Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar 2024 & Masraflar Devletten

Şartlı sağlık yardımı ne kadar ? Şartlı sağlık yardımı ödemesi muhtaç ailelere yapılan sosyal yardımların arasında yer almaktadır. Yardımı alabilmek için muhtaçlık kriterine ilave olarak birtakım şartların sağlanması gerekmektedir. Bu yazımızda şartlı sağlık yardımı ne kadar, kimler bu yardımdan yararlanabilir ve şartlı sağlık yardımı ne zaman yatacak  gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Şartlı sağlık yardımı nedir ?

Öncelikle şartlı sağlık yardımı ne demek sorusunun cevabı ile başlayalım. Şartlı sağlık yardımı, yardıma muhtaç olduğu tespit edilen ailelere Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen düzenli kontrol takvimine uyulması halinde ödenen sosyal yardımlardan birisidir.

Şartlı sağlık yardımı kimlere ödenir, şartları nelerdir ?

Şartlı sağlık yardımı ödenebilmesi için;

 • Evde sigortalı çalışan olmaması,
 • Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde düzenli kontrollerin yapılması,
 • Yapılacak gelir testi sonucunda hane halkı kişi başı gelirinin net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenmiş olması gerekmektedir.

Şartlı sağlık yardımı hangi durumlarda kesilir ?

Sağlık yardımından faydalandırılan çocuğun;

 • Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde düzenli kontrolünün yaptırılmaması,
 • 72 ayı yani 6 yaşı tamamlamış olması,
 • İkamet adresinin değişmesi ve buna bağlı olarak bağlı olunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfının değişmesi,
 • Hane halkında sigortalı çalışmaya başlayan birinin olması ya da hane halkı muhtaçlık durumunun ortadan kalkması,
 • Çocuğun ya da çocuğa bakan ebeveynin vefat etmesi durumunda şartlı sağlık yardımı durdurulur.

Şartlı sağlık başvurusu nasıl yapılır ?

Başvurular elden ve çocuk ile ebeveynin kimliği ile ikamet olarak bağlı olunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Başvuru için şartlı sağlık yardımı başvuru formu doldurulmasına gerek yoktur. Kimlik başvuru için yeterli olacaktır.

Şartlı sağlık yardımı başvurusu e devletten yapılır mı ?

Şartlı sağlık yardımı e devlet başvuru ekranı şu an için hizmette değildir. Başvurular online alınmamaktadır. Şartlı Sağlık Yardımı başvurusu e-Devlet üzerinden yapılamadığından başvuru için kimliğiniz ile bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz yeterli olacaktır.

Şartlı sağlık yardımı ne kadar oldu 2024

Şartlı Sağlık Yardımı parası ne kadar sorusunun cevabı ile devam edelim. 2024 yılı için güncel ödeme tutarları şu şekildedir;

 • 0-6 yaş arası kız ve erkek çocuklarına aylık olarak 100,00 TL,
 • Gebe ve lohusa kadınlara düzenli olarak kontrole gidilmesi şartı ile iki defaya mahsus olmak üzere aylık 300 TL ( Şartları gebelik yardımı başlıklı yazımızdan ayrıntılara bakabilirsiniz ).
 • Ayrıca hastanede doğum yapan kadınlara bu kapsamda bir defaya mahsus olmak üzere 500,00 TL ödenmektedir.

Şartlı sağlık yardımı parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Şartlı sağlık yardımı sorgulaması e-devlette sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranından yapılabilmektedir. PTT şartlı eğitim yardımı sorgulama buradan T.C. numaranız ve E-devlet şifrenizle giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz ⇒ E-devlet şartlı sağlık yardımı sorgulama.

Sosyal yardım ödemeniz hazırdır ne demek ?

Peki e devlet ödemeniz hazırdır ne demek ? E-devletten yapılan sosyal yardım bilgileri sorgulaması sonucunda eğer “Sosyal yardım ödemeniz hazırdır” sonucu ile karşılaşıyorsanız ödemeniz PTT’ye gönderilmek üzere hazır olduğu anlamına gelir. Bu durumda sosyal yardımın ödenme tarihinde kimlikle PTT’ye giderek ödemenizi alabilirsiniz.

Şartlı sağlık yardımı hangi aylarda yapılır ?

Bu konuda şartlı sağlık yardımı ne zaman yatacak ve  sorusu da sık sık sorulmaktadır. Ödemeler;

 • Tek aylarda yapılır. Yani Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılır.
 • Ödemeler her ayın 24-28’i arasında yapılmaktadır.
 • Kimlik numarasının sonu “0-Sıfır” olanlar 24’ünde, 2 olanlar 25’inde, 4 olanlar 26’sında, 6 olanlar 27’sinde, 8 olanlar ise 28’inde alabilmekteler.
 • Ödeme günü cumartesiye denk gelenler Cuma günü, Pazara denk gelenler ise Pazartesi günü alabileceklerdir.

Şartlı sağlık yardımı parası nereden alınır ?

Yukarıda şartlı sağlık yardımı ne zaman yatar bölümünde ödemelerin hangi tarihlerde gönderildiğinden bahsettik. İlgili tarihlerde kimliğiniz ile Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesine giderek sosyal yardım ödemenizi alabilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı parası ne zaman yatacak 2024

Şartlı eğitim yardımları her yıl tekli aylarda yani Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında ve ayın 24-28’i arasında ödenmektedir.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar 2024 & Masraflar Devletten” üzerine bir yorum
Yorum yapın