Ölüm Yardımı İçin Gerekli Belgeler

0

Ölüm yardımı için gerekli belgelerin neler olduğu konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Cenaze yardım parası vefat eden kişilerin hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen bir yardımdır.

Bu yardımdan yararlanabilmek için başvuru zorunluluğu vardır. Bu yazımızda ise ölüm yardımı dilekçe örneği ve başvuruda istenen belgeler konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK ölüm parası nasıl alınır ?

Bu yardım Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı, iş kazası maaşı v.s. alırken vefat edenlerin hak sahiplerine ödenir. Ayrıca vefat eden kişi SGK’dan aylık almıyor olsa bile herhangi bir kapsamda adına ödenmiş en az 360 gün prim varsa yine ödenir. Yani illa emekli olma şartı aranmıyor.

Bu hususta özellikle şunu da belirtmek gerekiyor. Eşi ya da babasından dolayı ölüm/yetim maaşı alanların vefatı halinde cenaze parası ödenmiyor.

Detaylı şartlar ve başvuruda izlenecek yol için https://sgkbilgisi.com/olum-parasi-cenaze-yardimi-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm yardımı kimlere ödenir ?

Gerekli şartları sağlıyor olmanız halinde bu yardım kişinin eşine, çocuklarına, kardeşlerine, anne ya da babasına ve ya belgeye dayandırılması halinde üçüncü kişilere de ödenebilmekte. Örneğin vefat eden kişinin masrafları akrabalık derecesi olmayan biri tarafından karşılanmışsa belgeye dayandırılması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu bu kişiye de ödeme yapıyor.

Ölüm parası için nereye başvurulur ?

Eğer vefat eden kişi ssk ya da bağkur kapsamında ise kişinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, başvuru yapabilmekte. Memur yakınları için ise başvuru yeri farklı olup aşağıda ayrıca belirtilmiştir.

Emekli sandığı ölüm yardımı için nereye başvurulur ?

Memurların vefatı durumunda cenaze yardımu başvuruları Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye Mahallesi/Ankara adresine başvuru yapılması gerekli.

Cenaze ödeneği için gerekli evraklar

SSK ve Bağkur Cenaze parası/emekli ölüm yardımı için istenen belgeler ölüm parası dilekçesi, ölen kişiye ait ölüm belgesi fotokopisi ve ödeme için başvuran kişiye ait kimlik fotokopisi.Ölüm parası için gerekli belgelerden olan ölüm yardımı talep dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz: ölüm parası dilekçe örneği indir.

Emekli memur ölüm yardımı için gerekli belgeler

Emekli sandığı ölüm yardımı için gerekli evraklar ise emekli sandığı ölüm parası almak için dilekçe örneği, vefat eden kişiye ait ölüm belgesi fotokopisi ve başvuru yapan kişiye ait kimlik fotokopisi.

Emekli sandığı ölüm yardımı dilekçe örneği

Memur ölüm yardımı dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz: emekli sandığı ölüm yardımı dilekçesi indir.

Ölüm yardımı sorgulama

Başvuru yaptıktan sonra ödemenizin yapılıp yapılmadı ve durumu konusunda sorgulamayı e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Sorgulama yapmak, ödemenizin yapılıp yapılmadığını öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/olum-parasi-sorgulamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm yardımı ne kadar ?

Yardımın bir defaya mahsus olarak yapıldığını tekrar hatırlatmak isteriz. Ödenecek yardım tutarlar vefat eden kişinin ölüm tarihinde geçerli ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen tutar üzerinden ödenmekte. Güncel cenaze parası tutarları için https://sgkbilgisi.com/olum-parasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm yardımı hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.