Elektrik Yardımı Şartları 2020

0

Elektrik yardımı ilk defa geçtiğimiz yıl başlamış ve sosyal yardım alanlara ödenmeye başlanmış sosyal destek programlarından birisidir. Sosyal Devlet ilkesi kapsamında ihtiyaç sahipleri için önemli bir düzenleme daha geldi. Düzenleme ile devlet sosyal yardım alanlara elektrik yardımı yapılıyor.

Peki elektrik desteği şartları neler, elektrik yardimi 2020 hakkından kimler yararlanıyor? Dar gelirli ailelere elektrik yardımı başvuruları nereye yapılıyor ? Elektrik desteği yardım programı konusunda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrik yardımı kimlere yapılacak

Konu hakkında sıklıkla sorulan soru elektrik yardımı kimlere yapılacak sorusu. Bu yardımdan yararlanmak için aranan en önemli şartlardan birisi hali hazırda sosyal yardım alıyor olmak. Peki nedir Sosyal Yardımlar. 2022 yaşlılık maaşı, engelli maaşı, dul maaşı, çocuk parası v.s. gibi yardımlar Sosyal yardım kapsamında değerlendirilir.

Bildiğiniz gibi sosyal yardım alabilmeniz için hane halkı kişi başı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekliyor. Yani 2020 yılında kişi başı net gelirin 610 TL altında olması gerekiyor. Eğer kişi başı gelir bu tutarın altında ise siz de Sosyal Yardımlara başvurabilir ve dolayısıyla sonrasında elektrik yardımı için de başvuru yapabilirsiniz.

Gelir şartı sosyal yardım için aranan temel şarttır. Yardımın türüne göre bazı özel şartlar da aranır. Örneğin engelli maaşında en az %40 engel raporu olması gibi.

Elektrik desteğinden yararlanma şartları

Yukarıda da belirtildiği üzere elektrik yardımı alma şartları için temel koşul Sosyal Yardım alıyor olmak.  Elektrik yardımı şartları gördüğünüz gibi çok fazla değil. Tek şart sosyal yardım alıyor olmak.

Yeşil kartlılara elektrik yardımı

Kişinin yeşil kart SGK sigortası kapsamında sigortadan yararlanıyor olması elektrik yardımı için yeterli değildir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Sosyal Yardım programlarından birisinden yararlanıyor olması şartı aranmaktadır.

Elektrik yardımı 2020 başvurusu

Destekten yararlanmak için herhangi bir başvuru yapmanız gerekmiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her ay PTT’ye adınıza yardım tutarı gönderilecek. Siz faturanız geldiğinde PTT’ye giderek gelen yardım tutarı düşüldükten sonra varsa kalan tutarı cebinizden ödeyerek yararlanabileceksiniz.

Örneğin 2020 Mart ayı elektrik faturanız 120,00 TL geldi diyelim. Faturayı alıp PTT’ye gideceksiniz. PTT görevlisinden elektrik yardımının toplam borçtan düşmesini isteyeceksiniz. PTT 80 TL tutarındaki destek ödemesini düştükten sonra kalan 40 TL’lik kısmı da sizden tahsil ettikten sonra faturanız tamamen kapanmış olacak.

Sosyal yardım alanlara elektrik yardımı ne kadar 2020

Destek kapsamında 150 kilovatsaate kadar olan elektrik tüketimleri karşılanacak. Bu da güncel olarak yaklaşık 80 TL civarında bir destek demek oluyor.

80 tl elektrik yardımı 2020

Ödemeler 2019 Mart ayı itibariyle hak sahipleri adına PTT’ye gönderiliyor. Resmi gazetede düzenleme yayımlandı ve bu ay itibariyle kişilerin hakettikleri yardım tutarları yardım alan kişilerin adına PTT’ye gönderilecek.

Evde bakım maaşı alanlar elektrik desteği yardımı

Bildiğiniz gibi bakım maaşı şartları diğer sosyal yardımlara göre farklıdır. Burada aranan gelir şartı kişi başı net asgari ücretin 2/3’ü altında olması. Bakıcı maaşı alanlara elektrik yardımı ödenmiyor.

Ptt elektrik desteği sorgulama

Sosyal yardım bilgileri e devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Sorgulamayı e devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bağlantısı aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Sosyal yardım alanlara elektrik desteği 2020 konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.