E-Devletten 4a SSK Doğum Borçlanması

E-devletten 4a ssk doğum borçlanması başvurusunu kolayca yapabilirsiniz. Kadın sigortalılara verilen sgk 3 çoçuk borçlanması hakkı ile kadınlar erken emeklilik hakkı kazanmakta. Ssk çocuk borçlanması başvurusunu başvuru formu ile elden ya da posta/kargo yolu ile bağlı olduğunuz SGK’ya yapabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden de kolayca yapabilirsiniz. Yazımızın devamında E devletten doğum borçlanması nasıl yapılır konusunda bilgi bulabilirsiniz.

4a doğum borçlanması başvurusu nedir?

E-devlet doğum borçlanması nedir ? SSK çalışmaları yeni adı ile 4a çalışması olarak adlandırılır. Doğum borçlanması ise kadın çalışanlara ilk defa prim ödenen tarihten sonra doğmuş olması kaydı ile 3 çocuğa kadar ve her bir çocuk için 720 gün borçlanma yapılarak SGK hizmetinden saydırılmasına ilişkin işlemdir. Dolayısıyla E-devlette yer alan 4a doğum borçlanması menüsü son çalışması ssk kapsamında olan kadınların online borçlanma başvurusu yapmalarına imkan sağlayan uygulamadır.

Bayanlarda doğum borçlanması şartları

Kadınların doğum borçlanması yapabilmeleri için;

 • Doğumdan önce kısa ya da uzun vade kapsamında adına sigorta yatırılmış olması gerekir. Staj/çıraklık girişi de kabul edilir.
 • Bir diğer şart ise doğum sonrası 24 aylık sürede prim ödenmemiş olmasıdır. Tamamında prim ödendiyse hiç borçlanma yapılamaz. Kısmi olarak ödendiyse bu durumda 24 aylık süre içerisinde prim ödenmemiş dönemler borçlanılabilir.

E devletten doğum borçlanması formu nasıl doldurulur?

E devlet doğum borçlanması işlemi için e-devlet şifrenizin olması gerekmekte. Eğer yoksa en yakın PTT şubesinden alabilir ve ya internet bankacılık kanalları üzerinden e-devlete giriş yapabilirsiniz.

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile 4a doğum borçlanması başvurusu ekranına giriş yapın ⇒ ssk doğum borçlanması başvuru giriş ekranı.
 • Ardından açılan sayfada YENİ BAŞVURU diyerek devam edin.
 • E devlet üzerinden doğum borçlanması kısmında eğer kendiniz için yapacaksanız KENDİM İÇİN hak sahibi olarak ölüm aylığı için borçlanma yapacaksanız Hak Sahibi Olduğum Kişi için (Anne / Baba / Eş / Çocuk) kısmını seçin.
 • Biz KENDİM İÇİN kısmını seçerek devam ediyoruz.
 • Borçlanma bilgileri bölümünde “e devletten doğum borçlanması başlangıç tarihi” kısmına çocuğun doğum tarihini, bitiş tarihi kısmına ise 24 ay sonrasından 1 gün öncesini gireceksiniz. Yani diyelim ki çocuğunuz 16.02.2012 tarihinde doğduysa başlangıç tarihine 16.02.2012 bitiş tarihine ise 15.02.2014 yazmanız gerekmektedir.
 • “Borçlanmaya Esas 1 Günlük Prime Esas Kazanç Tipi” bölümünde ise en düşük tutardan ödemek isterseniz asgari, en yüksekten ödemek isterseniz azami, kendiniz asgari ile azami arasında bir tutar belirlemek isterseniz “Diğer Tutar” kısmını seçebilirsiniz.
 • Bu seçimleri yaptıktan sonra e devlet doğum borçlanması başvurusu işlemini tamamlayabilirsiniz.

E devletten doğum borçlanması yapamıyorum

Yukarıda adım adım E devlet’ten doğum borçlanması nasıl yapılır anlattık. Bu yolu takip ederek başvurunuzu sorunsuz olarak yapabilirsiniz. E-devletten başvuru sırasında hata alıyorsanız büyük ihtimalle başlangıç ve bitiş tarihleri hakkında yanlış seçim yapıyorsunuzdur. Borçlanma başlangıç ve bitiş tarihlerini kontrol ederek başvuruyu tekrar deneyin. Eğer olmazsa aşağıda örneğini paylaştığım formla elden ya da posta yolu ile de başvurunuzu yapabilirsiniz.

Doğum borçlanması formu nasıl doldurulur ?

Başvurunuzu e-devletten yapamadıysanız form ile de yapabilirsiniz. Doğum borçlanması başvuru formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ SGK çocuk borçlanması başvuru formu indir.  Formu doldururken aşağıdaki adımları izleyin;

 • 4. Borçlanma Miktarının Hesabında Seçilen Günlük Prime Esas Kazanç: Bu kısımda borçlanma tutarını hangi tutardan ödeyeceğinizi işaretliyorsunuz. Eğer hiç işaretleme yapmazsanız borçlanma en düşük tutardan yapılır. Eğer Asgari kutucuğunu işaretlerseniz yine en düşükten yapılır. Azami kutucuğunu işaretlerseniz en yüksek tutardan yapılır. Diğer kısmını işaretleyerek azami ve asgari tutar arasında bir tutar kendiniz yazabilirsiniz.
 • 5.  BORÇLANMAK İSTENİLEN HİZMETİN / SÜRENİN NİTELİĞİ: Bu bölümde Doğumdan Sonra Geçen Süre kutucuğunu işaretleyin.
 • 6. BORÇLANMAK İSTENİLEN SÜRE: Bu bölümde eğer hizmetlerin tamamını borçlanacaksanız Hizmetlerin / Sürelerin tamamı  kutucuğunu işaretleyin. Belli sayıda gün borçlanacaksanız ……  Gün  …….  Ay ……..  Yıllık süre kutucuğunu işaretleyerek kutucuğunu işaretleyin ve borçlanma istediğiniz gün sayısını belirtin.

Doğum borçlanması kredisi veren bankalar hangileridir?

Bankalar zaman zaman borçlanma yaparak emeklilik şartını sağlamaları durumunda kişilere kredi imkanı sağlamakta. Kredi veren bankalar arasında en önemlisi Deniz BANK’tır. Eğer mali durumunuz uygunsa ve borçlanma yapıp ödediğiniz takdirde emekliliği hak ediyorsanız banka tarafından size kredi verilecektir. Ziraat bankası doğum borçlanması kredisi de bu kapsamda önemli desteklerden birisidir. Ziraat Bankası genelde yapılandırma zamanlarında kredi imkanı sağlamaktadır. Diğer bankalar ile ilgili kredi kampanyalarını bankaların kredi sayfalarından takip edebilirsiniz.

Doğum borçlanması nasıl hesaplanır ?

SGK çoçuk borçlanması hesaplama şekli ve detaylar şu şekildedir;

 • Sigortadan sonra doğan 3 çocuğa kadar yapılır.
 • Her bir çocuk için sigorta başlangıcından sonra olması kaydı ile 24 aya kadar yani 720 güne kadar ve toplamda 2160 güne kadar borçlanma yapılabilir.
 • Analık borçlanması hesaplaması için ödenecek en düşük tutar talep tarihinde geçerli brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si, en yüksek sgk borçlanma hesaplaması ise bunun 7,5 katı olarak ödenir.

Doğum borçlanması kaç para?

Peki sgk çoçuk borçlanması ne kadar ? Güncel olarak ödenecek doğum borçlanması kaç tl öğrenmek ve  sgk doğum borçlanması hesaplaması için doğum borçlanması hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum borçlanması ödemesi nasıl yapılır?

Başvuru işleminin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme yazısı gönderilir. Bu yazı alındıktan sonra ödemenin en geç 1 ay içerisinde T.C. numarası ile SGK borçlanma menüsünden online ya da banka şubelerinden ödenmesi gerekir.

Doğum borçlanması kaç gün için yapılır?

Konu ile ilgili sorulan sorulardan birisi de sgk doğum borçlanması kaç gün için yapılır sorusudur. Her bir çocuk için en fazla 720 gün, toplamda 3 çocuk için 2160 güne kadar borçlanma yapılabilir. Burada şart anne adına doğum tarihinden sonraki 24 aylık zaman içerisinde prim ödenmemiş olmasıdır. Eğer kısmi olarak prim ödemesi varsa 24 aylık süreden prim ödenen süreler düşülerek kalan günler üzerinden borçlanma yapılır.

Sigortadan önce doğan çocuklar için normalde kadınların borçlanma hakkı bulunmamakta. Ancak bununla ilgili şu an mecliste bir çalışma var. Detaylar ve son dakika gelişmelerini Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması sayfamızda bulabilirsiniz.

SGK doğum borçlanması ödemesi nasıl gerçekleştirilir?

Borçlanma başvurusu yapılıp tahakkuk gerçekleştirildikten ve SGK tarafından borçlanma süresini ile ödenecek tutarı gösterir yazı tebliğ alındıktan sonra tebliğ tarihinden itibaren ödemenin en geç 1 ay içerisinde yapılması gerekmektedir. Ödeme işlemi;

 • T.C. numarası ile yapılır.
 • Tüm banka, PTT şubeleri, online bankacılık kanalları ve SGK kart ile prim ödeme sisteminden ödemeler yapılabilir.
 • Ödemeler SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden yapılabilmektedir.

Doğum borçlanması sorgulama

Doğum borçlanması e devletten nasıl yapılır konusunda adım adım bilgileri verdik. e devlet çocuk borçlanması başvurusu yaptıktan ya da başvuru formu ile tamamladıktan sonra;

 • İnternet bankacılık kanallarında SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menülerinden borçlanmanızın yapılıp yapılmadığını sorgulayabilirsiniz. Eğer borçlanma yapıldıysa sorgulama sonucu toplam borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.
 • Doğum borçlanması başvuru sonucu sorgulama için ikinci seçenek ise herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden sorgulama yaptırmaktır.

E-Devlet doğum borçlanması hata veriyor

E-devletten yapılan borçlanma başvurularında bazen hata ile karşılaşılabilmekte. Bu durum sizden kaynaklı olabileceği gibi sistemden de kaynaklı olabilir. Eğer başlama ve bitiş tarihlerini hatalı girdiyseniz borçlanma başvurusunu tamamlayamazsanız. Tüm verileri doğru giriyor olmanıza rağmen yine de borçlanma başvurusu yapamadıysanız bu durumda daha sonra tekrar deneyebilir ya da başvuru formu ile elden ya da posta yolu ile de başvurunuzu yapabilirsiniz.

Doğum borçlanması e-devlet üzerinden yapılır mı?

Evet, son çalışmanız 4a ya da 4b kapsamında ise e-devletten başvuru yapabilirsiniz.

EYT doğum borçlanması yapabilir mi?

Evet, EYT kapsamında prim eksiği olan kadınlar doğum borçlanması ile eksik prim günlerini tamamlayabilir.

EYT’de doğum borçlanması ne kadar?

Normal sigortalı ile EYT kapsamındaki sigortalı arasında borçlanma tutarları açısından bir fark bulunmamaktadır.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“E-Devletten 4a SSK Doğum Borçlanması” üzerine 46 yorum
 1. Merhaba annemin 1988de sigorta girişi var fakat yatmış günü görünmüyor sonrasında 2008 den 2012 arası 3 yıl 7 ay bağkur yatırmış lar cocuk borçlanmasını yapabilir mi 3 kardeşiz hepimiz 1990dan sonra doğduk annemde 58 yaşında

  Yanıtla
 2. Merhaba 01.03.2023 te bir çocuk için 110 gün doğum borçlanması yaptim fakat eksik gün girdiğim icin tekrar tamamlamak için başvuru yaptım mükerrer oluyor sanırım bu durumda başvurum geçerli olurmu yada uzun süredemi cvp gelir sgk ya gitmem iptal etmem tekrar başvurumu yinelemem daha hızli ve sorunsuzmu olur cvbinizi bekliyorum

  Yanıtla
 3. Merhabalar 07.09.2001 yılında doğum yaptım fakat işten 31.07.2001 tarihinde ayrıldım. 697 gün prim borcum var tarihi ne yapmalıyım. Bilgi ve ilginiz için teşekkürler

  Yanıtla
 4. 02.11.2010 doğum tarihli çocuk için bitiş tarihini 02.11.2012 yazınca 731 gün yapıyor 720 gün olması gerekmiyor mu ? Yada doğrusu nedir ?

  Yanıtla
   • Hesaplama
    02 Kasım 2010, Salı – 22 Ekim 2012, Pazartesi tarihleri arası
    İki Tarih Arası Toplam Süre
    1 Yıl 11 Ay 20 Gün
    İki Tarih Arası Tam Gün Sayısı
    720 Gün
    İki Tarih Arası Tam Ay Sayısı
    24 Ay (+0 Gün)
    Bu hesaplama doğru mu?

    Yanıtla
 5. doğum borçlanmsı için sgk müdürlüğüne dilekçeli başvuru yaptım.1 ayı geçti sonucunu nerden öğrenebilirim acaba

  Yanıtla
 6. Annem benim için doğum borçlanması yapmak istiyor doğum tarihim 04.04.1990 bitiş tarihine kaç yazmamız gerekiyor 24 ay için acaba

  Yanıtla
 7. Merhabalar, iki çocuk için edevletten doğum borçlanma başvurusu yapacağım. Yorumlardan gördüğüm kadarıyla başvurunun değerlendirmesi bir ay kadar sürüyormuş, eğer böyle olursa 26.12.2022 de e devletten yaptığım başvurunun cevabı 2023 Ocak ayında sonuçlanacak. Bu durumda ben 2022 rakamlarına göre mi borçlanacağım yoksa dilekçenin onaylandığı 2023 yılına göre mi. Bir de e-devletten yapılan başvuru ile SGK müdürlüklerimden yapılan başvuru arasında dilekçenin işleme konması bakımından bir farklılık (avantaj) var mı ¿ çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Talep tarihinde geçerli tutarlar üzerinden borçlanma yapılır. Bu nedenle 2023’te tebliğ edilse bile borçlanmanız 2022 rakamları üzerinden yapılır. E-devletten verebilirsiniz fark etmez aynı şey.

   Yanıtla
 8. iyi günler dilerim benim annem 01.02.1995 tarihli sigorta başlangıcı eytden emekli olması 5000 gün olması lazım aralık ayından itibaren 157 gün gerek için 6 aylık benim üzerimden borçlanmak istiyor doğum tarihim 01.10.2000 borçlanma için 180 günü başlangıç 01.10.2000 bitişi ise 01.04.2001 olarak mı girmem gerek

  Yanıtla
 9. Merhaba. 3 çocuk için doğum borçlanması yapacağım. İlk çocuk 01.09.1985 doğumlu, ikinci çocuk 01.01.1987 doğumlu. Yani ikisinin doğum tarihi arası 15 ay. e-devlet üzerinden doğum borçlanma tarihlerini girerken, doğum borçlanması başlangıç ve bitiş tarihlerini nasıl girmem gerekiyor?

  Yanıtla
  • Merhaba. İlk çocuk için başlangıç 01.09.1985 bitiş ise 31.12.1986 olacak. İkinci çocuk için ise başlangıç 01.01.1987 bitiş ise 31.12.1988 olacak.

   Yanıtla
 10. merhaba, annem 1992 yılı sigorta girişli 1992, 1994 ve 1997 yılları doğum tarihi olarak 3 çocuktan borçlanma yapmak istiyoruz, aradaki yıllarda sigorta girişi yok 2012ye kadar. Başlangıç ve bitiş tarihini ne girmemiz lazım?

  Yanıtla
  • Merhaba. Başlangıç çocuğun doğduğu tarih bitiş 2 yılın dolmasından 1 gün öncesi
   sistem hesaplıyor zaten. Örnek çocuk 01.01.1992 doğumlu ise başlangıç 01.01.1992-31.12.1993 olacak sisteme gireceğiniz tarih.

   Yanıtla
 11. e-devletde doğum borçlanması sayfasında yazan başlangıç ve bitiş tarihi bölümüne ne yazılacak bilgi lütfen!

  Yanıtla
  • Merhaba. Çocuğun doğum tarihi başlangıç tarihi. Bitiş tarihi ise doğum tarihinden itibaren 24 ay sonrası. Örneğin çocuk 15.05.2000’de doğduysa ve anne adına çocuğun doğum tarihinden itibaren 24 aylık sürede prim ödenmediyse bu durumda 15.05.2000-14.05.2002 yazacaksınız.

   Yanıtla
   • Merhaba
    e-devletten Doğum borçlanması ile ilgli başlangıç ve bitiş tarihinin ne yazılacağını hiç bir sitede, videolarda ve görsellede bulamamıştım .Tesadüfen burada cevabınızı okudum. Çok teşekkür ederim açıklama için…

    Benim eşimde 01.09.1995 sgk girişli 4,584 gün prim gün sayısı var. EYT kapsamında 5,000 gün şekli ile kabul edilirse 416 gün prim gün eksiğimiz bulunuyor.

    Birinci çoduğumuzda çalışyor idi, 01.06.2007 – 01.03.2019 tarihleri arasında çalışmadı.

    2.çocuğumuz 01.02.2012 tarihli doğumlu. İkinci çocuğumuza 416 gün borçlanmak istersek e devletten başlangıç 01.02.2012 bitiş 01.04.2013 tarili yazsam olurmu, bu şekilde yazdığımda (Asgari tutar üzerinden) 215.7 tl gbi bir rakam çıktı karşıma,

    Yapılacak işlem doğrdumudur, birde rakam hatalı gibi geldi bana.

    Değerli yorumlarınızı rica ederim.

    Saygılarımla

    Yanıtla
    • Merhaba Sinan BEY. 215 TL doğru. O tutar günlük brüt asgari ücret. Siz o tutarın %32’sini ödüyorsunuz günlük olarak 69 TL şu an. Eşinizin doğum sonrasında çalışmadığı kısımları 416 gün olacak ve dediğiniz şekilde seçebilirsiniz.

     Yanıtla
 12. Merhaba, doğum borçlanması için telaffuz edilen 24 ayın 17 aylık kısmını isteğe bağlı olarak dışarıdan 4B kapsamında ödemiştim. O dönemde çalışmıyordum. Şu an çalışıyorum ve başvuru yaptım, kalan 7 ay için mi yoksa 24 ayın tamamı için mi borçlanabilirim? Bir de e-devlet üzerinden yaptığım başvuruya kaç gün içinde hangi yöntemle cevap veriliyor?

  Yanıtla
  • Merhaba. 24 ayın içindeki eksik süreleri borçlanabilirsiniz. 24 ayın tamamını değil. Başvurunuza ortalama 1 ay içinde cevap gelir. Süre yoğunluğa bağlı olarak değişebilir.

   Yanıtla
 13. Merhabalar,
  eşim 1966 doğumlu ve 1987 yılının mart ayında Ssk lı olarak sigortalı oldu. birkaç sene sonra iş hayatına ara verdi. Geçtiğimiz yıl yeniden SSK lı olarak iş hayatına döndü. sistemde şu ay itibari ile uzun dönem günü 2970 gün olarak gözüküyor yani yıl sonunda 3000 güne ulaşacak. Eşim 1993 yılında doğum yaptı ve işten ayrıldı. Bir çocuğumuz var . Eşim 600 gün doğum borçlanması yaparak 3600 den kısmi emekli tabiri ile emekli olabilir mi ? Bu şartlarda 720 gün yerine 600 gün borçlanma yapması yeterli midir?
  Olabiliyor ise o dönem 88-93 yıllarında tavandan ödenen priminin en düşük emekli maaşından biraz da olsa fazla almasına sebep olur mu.
  Saygılarımla

  Yanıtla
  • Merhaba. Eşinizin mevcut durumda 600 günden emeklilik yaşı 58. Ancak EYT’de 3600 gün için de yaş indirimi bekleniyor. Doğum borçlanmasını istediğiniz gün kadar yapabilirsiniz. İlla 720 olmak zorunda değil. Tavan ile ilgili sorun sorunuzu tam anlamadım.

   Yanıtla
 14. Merhaba, E devlet üzerinden 2 cocugum icin dogum borclanması basvurusu yaptım.5 kasim itibatiyle ;basvurunuz isleme alinmistir bilgileri vardı.Bugun girip baktigimda; daha once yapmis oldugunuz başvuru yoktur yazısi goruyorum.Bu ne anlama geliyor?

  Yanıtla
 15. Merhaba
  Doğum borçlanması yaparken çocugun kütükte kaydı yoksa,yurt disi vatandasi ise,yurt dışındaki doğum belgesi ile basvuru yapılıp kabul edilirmi.

  Yanıtla
  • Merhaba. TR’deki nüfus kayıtları esas alınıyor diye biliyorum. İstisna var mı bilmiyorum açıkçası. Bir SGK’ya da sorun isterseniz.

   Yanıtla
Yorum yapın