Sosyal Yardım Alanlara Elektrik Desteği 2019

0

Sosyal Devlet ilkesi kapsamında ihtiyaç sahipleri için önemli bir düzenleme daha geldi. Düzenleme ile devlet sosyal yardım alanlara elektrik yardımı yapacak. Peki elektrik desteği şartları neler, elektrik yardimi 2019 hakkından kimler yararlanacak ? Dar gelirli ailelere elektrik yardımı başvuruları nereye yapılıyor ? Elektrik desteği yardım programı konusunda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrik desteği kimlere verilecek ?

Konu hakkında sıklıkla sorulan soru elektrik yardımı kimlere yapılacak sorusu. Bu yardımdan yararlanmak için aranan en önemli şartlardan birisi hali hazırda sosyal yardım alıyor olmak. Peki nedir Sosyal Yardımlar. 2022 yaşlılık maaşı, engelli maaşı, dul maaşı, çocuk parası v.s. gibi yardımlar Sosyal yardım kapsamında değerlendirilir.

Bildiğiniz gibi sosyal yardım alabilmeniz için hane halkı kişi başı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekliyor. Yani 2019 yılında kişi başı net gelirin 610 TL altında olması gerekiyor. Eğer kişi başı gelir bu tutarın altında ise siz de Sosyal Yardımlara başvurabilir ve dolayısıyla sonrasında elektrik yardımı için de başvuru yapabilirsiniz.

Gelir şartı sosyal yardım için aranan temel şarttır. Yardımın türüne göre bazı özel şartlar da aranır. Örneğin engelli maaşında en az %40 engel raporu olması gibi.

Elektrik desteğinden yararlanma şartları 2019

Yukarıda da belirtildiği üzere elektrik yardımı alma şartları için temel koşul Sosyal Yardım alıyor olmak.  Elektrik yardımı şartları gördüğünüz gibi çok fazla değil. Tek şart sosyal yardım alıyor olmak.

Başvurular nereye yapılacak ?

Destekten yararlanmak için herhangi bir başvuru yapmanız gerekmiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her ay PTT’ye adınıza yardım tutarı gönderilecek. Siz faturanız geldiğinde PTT’ye giderek gelen yardım tutarı düşüldükten sonra varsa kalan tutarı cebinizden ödeyerek yararlanabileceksiniz.

Örneğin 2019 Mart ayı elektrik faturanız 120,00 TL geldi diyelim. Faturayı alıp PTT’ye gideceksiniz. PTT görevlisinden elektrik yardımının toplam borçtan düşmesini isteyeceksiniz. PTT 80 TL tutarındaki destek ödemesini düştükten sonra kalan 40 TL’lik kısmı da sizden tahsil ettikten sonra faturanız tamamen kapanmış olacak.

Sosyal yardım alanlara elektrik yardımı ne kadar 2019

Destek kapsamında 150 kilovatsaate kadar olan elektrik tüketimleri karşılanacak. Bu da güncel olarak yaklaşık 80 TL civarında bir destek demek oluyor.

Elektrik yardımı başladı mı 2019

Ödemeler 2019 Mart ayı itibariyle hak sahipleri adına PTT’ye gönderiliyor. Resmi gazetede düzenleme yayımlandı ve bu ay itibariyle kişilerin hakettikleri yardım tutarları yardım alan kişilerin adına PTT’ye gönderilecek.

Bakım maaşı alanlar elektrik yardımı alabilir mi ?

Bildiğiniz gibi bakım maaşı şartları diğer sosyal yardımlara göre farklıdır. Burada aranan gelir şartı kişi başı net asgari ücretin 2/3’ü altında olması. Bakıcı maaşı alanlara elektrik yardımı ödenmiyor.

Sosyal yardım alanlara elektrik desteği 2019 konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.