Sağlıktan Yararlanma Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

15

Sağlıktan yararlanma sorgulaması yaparak güvencenizin aktif olup olmadığını ve muayene olup olamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Aktif sağlık güvenceniz var mı ? Hastaneden yararlanabiliyor musunuz ? İlaç almak için provizyonum var mı? Bu ve bunun gibi sorularınızın cecvabını e devlet sistemi aracılığı ile sorgulayabilmek çok kolay.

Sağlıktan yararlanabiliyor muyum sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilmek için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekir. Şifrenizin olduğunu varsayarak sgk yararlanma sorgulama işlemini online olarak nasıl yapabileceğiniz konusuna geçelim. Sorgulama işleminin nasıl yapıldığına geçmeden önce dilerseniz https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret ederek sağlıktan yararlanma şartlarına göz atabilirsiniz.

Spas açılımı nedir ?

Spas’ın açılımı Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi’dir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sağlıktan yararlanma ve genel sağlık sigortası işlemlerinin takip edildiği uygulamadır.

Gss açılımı nedir ?

GSS genel sağlık sigortası kelime grubunun baş harflerinden oluşmakta. Genel Sağlık Sigortası 01 Ocak 2012 tarihinden sonra herhangi bir güvencesi bulunmayan her birey açısından zorunlu hale getirilmiştir. Bir güvenceniz yoksa bu kapsamda prim ödemek zorundasınız. Güncel aylık primler ve konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabı için https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık hizmetinden yararlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

E devlet sisteminden sağlık hizmetinden yararlanma sorgulaması yapmak çok basit. E devlet sistemine dilerseniz www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapabilir ya da e devlet uygulamasını mobil cihazınıza indirerek uygulama üzerinden de giriş sağlayabilirsiniz.

Sgk sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulamasını ve sağlık sigortası olup olmadığını öğrenmeyi e devlet sisteminden yapabilmek için e devlet sistemine giriş sağladıktan sonra SGK-Ortak 4a/4b/4c Hizmetler-Spas Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden provizyon sorgulaması yapabilirsiniz. İlaç, Hastane, SGK provizyon sorgulamasını buradan yapabilirsiniz >> SGK sağlık provizyon sorgulama.

Sağlıktan yararlanma sorgulama sisteminden yapılan Gss provizyon sorgulaması sonucunda durum kısmında;

 • sgk aktiflik sorgulama sonucunda Müstehaktır, provizyon alabilir. sonucu alıyorsanız sigortanız aktiftir hastaneden yararlanabilir, ilaçlarınızı v.s. alabilirsiniz.
 • “1106 – Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz”. sonucu alıyorsanız sigortanız aktif değil demektir. Bu durumda yapmanız gereken Genel Sağlık Sigortanızın tescili, gss aktivasyon işlemi ya da sağlık sigortanızın açılması için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmak.
 • “1104 – Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.” uyarısı alıyorsanız sigortalı, bağkur, gss v.s. kapsamında henüz 30 günü tamamlamamış olduğunuzdan sigortanız aktif değil demektir. Eğer sigorta, bağkur, gss v.s. başlama tarihinden itibaren 30 gün geçmiş olmasına rağmen hala sigortanız aktif değilse eğer;

Sigortalı çalışıyorsanız işyeriniz ile görüşün. Prim gün sayınız 30’a tamamlanmadığından sigortanız açılmamıştır. Bu durumda işyeriniz e bildirge sisteminden hesap fişi girişi yapmalı ya da aylık prim ve hizmet belgenizi SGK’ya göndermelidir.

Eğer bağkur, gss kapsamında 30 günü tamamlamış iseniz ve hala sigortanız aktif görünmüyorsa muhtemelen prim ödemeniz 30 günden az olduğundan sistem provizyon vermiyordur. Bu durumda da yapmanız gereken varsa prim borçlarınızın tamamını ödemek. Prim borcunuzun tamamını ödediniz yine de açılmadıysa SGK’ya uğrayın.

SGK provizyon sorgulama belgesi nasıl alınır ?

Müstehaklık belgesi ya da spas sorgulama belgesi birçok Kurum ve özellikle stajyer çalıştıran işletmeler tarafından istenmektedir. Yukarıda belirtilen sorgulama sisteminden sorgulama yaptıktan sonra “BARKODLU BELGE OLUŞTUR” diyerek Sorgulama sonucu dilerseniz sağlık provizyon bilgi kağıdı çıktısı alabilirsiniz.

Spas hata 1106 ne demek ?

Spas sistemi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık aktivasyon işlemleri için kullanılan ve sağlık provizyon aktivasyon kelimelerinin açılımından oluşan bir sistemdir. Eğer sorgulama sonucu “1106-son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için provizyon verilememiştir” uyarısını alıyorsanız aktif bir sosyal güvenceniz yok anlamına gelir.

Provizyon verilememiştir ne demek ?

Eğer herhangi bir sigorta kapsamında ya da bakmakla yükümlü kişi olarak aktif sosyal güvenceniz yoksa provizyon sorgulaması sonucu bu çıkabilir. Bu durumda yapmanız gereken zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına geçmek. Genel sağlık sigortası başvurusu yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-basvuru/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için provizyon verilememiştir

Eğer sorgulama sonucunda bu uyarıyı görüyorsanız sigortalı yeni işe girdiğiniz, bağkura yeni başladığınız, isteğe bağlı sigorta ya da gssye yeni başladığınız ve henüz 30 günlük süre tamamlanmadığı için sağlıktan yararlanamadığını anlamalısınız.

Eğer sigorta giriş tarihinden sonra 30 günlük süre geçmiş olmasına rağmen hala bu uyarıyı alıyorsanız işveren muhasebeciniz ile görüşerek SGK hizmetinizi elektronik ortamda bildirmesini ya da en azından buna ilişkin hesap fişini girmesini isteyin. Sistemde 30 günlük hizmet ya da hizmet fişi olduğunda provizyon açılacaktır. Ayrıntılı bilgi ve 30 gün dolduysa sigorta başlatma işlemi için https://sgkbilgisi.com/sigorta-basladiktan-sonra-saglik-hizmetlerinden-yararlanma-suresi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur, isteğe bağlı sigorta kolları ya da gss kapsamında iseniz ve 30 günlük süreyi doldurmuş olmanıza rağmen hala bu uyarıyı alıyorsanız prim borcunuz var demektir. En az 30 güne tekabül edecek kadar prim ödemesi yaptıktan 3-4 saat sonra sağlık aktivasyon başlayacaktır.

Bağkur sağlıktan yararlanma sorgulama nasıl yapılır ?

Tüm sigorta kolları için sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulaması e devlet üzerinden ve yukarıda belirtilen menüden yapılmaktadır. Dolayısıyla 4b bağkur kapsamında sağlık aktivasyonunuzun olup olmadığını yukarıda belirtilen bağlantı aracılığı ile yapabilirsiniz.

Babanın sigortasından yararlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

Babam üzerinden sigortadan yararlanabiliyor muyum sorusunun cevabı e-devlette. Eğer babanızın sigortasından yararlanıyorsanız sağlık aktivasyon sorgulamasını yine e-devlet üzerinden provizyon sgk sorgulama sisteminden ve yukarıda belirtilen şekilde yapabilirsiniz.

Emekli babanın sigortasından yararlanma şartları nelerdir ?

Erkek ve kız çocuklarının babadan yararlanma hükümleri ve şartları şu şekildedir;

 • 18 yaşından küçükse herhangi bir şart aranmaz. Sağlık zaten otomatik olarak açılır ve bir başvuru yapmak da gerekmez.
 • 18 yaşını geçtiyse lisede okuyorsa 20 yaşına kadar, üniversitede ise 25 yaşına kadar yararlanır.
 • Eğer babanın 01 Ekim 2008 tarihinden önce ssk kapsamında en az 120 gün ya da bağkur kapsamında en az 180 günü varsa bu durumda 18 yaşını geçmiş kız çocuğu evli değilse ve herhangi bir kapsamda kendi adına sigortası yoksa evlenene kadar babasından yararlanabilir.

Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma şartları nelerdir ?

Şartları ve hükümleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Eş ile resmi nikahlı evlilik bağı varsa, kendi adına sigortası ya da bağkuru yoksa ve ya emekli değilse eşinin sigortasından yararlanma hakkına sahiptir.
 • 18 yaş altı çocuklar sağlık güvencesinden otomatik yararlanırlar.
 • Lisede okuyan çocuklar 20 yaşına kadar, yüksek öğrenimde okuyanlar ise 25 yaşına kadar yararlanır.
 • Baba ya da annenin 2008/Ekim öncesi ssk kapsamında minimum 120 gün, bağkur kapsamında ise minimum 180 günü varsa bekar ve kendi adına sigortalılığı olmayan kız çocuğu evlenene kadar yararlanma hakkına sahiptir.
 • Çocukların anne ve ya babalarının güvencesinden yararlanması konusunda daha ayrıntılı bilgi için çocuğun sigortadan yararlanması başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

E-devlet sgk aktivasyon nasıl yapılır ?

E-devlet üzerinden bakmakla yükümlü olduğunuz anne, baba, eş ya da çocuklarınızın sağlığınızdan yararlanabilmesi için online olarak aktivasyon başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt uygulamasına T.C. numarası ve e-devlet ile giriş yapmalısınız.

Sağlıktan yararlanma sorgulaması konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


15 Yorum
 1. YAKUP ŞEN

  MERHABA…11.02.2020 TARİHİNDE GÖREVE BAŞLAYAN ÖĞRETİM GÖREVLİSİNİN PROVİZYON MÜSTEHAKLIĞINDA SORUN VAR..MEMURLUĞA HİÇ BAŞLAMAMIŞ GÖRÜNÜYORMUŞ….HOCA SGK YA GİTMİŞ… İŞ YERİNDEN DÜZELTİLMESİ GEREKİYOR DEMİŞLER…İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİNDE NASIL DÜZELTEBİLİRİZ…

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Muhtemelen işe giriş bildirgesi verilmedi. İşe giriş bildirgesi vermediyseniz bunu vermelisiniz.

   1. YAKUP ŞEN

    İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ DE VAR……

    1. Ömer Meriç

     Bu kişi SSK kapsamında mı emekli sandığı mı ?

     1. YAKUP ŞEN

      5510 SONRASI AKADEMİSYEN EMEKLİ SANDIĞI KAPSAMINDA..MEMUR OLMADAN ÖNCE ANNESİNDEN ÖLÜM AYLIĞI ALIYORMUŞŞ..İŞE GİRİDİĞİ GÜN KESİLMİŞ….AYRILIŞ BİLDİRGESİ YAPSAK SONRA TEKRAR GİRİŞ YAPSAK OLUR MU….

     2. Ömer Meriç

      Ayrılış ve giriş yapmanız gerekmez. Kesenek sistemi ile alakalı olabilir. Daha önce bir arkadaşım için aynısı olmuştu. Sadece giriş yapmak yetmiyor. Sizin ekranları tam bilmiyorum ama kesenek sisteminde de sanırım tescil açılıyor. SGK spas sistemi burayı görüyor emekli sandığında. İşe girişi değil.

     3. YAKUP ŞEN

      VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM…

     4. Ömer Meriç

      Rica ederim. Umarım yararı olmuştur.

 2. murat öztürk

  ben hem devlet memuru hem gazi olduğum halde eczaneler çoğu zaman benden ve bakmakta hükümlü eşim 3 çocuğum dahil bize yinede ilaç ta yüzdesi çıkıyor ozaman açıktan çıksında bilelim neye ücret ödediğimizi

 3. SELMA

  MERHABA EŞİM BENİM SAĞLIK SİGORTAMDAN YARALANMAK İSTEMİYOR ÜZERİMDEN NASIL DÜŞÜREBİLİRİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşinizin aktif güvencesi olmadan bu mümkün değil. Kendi adına GSS açtırırsa o zaman sizin sigortadan düşer.

 4. Vedat BULUT

  Merhaba.
  Ben yeşil kartlıyım .Dişlerimdeki sorun nedeniyle cerrahi tedavi ve implant taktırmam gerekiyor,fakat masrafı karşılayacak maddi gücüm yok.Devlet tedavi ve ilaç masrafının ne kadarını karşılıyor? Ayrıca dişlerimden dolayı engelli maaşı almam mümkünmü?Şu an çalışamıyorum çünkü..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dişten dolayı engelli maaşı verilmez maalesef. Bir hastaneden tedavi masraflarınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Yapılacak tedaviye göre masraflar değişebilir.

 5. huseyin torun

  merhaba ben bir yil oldu emekli olali yurt disininda yasiyorum turkiyede saglik hizmetlerinden ben ve ailem nasil yaralana biliriz ve ne yapmam gereki lutfen yardimci olursaniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Hangi ülkede ikamet ediyorsunuz? Türkiyede emekli maaşı üzerinden sağlıktan yararlanabilmeniz için 6 aydan fazla Türkiyede ikamet şartı aranıyor. Anlaşmalı bir ülkede ikamet ediyorsanız oradaki sağlık güvenceniz ile Türkiyeden yararlanırsınız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.