Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
DMCA.com Protection Status
GSS-Genel Sağlık Sigortası

Sağlıktan Yararlanma Sorgulaması Nasıl Yapılır ?


Aktif sağlık güvenceniz var mı ? Hastaneden yararlanabiliyor musunuz ? İlaç almak için provizyonum var mı? Bu ve bunun gibi sorularınızın cecvabını e devlet sistemi aracılığı ile sorgulayabilmek çok kolay. Sağlıktan yararlanabiliyor muyum sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilmek için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekir. Şifrenizin olduğunu varsayarak sgk yararlanma sorgulama işlemini online olarak nasıl yapabileceğiniz konusuna geçelim. 

SGK’dan yararlanma sorgulama işlemi nasıl yapılır ?

E devlet sisteminden sağlık hizmetinden yararlanma sorgulaması yapmak çok basit. E devlet sistemine dilerseniz www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapabilir ya da e devlet uygulamasını mobil cihazınıza indirerek uygulama üzerinden de giriş sağlayabilirsiniz. Sgk sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilmek için e devlet sistemine giriş sağladıktan sonra SGK-Ortak 4a/4b/4c Hizmetler-Spas Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden provizyon sorgulaması yapabilirsiniz. İlaç, Hastane provizyon sorgulamasını buradan yapabilirsiniz >> SGK sağlık provizyon sorgulama

Provizyon sorgulaması sonucunda durum kısmında;

  • Müstehaktır, provizyon alabilir. sonucu alıyorsanız sigortanız aktiftir hastaneden yararlanabilir, ilaçlarınızı v.s. alabilirsiniz.
  • “1106 – Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz”. sonucu alıyorsanız sigortanız aktif değil demektir. Bu durumda yapmanız gereken Genel Sağlık Sigortanızın tescili ya da sağlık sigortanızın açılması için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmak.
  • “1104 – Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.” uyarısı alıyorsanız sigortalı, bağkur, gss v.s. kapsamında henüz 30 günü tamamlamamış olduğunuzdan sigortanız aktif değil demektir. Eğer sigorta, bağkur, gss v.s. başlama tarihinden itibaren 30 gün geçmiş olmasına rağmen hala sigortanız aktif değilse eğer;

Sigortalı çalışıyorsanız işyeriniz ile görüşün. Prim gün sayınız 30’a tamamlanmadığından sigortanız açılmamıştır. Bu durumda işyeriniz e bildirge sisteminden hesap fişi girişi yapmalı ya da aylık prim ve hizmet belgenizi SGK’ya göndermelidir.

Eğer bağkur, gss kapsamında 30 günü tamamlamış iseniz ve hala sigortanız aktif görünmüyorsa muhtemelen prim ödemeniz 30 günden az olduğundan sistem provizyon vermiyordur. Bu durumda da yapmanız gereken varsa prim borçlarınızın tamamını ödemek. Prim borcunuzun tamamını ödediniz yine de açılmadıysa SGK’ya uğrayın.

SGK Spas nedir, Spas sistemi ne demek ?

Spas’ın açılımı Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi’dir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sağlıktan yararlanma ve genel sağlık sigortası işlemlerinin takip edildiği uygulamadır.

Sağlıktan yararlanma sorgulaması konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. 
SORU SOR/GÖRÜŞÜNÜ PAYLAŞ