E-Devletten 4a SSK Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır ?

0

E-devletten 4a ssk doğum borçlanması başvurusunu kolayca yapabilirsiniz. Kadın sigortalılara verilen sgk 3 çoçuk borçlanması hakkı ile kadınlar erken emeklilik hakkı kazanmakta. ssk çocuk borçlanması başvurusunu başvuru formu ile elden ya da posta/kargo yolu ile bağlı olduğunuz SGK’ya yapabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden de kolayca yapabilirsiniz.

E devletten ssk doğum borçlanması başvurusu

Başvuru işlemi için e-devlet şifrenizin olması gerekmekte. Eğer yoksa en yakın PTT şubesinden alabilir ve ya internet bankacılık kanalları üzerinden e-devlete giriş yapabilirsiniz.

  • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın ⇒ ssk doğum borçlanması başvuru giriş ekranı.
  • Ardından açılan sayfada YENİ BAŞVURU diyerek devam edin.
  • Başvuru kısmında eğer kendiniz için yapacaksanız KENDİM İÇİN hak sahibi olarak ölüm aylığı için borçlanma yapacaksanız Hak Sahibi Olduğum Kişi için (Anne / Baba / Eş / Çocuk) kısmını seçin.
  • Biz KENDİM İÇİN kısmını seçerek devam ediyoruz.
  • Daha sonra borçlanmak istediğiniz gün sayısını girerek hesaplama yapabilir ve başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Doğum borçlanması kredisi veren bankalar hangileridir ?

Bankalar zaman zaman borçlanma yaparak emeklilik şartını sağlamaları durumunda kişilere kredi imkanı sağlamakta. Kredi veren bankalar arasında en önemlisi Deniz BANK’tır. Eğer mali durumunuz uygunsa ve borçlanma yapıp ödediğiniz takdirde emekliliği hak ediyorsanız banka tarafından size kredi verilecektir. Ziraat bankası doğum borçlanması kredisi de bu kapsamda önemli desteklerden birisidir. Ziraat Bankası genelde yapılandırma zamanlarında kredi imkanı sağlamaktadır. Diğer bankalar ile ilgili kredi kampanyalarını bankaların kredi sayfalarından takip edebilirsiniz.

Doğum borçlanması nasıl hesaplanır ?

Sgk çoçuk borçlanması hesaplama şekli ve detaylar şu şekildedir;

  • Sigortadan sonra doğan 3 çocuğa kadar yapılır.
  • Her bir çocuk için sigorta başlangıcından sonra olması kaydı ile 24 aya kadar yani 720 güne kadar ve toplamda 2160 güne kadar borçlanma yapılabilir.
  • Analık borçlanması hesaplaması için ödenecek en düşük tutar talep tarihinde geçerli brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si, en yüksek sgk borçlanma hesaplaması ise bunun 7,5 katı olarak ödenir.

Doğum borçlanması kaç para ?

Peki sgk çoçuk borçlanması ne kadar ? Güncel olarak ödenecek doğum borçlanması kaç tl öğrenmek ve  sgk doğum borçlanması hesaplaması için doğum borçlanması hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum borçlanması ödemesi nasıl yapılır ?

Başvuru işleminin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme yazısı gönderilir. Bu yazı alındıktan sonra ödemenin en geç 1 ay içerisinde T.C. numarası ile SGK borçlanma menüsünden online ya da banka şubelerinden ödenmesi gerekir.

Doğum borçlanması kaç gün için yapılır ?

Konu ile ilgili sorulan sorulardan birisi de sgk doğum borçlanması kaç gün için yapılır sorusudur. Her bir çocuk için en fazla 720 gün, toplamda 3 çocuk için 2160 güne kadar borçlanma yapılabilir. Burada şart anne adına doğum tarihinden sonraki 24 aylık zaman içerisinde prim ödenmemiş olmasıdır. Eğer kısmi olarak prim ödemesi varsa 24 aylık süreden prim ödenen süreler düşülerek kalan günler üzerinden borçlanma yapılır.

Sigortadan önce doğan çocuklar için normalde kadınların borçlanma hakkı bulunmamakta. Ancak bununla ilgili şu an mecliste bir çalışma var. Detaylar ve son dakika gelişmelerini Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması sayfamızda bulabilirsiniz.

Çocuk borçlanması hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.