Ölüm Parası Ne Kadar 2024 & Sigortalıya Ayrı Memura Ayrı

Ölüm parası ne kadar sorusu emekli ya da çalışan bir yakını vefat edenlerin sıklıkla sordukları soruların başında geliyor. Sigortalı çalışırken, bağkurlu iken ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı alırken v.s. vefat edenlerin hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ölüm parası ödenmektedir.

Her yıl ödenecek ölüm parası tutarı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmekte ve 01 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında geçerli olmakta. Bu yazımızda SSK ya da bağkurdan ölüm parası nasıl alınır, emekli sandığı ölüm parası nasıl alınır, ölüm parası ne kadar sürede alınır soruları ile güncel yardım tutarlarını bulabilirsiniz.

Ölüm parası nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aşağıda belirtilen şartların sağlanması durumunda vefat eden kişi için hak sahiplerine bir defaya mahsus olmak üzere yapılan yardımdır.

Emekli ölüm parası nasıl alınır 2024

Sigortalı ya da emekli eşi ölüm parası Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi sigortalılığından dolayı emekli olanlar ile iş kazası geliri alanların vefat halinde ödenir. Ayrıca vefat tarihi itibariyle emekli olmayıp sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında toplam gün sayısı en az 360 gün olanların hak sahiplerine de ödenir. Ölüm aylığı, yetim aylığı v.s. alırken vefat edenler için ölüm parası ödenmez. Emekli ölüm yardımı ödenebilecek kişiler ise eş, çocuklar, anne ya da baba, kardeşler ya da belgelenmesi halinde üçüncü kişiler.

Ölüm yardımı ödeneği alabilmeniz için cenaze yardımı talep formu ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekiyor. SSK ve Bağkur kapsamındakiler için başvurular  son çalışmanın bulunduğu SGK’ya yapılabiliyorken emekli sandığı ölüm yardımı için başvuruların Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/Ankara’ya yapılması gerekiyor.

Emekli sandığı ölüm yardımı için nereye başvurulur ?

Vefat eden kişi sigorta ya da bağkur kapsamında ise kişinin son çalıştığı ya da prim ödediği Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılabilmekte. Ancak vefat eden kişi emekli sandığı kapsamında memur ise başvurunun Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/ Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye/Ankara adresine yapılması gerekiyor.

Ölüm parası için gerekli evraklar 2024

Cenaze ödeneği başvurusunda istenen belgeler ise şunlardır;

 • Sgk ölüm yardımı talep formu.
 • Vefat eden kişiye ait ölüm belgesi,
 • Başvuru sahibine ait kimlik fotokopisi.
 • Formlar aşağıdadır. İndirebilirsiniz.

Ölüm parası başvuru formu

Ölüm parasını kimler alabilir ?

Cenaze yardımını sigortalının eşi, çocukları, anne ya da babası, kardeşleri ya da cenaze masraflarını karşıladığına dair elinde belge olan ve bunu kanıtlayan diğer üçüncü kişilerden birisi alabilir. Yani illa ki eşi ya da çocuklarına ödenecek diye bir koşul yoktur. Birden fazla talep olursa öncelik eş ve çocuklardadır.

Ölüm yardımı ne kadar oldu ?

Emekli ölüm parası SSK ve Bağkur kapsamındakiler için farklı ödenirken memur emeklisi ya da çalışan memurlar için farklılık göstermektedir. Bu yüzden ölüm yardımı ne kadar ve ölüm yardımı hesaplamasını ayrı başlıklar altında ele almak daha iyi olacak.

Ssk emekli ölüm parası ne kadar3.430,00 TL
Bağkur ölüm parası3.430,00 TL
Memurun ölümü halinde emekli sandığı
Cenaze yardım parası
14.600,00 TL
Çocukların ya da eşin vefatı durumunda
memura ödenecek cenaze ödeneği
7.200,00 TL

SSK/bağkur ölüm parası ne kadar 2024

Buna göre 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında vefat edenlere ödenecek bağkur/ssk ölüm parası tutarı bir defaya mahsus: 3.430,00  TL. 

Emekli sandığı ölüm parası ne kadar 2024

Memur emeklisi ya da çalışan memurun vefatı halinde ölüm parası hesaplaması ssk ve bağkurlulara göre farklı olmakta. Memurun hak sahiplerine ödenen emekli sandığı cenaze yardımı tutarı ssk ve bağkur ölüm yardımına göre daha yüksek olmakta. 

 • Emekli sandığı ölüm parası memurun kendisinin vefatı halinde hak sahiplerine ödenecek tutar 14.600,00 TL,
 • Çocuklarının ya da eşinin vefatı halinde memura ödenecek tutar ise 7.200,00 TL olacaktır. 

Ölüm parası ne zaman alınır ?

Sgk olum parasi başvuru tarihinden itibaren ortalama 2-3 ay sonra alınabilmektedir. Tabi emekliye ölüm parası ödemesinin yapılacağı tarih başvuru yaptığınız SGK’nın iş yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmekte. Bu yüzden ölüm parası ne kadar sürede alınır sorusunun tek bir cevabı yok. Ödemenizin yapılıp yapılmadığını öğrenmek ve sorgulama yapmak için SGK ölüm parası sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

TC no ile cenaze yardımı sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemlerini T.C. ve e-devlet şifrenizle E-devlet üzerinden online yapabilirsiniz. Hemen SGK cenaze yardımı sorgulama sayfasına T.C. ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Emeklinin eşi ölürse ölüm yardımı alır mı ?

Yukarıda Sgk cenaze yardımı ne kadar alt başlığında da belirttiğimiz üzere bu yardım sadece vefat eden kişi kendi adına Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alıyorsa ya da en az kendi adına 360 gün sigorta varsa ödenmekte. Sigortasız ya da SGK’dan kendi adına aylık almayan eşin vefatı durumunda ölüm parası ödenmez.

Memurun babası öldüğünde ölüm yardımı alır mı ?

Devlet memurlarına sadece resmi nikahlı eş ya da bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından birisinin vefatı durumunda ölüm yardımı ödenir. Anne ya da babasının vefatı durumunda ölüm yardımı ödenmez.

Ölen kişinin ölüm parası nasıl alınır?

Ölüm parası için Sosyal Güvenlik Kurumuna cenaze yardımı talep dilekçesi ile başvurmak yeterli olacaktır.

Cenaze ödeneği kimlere verilir?

Ödenek varsa eşe, eş yoksa çocuklarına, çocuklar da yoksa anne ya da babasına, onlar da yoksa kardeşlerine, onlar da yoksa kanıtlayıcı belge sunulması şartı ile 3. kişilere ödenebilmektedir.

Ölüm yardımı ve cenaze ödeneği aynı mı?

Ölüm yardımı ve cenaze ödeneği aynı şeylerdir.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ölüm Parası Ne Kadar 2024 & Sigortalıya Ayrı Memura Ayrı” üzerine 7 yorum
 1. Merhabalar, annemi depremde kaybettik, SSK dan emekli idi. Bu durumda cenaze yardımı mı, yetim aylığı mı talep etmeli, ikisi de alınabilir mi, hem babam hem kardeşim bu aylığı hak eder mi acaba? Teşekkürler.

  Yanıtla
 2. Babannemi kaybettik…28/10/2019 da.emekli sandığından emekliydi.mirascilari halam ve iki kardeş biziz (babam hayatta değil) ölüm parası bize de yatarmi yatiyorsa hangi bankaya başvurmalıyız belge vs lazimmidir…şimdiden tskler

  Yanıtla
  • Merhaba.Ölüm parası sadece emeklinin kendisinin vefatı halinde ödenmekte. Eğer babaaanneniz kendi sigortalılığından dolayı emekli değilse yani dedenizden aylık alıyorsa ölüm yardımı ödenmez maalesef.

   Yanıtla
 3. Babamdan emekli maaşı alan annem vefat etti.Ben emekli öğretmenim Ölüm maaşı alabilirmiyim tesekkurler

  Yanıtla
Yorum yapın