Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması 2019

7

Sigorta öncesi doğum borçlanması düzenlemesi sigorta başlangıcından önce doğum yapan tüm kadınların ortak beklentisi. Doğum borçlanması kadın çalışanların sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocukları için borçlanma yaparak bu süreleri SGK hizmetinden saydırmasını sağlayan bir uygulamadır.

Malumunuz kadınların doğum borçlanması yapabilmesi için doğumdan önce sigorta başlangıcının olması gerekiyor.Bu yazımızda ise 2019 sigorta öncesi doğum borçlanması gelişmeleri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doğum borçlanması şartları 2019

Doğum borçlanması şartlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • Doğum borçlanması 3 çocuğa kadar yapılır. Her çocuk için 720 gün olmak üzere toplamda 2160 güne kadar borçlanma yapma hakkınız var.
 • Borçlanma başvurusu yapabilmeniz için doğumdan önce herhangi bir kapsamda sigorta başlangıcınızın olması gerekiyor. Staj/çıraklık kapsamındaki sigorta başlangıcı da doğum borçlanması için ilk giriş olarak kabul edilebiliyor.
 • Borçlanma yapılacak süre doğum tarihinden sonraki 24 aylık süredir. Bu süre içerisinde adınıza prim ödemesi yapılmadıysa 24 aylık süreyi yani 720 günü borçlanma hakkınız var. Eğer 24 aylık sürede prim ödenen zamanlar varsa prim ödenmeyen süreleri borçlanırsınız. 24 aylık sürenin tamamında adınıza prim ödemesi varsa bu durumda borçlanma hakkınız olmayacaktır.

Ek 5 tarım isteğe bağlı sigortalılar da borçlanma hakkından yararlanabilmekte. Ek 5 kapsamında iseniz daha fazla bilgi için https://sgkbilgisi.com/ek-5-tarim-sigortasi-dogum-borclanmasi-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum borçlanması başvurusu 2019

Son çalışmanız sigorta ya da bağkur ise son çalışmanızın bağlı olduğu SGK’ya, son çalışma emekli sandığı ise başvuruyu Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye/ANKARA adresine yollamanız gerekiyor. Başvuru için SGK borçlanma başvuru formu ve kimlik fotokopiniz yeteri olacaktır.

Borçlanma başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >>  doğum borçlanması başvuru formu indir

Sigortadan önceki doğum borçlanması düzenlemesinin büyük ihtiyaç olduğunu ve bu hakkın tanınması gerektiğini düşünmekteyiz. Zira erkek çalışanlar sigorta öncesi askerlik sürelerini borçlanma hakkına sahipken kadınların sigortadan önceki doğuma borçlanma yapamaması eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmekte. Sgk öncesi doğum borçlanması çıktımı v.s. gibi konularda doğum borçlanmasında son durumların takibi için sayfamızı takipte kalmanızı öneririz.

Doğum borçlanması kaç gün kazandırır ?

Borçlanma işlemi herhangi bir kapsamda staj ve çıraklık dahil ilk SGK tescil tarihinden sonra doğan üç çocuk için yapılabilmekte. Her bir çocuk için 720 güne kadar, toplamda da 3 çocuk için 2160 güne kadar borçlanma yapılabilmekte.

Eğer anne adına çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede prim ödenmediyse bu sürenin tamamı borçlanılabilir. Eğer prim ödenen süreler varsa bu süreler borçlanılacak kısımdan düşülerek borçlanma yapılır. Borçlanma hakkı olunan tüm süreler hizmete eklenir.

Doğum borçlanması taksitlendirme

Doğum borçlanması başvurusu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından borçlanma tutarının ödeneceğini gösteren tebligat gönderilir. Bu tebligata istinaden tebliğ tarihinden itibaren çıkartılan borcun en geç 30 gün içerisinde peşin olarak ödenmesi gerekiyor. Doğum borçlanması için taksitlendirme yapılmıyor. Çıkarılan borcun tek seferde ve peşin olarak yatırılması gerekiyor.

Sgk Öncesi Doğum Borçlanması Son Haberler 2019

Her yıl olduğu gibi 2019 yılı içerisinde de ssk öncesi doğum borçlanması düzenlemesi ile ilgili tekliflerin TBMM’ye sunulmasını bekliyoruz. Tabi asıl önemli olan konu sgk öncesi doğum borçlanması 2019 teklifleri değil önemli olan Hükümet’in bu düzenlemeye bakış açısı. Şu ana kadar doğum öncesi borçlanma çıkarılması konusunda Hükümet tarafından somut bir adım atılmış değil. Şu an için sgk oncesi doğumlar için mecliste çalışma da bulunmuyor. 2019 yılında düzenleme çıkar mı derseniz belli olmamakla birlikte zor olduğunu düşünmekteyiz. Sigorta öncesi doğum borçlanmasında son durum ve gelişmeleri bu yazımız altında takip edebilirsiniz.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
7 Yorum
 1. Esma

  Benim doğumdan önce staj başlangıcım var. Bu sayılıyor mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Esma Hanım. Evet sayılıyor.

 2. ü.karadeniz

  merhabalar., bizim beklentimiz sgk önce dogum borçlamnası ., eşitsizligin adaletsizligin ortadan kalması için en kısa zamanda umuyoruzki yasa çıkarırlar.lafa gelince ana herşey demeyi herkes çok iyi biliyor. askerligi ve sgk öncesi dogumları borçlandıryorsunuz ama sgk önce dogum yapan kadınlarımıza yapılan bu adaletsiligi malesefki ortadan kaldıramıyorsunuz.sayın yetkililer sizden bu konuyla ilgili çözüm bekliyoruz.

 3. kibar

  merhabalar 5000 bin iş günüm var doğum sonrası sigortalıyım ve 3 çocuğum var sigorta başlangıcım 2005 . torba yasasında var ama hala çıkmadı yetkililerden bu soruna çözüm bulmalarını istiyoruz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bizler de bu konunun takipçisiyiz inşallah çıkar.

   1. ümmühani karadeniz

    inşallah diyerek umud ediyoruzki en kısa zamanda yasa çıkar. yetkililer duysun sesimiz ,inanın benim gibi sabırla bu yasanın çıkmasını adaletsizligin ortadan kaldırılmasını bekleyen yüzlerce kadınlarımız var ve pes etmeden sabırlıksızlıkla bekliyoruz.inşallah seçimlerden önce çıkar.teşekkürler.kolay gelsin,iyi çalışmalar diliyorum.

 4. FİKRET

  Çumhurbaşkanımızdan 3 olan doğum borçlanmasının en azından birisini sigorta öncesi doğum yapanlar için uygulanmsını bekliyoruz.o zaman erkekler sigorta öncesi yapılan askerlik borçlanmasından yararlanırken hanımlar sigorta öncesi bir doğum borçlanmasından bile yararlansa çok sevinecekler.dört gözle bu konuda iyi haberler bekliyorlar.Saygılarımla

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.