Müstehaklık Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

4

Müstehaklık belgesi çeşitli Kurumlar yapılacak iş ve işlemler için sizden talep edebilir. Müstehaklık belgesi tabi olduğuz sigorta kolunu gösteren daha net bir ifadeyle hangi kapsamda sigortadan yararlandığınızı gösteren, aktif sigortanızın olup olmadığının tespiti açısından kullanılan belgedir. Belge sağlık provizyonu alıp almadığınız ya da hastaneden yararlanıp yararlanmadığınız kısacası sigortanızın olup olmadığının tespiti için istenir.

Müstehaklık belgesi staj için de okul ya da eğitim merkezi  tarafından talep edilebilmektedir. Bu yazımızda müstehaklık ne demek, spas müstehaklık ne demek, spas müstehaklık sorgulama nedir gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Müstehaklık nedir ?

Müstehak kelime anlamı olarak hak sahibi olmak anlamına gelir. SGK açısından müstehaklık ise bakmakla yükümlü kişi olarak sağlıktan yararlanıp yararlanamamanın tanımında kullanır. Yani kişinin sağlıktan yararlanma hakkı varsa müstehak sayılır. Değilse müstehak değildir.

Spas müstehaklık nedir ?

Sgk provizyon belgesi nedir ? Spas yani Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi SGK tarafından kullanılan bir sistemdir. Bu sistem aracılığı ile kişilerin sağlık güvencelerinin takibi yapılır. Eğer e devlet spas sorgulaması sonucunda Spas Müstehaktır sonucunu alıyorsanız sağlıktan yararlanabildiğiniz anlamına gelir bu.

Müstehaklık belgesi nedir ?

Peki müstehak belgesi nedir ? İşte müstehaklık belgesi herhangi bir kapsamda kendi adınıza ya da bakmakla yükümlü kişi olarak sağlık sigortasından yararlanıp yararlanamayacağınızın tespiti için istenen belgedir. Bu belge ile sağlıktan yararlanma hakkınızın olup olmadığı tespit edilerek ona göre işlem yapılır.

Müstehaklık belgesi hangi kişilere verilir ?

Bu belgeyi e devlet şifreniz varsa e devlet aracılığı ile kolayca alabilirsiniz. Onun haricinde ise müstehaklık belgesi alınacak kişinin birinci derece akrabası kimliği ile birlikte herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilir.

Sgk müstehaklık belgesi nasıl alınır ?

Sgk müstehaklık belgesi almak için herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramanız yeterlidir. Kimliğiniz ile birlikte Türkiye genelinde herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden belgeyi alabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na uğramadan internetten müstehaklık belgesi almak da mümkün. Müstehaklık belgesi çıkarma işlemini e devlet sisteminden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Müstehaklık belgesi e devlet sisteminden alma işlemi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Sgk müstehaklık sorgulaması için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden alabilirsiniz. Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz ⇒ sgk provizyon belgesi sorgulama.
 • E devlet müstehaklık belgesi sorgulamasının nasıl yapıldığını öğrenmek için e-devlet müstehaklık belgesi sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Provizyon e devlet sorgulaması için şifre gerekir. Şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

Çocuğum için müstehaklık belgesini nasıl alabilirim ?

Çocuğunuz için ayrıca sorgulama yapabileceğiniz bir ekran e-devlette yoktur. Yukarıda e devletten müstehaklık belgesi nasıl alınır kısmında anlattığımız yolu takip ederek kendi adınıza belge oluşturabilirsiniz. Eğer çocuğunuz 16 yaş üzerinde ise e-devlet şifresi alabilir ve çocuk için de aynı menüden sorgulama yapabilirsiniz. Eğer 18 yaşın altında ise bu durumda belgeyi Sosyal Güvenlik Merkezi’nden almanız gerekmektedir.

Sgk provizyon sorgulama belgesi nasıl alınır ?

Provizyon sorgulama belgesi ile müstehaklık belgesi aynı şeylerdir. Yukarıda anlatıldığı şekli ile e devlet sisteminden kolayca alabilir şifreniz yoksa da spas belgesini herhangi bir SGK’dan alabilirsiniz.

Staj için müstehaklık belgesi alamıyorum

Aslında bu belgeyi her durumda alabilirsiniz ancak e devlet provizyon sorgulaması yapılarak alınan sigorta provizyon belgesinde”1106 – Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz. ” şeklinde uyarı gören okuyucularımız ben müstehaklık belgesi alamıyorum sebebi nedir diyorlar.

Müstehaklık belgesi sorgulaması sonucu yukarıda gördüğünüz uyarıyı alıyorsanız herhangi bir Sosyal Güvencenizin olmadığı anlamına gelir. Eğer sağlık provizyon belgesinde provizyon alabilir hususu sizin için önem teşkil ediyorsa genel sağlık sigortası açtırabilirsiniz.

SGK müstehaklık belgesi örneği

E devlet sisteminden alınan sgk provizyon belgesi örneği aşağıdaki gibidir;

provizyon belgesi
spas müstehaklık belgesi örneği

Yukarıdaki gibi ssk müstehaklık sorgulaması yaptıktan sonra müstehaklık belgesi indirme işlemini yazının üstünde belirttiğim e devlet menüsünden alabilirsiniz.

Müstehaktır provizyon alabilir ne demek ?

Yukarıdaki örnek müstehaklık belgesinde de görüldüğü üzere bu kişi ” Müstehaktır, Provizyon Alabilir” olarak görülmektedir. Bu durum kişinin sağlık sigortasının aktif olduğunu ve sağlıktan aktif olarak yararlanabileceği anlamına gelir.

Müstehaklık belgesi staj için nasıl alınır ?

Müstehaklık belgesi nedir staj için nasıl alınır ? Staj ya da çıraklık girişi yapılacak öğrenci için müstehaklık belgesi istenir. Sebebi ise sağlık provizyonunun olup olmadığını yani sigortadan yararlanıp yararlanamadığını tespit etmek. Eğer staj ya da çıraklık girişi yapılacak öğrencinin staj/çıraklık başlangıç tarihinde aktif sosyal güvencesi varsa Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilecek belge türü farklı olacak, sigortası yoksa farklı olacak. Eğer anne/baba üzerinden sosyal güvence yoksa ve staj/çıraklık yaptığı yer de buna uygun belge türü seçmezse öğrenci sigortadan yararlanamaz.Güncel stajyer maaşlarını öğrenmek için hemen stajyer maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk provizyon belgesi nereden alınır ?

Yukarıda sgk provizyon belgesi nasıl alınır başlığı altında belgeyi nerelerden ve nasıl alabileceğiniz anlatıldı. Kısaca özetlemek gerekirse;

 • Sgk provizyon belgesi alma işlemini E-devlet üzerinden online olarak ya da,
 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden kimliğiniz ile alabilirsiniz.

Spas müstehaklık ne işe yarar ?

Müstehaklık durumu nedir, spas müstehaklık sorgulama ne demek sorularının cevabını verdikten sonra gelelim müstehaklığın neye yaradığı sorusunun cevabına. Halk arasında sağlık güvencesi ya da sigortadan yararlanma olarak da adlandırılan müstehaklık olmazsa hastanelerde ve diğer sağlık hizmet sunucularında ücretli muayene olursunuz ve ilaçlar için ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Ancak aktif provizyonunuzun olması halinde sadece ödemeniz gereken katılım ve muayene payını ödeyerek sağlıktan yararlanırsınız.

Provizyon nasıl alınır ?

Eğer sağlık güvenceniz kapalı ise ve müstehak belgesi alamıyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’nun aradığı sağlıktan yararlanma şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Bu şartları sağladığınızda hem sgk provizyon alma aktif hale gelir hem de barkodlu müstahaklık belgesi alabilirsiniz. Eğer herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa bu durumda zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekmektedir.

Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için  provizyon verilememiştir ne demek ?

E devletten müstehaklık belgesi almak için müstehaklık provizyon sorgulaması yaptığınızda ya da başka bir nedenle sorgulama yapıyorsanız ve bu uyarıyı alıyorsanız bu durumda işe girişinizin yeni yapıldığı ve henüz 30 günü tamamlamamış olduğunuz için sağlıktan yararlanamadığınız anlaşılır.

E-devlet SGK aktivasyon nasıl yapılır ?

Eğer e-devlette sgk sağlık provizyon sorgulaması yaptığınızda provizyon yoktur sonucu alıyorsanız aktif hale getirmek için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. E-devletten sadece e devlet sağlık provizyon sorgulaması yapılabilmekte, başvuru maalesef yapılamamakta.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. Ayşe Ergin

  MERHABA
  Sağlık aktivasyon provizyon belgemde Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için provizyon verilememiştir ibaresi yer alıyor staj yapmam için gerekiyormuş da zorunlu staj olduğu için devlet sigorta yapacak bu yazının olması herhangi bir sorun çıkarır mı acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır bir sorun olmaz.

 2. selçuk

  e devlette sgk borcum görünmediği halde sağlık provizyonu neden alamiyorum. iyi çalışmalar teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Provizyon sorgulama sonucunda ne çıkıyor karşınıza. Bunu iletebilir misiniz ? Bir de güvenceniz ne şu an?