Sağlıktan Yararlanma Sorgulama

2

Sağlıktan yararlanma sorgulaması yaparak güvencenizin aktif olup olmadığını ve muayene olup olamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Aktif sağlık güvenceniz var mı ? Hastaneden yararlanabiliyor musunuz ? İlaç almak için provizyonum var mı? Bu ve bunun gibi sorularınızın cecvabını e devlet sistemi aracılığı ile sorgulayabilmek çok kolay.

Sağlıktan yararlanabiliyor muyum sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilmek için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekir. Şifrenizin olduğunu varsayarak sgk yararlanma sorgulama işlemini online olarak nasıl yapabileceğiniz konusuna geçelim. Sorgulama işleminin nasıl yapıldığına geçmeden önce dilerseniz https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret ederek sağlıktan yararlanma şartlarına göz atabilirsiniz.

Spas açılımı nedir ?

Spas’ın açılımı Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi’dir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sağlıktan yararlanma ve genel sağlık sigortası işlemlerinin takip edildiği uygulamadır.

Gss açılımı

GSS genel sağlık sigortası kelime grubunun baş harflerinden oluşmakta. Genel Sağlık Sigortası 01 Ocak 2012 tarihinden sonra herhangi bir güvencesi bulunmayan her birey açısından zorunlu hale getirilmiştir. Bir güvenceniz yoksa bu kapsamda prim ödemek zorundasınız. Güncel aylık primler ve konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabı için https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık hizmetinden yararlanma sorgulama

E devlet sisteminden sağlık hizmetinden yararlanma sorgulaması yapmak çok basit. E devlet sistemine dilerseniz www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapabilir ya da e devlet uygulamasını mobil cihazınıza indirerek uygulama üzerinden de giriş sağlayabilirsiniz.

Sgk sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilmek için e devlet sistemine giriş sağladıktan sonra SGK-Ortak 4a/4b/4c Hizmetler-Spas Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden provizyon sorgulaması yapabilirsiniz. İlaç, Hastane provizyon sorgulamasını buradan yapabilirsiniz >> SGK sağlık provizyon sorgulama. 

Provizyon sorgulaması sonucunda durum kısmında;

 • Müstehaktır, provizyon alabilir. sonucu alıyorsanız sigortanız aktiftir hastaneden yararlanabilir, ilaçlarınızı v.s. alabilirsiniz.
 • “1106 – Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz”. sonucu alıyorsanız sigortanız aktif değil demektir. Bu durumda yapmanız gereken Genel Sağlık Sigortanızın tescili ya da sağlık sigortanızın açılması için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmak.
 • “1104 – Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.” uyarısı alıyorsanız sigortalı, bağkur, gss v.s. kapsamında henüz 30 günü tamamlamamış olduğunuzdan sigortanız aktif değil demektir. Eğer sigorta, bağkur, gss v.s. başlama tarihinden itibaren 30 gün geçmiş olmasına rağmen hala sigortanız aktif değilse eğer;

Sigortalı çalışıyorsanız işyeriniz ile görüşün. Prim gün sayınız 30’a tamamlanmadığından sigortanız açılmamıştır. Bu durumda işyeriniz e bildirge sisteminden hesap fişi girişi yapmalı ya da aylık prim ve hizmet belgenizi SGK’ya göndermelidir.

Eğer bağkur, gss kapsamında 30 günü tamamlamış iseniz ve hala sigortanız aktif görünmüyorsa muhtemelen prim ödemeniz 30 günden az olduğundan sistem provizyon vermiyordur. Bu durumda da yapmanız gereken varsa prim borçlarınızın tamamını ödemek. Prim borcunuzun tamamını ödediniz yine de açılmadıysa SGK’ya uğrayın.

Spas hata 1106

Spas sistemi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık aktivasyon işlemleri için kullanılan ve sağlık provizyon aktivasyon kelimelerinin açılımından oluşan bir sistemdir. Eğer sorgulama sonucu “1106-son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için provizyon verilememiştir” uyarısını alıyorsanız aktif bir sosyal güvenceniz yok anlamına gelir.

Provizyon verilememiştir

Eğer herhangi bir sigorta kapsamında ya da bakmakla yükümlü kişi olarak aktif sosyal güvenceniz yoksa provizyon sorgulaması sonucu bu çıkabilir. Bu durumda yapmanız gereken zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına geçmek. Genel sağlık sigortası başvurusu yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-basvuru/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için provizyon verilememiştir

Eğer sorgulama sonucunda bu uyarıyı görüyorsanız sigortalı yeni işe girdiğiniz, bağkura yeni başladığınız, isteğe bağlı sigorta ya da gssye yeni başladığınız ve henüz 30 günlük süre tamamlanmadığı için sağlıktan yararlanamadığını anlamalısınız.

Eğer sigorta giriş tarihinden sonra 30 günlük süre geçmiş olmasına rağmen hala bu uyarıyı alıyorsanız işveren muhasebeciniz ile görüşerek SGK hizmetinizi elektronik ortamda bildirmesini ya da en azından buna ilişkin hesap fişini girmesini isteyin. Sistemde 30 günlük hizmet ya da hizmet fişi olduğunda provizyon açılacaktır. Ayrıntılı bilgi ve 30 gün dolduysa sigorta başlatma işlemi için https://sgkbilgisi.com/sigorta-basladiktan-sonra-saglik-hizmetlerinden-yararlanma-suresi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur, isteğe bağlı sigorta kolları ya da gss kapsamında iseniz ve 30 günlük süreyi doldurmuş olmanıza rağmen hala bu uyarıyı alıyorsanız prim borcunuz var demektir. En az 30 güne tekabül edecek kadar prim ödemesi yaptıktan 3-4 saat sonra sağlık aktivasyon başlayacaktır.

Bağkur sağlıktan yararlanma sorgulama

Tüm sigorta kolları için sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulaması e devlet üzerinden ve yukarıda belirtilen menüden yapılmaktadır. Dolayısıyla 4b bağkur kapsamında sağlık aktivasyonunuzun olup olmadığını yukarıda belirtilen bağlantı aracılığı ile yapabilirsiniz.

Sağlıktan yararlanma sorgulaması konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. huseyin torun

  merhaba ben bir yil oldu emekli olali yurt disininda yasiyorum turkiyede saglik hizmetlerinden ben ve ailem nasil yaralana biliriz ve ne yapmam gereki lutfen yardimci olursaniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Hangi ülkede ikamet ediyorsunuz? Türkiyede emekli maaşı üzerinden sağlıktan yararlanabilmeniz için 6 aydan fazla Türkiyede ikamet şartı aranıyor. Anlaşmalı bir ülkede ikamet ediyorsanız oradaki sağlık güvenceniz ile Türkiyeden yararlanırsınız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.