Müstehaklık Belgesi

2

Müstehaklık belgesi çeşitli Kurumlar yapılacak iş ve işlemler için sizden talep edebilir. Müstehaklık belgesi tabi olduğuz sigorta kolunu gösteren daha net bir ifadeyle hangi kapsamda sigortadan yararlandığınızı gösteren, aktif sigortanızın olup olmadığının tespiti açısından kullanılan belgedir. Belge sağlık provizyonu alıp almadığınız ya da hastaneden yararlanıp yararlanmadığınız kısacası sigortanızın olup olmadığının tespiti için istenir.

Müstehaklık belgesi staj için de okul ya da eğitim merkezi  tarafından talep edilebilmektedir. Bu yazımızda müstehaklık belgesi alma işleminin nasıl yapılacağı, müstehaklık belgesi almak için gerekenler, SGK Merkezinden müstehaklık belgesi alma konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Müstehaklık nedir ?

Müstehak kelime anlamı olarak hak sahibi olmak anlamına gelir. SGK açısından müstehaklık ise bakmakla yükümlü kişi olarak sağlıktan yararlanıp yararlanamamanın tanımında kullanır. Yani kişinin sağlıktan yararlanma hakkı varsa müstehak sayılır. Değilse müstehak değildir.

Spas müstehaklık nedir ?

Spas yani Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi SGK tarafından kullanılan bir sistemdir. Bu sistem aracılığı ile kişilerin sağlık güvencelerinin takibi yapılır. Eğer e devlet spas sorgulaması sonucunda Spas Müstehaktır sonucunu alıyorsanız sağlıktan yararlanabildiğiniz anlamına gelir bu.

Müstehaklık belgesi nedir ?

İşte müstehaklık belgesi herhangi bir kapsamda kendi adınıza ya da bakmakla yükümlü kişi olarak sağlık sigortasından yararlanıp yararlanamayacağınızın tespiti için istenen belgedir. Bu belge ile sağlıktan yararlanma hakkınızın olup olmadığı tespit edilerek ona göre işlem yapılır.

Müstehaklık belgesi kimlere verilir ?

Bu belgeyi e devlet şifreniz varsa e devlet aracılığı ile kolayca alabilirsiniz. Onun haricinde ise müstehaklık belgesi alınacak kişinin birinci derece akrabası kimliği ile birlikte herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilir.

Sgk müstehaklık belgesi nasıl alınır ?

Sgk müstehaklık belgesi almak için herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramanız yeterlidir. Kimliğiniz ile birlikte Türkiye genelinde herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden belgeyi alabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na uğramadan internetten müstehaklık belgesi almak da mümkün. Müstehaklık belgesi çıkarma işlemini e devlet sisteminden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Müstehaklık belgesi e devlet sisteminden alma işlemi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
  • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden alabilirsiniz.

E devletten müstehaklık belgesi sorgulamak için hemen https://sgkbilgisi.com/e-devlet-mustehaklik-belgesi-sorgulama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk provizyon sorgulama belgesi nasıl alınır ?

Provizyon sorgulama belgesi ile müstehaklık belgesi aynı şeylerdir. Yukarıda anlatıldığı şekli ile e devlet sisteminden kolayca alabilir şifreniz yoksa da herhangi bir SGK’dan alabilirsiniz.

Staj için müstehaklık belgesi alamıyorum

Aslında bu belgeyi her durumda alabilirsiniz ancak alınan belgede “1106 – Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz. ” şeklinde uyarı gören okuyucularımız ben müstehaklık belgesi alamıyorum sebebi nedir diyorlar.

Müstehaklık belgesi sorgulaması sonucu yukarıda gördüğünüz uyarıyı alıyorsanız herhangi bir Sosyal Güvencenizin olmadığı anlamına gelir. Eğer bu belgede provizyon alabilir hususu sizin için önem teşkil ediyorsa genel sağlık sigortası açtırabilirsiniz.

Müstehaklık belgesi örneği

E devlet sisteminden alınan müstehaklık belgesi çıktısının bir örneği aşağıdaki gibidir.

provizyon belgesi
spas müstehaklık belgesi örneği

Yukarıdaki gibi müstehaklık belgesi indirme işlemini yazının üstünde belirttiğim e devlet menüsünden alabilirsiniz.

Müstehaklık belgesi staj

Staj ya da çıraklık girişi yapılacak öğrencilerden sağlık müstehaklık durum belgesi istenmektedir. Sebebi ise sağlık provizyonunun olup olmadığını yani sigortadan yararlanıp yararlanamadığını tespit etmek. Eğer staj ya da çıraklık girişi yapılacak öğrencinin staj/çıraklık başlangıç tarihinde aktif sosyal güvencesi varsa Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilecek belge türü farklı olacak, sigortası yoksa farklı olacak. Eğer anne/baba üzerinden sosyal güvence yoksa ve staj/çıraklık yaptığı yer de buna uygun belge türü seçmezse öğrenci sigortadan yararlanamaz.

Güncel stajyer maaşlarını öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/stajyer-maasi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Müstehaklık belgesi konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
  1. selçuk

    e devlette sgk borcum görünmediği halde sağlık provizyonu neden alamiyorum. iyi çalışmalar teşekkürler

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Provizyon sorgulama sonucunda ne çıkıyor karşınıza. Bunu iletebilir misiniz ? Bir de güvenceniz ne şu an?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.