E-Devletten 4a SSK Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır ?

0

E-devletten 4a ssk doğum borçlanması başvurusunu kolayca yapabilirsiniz. Kadın sigortalılara verilen sgk 3 çoçuk borçlanması hakkı ile kadınlar erken emeklilik hakkı kazanmakta. Ssk çocuk borçlanması başvurusunu başvuru formu ile elden ya da posta/kargo yolu ile bağlı olduğunuz SGK’ya yapabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden de kolayca yapabilirsiniz. Yazımızın devamında E devletten doğum borçlanması nasıl yapılır konusunda bilgi bulabilirsiniz.

4a doğum borçlanması başvurusu nedir ?

Peki E-devlet doğum borçlanması nedir ? SSK çalışmaları yeni adı ile 4a çalışması olarak adlandırılır. Doğum borçlanması ise kadın çalışanlara ilk defa prim ödenen tarihten sonra doğmuş olması kaydı ile 3 çocuğa kadar ve her bir çocuk için 720 gün borçlanma yapılarak SGK hizmetinden saydırılmasına ilişkin işlemdir. Dolayısıyla E-devlette yer alan 4a doğum borçlanması menüsü son çalışması ssk kapsamında olan kadınların online borçlanma başvurusu yapmalarına imkan sağlayan uygulamadır.

E devletten ssk doğum borçlanması başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru işlemi için e-devlet şifrenizin olması gerekmekte. Eğer yoksa en yakın PTT şubesinden alabilir ve ya internet bankacılık kanalları üzerinden e-devlete giriş yapabilirsiniz.

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile 4a doğum borçlanması başvurusu ekranına giriş yapın ⇒ ssk doğum borçlanması başvuru giriş ekranı.
 • Ardından açılan sayfada YENİ BAŞVURU diyerek devam edin.
 • Başvuru kısmında eğer kendiniz için yapacaksanız KENDİM İÇİN hak sahibi olarak ölüm aylığı için borçlanma yapacaksanız Hak Sahibi Olduğum Kişi için (Anne / Baba / Eş / Çocuk) kısmını seçin.
 • Biz KENDİM İÇİN kısmını seçerek devam ediyoruz.
 • Daha sonra borçlanmak istediğiniz gün sayısını girerek hesaplama yapabilir ve başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Doğum borçlanması formu nasıl doldurulur ?

Başvurunuzu e-devletten yapamadıysanız form ile de yapabilirsiniz. Doğum borçlanması başvuru formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ SGK çocuk borçlanması başvuru formu indir.  Formu doldururken aşağıdaki adımları izleyin;

 • 4. Borçlanma Miktarının Hesabında Seçilen Günlük Prime Esas Kazanç: Bu kısımda borçlanma tutarını hangi tutardan ödeyeceğinizi işaretliyorsunuz. Eğer hiç işaretleme yapmazsanız borçlanma en düşük tutardan yapılır. Eğer Asgari kutucuğunu işaretlerseniz yine en düşükten yapılır. Azami kutucuğunu işaretlerseniz en yüksek tutardan yapılır. Diğer kısmını işaretleyerek azami ve asgari tutar arasında bir tutar kendiniz yazabilirsiniz.
 • 5.  BORÇLANMAK İSTENİLEN HİZMETİN / SÜRENİN NİTELİĞİ: Bu bölümde Doğumdan Sonra Geçen Süre kutucuğunu işaretleyin.
 • 6. BORÇLANMAK İSTENİLEN SÜRE: Bu bölümde eğer hizmetlerin tamamını borçlanacaksanız Hizmetlerin / Sürelerin tamamı  kutucuğunu işaretleyin. Belli sayıda gün borçlanacaksanız ……  Gün  …….  Ay ……..  Yıllık süre kutucuğunu işaretleyerek kutucuğunu işaretleyin ve borçlanma istediğiniz gün sayısını belirtin.

Doğum borçlanması kredisi veren bankalar hangileridir ?

Bankalar zaman zaman borçlanma yaparak emeklilik şartını sağlamaları durumunda kişilere kredi imkanı sağlamakta. Kredi veren bankalar arasında en önemlisi Deniz BANK’tır. Eğer mali durumunuz uygunsa ve borçlanma yapıp ödediğiniz takdirde emekliliği hak ediyorsanız banka tarafından size kredi verilecektir. Ziraat bankası doğum borçlanması kredisi de bu kapsamda önemli desteklerden birisidir. Ziraat Bankası genelde yapılandırma zamanlarında kredi imkanı sağlamaktadır. Diğer bankalar ile ilgili kredi kampanyalarını bankaların kredi sayfalarından takip edebilirsiniz.

Doğum borçlanması nasıl hesaplanır ?

Sgk çoçuk borçlanması hesaplama şekli ve detaylar şu şekildedir;

 • Sigortadan sonra doğan 3 çocuğa kadar yapılır.
 • Her bir çocuk için sigorta başlangıcından sonra olması kaydı ile 24 aya kadar yani 720 güne kadar ve toplamda 2160 güne kadar borçlanma yapılabilir.
 • Analık borçlanması hesaplaması için ödenecek en düşük tutar talep tarihinde geçerli brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si, en yüksek sgk borçlanma hesaplaması ise bunun 7,5 katı olarak ödenir.

Doğum borçlanması kaç para ?

Peki sgk çoçuk borçlanması ne kadar ? Güncel olarak ödenecek doğum borçlanması kaç tl öğrenmek ve  sgk doğum borçlanması hesaplaması için doğum borçlanması hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum borçlanması ödemesi nasıl yapılır ?

Başvuru işleminin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme yazısı gönderilir. Bu yazı alındıktan sonra ödemenin en geç 1 ay içerisinde T.C. numarası ile SGK borçlanma menüsünden online ya da banka şubelerinden ödenmesi gerekir.

Doğum borçlanması kaç gün için yapılır ?

Konu ile ilgili sorulan sorulardan birisi de sgk doğum borçlanması kaç gün için yapılır sorusudur. Her bir çocuk için en fazla 720 gün, toplamda 3 çocuk için 2160 güne kadar borçlanma yapılabilir. Burada şart anne adına doğum tarihinden sonraki 24 aylık zaman içerisinde prim ödenmemiş olmasıdır. Eğer kısmi olarak prim ödemesi varsa 24 aylık süreden prim ödenen süreler düşülerek kalan günler üzerinden borçlanma yapılır.

Sigortadan önce doğan çocuklar için normalde kadınların borçlanma hakkı bulunmamakta. Ancak bununla ilgili şu an mecliste bir çalışma var. Detaylar ve son dakika gelişmelerini Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması sayfamızda bulabilirsiniz.

SGK doğum borçlanması ödemesi nasıl gerçekleştirilir ?

Borçlanma başvurusu yapılıp tahakkuk gerçekleştirildikten ve SGK tarafından borçlanma süresini ile ödenecek tutarı gösterir yazı tebliğ alındıktan sonra tebliğ tarihinden itibaren ödemenin en geç 1 ay içerisinde yapılması gerekmektedir. Ödeme işlemi;

 • T.C. numarası ile yapılır.
 • Tüm banka, PTT şubeleri, online bankacılık kanalları ve SGK kart ile prim ödeme sisteminden ödemeler yapılabilir.
 • Ödemeler SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden yapılabilmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.