Ölüm Parası İçin Gerekli Evraklar, SGK Ölüm Bildirimi

Ölüm parası için gerekli evraklar neler olduğu konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Cenaze yardım parası vefat eden kişilerin hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen bir yardımdır. Bu yardımdan yararlanabilmek için başvuru zorunluluğu vardır. Bu yazımızda ölüm parasına nasıl başvurulur, cenaze yardımı için gerekli belgeler gibi konu hakkında kafanıza takılan tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

SGK ölüm parası nasıl alınır ?

SGK/Bağkur ölüm parası için Gerekli belgelere geçmeden önce kısaca cenaze yardımı nasıl alınır sorusunun cevabını verelim. Cenaze ödeneği şartları ve diğer hükümler aşağıdaki gibidir;

 • Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı, iş kazası maaşı v.s. alırken vefat edenlerin hak sahiplerine ödenir.
 • Ayrıca vefat eden kişi SGK’dan aylık almıyor olsa bile herhangi bir kapsamda adına ödenmiş en az 360 gün prim varsa yine ödenir. Yani illa emekli olma şartı aranmıyor.
 • Bu hususta özellikle şunu da belirtmek gerekiyor. Eşi ya da babasından dolayı ölüm/yetim maaşı alanların vefatı halinde cenaze parası ödenmiyor.
 • Detaylı ölüm parası alma şartları ve başvuruda izlenecek yol için sgk cenaze parası alma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm yardımı kimlere ödenir ?

Gerekli şartları sağlıyor olmanız halinde bu yardım kişinin eşine, çocuklarına, kardeşlerine, anne ya da babasına ve ya belgeye dayandırılması halinde üçüncü kişilere de ödenebilmekte. Örneğin vefat eden kişinin masrafları akrabalık derecesi olmayan biri tarafından karşılanmışsa belgeye dayandırılması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu bu kişiye de ödeme yapıyor. Eğer eş varsa ölüm yardımı dul eşe ödenir. Eş yoksa çocuklardan birisinin talebi halinde tüm çocuklara eşit olacak şekilde ödeme yapılır.

Ölüm parası almak için nereye başvurulur ?

Eğer vefat eden kişi ssk ya da bağkur kapsamında ise kişinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, ölüm parası başvurusu yapabilmekte. Memur yakınları için ise başvuru yeri farklı olup aşağıda ayrıca belirtilmiştir. Ayrıca SSK ve bağkur için E-devletten online olarak da kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Emekli sandığı ölüm yardımı için nereye başvurulur?

Gelelim emekli sandığı için cenaze parası için nereye başvurulur sorusunun cevabına. Memurların vefatı durumunda cenaze yardımı başvuruları Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye Mahallesi/Ankara adresine başvuru yapılması gerekli.

Cenaze ödeneği başvuru e-devletten nasıl yapılır ?

Formlarla ve ölüm parası almak için gerekli evraklarla uğraşmak istemiyorsanız başvuruyu e-devletten de kolayca yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle e-devlet başvuru ekranına giriş yapın ⇒ SGK gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi.
 • Tahsis Talep Türü-CENAZE ÖDENEĞİ, Sigorta türü ssk ise 4a-SSK, bağkur ise 4B-BAĞKUR seçeneğini seçin.
 • Bağkur ya da ssk numarasını girerek İLERLE diyerek devam edin.
 • Daha sonraki aşamalarda gerekli alanları doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • E-devletten cenaze yardımı başvurusu yaptıktan sonra ayrıca evrak ibraz etmeniz gerekmiyor.

Cenaze ödeneği için gerekli evraklar nelerdir ?

SSK ve Bağkur Cenaze parası/emekli ölüm parası almak için gerekli belgeler şunlardır;

 • Ölüm parası dilekçesi. ( Sgk ölüm yardımı dilekçe örneğini aşağıdan indirebilirsiniz)
 • Ölen kişiye ait ölüm belgesi fotokopisi ve ödeme için başvuran kişiye ait kimlik fotokopisi.
 • Ölüm parası için gerekli belgelerden olan ölüm yardımı talep dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz: ölüm parası dilekçe örneği indir.

Emekli memur ölüm yardımı için gerekli belgeler

Emekli sandığı ölüm yardımı için gerekli evraklar ise emekli sandığı ölüm parası almak için dilekçe örneği, vefat eden kişiye ait ölüm belgesi fotokopisi ve başvuru yapan kişiye ait kimlik fotokopisi. Emekli sandığı ölüm yardımı dilekçe örneğini  indirebilirsiniz: emekli sandığı ölüm yardımı dilekçesi indir.

Ölüm yardımı sorgulaması nereden yapılır ?

Sgk ölüm yardımı dilekçesi örneği ile Sgk ölüm yardımı başvurusu yaptıktan sonra ödemenizin yapılıp yapılmadığını ve durumu konusunda sorgulamayı e devlet sisteminden yapabilirsiniz.

Ölüm yardımı ne kadar oldu ?

SGK tarafından ödenen cenaze masrafı yardımının bir defaya mahsus olarak yapıldığını tekrar hatırlatmak isteriz. Ödenecek yardım tutarlar vefat eden kişinin ölüm tarihinde geçerli ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen tutar üzerinden ödenmekte. emekliye cenaze yardımı ne kadar öğrenmek ve güncel cenaze parası tutarlarına göz atmak için ölen emeklinin ölüm parası ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK ölüm bildirimi nasıl yapılır?

Vefat eden kişiden aylık ya da gelir alacak kimse yoksa SGK’ya herhangi bir bildirim yapılması gerekmez. Nüfus kayıtlarına ölüm bilgisi işlendikten sonra SGK sisteminden otomatik olarak düşülür. Ölüm aylığı ya da geliri bağlanacaksa bu durumda SGK ölüm parası için gerekli belgeler ile başvurmanız yeterli olacaktır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın