Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
DMCA.com Protection Status
GSS-Genel Sağlık Sigortası

İlaç Raporu Nedir, Sorgulaması Nasıl Yapılır ?


Malumunuz üzere uzun süreli tedavi gerektiren şeker, tansiyon v.s. gibi hastalıklar için doktor tarafından ilaç raporu verilmektedir. Rapor yazılmadığında ilaç için katkı payı ödemesi çıktığından ilacın raporlu olarak alınması halinde ilaç tamamen ücretsiz olarak alınabilmektedir. Tabi ilaç raporu bitmeden yeniletmek yaşanabilecek mağduriyetin önüne geçmesini sağlayacaktır. Bu yüzden bu yazımızda ssk, bağkur ve emekli sandığı ilaç raporu sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz konusunda bilgi vereceğiz. Rapor sorgulamanızı yaparak bitiş süresini kontrol edebilir ve bitmeden önce doktorunuza başvuru yaparak raporu yeniletebilirsiniz.

İnternetten ( e devlet sistemi ile) ilaç raporu sorgulama işlemi nasıl yapılır ?

İnternet üzerinden online olarak ilaç raporunuzun bitip bitmediğini ve hangi tarihe kadar devam edeceğini kolayca sorgulamanız mümkün. Ancak bu işlem için  e devlet şifrenizin olması gerekiyor. İlaç raporu sorgulamasını e devlet sisteminden yapmak için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Dilerseniz e devlet sistemini ios ya da android tabanlı telefonlarınıza indirerek uygulama üzerinden de sisteme erişim sağlayabilirsiniz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu-Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler-İlaç rapor bilgisi sorgulama menülerini kullanarak rapor durumunuzu kolayca sorgulayabilirsiniz.

İlaç raporu sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz >> ilaç raporu sorgulama

İlaç raporu yenileme nasıl yapılır,  ilaç raporu için gerekli evraklar nelerdir ?

İlaç raporunuz bittiyse hastalığınız ile ilgili uzmana başvurmanız gerekiyor. Rapor yeniletmek için herhangi bir belge istenmez ancak doktor sizden birtakım tahlilleri ister. Bu tahlil ve tetkikler sonucunda ilacı kullanmanız uygun görülürse sisteme ilaç raporunuzu girer ve e reçetenizi verir. Siz bu e reçete ile birlikte herhangi bir eczaneden ilaçlarınızı raporlu olduğu için herhangi bir katılım payı ödemeden alabilirsiniz.

Sağlık ocakları ilaç raporu veriyor mu?

Sağlık ocakları ya da aile hekimliklerinden ilaç raporu alamazsınız. Buradaki hekimler sadece mevcut raporunuza bakarak size raporlu ilaçlarınızı reçete edebilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere sağlık raporunuz sona erdiyse devlet hastanesi ya da üniversite hastanelerine başvuru yaparak sağlık raporunuzu uzatabilirsiniz.

Sağlık ocağı ve devlet hastanesi muayene ücreti ne kadar? 

Sağlık ocakları ve aile hekimliklerinde yapılan muayene ya da ilaç yazdırılması işlemlerinden muayene ücreti alınmıyor. Ancak devlet hastanelerinde muayene olmanız halinde her bir muayane için 6 TL, üniversite hastanelerinde ise her bir muayane için 7 TL civarında ücret alınıyor. Muayene ücretleri ise eczaneler tarafından tahsil edilmektedir.

Eğer herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa GSS-Genel Sağlık Sigortası kategorimizden güvencenizi nasıl başlatabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlaç raporu konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. 
SORU SOR/GÖRÜŞÜNÜ PAYLAŞ