Yeşil Kart Elektrik İndirimi 2022

6

Yeşil kart elektrik indirimi ilk defa geçtiğimiz yıl başlamış ve sosyal yardım alanlara ödenmeye başlanmış sosyal destek programlarından birisidir. Sosyal Devlet ilkesi kapsamında ihtiyaç sahipleri için önemli bir düzenleme daha geldi. Düzenleme ile devlet sosyal yardım alanlara elektrik yardımı yapılıyor.

Peki elektrik desteği şartları neler, elektrik yardımı hakkından kimler yararlanıyor? Dar gelirli ailelere elektrik yardımı başvuruları nereye yapılıyor, ptt elektrik indirimi sorgulama nasıl yapılır ? Elektrik desteği yardım programı konusunda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrik yardımından kimler yararlanır ?

Konu hakkında sıklıkla sorulan soru devletin elektrik desteğinden kimler yararlanabilir sorusu. Yeşil kartlılara elektrik yardımından yararlanma şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yeşil kartlıya elektrik indiriminden yararlanmak için aranan en önemli şartlardan birisi hali hazırda sosyal yardım alıyor olmak. Peki nedir Sosyal Yardımlar. 2022 yaşlılık maaşı, engelli maaşı, dul maaşı, çocuk parası v.s. gibi yardımlar Sosyal yardım kapsamında değerlendirilir.
 • Bildiğiniz gibi sosyal yardım alabilmeniz için hane halkı kişi başı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor. Asgari ücretin üçte birinin güncel tutarı için asgari ücretin 1/3’ü ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 
 • Eğer kişi başı gelir bu tutarın altında ise siz de Sosyal Yardımlara başvurabilir ve dolayısıyla sonrasında elektrik yardımı için de başvuru yapabilirsiniz.
 • Gelir şartı sosyal yardım için aranan temel şarttır. Yardımın türüne göre bazı özel şartlar da aranır. Örneğin engelli maaşında en az %40 engel raporu olması gibi.

Evde bakım maaşı alanlar elektrik desteği yardımından yararlanabilir mi ?

Bildiğiniz gibi bakım maaşı şartları diğer sosyal yardımlara göre farklıdır. Burada aranan gelir şartı kişi başı net asgari ücretin 2/3’ü altında olması. Bakıcı maaşı alanlara elektrik yardımı ödenmiyor.

Yeşil kartlılara elektrik indirimi başvurusu nasıl yapılır ?

Destekten yararlanmak için herhangi bir elektrik yardımı başvurusu yapmanız gerekmiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her ay PTT’ye adınıza yardım tutarı gönderilecek. Siz faturanız geldiğinde PTT’ye giderek gelen yardım tutarı düşüldükten sonra varsa kalan tutarı cebinizden ödeyerek yararlanabileceksiniz.

Örneğin Mart ayı elektrik faturanız 120,00 TL geldi diyelim. Faturayı alıp PTT’ye gideceksiniz. PTT görevlisinden postaneden elektrik faturası yardımının toplam borçtan düşmesini isteyeceksiniz. PTT 80 TL tutarındaki destek ödemesini düştükten sonra kalan 40 TL’lik kısmı da sizden tahsil ettikten sonra faturanız tamamen kapanmış olacak.

Sosyal yardım alanlara elektrik yardımı ne kadar 2022

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı elektrik yardımı desteği kapsamında 150 kilovatsaate kadar olan elektrik tüketimleri karşılanacak. Bu da güncel olarak yaklaşık 80 TL civarında bir destek demek oluyor. Elektriği indirimli saatlerde kullanarak faturadan en az %30-40 arasında indirim alabilirsiniz. İndirimli elektrik saatleri başlıklı yazımızdan elektriğin hangi saatler arasında daha ucuz olduğu konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Ptt elektrik desteği sorgulama 2022

Sosyal yardım bilgileri e devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Ptt elektrik yardımı sorgulamasını e devlet sisteminde yeşil kart elektrik indirimi sorgulama bağlantısı aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Engelli elektrik indirimi 2022

Engellilerin de ptt elektrik ödeme indiriminden yararlanma hakkı vardır. Tabi ki tek başına en az %40 ya da üzeri engel raporu yeterli değildir. Engelli bireylerin engelli elektrik yardımından yararlanabilmeleri için aynı zamanda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan aktif sosyal yardım alıyor olmaları da gerekmektedir. Bunun dışındaki tüm hükümler yukarıda elektrik yardımı şartları bölümünde ayrıntılı olarak verilmiştir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

6 Yorum
 1. orhan

  ben yeşil kartlıyım hiv tedavisi görüyorum iş bulmakta zorlanıyorum yardımlardan nasıl yararlana bilirim acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yardım için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekiyor.

 2. Sebahattin

  Yeşil kartlıyım ama devletin vermiş olduğu hiçbir yardımdan yararlanamıyorum e-devlet’e giriş yapıyorum ondan atıyor pandemi den ötürü sosyal yardımlaşma dernekleri hepsi kapalı nereye başvuracağımızı bilemiyoruz bilen varsa yazabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Sebahattin BEY. Hangi yardım için başvuru yapmaya çalışıyorsunuz ?

 3. Emir Yıldız

  Yardıma ihtiyaçim var

  1. Ömer Meriç

   Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ya da Sosyal Hizmetlere başvuru yapabilirsiniz.