İlaç Raporu Nedir ?

2

İlaç raporu nedir ?  Malumunuz üzere uzun süreli tedavi gerektiren şeker, tansiyon v.s. gibi hastalıklar için doktor tarafından ilaç raporu verilmektedir. Rapor yazılmadığında ilaç için katkı payı ödemesi çıktığından ilacın raporlu olarak alınması halinde ilaç tamamen ücretsiz olarak alınabilmektedir. Tabi ilaç raporu bitmeden yeniletmek yaşanabilecek mağduriyetin önüne geçmesini sağlayacaktır.

Bu yüzden bu yazımızda ssk, bağkur ve emekli sandığı ilaç raporu sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz konusunda bilgi vereceğiz. Rapor sorgulamanızı yaparak bitiş süresini kontrol edebilir ve bitmeden önce doktorunuza başvuru yaparak raporu yeniletebilirsiniz.

İlaç raporu nasıl alınır  ?

İlaç raporu sadece devlet hastanesi ve ya özel hastanelerinde ilgili doktorlar tarafından yazılabilir. Yeni ilaç raporu almak ya da mevcut raporu uzatmak için öncelikle doktor tarafından gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekiyor. Tahlil işleminin ardından doktor tarafından uygun görülürse 3,6 ya da 12 ay süre ile ilaç raporu verilir ve sisteme girilir.

İlaç raporu için gerekli evraklar

Rapor çıkartmak ya da mevcut raporu uzatmak için sizden herhangi bir belge talep edilmez. Zaten mevcut raporların hepsi doktor tarafından sistemde görülür. Sizin yukarıda belirtildiği şekilde doktora muayene olmanız ve gerekli tahlillerin yapılması yeterli olacaktır.

Raporlu ilaç nedir ?

Doktor tarafından uzun süre kullanımı gereken ilaçlar raporlanır ve kişinin ilaç katılım payı ödememesi sağlanır. Uzun süre kullanılacağından hastaya ek maliyet yaratmaması için rapor yazılır ve kişi ilaç katılım bedeli ödemeden raporlu ilaçlarını alır.

İlaç raporu sorgulama

İnternet üzerinden online olarak ilaç raporunuzun bitip bitmediğini ve hangi tarihe kadar devam edeceğini kolayca sorgulamanız mümkün. Ancak bu işlem için  e devlet şifrenizin olması gerekiyor. İlaç raporu sorgulamasını e devlet sisteminden yapmak için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Dilerseniz e devlet sistemini ios ya da android tabanlı telefonlarınıza indirerek uygulama üzerinden de sisteme erişim sağlayabilirsiniz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu-Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler-İlaç rapor bilgisi sorgulama menülerini kullanarak rapor durumunuzu kolayca sorgulayabilirsiniz.

İlaç raporu sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz >> ilaç raporu sorgulama.

Emekli sandığı ilaç raporu sorgulama

Yukarıda belirtilen menüden e devlet aracılığı ile ilaç raporu sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda raporunuzun aktif olup olmadığını ve ne zaman sona ereceğini öğrenebilirsiniz.

Eczaneden raporlu ilaç alma

İlaçları alabilmek için öncelikle reçete yazdırmanız gerekmektedir. Bazı ilaçlar haricinde raporlu ilaç için reçeteleri aile hekimleri de yazmakta. İlacınızı yazdırdıktan sonra herhangi bir eczaneden alabilirsiniz.

Raporlu ilaçları aile hekimi yazabilir mi ?

Evet. Bazı özel hastalıklar ve istisnai durumlar haricinde raporlu ilaçlar için aile hekiminize reçete yazdırabilirsiniz. Aile hekiminden yazdırılan ilaçlar için ayrıca muayene ücreti borcu da çıkmaz size.

İlaç raporu yenileme nasıl yapılır ?

İlaç raporunuz bittiyse hastalığınız ile ilgili uzmana başvurmanız gerekiyor. Rapor yeniletmek için herhangi bir belge istenmez ancak doktor sizden birtakım tahlilleri ister. Bu tahlil ve tetkikler sonucunda ilacı kullanmanız uygun görülürse sisteme ilaç raporunuzu girer ve e reçetenizi verir. Siz bu e reçete ile birlikte herhangi bir eczaneden ilaçlarınızı raporlu olduğu için herhangi bir katılım payı ödemeden alabilirsiniz.

Eğer ilaç raporunuz bittiyse ve raporunuzu yenilemek istiyorsanız yenileme başvurusu için hemen https://sgkbilgisi.com/ilac-raporu-yenileme/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlaç raporu bitmeden yenilenir mi ?

Normal şartlarda rapor bitmeden yeni rapor verilemez. Doktorun yeni ilaç raporu verebilmesi için diğer raporun iptal edilmesi gerekir.

Sağlık ocakları ilaç raporu veriyor mu?

Sağlık ocakları ya da aile hekimliklerinden ilaç raporu alamazsınız. Buradaki hekimler sadece mevcut raporunuza bakarak size raporlu ilaçlarınızı reçete edebilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere sağlık raporunuz sona erdiyse devlet hastanesi ya da üniversite hastanelerine başvuru yaparak sağlık raporunuzu uzatabilirsiniz.

Sağlık ocağı ve devlet hastanesi muayene ücreti

Sağlık ocakları ve aile hekimliklerinde yapılan muayene ya da ilaç yazdırılması işlemlerinden muayene ücreti alınmıyor. Ancak devlet hastanelerinde muayene olmanız halinde her bir muayane için 6 TL, üniversite hastanelerinde ise her bir muayane için 7 TL civarında ücret alınıyor. Muayene ücretleri ise eczaneler tarafından tahsil edilmektedir.

Güncel hastane muayene ücretleri için https://sgkbilgisi.com/hastane-muayene-ucretleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlaçlar bitmeden kaç gün önceden yazdırılabilir ?

Raporu olmayan ilaçlar kullanım süresi bitmeden yazdırılamaz. Ancak raporlu ilaçlarda durum farklıdır. İlaç bitmeden 15 gün öncesinde doktorunuza başvurarak yeni rapor çıkartabilirsiniz.

İlaç raporu konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
  1. Pekcan Ungan

    İlaç raporunda yalnızca teşhis ve tanı isimleri ile kodları yer alıyor. Bu raporun hangi İlaçları kapsadığı bilgisini eczaneye danışmadan internetten öğrenmek mümkün mü? Mümkünse nasıl?

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Evet mümkün. E-nabız üzerinden öğrenebilirsiniz. E-nabız uygulamasına da e-devlet şifreniz ile girebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.