Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması 2023 & Torba Yasaya Eklendi mi?

Sigorta öncesi doğum borçlanması düzenlemesi sigorta başlangıcından önce doğum yapan tüm kadınların ortak beklentisi. Doğum borçlanması kadın çalışanların sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocukları için borçlanma yaparak bu süreleri SGK hizmetinden saydırmasını sağlayan bir uygulamadır.

Malumunuz kadınların doğum borçlanması yapabilmesi için doğumdan önce sigorta başlangıcının olması gerekiyor. Bu yazımızda ise sigorta öncesi doğum borçlanması çıktı mı, sigorta öncesi doğum borçlanması ne zaman çıkacak konusunda ayrıntıları bulabilir ayrıca SGK öncesi doğum borçlanması yeni haberleri bulabilirsiniz. 

Doğum borçlanması şartları 2023

Eğer doğum öncesi sigorta yoksa mevcut uygulamada borçlanma yapamıyorsunuz. Kadınlarda doğum borçlanması şartlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • Kadınlara doğum borçlanması 3 çocuğa kadar yapılır. Her çocuk için 720 gün olmak üzere toplamda 2160 güne kadar borçlanma yapma hakkınız var.
 • Borçlanma başvurusu yapabilmeniz için doğumdan önce herhangi bir kapsamda sigorta başlangıcınızın olması gerekiyor. Staj/çıraklık kapsamındaki sigorta başlangıcı da doğum borçlanması için ilk giriş olarak kabul edilebiliyor.
 • Borçlanma yapılacak süre doğum tarihinden sonraki 24 aylık süredir. Bu süre içerisinde adınıza prim ödemesi yapılmadıysa 24 aylık süreyi yani 720 günü borçlanma hakkınız var. Eğer 24 aylık sürede prim ödenen zamanlar varsa prim ödenmeyen süreleri borçlanırsınız. 24 aylık sürenin tamamında adınıza prim ödemesi varsa bu durumda borçlanma hakkınız olmayacaktır.
 • Sigortasız annenin doğum borçlanması yapma hakkı bulunmamaktadır.

Doğum borçlanması başvurusu 2023

Doğum borçlanması başvurusu;

 • Son çalışmanız sigorta ya da bağkur ise son çalışmanızın bağlı olduğu SGK’ya,
 • Son çalışma emekli sandığı ise başvuruyu Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye/ANKARA adresine yollamanız gerekiyor.
 • Başvuru için SGK borçlanma başvuru formu ve kimlik fotokopiniz yeteri olacaktır.Borçlanma başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >>  doğum borçlanması başvuru formu indir.
 • Başvuruyu e-devletten de kolayca yapabilirsiniz. E-devletten doğum borçlanması başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan adım adım e-devlet üzerinden nasıl doğum borçlanması başvurusu yapabileceğiniz konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Sigortadan önceki doğum borçlanması düzenlemesinin büyük ihtiyaç olduğunu ve bu hakkın tanınması gerektiğini düşünmekteyiz. Zira erkek çalışanlar sigorta öncesi askerlik sürelerini borçlanma hakkına sahipken kadınların sigortadan önceki doğuma borçlanma yapamaması eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmekte. Sgk öncesi doğum borçlanması çıktımı v.s. gibi konularda doğum borçlanmasında son durumların takibi için sayfamızı takipte kalmanızı öneririz.

Doğum borçlanması kaç gün kazandırır ?

Borçlanma işlemi herhangi bir kapsamda staj ve çıraklık dahil ilk SGK tescil tarihinden sonra doğan üç çocuk için yapılabilmekte. Her bir çocuk için 720 güne kadar, toplamda da 3 çocuk için 2160 güne kadar borçlanma yapılabilmekte.

Eğer anne adına çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede prim ödenmediyse bu sürenin tamamı borçlanılabilir. Eğer prim ödenen süreler varsa bu süreler borçlanılacak kısımdan düşülerek borçlanma yapılır. Borçlanma hakkı olunan tüm süreler hizmete eklenir.

Doğum borçlanması taksitlendirme 2023

Doğum borçlanması başvurusu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından borçlanma tutarının ödeneceğini gösteren tebligat gönderilir. Bu tebligata istinaden tebliğ tarihinden itibaren çıkartılan borcun en geç 30 gün içerisinde peşin olarak ödenmesi gerekiyor. Doğum borçlanması için taksitlendirme yapılmıyor. Çıkarılan borcun tek seferde ve peşin olarak yatırılması gerekiyor.

Sgk öncesi doğum borçlanması çıktı mı ?

Her yıl olduğu gibi 2023 yılı içerisinde de ssk öncesi doğum borçlanması düzenlemesi ile ilgili tekliflerin TBMM’ye sunulmasını bekliyoruz. Tabi asıl önemli olan konu SGK öncesi doğum borçlanması 2023 teklifleri değil önemli olan Hükümet’in sigortadan önce doğum borçlanması düzenlemesine bakış açısı.

SGK öncesi doğum borçlanması ne zaman çıkacak?

Şu ana kadar doğum öncesi borçlanma çıkarılması konusunda Hükümet tarafından somut bir adım atılmış değil. Şu an için SGK öncesi doğumlar için Mecliste çalışma da bulunmuyor. 2023 yılında düzenleme çıkar mı derseniz belli olmamakla birlikte zor olduğunu düşünmekteyiz. Sigorta öncesi doğum borçlanmasında son durum ve gelişmeleri bu yazımız altında takip edebilirsiniz. Güncel borçlanma tutarlarına SGK doğum borçlanması hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

SGK öncesi doğum borçlanması torba yasada var mı?

Şu an gelecek olan torba yasalarda bu düzenleme maalesef yer almıyor. Bunun için gündem oluşturmak önemli. İçeriğin altındaki yorum bölümünden siz de görüşünüzü ileterek doğum borçlanması yeni düzenleme için destekte bulunabilirsiniz.

Sigortalılık öncesi doğum borçlanması Yargıtay kararı

Sigortalılık öncesi doğum borçlanması Yargıtay kararı okurlarımın bana sordukları konuların başında geliyor. Yargıtay’ın sigorta öncesi doğum borçlanması ile ilgili olumlu yönde vermiş olduğu bir karar bulunmamakta.

Doğumdan sonra sigortalı olan kadın doğum borçlanması yapabilir mi?

Çocuk doğduktan sonra sigortalı olan kadınlar borçlanma yapamaz. Sigortadan sonra doğan çocuk varsa onlar için yapılır.

2023 doğum borçlanması günlük ne kadar?

01 Ocak 2023 tarihi itibariyle günlük en düşük doğum borçlanması tutarı 106,00 TL olmuştur.

Doğum borçlanması nasıl öğrenilir?

Borçlanma başvurunuzu yaptıysanız SGK tarafından size ödeme için yazı gönderilir. Bu yazıyı tebliğ aldıktan sonra ödemek için 1 ay süreniz olacak. Bu süreçte bankacılık kanallarında SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden borçlanma tutarınızı öğrenebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigortalılar doğum borçlanması yapabilir mi?

Doğumdan önce sigorta varsa ve doğum sonrasındaki 24 aylık sürede prim ödenmediyse borçlanma yapabilirler.

Çalışırken doğum borçlanması yapılır mı?

Yapılabilir. Sigorta sonrası doğmuş olması ve 24 aylık zaman içerisinde prim yatırılmamış olması şartı yeterlidir.

4.2/5 - (4 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması 2023 & Torba Yasaya Eklendi mi?” üzerine 30 yorum
 1. Ömer hocam bayanlara desteğinizden dolayı teşekkürler torba yasada çıkması talebimiz sonuçta borçlandırma yapacağız sesimizi duysunlar senelerdir

  Cevapla
 2. Sgk öncesi doğum borçlanmasını dört gözle bekliyoruz, bunun çıkması, adaletin yerine gelmesi demektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda müjdesini bekliyoruz.

  Cevapla
 3. Sgk öncesi doğum borçlanmasının yapılmaması çok çok büyük haksızlık, bunun çıkmasının devletimize en ufak bir zararı olmamasına rağmen çıkmamasını anlamamaktayım. İlaki sokaklara çıkıp bayanlarımızın devletimizden şikayetçi mi olması lazım. Bunlar genellikle ev hanımı, sığırına, malına masadına bakan kişiler, MHP bu işin üzerinde durmasına rağmen şimdilerde hiç bir ses yok. SEÇİMDEN ÖNCE DOĞUM ÖNCESİ BORÇLANMANIN ÇIKACAĞINI ÜMİT EDİYORUZ.

  Cevapla
 4. Sgk öncesi doğum borçlanmasının 2023 torba yasaya eklendiği haberi doğrumu. Kesin bilgi mi. Umutlandık bekliyoruz.

  Cevapla
 5. Sigorta öncesi doğan çocuklar için doğum borçlanması çıkaracak parti en az 1 milyon extra oy alır.hemde hazineye büyük bir katkı olur.

  Cevapla
 6. Ben de bu madurlardan biriyim. Bir an önce bu yasanın gelmesini bekliyorum. Erkekler askerlik borçlanması yapabiliyorsa , sigorta öncesi doğum yapan kadınlara da bu hak tanınmalı. Sesimizi nasıl duyurabiliriz acaba?

  Cevapla
 7. Sanki beleş istiyoruz anneliyin öncesi sonrasımı olur anne herzaman her yerde anne bazı annelerin beklerine bakanı varmış çalışmış bazılarının yokmuş büyütünceye kadar çalışmamış çlışmamışlara hiç olmazsa bir yıl veya bir çocuk borçlanma verilmesi hakkaniyetli olur bakanlıgın bunu bir karara baglaması elzemdir yaşlı annelerin duasınıda alır nakit para verileceyinden kurumada bir gelir olur beleşe karşıyım misal

  Cevapla
 8. Sigorta öncesi doğan çocuklar için yasayı bekliyoruz 57 yaşındayım çalışamıyorum pirimim eksik yasayı bekliyen okadar madur varız lütven buyasayı çıkardın bizde anneyiz

  Cevapla
 9. Çumhurbaşkanımızdan 3 olan doğum borçlanmasının en azından birisini sigorta öncesi doğum yapanlar için uygulanmsını bekliyoruz.o zaman erkekler sigorta öncesi yapılan askerlik borçlanmasından yararlanırken hanımlar sigorta öncesi bir doğum borçlanmasından bile yararlansa çok sevinecekler.dört gözle bu konuda iyi haberler bekliyorlar.Saygılarımla

  Cevapla
 10. merhabalar 5000 bin iş günüm var doğum sonrası sigortalıyım ve 3 çocuğum var sigorta başlangıcım 2005 . torba yasasında var ama hala çıkmadı yetkililerden bu soruna çözüm bulmalarını istiyoruz

  Cevapla
   • inşallah diyerek umud ediyoruzki en kısa zamanda yasa çıkar. yetkililer duysun sesimiz ,inanın benim gibi sabırla bu yasanın çıkmasını adaletsizligin ortadan kaldırılmasını bekleyen yüzlerce kadınlarımız var ve pes etmeden sabırlıksızlıkla bekliyoruz.inşallah seçimlerden önce çıkar.teşekkürler.kolay gelsin,iyi çalışmalar diliyorum.

    Cevapla
 11. merhabalar., bizim beklentimiz sgk önce dogum borçlamnası ., eşitsizligin adaletsizligin ortadan kalması için en kısa zamanda umuyoruzki yasa çıkarırlar.lafa gelince ana herşey demeyi herkes çok iyi biliyor. askerligi ve sgk öncesi dogumları borçlandıryorsunuz ama sgk önce dogum yapan kadınlarımıza yapılan bu adaletsiligi malesefki ortadan kaldıramıyorsunuz.sayın yetkililer sizden bu konuyla ilgili çözüm bekliyoruz.

  Cevapla
Yorum yapın