Doğalgaz Yardımı Şartları 2024 & Başvuran Herkese Ödenecek

Doğalgaz yardımı şartları ve doğalgaz fatura desteği hakkındaki tüm ayrıntılar yazımızda. Doğalgaz desteğinden binlerce kişi yararlanabilecek. Tabi bu yardımın alınabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu yazımızda doğalgaz yardımı alma şartları, kimlerin yararlanabileceği, destek tutarının ne kadar olacağı gibi konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Doğalgaz yardımı başvuru şartları nelerdir ?

Bu başvurudan yararlanabilmek için;

 • Başvuran ailenin muhtaçlık kriterini sağlaması gerekmektedir. Muhtaçlık kriteri için gelir testi başvurusu sonucunda hane halkı kişi başı gelirinin net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenmiş olması gerekiyor.
 • Hali hazırda kömür yardımı ya da sosyal yardım alan kişiler arasında olması,
 • E-devletten yapılacak başvuru üzerine yapılacak araştırmada gereken tüm şartların sağladığının anlaşılması gerekmektedir.

Doğalgaz yardımından kimler yararlanabilir ?

Doğalgaz devlet desteğinden yukarıda belirtilen şartları sağlayan kişiler yararlanabilecektir. Hali hazırda sosyal yardım ödemelerinden yararlanan ve muhtaç olduğu belirlenen kişiler bu destekten yararlanabilecektir. Ayrıca yeni başvuru üzerine yapılacak araştırma neticesinde muhtaç olduğu anlaşılan hanelere de doğalgaz desteği verilebilecektir.

Doğalgaz yardımı başvurusu nereden yapılır ?

Başvurular elektronik ortamda ve e-devlet üzerinden yapılabilecektir. Başvurular elden yapılamamaktadır. Bu nedenle başvuru için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na gitmenize gerek bulunmamaktadır. Bir alt başlıkta e devletten doğalgaz yardım başvurusunu nasıl yapabileceğiniz adım adım anlatılmıştır.

E-devletten doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır ?

E-devletten destek başvurusu için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • E-devlette Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti menüsüne T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan giriş yapın⇒ E-devlet doğalgaz yardımı başvuru ekranı girişi.
 • Başvuruların fatura sahibi adına yapılması gerekmektedir. Çünkü destek tutarları fatura sahibi adına ödenecektir.
 • Bu sayfada önceki başvurularınızın sonucunu takip edebilir, ayrıca YENİ BAŞVURU seçeneğini tıklayarak yeni başvuru gerçekleştirebilirsiniz
 • Daha sonra ekran talimatlarını takip ederek başvuru işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir.
 • Eğer başvuru sürecinde takıldığınız bir kısım ya da cevabını bilmediğiniz bir soru olursa lütfen bize yorum bölümünden yazın.

Doğalgaz yardımı başvuru formu

Doğalgaz yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden online olarak doldurulmaktadır. Elden formla başvuru yoktur. E-devlette bir üstteki başlıkta Doğalgaz yardımı e-Devlet başvuru linkini bulabilirsiniz.

Doğalgaz yardımı başvuru ne zaman?

Başvurular başladı. E-devlet üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz. Başvuru için gerekli olan şartları sağladığınızdan emin olmalısınız.

2024 Doğalgaz yardımı ne kadar ödenecek ?

Yardım ödemesi her il için aynı olmayacak. Ödenecek destek tutarı belirlenirken illerin sıcaklık haritası esas alınacak. Örneğin Erzurum’da ikamet eden birisine ödenecek yardım tutarı ile İzmir’de ikamet eden birisine ödenecek tutar aynı olmayacak. Bu kapsamda en düşük ödeme tutarı 2024 yılı için 900TL, en yüksek ise 2500 TL olacaktır. Destek ödemesi yılda iki defa olmak üzere ödenecektir.

Doğalgaz destek ödemesi
en düşük
900,00 TL
Doğalgaz destek ödemesi
en yüksek
2.500,00 TL

Doğalgaz fatura desteği ödemesi hangi bankaya yatacak ?

Ödemeler diğer sosyal yardım desteklerinde olduğu gibi PTT’ye yapılacak. Doğalgaz faturanızla birlikte PTT’ye giderek size sağlanan destek indirimi düşüldükten sonra kalan bakiye varsa ödemeniz gerekecektir. Sistem elektrik yardımında olduğu gibi işleyecek.

 • Örneğin size 1000 TL doğalgaz faturası geldi.
 • Bu fatura ile PTT’ye gideceksiniz.
 • PTT size tanımlanan doğalgaz yardımını sistemden görerek düşecek ve kalan varsa ödeyeceksiniz.

Eğer muhtaçlık kriterini sağlıyorsanız elektrik yardımı başvurusu yaparak devletin sağladığı elektrik yardımından da yararlanabilirsiniz. Yeşil kart elektrik yardımı başlıklı sayfamızdan yardımı nasıl alabileceğiniz, nereye başvurabileceğiniz ve yardım tutarı hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

Doğalgaz yardımı ne zaman yapılacak ?

2024 yılı için ilk destek ödemeleri Mart ayında yapılacak. İkinci taksit için ödemelerin ne zaman yapılacağı hakkında henüz net bir tarih yok.

Doğalgaz yardımı sorgulama

Doğalgaz yardımı sorgulama e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet doğalgaz yardımı sorgulama sayfasından giriş yaparak T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle sorgulamayı yapabilirsiniz.

Çalışanlara doğalgaz yardımı

Çalışanlara doğalgaz yardımı konusunda şu an bir çalışma yoktur. Mevcut durumda bu yardım muhtaçlık kriterini sağlayan ve ailesinde sigortalı çalışanı olmayanlara ödenmektedir.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

PTT doğalgaz yardımı nasıl alınır?

E-devletten başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurusu onaylananların ödemeleri PTT aracılığı ile ödenmektedir.

Doğalgaz yardımı ne zaman verilecek?

Doğalgaz yardımı başvurusu onaylananların ödemeleri PTT kartlarına aktarılmaya başlanmıştır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Doğalgaz Yardımı Şartları 2024 & Başvuran Herkese Ödenecek” üzerine 2 yorum
 1. Başvuru yaptım kabul edildi ama kiracı olduğum için faturalar ev sahibinin adına yinede ptt de sorun olurmu

  Yanıtla
Yorum yapın