanması 2022 teklifleri değil önemli olan Hükümet’in sigortadan önce doğum borçlanması düzenlemesine bakış açısı.

Şu ana kadar doğum öncesi borçlanma çıkarılması konusunda Hükümet tarafından somut bir adım atılmış değil. Şu an için sgk öncesi doğumlar için Mecliste çalışma da bulunmuyor. 2022 yılında düzenleme çıkar mı derseniz belli olmamakla birlikte zor olduğunu düşünmekteyiz. Sigorta öncesi doğum borçlanmasında son durum ve gelişmeleri bu yazımız altında takip edebilirsiniz. Güncel borçlanma tutarlarına sgk doğum borçlanması hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

23 Yorum
 1. Fatma

  Sesimizi duyun!! Sigorta öncesi doğum borçlanması hakkını biz annelere vermenizi bekliyoruz

 2. sinan yüksel

  Sigorta öncesi doğan çocuklar için doğum borçlanması çıkaracak parti en az 1 milyon extra oy alır.hemde hazineye büyük bir katkı olur.

  1. Ömer Meriç

   Katılıyorum size Sinan BEY. İnşallah getirilir böyle bir düzenleme.

   1. Murvet

    Sigorta oncesi dogum borclanmasi mutlaka kadinlara verilmrsi gerekn bir hak erkeler nasil sigorta oncesi askerlik saydırıp gunlerini geri cekebiliyorlarsa kadinlarada bu hakkin verilip sgk girisinin one cekimrsi lazim analik o kadar kolay bi is degil bu hak kadinlarin hakkidir

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Size katılıyoruz sonuna kadar. Bir an önce herkes için adil bir düzenleme çıkar umarım.

 3. asuman ergün

  sigorta öncesi doğum borçlanmasını umutla bekliyoruz. sesimizi duyarlar inşallah

  1. Ömer Meriç

   İnşallah çıkar Asuman HANIM.

 4. Havva

  Ben de bu madurlardan biriyim. Bir an önce bu yasanın gelmesini bekliyorum. Erkekler askerlik borçlanması yapabiliyorsa , sigorta öncesi doğum yapan kadınlara da bu hak tanınmalı. Sesimizi nasıl duyurabiliriz acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sosyal Medyada birlik olmak lazım. Bu yazımızı paylaşarak daha çok kişiye erişmesini sağlayabilirsiniz.

 5. Cemile

  Sayın yetkililer sigorta öncesi doğum borçlanma yasasını talep ediyoruz inşallah sesimizi duyarsınız

 6. Elmas

  Sesimizi duyuralım arkadaşlar lütfen bu haksızlık ortadan kalksin

 7. Lütfi

  Sanki beleş istiyoruz anneliyin öncesi sonrasımı olur anne herzaman her yerde anne bazı annelerin beklerine bakanı varmış çalışmış bazılarının yokmuş büyütünceye kadar çalışmamış çlışmamışlara hiç olmazsa bir yıl veya bir çocuk borçlanma verilmesi hakkaniyetli olur bakanlıgın bunu bir karara baglaması elzemdir yaşlı annelerin duasınıda alır nakit para verileceyinden kurumada bir gelir olur beleşe karşıyım misal

 8. Fatma imal

  Sigorta öncesi doğan çocuklar için yasayı bekliyoruz 57 yaşındayım çalışamıyorum pirimim eksik yasayı bekliyen okadar madur varız lütven buyasayı çıkardın bizde anneyiz

  1. Ömer Meriç

   Biz de takiçipçisiyiz Fatma Hanım.

 9. FİKRET

  Çumhurbaşkanımızdan 3 olan doğum borçlanmasının en azından birisini sigorta öncesi doğum yapanlar için uygulanmsını bekliyoruz.o zaman erkekler sigorta öncesi yapılan askerlik borçlanmasından yararlanırken hanımlar sigorta öncesi bir doğum borçlanmasından bile yararlansa çok sevinecekler.dört gözle bu konuda iyi haberler bekliyorlar.Saygılarımla

 10. kibar

  merhabalar 5000 bin iş günüm var doğum sonrası sigortalıyım ve 3 çocuğum var sigorta başlangıcım 2005 . torba yasasında var ama hala çıkmadı yetkililerden bu soruna çözüm bulmalarını istiyoruz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bizler de bu konunun takipçisiyiz inşallah çıkar.

   1. ümmühani karadeniz

    inşallah diyerek umud ediyoruzki en kısa zamanda yasa çıkar. yetkililer duysun sesimiz ,inanın benim gibi sabırla bu yasanın çıkmasını adaletsizligin ortadan kaldırılmasını bekleyen yüzlerce kadınlarımız var ve pes etmeden sabırlıksızlıkla bekliyoruz.inşallah seçimlerden önce çıkar.teşekkürler.kolay gelsin,iyi çalışmalar diliyorum.

 11. ü.karadeniz

  merhabalar., bizim beklentimiz sgk önce dogum borçlamnası ., eşitsizligin adaletsizligin ortadan kalması için en kısa zamanda umuyoruzki yasa çıkarırlar.lafa gelince ana herşey demeyi herkes çok iyi biliyor. askerligi ve sgk öncesi dogumları borçlandıryorsunuz ama sgk önce dogum yapan kadınlarımıza yapılan bu adaletsiligi malesefki ortadan kaldıramıyorsunuz.sayın yetkililer sizden bu konuyla ilgili çözüm bekliyoruz.

 12. Esma

  Benim doğumdan önce staj başlangıcım var. Bu sayılıyor mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Esma Hanım. Evet sayılıyor.

  2. Zekiye

   Sgk öncesi dogum borçlaması istiyorum yetkililere bildirelim lütfen nasıl sesimizi. Duyuracagız biz annelere. Yardımcı olun lütfen

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Biz de bunun için mücadele ediyoruz. Umarız ileride çıkar.