Yeşil Kart Elektrik İndirimi 2024 & Herkese İndirim

Yeşil kart elektrik indirimi ilk defa geçtiğimiz yıl başlamış ve sosyal yardım alanlara ödenmeye başlanmış sosyal destek programlarından birisidir. Sosyal Devlet ilkesi kapsamında ihtiyaç sahipleri için önemli bir düzenleme daha geldi. Düzenleme ile devlet sosyal yardım alanlara elektrik yardımı yapılıyor.

Peki elektrik desteği şartları neler, elektrik yardımı hakkından kimler yararlanıyor? Dar gelirli ailelere elektrik yardımı başvuruları nereye yapılıyor, ptt elektrik indirimi sorgulama nasıl yapılır ? Elektrik desteği yardım programı konusunda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrik yardımından kimler yararlanır?

Konu hakkında sıklıkla sorulan soru devletin elektrik desteğinden kimler yararlanabilir sorusu. Yeşil kartlılara elektrik yardımından yararlanma şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yeşil kartlıya elektrik indiriminden yararlanmak için aranan en önemli şartlardan birisi hali hazırda sosyal yardım alıyor olmak. Peki nedir Sosyal Yardımlar. 2024 yaşlılık maaşı, engelli maaşı, dul maaşı, çocuk parası v.s. gibi yardımlar Sosyal yardım kapsamında değerlendirilir.
 • Bildiğiniz gibi sosyal yardım alabilmeniz için hane halkı kişi başı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor. Asgari ücretin üçte birinin güncel tutarı için asgari ücretin 1/3’ü ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 
 • Eğer kişi başı gelir bu tutarın altında ise siz de Sosyal Yardımlara başvurabilir ve dolayısıyla sonrasında elektrik yardımı için de başvuru yapabilirsiniz.
 • Gelir şartı sosyal yardım için aranan temel şarttır. Yardımın türüne göre bazı özel şartlar da aranır. Örneğin engelli maaşında en az %40 engel raporu olması gibi.

Evde bakım maaşı alanlar elektrik desteği yardımından yararlanabilir mi ?

Bildiğiniz gibi bakım maaşı şartları diğer sosyal yardımlara göre farklıdır. Burada aranan gelir şartı kişi başı net asgari ücretin 2/3’ü altında olması. Bakıcı maaşı alanlara elektrik yardımı ödenmiyor.

Yeşil kartlılara elektrik indirimi başvurusu nasıl yapılır ?

Destekten yararlanmak için herhangi bir elektrik yardımı başvurusu yapmanız gerekmiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her ay PTT’ye adınıza yardım tutarı gönderilecek. Siz faturanız geldiğinde PTT’ye giderek gelen yardım tutarı düşüldükten sonra varsa kalan tutarı cebinizden ödeyerek yararlanabileceksiniz.

Örneğin Mart ayı elektrik faturanız 300,00 TL geldi diyelim. Faturayı alıp PTT’ye gideceksiniz. PTT görevlisinden postaneden elektrik faturası yardımının toplam borçtan düşmesini isteyeceksiniz. PTT 130,00 TL tutarındaki destek ödemesini düştükten sonra kalan 170,00TL’lik kısmı da sizden tahsil ettikten sonra faturanız tamamen kapanmış olacak.

Dilerseniz bu işlemi e-devletten de yapabilirsiniz.

 • E-devlette PTT Genel Müdürlüğü-Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme bölümüne giriş yapın.
 • İsterseniz buradan T.C. ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz: Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme ekranı giriş.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra faturanızı sorgulayın. Faturanızı sorguladıktan sonra ödeme aşamasına geçin.
 • Ödeme aşamasında destek tutarı düşülecek ve varsa siz kalanı ödeyeceksiniz.

Sosyal yardım alanlara elektrik yardımı ne kadar 2024

Yeşil kart elektrik yardımı ne kadar sorusunun cevabı ile devam edelim. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı elektrik yardımı desteği kapsamında 150 kilovatsaate kadar olan elektrik tüketimleri karşılanacak. Karşılanacak destek tutarı hanede yaşayan kişi sayısı esas alınarak belirlenmektedir. Tablo aşağıda verilmiştir;

Hanedeki kişi sayısıElektrik Tüketim Desteği Tutarı
1-2 kişi130,09 TL ( 75 kilovatsaate kadar)
3 kişi173,46 TL (100 kilovatsaate kadar )
4 kişi216,82 TL (125 kilovatsaate kadar )
5 ve daha fazla ise260,19 TL (150 kilovatsaate kadar)
Yeşil kart elektrik indirimi ne kadar 2024

Devlet muhtaç ailelerin doğalgaz faturalarını da ödüyor. Doğalgaz yardımı nasıl alınır başlıklı içeriğimizde bu yardımdan nasıl yararlanabileceğiniz hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Elektriği indirimli saatlerde kullanarak faturadan en az %30-40 arasında indirim alabilirsiniz. İndirimli elektrik saatleri başlıklı yazımızdan elektriğin hangi saatler arasında daha ucuz olduğu konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Ptt elektrik desteği sorgulama 2024

Sosyal yardım bilgileri e devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Ptt elektrik yardımı sorgulamasını e devlet sisteminde yeşil kart elektrik indirimi sorgulama bağlantısı aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Engelli elektrik indirimi 2024

Engellilerin de ptt elektrik ödeme indiriminden yararlanma hakkı vardır. Tabi ki tek başına en az %40 ya da üzeri engel raporu yeterli değildir. Engelli bireylerin engelli elektrik yardımından yararlanabilmeleri için aynı zamanda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan aktif sosyal yardım alıyor olmaları da gerekmektedir. Bunun dışındaki tüm hükümler yukarıda elektrik yardımı şartları bölümünde ayrıntılı olarak verilmiştir.

Engelli elektrik indirimi nereye başvurulur?

Eğer 2022 Sayılı yasa kapsamında engelli aylığı alıyorsanız elektrik yardımı tutarınız otomatik olarak e-devlete yansıyacaktır. Ayrıca başvuru yapmanıza gerek yoktur. 2022 sayılı yasa kapsamında herhangi bir sosyal yardım almıyorsanız elektrik yardımından yararlanabilmeniz mümkün değil.

Engelli elektrik indirimi için gerekli belgeler

2022 Sayılı yasa kapsamında muhtaç olduğu belirlenerek engelli aylığı bağlananların elektrik yardımı için bir belge sunmasına gerek yoktur. Yardım tutarları her ay otomatik olarak yansımaktadır. Yukarıda Engelli elektrik indirimi ne kadar 2024 tablosundan güncel yardım tutarlarına göz atabilirsiniz.

Yeşil kart elektrik indirimi nasıl yapılır?

Eğer mevcut durumda sosyal yardım alıyorsanız ayrıca bir başvuru yapmanız gerekmez. Elektrik yardımı otomatik olarak yansımaktadır.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Yeşil Kart Elektrik İndirimi 2024 & Herkese İndirim” üzerine 10 yorum
 1. ben yeşil kartlıyım,elektrik yardımı ile fatura ödemeye tıklıyorum Ödenecek kayıt bulunamadı. diyor.başvuru vs yapmaya gerek var mı bunun için ? anlamadım.

  Yanıtla
 2. ben yeşil kartlıyım hiv tedavisi görüyorum iş bulmakta zorlanıyorum yardımlardan nasıl yararlana bilirim acaba

  Yanıtla
 3. Yeşil kartlıyım ama devletin vermiş olduğu hiçbir yardımdan yararlanamıyorum e-devlet’e giriş yapıyorum ondan atıyor pandemi den ötürü sosyal yardımlaşma dernekleri hepsi kapalı nereye başvuracağımızı bilemiyoruz bilen varsa yazabilir mi

  Yanıtla
   • Eşim KOAH hastası makinadan çıkamıyor 1/93 engeli var 600 tl fatura geliyor askari ücretten emekli oksijen tüpünde bağlanıyor çok zorlanıyoruz ödemeye lütven yardım edin bilgi için tlf numaram

    Yanıtla
Yorum yapın