Sağlıktan Yararlanma Sorgulama: Babanın Sigortasından Yararlanıyor musun Sorgula!

Sağlıktan yararlanma sorgulama işlemini yaparak güvencenizin aktif olup olmadığını ve muayene olup olamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Aktif sağlık güvenceniz var mı ? Hastaneden yararlanabiliyor musunuz ? İlaç almak için provizyonum var mı? Bu ve bunun gibi sorularınızın cevabını e devlet sistemi aracılığı ile sorgulayabilmek çok kolay.

Sağlıktan yararlanabiliyor muyum sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilmek için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekir. Şifrenizin olduğunu varsayarak sgk yararlanma sorgulama işlemini online olarak nasıl yapabileceğiniz konusuna geçelim. Sorgulama işleminin nasıl yapıldığına geçmeden önce dilerseniz  sağlıktan yararlanma şartları sayfamızı ziyaret ederek sağlıktan yararlanma şartlarına göz atabilirsiniz.

Spas açılımı nedir?

Spas’ın açılımı Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi’dir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sağlıktan yararlanma ve genel sağlık sigortası işlemlerinin takip edildiği uygulamadır. Uygulama evlilik, doğum gibi durumlarda bakmakla yükümlü olunan eş ya da çocukların sağlıktan yararlanmasını otomatik olarak sağlamaktadır.

SGK provizyon nedir?

Kişinin sağlıktan yararlanıp yararlanmadığının tespiti amacı ile  SGK provizyon sağlık aktivasyon ve provizyon sisteminde yapılan sorgulama provizyon sorgulaması olarak adlandırılmaktadır. Provizyon sorgulamasını e-devlette nasıl yapabileceğiniz ve provizyon belgesini nasıl alabileceğiniz hakkında yazımızın devamında bilgi verilmiştir.

Gss açılımı nedir?

GSS genel sağlık sigortası kelime grubunun baş harflerinden oluşmakta. Genel Sağlık Sigortası 01 Ocak 2012 tarihinden sonra herhangi bir güvencesi bulunmayan her birey açısından zorunlu hale getirilmiştir. Bir güvenceniz yoksa bu kapsamda prim ödemek zorundasınız. Güncel aylık primler ve konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabı için  gss primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık hizmetinden yararlanma sorgulaması nasıl yapılır?

E devlet sisteminden sağlık hizmetinden yararlanma sorgulaması yapmak çok basit. E devlet sistemine dilerseniz www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapabilir ya da e devlet uygulamasını mobil cihazınıza indirerek uygulama üzerinden de giriş sağlayabilirsiniz.

Sgk sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulamasını ve sağlık sigortası olup olmadığını öğrenmeyi e devlet sisteminden yapabilmek için e devlet sistemine giriş sağladıktan sonra SGK-Ortak 4a/4b/4c Hizmetler-Spas Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden provizyon sorgulaması yapabilirsiniz. İlaç, Hastane, SGK provizyon sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒ SGK sağlık provizyon sorgulama.

Sağlıktan yararlanma sorgulama sisteminden yapılan Gss provizyon sorgulaması sonucunda durum kısmında;

 • Sgk aktiflik sorgulama sonucunda Müstehaktır, provizyon alabilir. sonucu alıyorsanız sigortanız aktiftir hastaneden yararlanabilir, ilaçlarınızı v.s. alabilirsiniz.
 • “1106 – Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz”. sonucu alıyorsanız sigortanız aktif değil demektir. Bu durumda yapmanız gereken Genel Sağlık Sigortanızın tescili, gss aktivasyon işlemi ya da sağlık sigortanızın açılması için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmak.
 • “1104 – Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.” uyarısı alıyorsanız sigortalı, bağkur, gss v.s. kapsamında henüz 30 günü tamamlamamış olduğunuzdan sigortanız aktif değil demektir.
 • Sorgulama sonucu “60/g kapsamında genel sağlık sigortalısı adlı kapsamda borcu olduğundan provizyon verilememiştir” sonucu çıkıyorsa GSS kapsamında prim borcunuzdan sağlık sağlıktan yararlanamadığınız anlamına gelir.

Babanın sigortasından yararlanma sorgulaması nasıl yapılır?

Babamın sigortasından yararlanıyor muyum ? Babam üzerinden sigortadan yararlanabiliyor muyum sorusunun cevabı e-devlette. Eğer babanızın sigortasından yararlanıyorsanız sağlık aktivasyon sorgulamasını yine e-devlet üzerinden provizyon Sgk sorgulama sisteminden ve yukarıda belirtilen şekilde yapabilirsiniz. Babadan sigorta sorgulama işlemini e-devlette nasıl yapabileceğiniz bir üst menüde anlatılmıştır.

Eşinin sigortasından yararlanma sorgulaması nasıl yapılır?

Eşim üzerinden sigortadan yararlanıyor muyum sorusu konu hakkında sık sorulan soruların başında gelmektedir. Eğer siz de eşim üzerinden sağlık sigortasından yararlanıyor muyum diyorsanız yukarıda anlatılan e devlet sağlıktan yararlanma sorgulama menüsünden sorgulama yaparak bunu öğrenebilirsiniz. Sgk aktivasyon sorgulaması sonucunda;

 • Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için provizyon verilememiştir” uyarısı veriyorsa eşiniz işe yeni girdiği ve son 1 yıl içerisinde 30 gün şartını sağlamadığı için henüz sağlık aktivasyon alamadığınız anlamına gelir.
 • son 1 yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı yoksa işe girdiği tarihten sonra 30 günü tamamlaması ile birlikte sağlıktan yararlanmaya başlayabilirsiniz.

SGK provizyon vermiyor ne yapmalıyım?

Eğer sigorta, bağkur, gss v.s. başlama tarihinden itibaren 30 gün geçmiş olmasına rağmen hala sigortanız aktif değilse;

 • Sigortalı çalışıyorsanız işyeriniz ile görüşün. Prim gün sayınız 30’a tamamlanmadığından sigortanız açılmamıştır. Bu durumda işyeriniz e bildirge sisteminden hesap fişi girişi yapmalı ya da aylık prim ve hizmet belgenizi SGK’ya göndermelidir.
 • Eğer bağkur, gss kapsamında 30 günü tamamlamış iseniz ve hala sigortanız aktif görünmüyorsa muhtemelen prim ödemeniz 30 günden az olduğundan sistem provizyon vermiyordur. Bu durumda da yapmanız gereken varsa prim borçlarınızın tamamını ödemek.
 • Prim borcunuzun tamamını ödediniz yine de açılmadıysa SGK’ya uğrayın.

Sigortamdan kimler yararlanıyor sorgulaması nasıl yapılır ?

Sgk sağlıktan yararlanma sorgulama işlemleri kişinin kendi T.C. numarası ve şifresi ile e-devletten yapılabilmektedir. Sizin sigortanızdan yararlanan diğer bir ifade ile bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin kimler olduğunu sorgulayamazsınız. Eğer bu bilgiye ihtiyacınız varsa yapmanız gereken en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sormak.

SGK provizyon sorgulama belgesi nasıl alınır ?

Provizyon belgesi ya da spas sorgulama belgesi birçok Kurum ve özellikle stajyer çalıştıran işletmeler tarafından istenmektedir. Yukarıda belirtilen sorgulama sisteminden sorgulama yaptıktan sonra “BARKODLU BELGE OLUŞTUR” diyerek Sorgulama sonucu dilerseniz sağlık provizyon bilgi kağıdı çıktısı alabilirsiniz. SGK Provizyon belgesi örneği ve belgenin nasıl alınacağı hakkında ayrıntılı bilgileri Müstehaklık belgesi nedir sayfamızda bulabilirsiniz.

SGK provizyon belgesi Nedir ?

Provizyon belgesi Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sağlıktan yararlanıp yararlanmadığını gösteren diğer bir ifade ile provizyon alıp alamadığınızın tespiti için kullanılan belgedir. Diğer ismi de müstehaklık belgesidir. Bir üst başlıkta e-devletten Sgk Provizyon belgesi Nasıl Alınır hakkında ayrıntılı bilgilendirme yapılmıştır.

Spas hata 1106 ne demek ?

Spas sistemi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık aktivasyon işlemleri için kullanılan ve sağlık provizyon aktivasyon kelimelerinin açılımından oluşan bir sistemdir. Eğer sorgulama sonucu “1106-son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için provizyon verilememiştir” uyarısını alıyorsanız aktif bir sosyal güvenceniz yok anlamına gelir.

Provizyon verilememiştir ne demek ?

Eğer herhangi bir sigorta kapsamında ya da bakmakla yükümlü kişi olarak aktif sosyal güvenceniz yoksa provizyon sorgulaması sonucu bu çıkabilir. Bu durumda yapmanız gereken zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına geçmek.

30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için provizyon verilememiştir ne demek ?

Eğer sorgulama sonucunda bu uyarıyı görüyorsanız sigortalı yeni işe girdiğiniz, bağkura yeni başladığınız, isteğe bağlı sigorta ya da gssye yeni başladığınız ve henüz 30 günlük süre tamamlanmadığı için sağlıktan yararlanamadığını anlamalısınız.

Eğer sigorta giriş tarihinden sonra 30 günlük süre geçmiş olmasına rağmen hala bu uyarıyı alıyorsanız işveren muhasebeciniz ile görüşerek SGK hizmetinizi elektronik ortamda bildirmesini ya da en azından buna ilişkin hesap fişini girmesini isteyin. Sistemde 30 günlük hizmet ya da hizmet fişi olduğunda provizyon açılacaktır.

Bağkur, isteğe bağlı sigorta kolları ya da gss kapsamında iseniz ve 30 günlük süreyi doldurmuş olmanıza rağmen hala bu uyarıyı alıyorsanız prim borcunuz var demektir. En az 30 güne tekabül edecek kadar prim ödemesi yaptıktan 3-4 saat sonra sağlık aktivasyon başlayacaktır.

Bağkur sağlıktan yararlanma sorgulama nasıl yapılır ?

Tüm sigorta kolları için sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulaması e devlet üzerinden ve yukarıda belirtilen menüden yapılmaktadır. Dolayısıyla 4b bağkur kapsamında sağlık aktivasyonunuzun olup olmadığını yukarıda belirtilen bağlantı aracılığı ile yapabilirsiniz.

Emekli babanın sigortasından yararlanma şartları nelerdir ?

Erkek ve kız çocuklarının babadan yararlanma hükümleri ve şartları şu şekildedir;

 • 18 yaşından küçükse herhangi bir şart aranmaz. Sağlık zaten otomatik olarak açılır ve bir başvuru yapmak da gerekmez.
 • 18 yaşını geçtiyse lisede okuyorsa 20 yaşına kadar, üniversitede ise 25 yaşına kadar yararlanır.
 • Eğer babanın 01 Ekim 2008 tarihinden önce ssk kapsamında en az 120 gün ya da bağkur kapsamında en az 180 günü varsa bu durumda 18 yaşını geçmiş kız çocuğu evli değilse ve herhangi bir kapsamda kendi adına sigortası yoksa evlenene kadar babasından yararlanabilir.

Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma şartları nelerdir ?

Şartları ve hükümleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Eş ile resmi nikahlı evlilik bağı varsa, kendi adına sigortası ya da bağkuru yoksa ve ya emekli değilse eşinin sigortasından yararlanma hakkına sahiptir.
 • 18 yaş altı çocuklar sağlık güvencesinden otomatik yararlanırlar.
 • Lisede okuyan çocuklar 20 yaşına kadar, yüksek öğrenimde okuyanlar ise 25 yaşına kadar yararlanır.
 • Baba ya da annenin 2008/Ekim öncesi ssk kapsamında minimum 120 gün, bağkur kapsamında ise minimum 180 günü varsa bekar ve kendi adına sigortalılığı olmayan kız çocuğu evlenene kadar yararlanma hakkına sahiptir.

E-devlet SGK aktivasyon nasıl yapılır ?

E-devlet üzerinden bakmakla yükümlü olduğunuz anne, baba, eş ya da çocuklarınızın sağlığınızdan yararlanabilmesi için online olarak aktivasyon başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt uygulamasına T.C. numarası ve e-devlet ile giriş yapmalısınız.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Sağlıktan Yararlanma Sorgulama: Babanın Sigortasından Yararlanıyor musun Sorgula!” üzerine 39 yorum
 1. merhaba ben 24 yaşındayım cinsiyetim kız. babam bağkurdan emekli oldu ben babamın üzerinden yararlanıyordum sağlıkta ama şuan yararlanamıyor olarak gözüküyorum. tekrardan yararlanabilirmiyim acaba

  Yanıtla
 2. Merhaba. Babamın primlerini her ay düzenli olarak isteğe bağlı ödüyoruz. Bugüne kadar sağlıktan yararlaniyorduk. Lakin hastaneye gittiğimizde sağlık aktivasyonu yok dediler. Spas sorgulama yaptığımızda son 1 yılda 30 gün prim gün sayısı olmadığından provizyon verilmemiştir yazıyor. eskiden kalan GSS prim borcu vardı onuda ödedik. Yapmamız gereken başka birşey varmıdır

  Yanıtla
 3. İyi günler. Babamın bağkur prim borcu olduğundan hastane ve hizmetlerinden yararlanamıyorduk depremden öncesine kadar. Sonra 6 şubat depremlerinden sonra deprem bölgesinde ilaçlar ücretsiz verilmeye başlandı ve hastaneye gidemedigimiz halde hastaneye de gidebiliyorduk ücretsiz ilaç da alabiliyorduk. Ücretsiz ilaç uygulaması 31 temmuzda bitti ve bizde herhalde artik hastaneye gidemeyiz dedik. Ama babamın hala bağkur borç olmasına ve benim gss de son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir yazısı olmasına rağmen hastane ve hizmetlerinden hala yararlanabiliyoruz. Bu acaba deprem bölgesine özel bisey mi ? Öyle ise ne zamana kadar devam edecek ? Bilginiz var mi ?

  Yanıtla
 4. Merhaba, 1992 dogumlu olarak 2008 tarihinden once babamin emekli sandigi uzerinden saglik yardimi alma kriterine uyuyorum. Iki kere sigorta giris cikisim yapildi.Bugun sistemi kontrol ederken tarafima 8000 TL’den fazla GSS prim borcu ciktigini gordum. Kendi adima sağlık yardımı talep ve taahhüt yaparken sistem “Başvuruda bulunan kişinin müsatahak olmaması gerekmektedir!” uyarisini veriyor. Bu durumda nasil bir yol izlemem gerekir? Babam kendi e devleti uzerinden yapabilir mi? Bir de borcu odemek zorunda kalacak miyim? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Babanın en yakın SGK’ya giderek geriye dönük sizi üzerine alacak. Sağlık talep ve beyan formu doldurarak formda …/…/… tarihinden itibaren kızımın benden yararlanmasını istiyorum şeklinde not düşecek. SGK bunu yaptıktan sonra GSS tescilinizi iptal edecek tabi bunu söylemeniz lazım SGK memurları kendileri akıl etmiyor.

   Yanıtla
 5. Merhaba babamın bağkur borcu nedeniyle sigortası yok ve bizde faydalanamıyoruz 20 yaşındayım üniversite öğrencisiyim e devletten baktığımda “Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir” bu yazıyı görüyorum. Öğrenim gördüğüm ve 25 yaşından küçük olduğum için gss kapsamında değerlendirilmiyor muyum ne yapabilirim ?

  Yanıtla
  • Merhaba. İki seçenek var önünüzde. Birincisi babanız borcunu öder ondan yararlanırsınız. İkinci seçenek ise kendi adınıza ayrıca genel sağlık sigortası açtırırsınız. Ayda 194 TL ödeyerek yararlanabilirsiniz. Eğer ödeme durumunuz yoksa gelir testi başvurusu yaparsınız. Gelir testi sonucu yeşil kart çıkarsa prim ödemeden ücretsiz olarak yararlanırsınız.

   Yanıtla
 6. MERHABA…11.02.2020 TARİHİNDE GÖREVE BAŞLAYAN ÖĞRETİM GÖREVLİSİNİN PROVİZYON MÜSTEHAKLIĞINDA SORUN VAR..MEMURLUĞA HİÇ BAŞLAMAMIŞ GÖRÜNÜYORMUŞ….HOCA SGK YA GİTMİŞ… İŞ YERİNDEN DÜZELTİLMESİ GEREKİYOR DEMİŞLER…İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİNDE NASIL DÜZELTEBİLİRİZ…

  Yanıtla
     • 5510 SONRASI AKADEMİSYEN EMEKLİ SANDIĞI KAPSAMINDA..MEMUR OLMADAN ÖNCE ANNESİNDEN ÖLÜM AYLIĞI ALIYORMUŞŞ..İŞE GİRİDİĞİ GÜN KESİLMİŞ….AYRILIŞ BİLDİRGESİ YAPSAK SONRA TEKRAR GİRİŞ YAPSAK OLUR MU….

     • Ayrılış ve giriş yapmanız gerekmez. Kesenek sistemi ile alakalı olabilir. Daha önce bir arkadaşım için aynısı olmuştu. Sadece giriş yapmak yetmiyor. Sizin ekranları tam bilmiyorum ama kesenek sisteminde de sanırım tescil açılıyor. SGK spas sistemi burayı görüyor emekli sandığında. İşe girişi değil.

     • Merhaba. Öğrencilik aktif değilse anne ya da babanızdan bakmakla yükümlü kişi olarak yararlanamazsınız. Ama kendiniz genel sağlık sigortası açtırabilirsiniz.

  • Merhabalar.Özel hastanede kızımın doğumu gerçekleşti.Doğumdan sonra sarılık seviyesi yüksek olduğu için fototerapi gördü.Hastane bu işlem için 1.000 tl talep etti.Ben de yenidoğan bebeklerin 28 gün boyunca her türlü işlemleri sgk tarafından karşılanır diye belirterek ödeme yapmadım.Itiraz ettiğim için evet bu ücreti almayacaz dediler.Ancak hastaneye muayene ye ve sarılık testi için tekrar gittiğimizde muayene ücreti +test ücretlerini vermemi istediler.Bunların faturaları elimde.2 soru sormak isterim
   1-Yenidoğan bebeklerin 0-28 gün boyunca yapılan her türlü test-tahlil v.s ücretleri sgk tarafından karşilanmiyor mu?
   2-Bu aldiğim faturalarla nereye şikayette bulunabilirim.Yardimci olursaniz sevinirim

   Yanıtla
   • Merhaba.
    1-Analık sigortası kapsamında masraflar karşılanır ancak bu muayene ücreti ödemeyeceğiniz anlamına gelmez. Bunu herkesten alıyorlar.
    2- Eğer bir şikayetiniz varsa dilekçe ile SGK’ya başvurmanız gerekiyor.

    Yanıtla
 7. ben hem devlet memuru hem gazi olduğum halde eczaneler çoğu zaman benden ve bakmakta hükümlü eşim 3 çocuğum dahil bize yinede ilaç ta yüzdesi çıkıyor ozaman açıktan çıksında bilelim neye ücret ödediğimizi

  Yanıtla
  • Merhaba ben 23 yaşındayım. Babam sigortalî annem ve kardeşim babamın sigortasından yararlanıyor. Ama ben yararlanamıyorum. Gss kapsamında görünüyorum. Babamın sigortasından nasıl yararlanabirlirim

   Yanıtla
   • Merhaba. Babanızın 01/10/2008 tarihinden önce SSK’da en az 120 gün üst üste ya da bağkurda en az 180 gün üst üste prim ödemesi varsa bekar kız çocuğu olarak yararlanma hakkınız var. Eğer prim günü olarak bu şartları sağlamıyorsa bu durumda öğrenim durumuna göre üniversitede okuyorsanız 25 yaşına kadar yararlanma hakkınız var. O da yoksa maalesef GSS zorunlu.

    Yanıtla
 8. Merhaba.
  Ben yeşil kartlıyım .Dişlerimdeki sorun nedeniyle cerrahi tedavi ve implant taktırmam gerekiyor,fakat masrafı karşılayacak maddi gücüm yok.Devlet tedavi ve ilaç masrafının ne kadarını karşılıyor? Ayrıca dişlerimden dolayı engelli maaşı almam mümkünmü?Şu an çalışamıyorum çünkü..

  Yanıtla
  • Merhaba. Dişten dolayı engelli maaşı verilmez maalesef. Bir hastaneden tedavi masraflarınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Yapılacak tedaviye göre masraflar değişebilir.

   Yanıtla
 9. merhaba ben bir yil oldu emekli olali yurt disininda yasiyorum turkiyede saglik hizmetlerinden ben ve ailem nasil yaralana biliriz ve ne yapmam gereki lutfen yardimci olursaniz sevinirim

  Yanıtla
  • Merhaba hocam. Hangi ülkede ikamet ediyorsunuz? Türkiyede emekli maaşı üzerinden sağlıktan yararlanabilmeniz için 6 aydan fazla Türkiyede ikamet şartı aranıyor. Anlaşmalı bir ülkede ikamet ediyorsanız oradaki sağlık güvenceniz ile Türkiyeden yararlanırsınız.

   Yanıtla
Yorum yapın