İlaç Raporu Yenileme 2019

0

İlaç raporu yenileme işlemleri kafa karıştırıcı olabilmektedir. Uzun süreli tedavi gerektiren şeker, tansiyon, kolestrol ve benzeri gibi rahatsızlıklarda sürekli ilaç kullanımı gerektiğinden hastalara maliyeti yüksek olmakta. Bu yüzden bu ilaçlar doktor tarafından raporlanmakta ve raporlu ilaçlar için ilaç katılım payı ödenmemektedir.

Bu yazımızda  ilaç rapor yenileme için takip edilecek yol ve şeker, kolestrol, tansiyon ilaç raporu yenilemesi gibi raporlarının nasıl yenileneceği ve gerekli evraklar konusunda bilgi edinebilirsiniz.

İlaç raporu nasıl alınır ?

Konu hakkında okuyularımız tarafından özellikle ilaç raporu ne zaman yenilenir sorusu çok sorulmakta. Aslınad yapmanız gereken çok basit. Hastalığınız ne ise öncelikle ona uygun doktordan randevu alınız. Örneğin şeker hastalığınız mevcut ise dahiliye doktorundan randevu alınız.

Her bir uzmanlık alanı kendi alanındaki raporları yenileyebilir. Dahiliyeye başvurarak psikiyatrik ilaçlar ile ilgili raporun süresinin uzatılmasını talep edemezsiniz. İlgili doktordan randevu alıp muayene yapıldıktan sonra doktor sizden mevcut raporu uzatmak ya da yeni rapor vermek için birtakım tahliller ister. Örneğin tansiyon raporu yenilemek için belli periyotlarla tansiyonunuzun ölçümünü talep edebilir.

Gerekli tahlil ve tetkiklerin ardından hastalığınız alanındaki uzman doktor gerekli görmesi halinde 3, 6 aylık periyotlarla raporunuzu uzatabilir. Böylece rapor süreci tamamlanmış olur. Artık ilacınızı alabilirsiniz.

İlaç raporu için gerekli evraklar

Yeni rapor almak ya da mevcut raporu uzatmak için sizden evrak istenmez. Sadece belli tahlil ve tetkikler istenir ki bunlar da hastane tarafından yapılır. Kimliğinizi yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

Sağlık ocakları ilaç raporu veriyor mu ?

Birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olarak adlandırılan sağlık ocakları, aile hekimlikleri rapor yazma yetkisine sahip değildir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere devlet hastanesinde sizin hastalıkla ilgili birime başvurmanız gerekiyor.

Aile hekimleri mevcut bir rapor için ilacınızı yazabilir. Örneğin şeker hastasısınız ve raporlu ilaçlarınız var. İlaçlarınız bittiğinde aile hekiminize yazdırarak eczaneden alabilirsiniz.

İlaç raporu sorgulama

İlaç sorgulama sgk işlemini e devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. E devlet ilaç raporu sorgulama işlemi yapabilmeniz için e devlet şifreniz olması lazım. Şifreniz varsa e devletten ilaç raporu sorgulama işlemini e devlet sisteminde SGK-İlaç rapor bilgisi sorgulama menüsünden ya da https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-ilac-rapor-bilgisi-sorgulama bağlantısı aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

İlaç raporu bitmeden yenilenir mi ?

Rapor süresi sona ermeden yeni rapor verilmez. Raporun bitim tarihinden itibaren doktorunuza başvurarak yenileme yapabilirsiniz. Raporunuzun süresini e devletten takip ederek bitmeden yenilemeniz yaşanabilecek mağduriyetin önüne geçebilecektir.

İlaç raporu nasıl yenilenir ?

Yenileme işlemini yukarıda belirttiğimiz şekilde devlet hastanesinde ilgili uzmana başvurarak yapabilirsiniz. Rapor yenileme işlemlerinin birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olarak nitelendirilen sağlık olacakları, aile hekimlikleri v.s. tarafından yapılması mümkün bulunmamaktadır.

İlaç raporu nasıl iptal edilir ?

Aslında raporun devam etmesinin maddi olarak ve ya başka bir şekilde bir zararı bulunmamaktadır. Ancak yine de iptal etmek istiyorsanız raporu yazan doktor ile görüşme sağlayarak iptali talep edebilirsiniz. İptal işlemi için Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvuru gerekebilir.

İlaç raporu yenileme süresi

Yenileme süresi bitim tarihinde yapılır. Bitmeden yenisi çıkarılamaz. Yukarıda vermiş olduğumuz ilaç raporu öğrenme uygulaması aracılığı ile raporun ne zaman bittiğini ve ne zaman yenilemek için başvuru yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Raporlu ilaç nasıl yazdırılır ?

Eğer ilaç raporu mevcutsa aile hekiminize yazdırabilirsiniz. İlacı yazdırmak için yeniden hastanedeki doktora gitmeniz gerekmez. Bazı ilaçlar istisna kapsamında olsa da çoğu raporlu ilacın reçelendirilmesi aile hekimi tarafından yapılabilmektedir.

Eczaneden raporlu ilaç alma

İlacı yazdırdıktan sonra doktor tarafından verilen e-reçete numarası ile herhangi bir eczaneden ilacınızı temin edebilirsiniz.Çoğu durumda raporlu ilaçlardan katılım payı alınmaz. Ancak bazı ilaçlar istisna kapsamındadır.

Raporlu ilaçlar kaç gün önceden yazdırılabilir 2019

Bildiğiniz gibi her bir ilacın kullanım şekline göre bir süre belirlenmektedir. Bu süreden önce bitmesi halinde kullanım süresi dolmadan yeni ilaç verilmemektedir. Ancak raporlu ilaçlarda durum farklıdır. 15 gün önceden yazdırma hakkınız var. Örneğin şeker ilacı kullanıyorsunuz ve normalde sistemde kullanım süresi ayın 30’u olsun. Elinizdeki ilaç da 10’nunda bitmiş olsun. Bu durumda ayın 15’inden sonra ilacı yazdırarak alabilirsiniz.

Emekli sandığı ilaç raporu sorgulama

Emekli sandığı kapsamındakiler de sgk ilaç rapor sorgulamasını yukarıda belirtildiği gibi e devlet sistemi üzerinden kolayca yapabilir. E devlet ilaç rapor sorgulamasını https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-ilac-rapor-bilgisi-sorgulama bağlantısını kullanarak yapabilirsiniz.

İlaç raporları hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.