İlaç Raporu Yenileme 2020

14

İlaç raporu yenileme işlemleri kafa karıştırıcı olabilmektedir. Uzun süreli tedavi gerektiren şeker, tansiyon, kolestrol ve benzeri gibi rahatsızlıklarda sürekli ilaç kullanımı gerektiğinden hastalara maliyeti yüksek olmakta. Bu yüzden bu ilaçlar doktor tarafından raporlanmakta ve raporlu ilaçlar için ilaç katılım payı ödenmemektedir.

Bu yazımızda  ilaç rapor yenileme için takip edilecek yol ve şeker, kolestrol, tansiyon ilaç raporu yenilemesi gibi raporlarının nasıl yenileneceği ve gerekli evraklar konusunda bilgi edinebilirsiniz.

İlaç raporu nasıl alınır ?

Konu hakkında okuyucularımız tarafından özellikle ilaç raporu ne zaman yenilenir sorusu çok sorulmakta. Aslında yapmanız gereken çok basit. Hastalığınız ne ise öncelikle ona uygun doktordan randevu alınız. Örneğin şeker hastalığınız mevcut ise dahiliye doktorundan randevu alınız.

Her bir uzmanlık alanı kendi alanındaki raporları yenileyebilir. Dahiliyeye başvurarak psikiyatrik ilaçlar ile ilgili raporun süresinin uzatılmasını talep edemezsiniz. İlgili doktordan randevu alıp muayene yapıldıktan sonra doktor sizden mevcut raporu uzatmak ya da yeni rapor vermek için birtakım tahliller ister. Örneğin tansiyon raporu yenilemek için belli periyotlarla tansiyonunuzun ölçümünü talep edebilir.

Gerekli tahlil ve tetkiklerin ardından hastalığınız alanındaki uzman doktor gerekli görmesi halinde 3, 6 aylık periyotlarla raporunuzu uzatabilir. Böylece rapor süreci tamamlanmış olur. Artık ilacınızı alabilirsiniz.

İlaç raporları uzatıldı

Önemli: Koronavirüs salgını nedeni ile kronik hastalıktan dolayı ilaç raporu kullanan ve rapor süresi biten hastaların raporları başvuru şartı aranmadan süresiz olarak uzatıldı. Duyuru resmi olarak Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldı. Raporu uzatmak ve ya yenilemek için hastaneye başvuru yapmanıza gerek yok.

İlaç raporu için gerekli evraklar

Yeni rapor almak ya da mevcut raporu uzatmak için sizden evrak istenmez. Sadece belli tahlil ve tetkikler istenir ki bunlar da hastane tarafından yapılır. Kimliğinizi yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

Sağlık ocakları ilaç raporu veriyor mu ?

Birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olarak adlandırılan sağlık ocakları, aile hekimlikleri rapor yazma yetkisine sahip değildir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere devlet hastanesinde sizin hastalıkla ilgili birime başvurmanız gerekiyor.

Aile hekimleri mevcut bir rapor için ilacınızı yazabilir. Örneğin şeker hastasısınız ve raporlu ilaçlarınız var. İlaçlarınız bittiğinde aile hekiminize yazdırarak eczaneden alabilirsiniz.

Özel hastaneler ilaç raporu veriyor mu ?

Özel hastanelerden biten ilaç raporu yeniletilebilir ya da ilk defa rapor alacaksanız özel hastaneden de ilaç raporu alabilirsiniz.

İlaç raporu sorgulama

İlaç sorgulama sgk işlemini e devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. E devlet ilaç raporu sorgulama işlemi yapabilmeniz için e devlet şifreniz olması lazım. Şifreniz varsa e devletten ilaç raporu sorgulama işlemini e devlet sisteminde SGK-İlaç rapor bilgisi sorgulama menüsünden ya da https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-ilac-rapor-bilgisi-sorgulama bağlantısı aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Emekli sandığı ilaç raporu sorgulama

Emekli sandığı kapsamındakiler de sgk ilaç rapor sorgulamasını yukarıda belirtildiği gibi e devlet sistemi üzerinden kolayca yapabilir. E devlet ilaç rapor sorgulaması yukarıda bağlantısı verilen menüden ve e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Diyabet raporu sorgulama

Diyabet yani şeker hastası iseniz ve bunun için raporlu ilaç kullanıyorsanız rapor bitiş tarihini e-devlet üzerinden ya da e-nabız uygulaması üzerinden sorgulayabilirsiniz.

İlaç raporu bitmeden yenilenir mi ?

Rapor süresi sona ermeden yeni rapor verilmez. Raporun bitim tarihinden itibaren doktorunuza başvurarak yenileme yapabilirsiniz. Raporunuzun süresini e devletten takip ederek bitmeden yenilemeniz yaşanabilecek mağduriyetin önüne geçebilecektir.

İlaç raporu nasıl yenilenir ?

Yenileme işlemini yukarıda belirttiğimiz şekilde devlet hastanesinde ilgili uzmana başvurarak yapabilirsiniz. Rapor yenileme işlemlerinin birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olarak nitelendirilen sağlık olacakları, aile hekimlikleri v.s. tarafından yapılması mümkün bulunmamaktadır.

İlaç raporu nasıl iptal edilir ?

Aslında raporun devam etmesinin maddi olarak ve ya başka bir şekilde bir zararı bulunmamaktadır. Ancak yine de iptal etmek istiyorsanız raporu yazan doktor ile görüşme sağlayarak iptali talep edebilirsiniz. İptal işlemi için Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvuru gerekebilir.

İlaç raporu yenileme süresi

Yenileme süresi bitim tarihinde yapılır. Bitmeden yenisi çıkarılamaz. Yukarıda vermiş olduğumuz ilaç raporu öğrenme uygulaması aracılığı ile raporun ne zaman bittiğini ve ne zaman yenilemek için başvuru yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Raporlu ilaç nasıl yazdırılır ?

Eğer ilaç raporu mevcutsa aile hekiminize yazdırabilirsiniz. İlacı yazdırmak için yeniden hastanedeki doktora gitmeniz gerekmez. Bazı ilaçlar istisna kapsamında olsa da çoğu raporlu ilacın reçelendirilmesi aile hekimi tarafından yapılabilmektedir.

Eczaneden raporlu ilaç alma

İlacı yazdırdıktan sonra doktor tarafından verilen e-reçete numarası ile herhangi bir eczaneden ilacınızı temin edebilirsiniz.Çoğu durumda raporlu ilaçlardan katılım payı alınmaz. Ancak bazı ilaçlar istisna kapsamındadır.

Raporlu ilaçlar kaç gün önceden yazdırılabilir 2020

Bildiğiniz gibi her bir ilacın kullanım şekline göre bir süre belirlenmektedir. Bu süreden önce bitmesi halinde kullanım süresi dolmadan yeni ilaç verilmemektedir. Ancak raporlu ilaçlarda durum farklıdır. 15 gün önceden yazdırma hakkınız var. Örneğin şeker ilacı kullanıyorsunuz ve normalde sistemde kullanım süresi ayın 30’u olsun. Elinizdeki ilaç da 10’nunda bitmiş olsun. Bu durumda ayın 15’inden sonra ilacı yazdırarak alabilirsiniz.

Şeker ilaç raporu hangi bölümden alıyor ?

Şeker ilaç raporunu uzatmak için hastanelerdeki dahiliye birimlerine başvuru yapmanız gerekiyor. Burada doktor tarafından yapılacak muayene ve tahlillerin ardından doktorun uygun görmesi halinde raporunuz uzatılabilecektir.

Aile hekimi ilaç raporu verebilir mi ?

Aile hekimleri biten bir raporu uzatma konusunda yetkili değillerdir. Ancak mevcut ilaç raporunuz üzerinden size ilaç yazma konusunda yetkilidirler. Yani kullandığınız raporlu ilaçlarınız bittiğinde aile hekiminize başvuru yaparak ilaç yazdırabilir e-reçete numaranızla eczaneden ilaçlarınızı alabilirsiniz.

Kolesterol raporu yenileme

Düşük ya da yüksek kolestrolunuz varsa ve mevcut ilaç raporunuz bittiyse ya da ilk defa rapor çıkartacaksanız öncelikle devlet hastanesi, üniversite hastanesi ya da özel hastanede dahiliye doktoruna muayene olun. Doktor tarafından gerekli muayeneler ve tahliller yapıldıktan sonra eğer hastalık durumunuz uygunsa raporunuz uzatılır ve ya yeni rapor düzenlenir.

Doktor verdiği ilaç raporu iptal edebilir mi ?

Genelde doktor aynı gün yazılan ilaç raporlarını sistemden iptal edebilmekte. Ancak kimi durumda iptali mümkün olamamakta. Bu gibi bir durumda ise raporun iptali için en yakın Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvuru yapmanız gerekebilir.

İlaç raporu kaç yıl geçerli

İlaç raporunun verileceği süre hastalığın durumuna göre doktor tarafından belirlenmekte. Genel olarak 3,6,9 ve 12 aylık periyotlarla düzenlenmektedir. Yukarıda verilen sorgulama menüsünden sorgulama yaparak geçerlilik süresini öğrenebilirsiniz.

İlaç raporları hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

14 Yorum
 1. atike önen

  Çanakkale 18 mart unıversıtesı onkolojı bölümünden verılan ılac raporum 01.10.2019 tarıhınde bıtmektedır.7 yıldır devamlı kullandıgım ve 10 sene kullanmam gerektıgı belırtılmıstır.23 .09.2019 tarıhınde 3 aylık yurtdışına gıdecegımden, doktorun ılacı kullanmamı uygun gormesı halınde ,23.09.2019 tarıhıne kadar söz konusu raporu yenıelebılırmıyım.acılen bılgı verılmesını rıca ederım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Durumu ifade etmeniz halinde raporun yenilenebileceğini düşünüyorum. Yine de ilgili hastanenin rapor birimi ve doktorunuza önceden sormanızı öneririm.

 2. nur demir

  Psikiyatri doktoru rapor süresinin 6 ay ile devlet tarafından sınırlandırıldığını söyledi. Doğru mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında net bilgi sahibi değilim. Doğrudur sanırım. 170 hattını arayıp sorun dilerseniz.

 3. Kadriye

  Bir yakınım hematoloji hastası uzun zamandır .yıllık ilaç raporu alarak ilaçlarını temin ediyor.umuttepe hastanesinde benimbu günlerde dr kontrolüm var .bu yakınımı da götürsem ilaç raporunun bitmesine 4 ay var daha .6 ay uzaltma gibi bi şansımız olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor bitmeden yenisini vermezler. Ayrıca zaten 4 ay varmış 4 ay uzun bir süre.

 4. ZEYNEP

  Merhaba Annemin raporları bitti ilaclarını nasıl alacam yada nasıl uzatacam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Raporlar otomatik uzatıldı. Sadece yapmanız gereken ilacı aile hekimine yazdırıp eczaneden almak.

 5. A.Gölcük

  1 Mart tan önce biten raporlar da uzatıldı mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1 Marttan itibaren biten raporlar denildi. E devletten sorgulayın isterseniz. Yenilenmemiş olabilir sizinki.

 6. Bbbb

  1 mart öncesi biten 2020 yılı içi raporlar için ne yapılacak 24 ocak 2020 tarihinde biten raporum için yenilemek için ne yapmam gerekli

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer sistemde bitmiş görünüyorsa yeni rapor için yazımızda belirtilen yolu izlemeniz gerekiyor.

 7. Filiz

  Merhaba ben zehirli troid hastasıyım raporum tarihi 2018 tarihinde bitti doktoruma gittim raporun yenilenmesinin yasak oldugunu yenileyemeyecegini söyledi ne yapmam gerekiyo

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor yenilenmesi neden yasak onu anlamadım? Genelge ile yasaklanmadı diye biliyorum. Ama çözüm yine hastane ve ilgili doktorda yani biz ne desek boş burdan.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.