İlaç Raporu Nedir, Ne İşe Yarar, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

4

İlaç raporu nedir ?  Malumunuz üzere uzun süreli tedavi gerektiren şeker, tansiyon v.s. gibi hastalıklar için doktor tarafından ilaç raporu verilmektedir. Rapor yazılmadığında ilaç için katkı payı ödemesi çıktığından ilacın raporlu olarak alınması halinde ilaç tamamen ücretsiz olarak alınabilmektedir. Tabi ilaç raporu bitmeden yeniletmek yaşanabilecek mağduriyetin önüne geçmesini sağlayacaktır.

Bu yüzden bu yazımızda ilaç raporu ne demek, ssk, bağkur ve emekli sandığı ilaç raporu sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz konusunda bilgi vereceğiz. Rapor sorgulamanızı yaparak bitiş süresini kontrol edebilir ve bitmeden önce doktorunuza başvuru yaparak raporu yeniletebilirsiniz.

İlaç raporu ne işe yarar ?

Bazı hastalıklar uzun süre ya da ömür boyu tedavi gerektirebilir. Bu hastalıklar için uzun süre kullanılacak ilaçların ise katkı payı çalışandan %20, emekliden ise %10 oranında alınır. İşte ilaç raporlu verilirse katkı payından muaf olunur ve ücretsiz olarak alınması sağlanır. Bu sayede hasta kişinin cebinden ilaç maliyeti daha az çıkmış olur.

İlaç raporu nasıl alınır  ?

İlaç raporu sadece devlet hastanesi ve ya özel hastanelerinde ilgili doktorlar tarafından yazılabilir. Yeni ilaç raporu almak ya da mevcut raporu uzatmak için öncelikle doktor tarafından gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekiyor. Tahlil işleminin ardından doktor tarafından uygun görülürse 3,6 ya da 12 ay süre ile ilaç raporu verilir ve sisteme girilir.

İlaç raporu için gerekli evraklar nelerdir ?

Rapor çıkartmak ya da mevcut raporu uzatmak için sizden herhangi bir belge talep edilmez. Zaten mevcut raporların hepsi doktor tarafından sistemde görülür. Sizin yukarıda belirtildiği şekilde doktora muayene olmanız ve gerekli tahlillerin yapılması yeterli olacaktır.

Raporlu ilaç nedir ?

Peki raporlu ilaç ne demek ? Doktor tarafından uzun süre kullanımı gereken ilaçlar raporlanır ve kişinin ilaç katılım payı ödememesi sağlanır. Uzun süre kullanılacağından hastaya ek maliyet yaratmaması için rapor yazılır ve kişi ilaç katılım bedeli ödemeden raporlu ilaçlarını alır.

İlaç raporu sorgulaması nasıl yapılır ?

İnternet üzerinden online olarak ilaç raporunuzun bitip bitmediğini ve hangi tarihe kadar devam edeceğini kolayca sorgulamanız mümkün. Ancak bu işlem için  e devlet şifrenizin olması gerekiyor. sgk ilaç raporu sorgulamasını e devlet sisteminden yapmak için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Dilerseniz e devlet sistemini ios ya da android tabanlı telefonlarınıza indirerek uygulama üzerinden de sisteme erişim sağlayabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu-Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler-İlaç rapor bilgisi sorgulama menülerini kullanarak rapor durumunuzu kolayca sorgulayabilirsiniz.

E devlet ilaç rapor sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz >> ilaç raporu sorgulama.

Emekli sandığı ilaç raporu sorgulama

Yukarıda belirtilen menüden e devlet aracılığı ile emekli sandığı ilaç sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz. 4c ilaç raporu sorgulama sonucunda raporunuzun aktif olup olmadığını ve ne zaman sona ereceğini kısaca 4c ilaç kullanım süresini öğrenebilirsiniz.

Eczaneden raporlu ilaç alma

İlaçları alabilmek için öncelikle reçete yazdırmanız gerekmektedir. Bazı ilaçlar haricinde raporlu ilaç için reçeteleri aile hekimleri de yazmakta. İlacınızı yazdırdıktan sonra herhangi bir eczaneden alabilirsiniz.

Raporlu ilaçları aile hekimi yazabilir mi ?

Evet. Bazı özel hastalıklar ve istisnai durumlar haricinde raporlu ilaçlar için aile hekiminize reçete yazdırabilirsiniz. Aile hekiminden yazdırılan ilaçlar için ayrıca muayene ücreti borcu da çıkmaz size.

İlaç raporu yenileme nasıl yapılır ?

İlaç raporunuz bittiyse hastalığınız ile ilgili uzmana başvurmanız gerekiyor. Rapor yeniletmek için herhangi bir belge istenmez ancak doktor sizden birtakım tahlilleri ister. Bu tahlil ve tetkikler sonucunda ilacı kullanmanız uygun görülürse sisteme ilaç raporunuzu girer ve e reçetenizi verir. Siz bu e reçete ile birlikte herhangi bir eczaneden ilaçlarınızı raporlu olduğu için herhangi bir katılım payı ödemeden alabilirsiniz.

Eğer ilaç raporunuz bittiyse ve raporunuzu yenilemek istiyorsanız yenileme başvurusu için hemen https://sgkbilgisi.com/ilac-raporu-yenileme/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlaç raporu bitmeden yenilenir mi ?

Normal şartlarda rapor bitmeden yeni rapor verilemez. Doktorun yeni ilaç raporu verebilmesi için diğer raporun iptal edilmesi gerekir.

Sağlık ocakları ilaç raporu veriyor mu?

Sağlık ocakları ya da aile hekimliklerinden ilaç raporu alamazsınız. Buradaki hekimler sadece mevcut raporunuza bakarak size raporlu ilaçlarınızı reçete edebilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere sağlık raporunuz sona erdiyse devlet hastanesi ya da üniversite hastanelerine başvuru yaparak sağlık raporunuzu uzatabilirsiniz.

Sağlık ocağı ve devlet hastanesi muayene ücreti

Sağlık ocakları ve aile hekimliklerinde yapılan muayene ya da ilaç yazdırılması işlemlerinden muayene ücreti alınmıyor. Ancak devlet hastanelerinde muayene olmanız halinde her bir muayene için 6 TL, üniversite hastanelerinde ise her bir muayene için 7 TL civarında ücret alınıyor. Muayene ücretleri ise eczaneler tarafından tahsil edilmektedir.Güncel hastane muayene ücretleri için https://sgkbilgisi.com/hastane-muayene-ucretleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlaçlar bitmeden kaç gün önceden yazdırılabilir ?

Konu hakkında en çok sorulan sorulardan birisi de ilaç bitmeden kaç gün önceden yazdırılabilir sorusudur. Raporu olmayan ilaçlar kullanım süresi bitmeden yazdırılamaz. Ancak raporlu ilaçlarda durum farklıdır. İlaç bitmeden 15 gün öncesinde doktorunuza başvurarak yeni rapor çıkartabilirsiniz.

İlaç kullanım raporu örneği

Hem ilacınıza ilişkin raporu hem de raporlu ilaç sorgulamasını e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca yine e-devlet ile E-nabız uygulaması üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. T.c. ile ilaç raporu sorgulamasını yapamazsınız. Raporlar artık online düzenlendiğinden burada örneğini paylaşmamız da mümkün bulunmamaktadır.

İlaç raporu nasıl yazılır ?

İlaç kullanım raporu ne işe yarar konusunda yukarıda detaylı bilgi verdik. Raporun nasıl alınacağı konusunda da her ne kadar bilgi vermiş olsak da tekrar değinmekte fayda var diye düşünüyoruz. Rapor almak oldukça basittir ancak bunun için bazı tahlil/tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Raporla ilgili doktordan randevunuzu aldıktan sonra gerekli tahliller/tetkikler yapılır. Bunların sonucunda eğer doktor tarafından rapor kullanmanız uygun görülürse rapor verilir.

Raporlu ilaçlardan katkı payı alınıyor mu ?

Raporlu ilaçlardan katkı payı alınmaz. Normalde emekliden ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden %10, çalışanlardan ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden %20 oranında alınan katkı payı raporlu ilaçlarda alınmaz.

İlaç raporu sağlık raporu yerine geçer mi ?

İlaç raporları sadece belli bir süre kullanım ve katılım payından muaf olmak için verilen raporlardır. Bunlar sağlık raporu yerine geçmezler. Heyet raporu nasıl alınır başlıklı yazımızdan sağlık raporlarının nasıl alındığı konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

ilaç kullanım raporu nedir,ilaç raporu kimlere verilir gibi konulardaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

4 Yorum
 1. Ayşegül

  Merhaba 2020 yılında iki ayda bir 800 TL ödeniyordu şimdi niye 550 TL’ye düştü iki ayda bir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangi ödemeden bahsediyorsunuz?

 2. Pekcan Ungan

  İlaç raporunda yalnızca teşhis ve tanı isimleri ile kodları yer alıyor. Bu raporun hangi İlaçları kapsadığı bilgisini eczaneye danışmadan internetten öğrenmek mümkün mü? Mümkünse nasıl?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet mümkün. E-nabız üzerinden öğrenebilirsiniz. E-nabız uygulamasına da e-devlet şifreniz ile girebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.