Ölüm Parası Ne Kadar 2019

0

Ölüm parası ne kadar sorusu emekli ya da çalışan bir yakını vefat edenlerin sıklıkla sordukları soruların başında geliyor. Sigortalı çalışırken, bağkurlu iken ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı alırken v.s. vefat edenlerin hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ölüm parası ödenmektedir.

Her yıl ödenecek olum parasi tutarı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmekte ve 01 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında geçerli olmakta. Peki 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihi arası ölüm parası ne kadar, emekli sandığı memur ölüm parası ne kadar 2019? İşte cevabı:

Ölüm parası nasıl alınır 2019

Bu yardım Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi sigortalılığından dolayı emekli olanlar ile iş kazası geliri alanların vefat halinde ödenir. Ayrıca vefat tarihi itibariyle emekli olmayıp sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında toplam gün sayısı en az 360 gün olanların hak sahiplerine de ödenir. Ölüm aylığı, yetim aylığı v.s. alırken vefat edenler için ölüm parası ödenmez. Emekli ölüm yardımı ödenebilecek kişiler ise eş, çocuklar, anne ya da baba, kardeşler ya da belgelenmesi halinde üçüncü kişiler.

Ölüm yardımı ödeneği alabilmeniz için cenaze yardımı talep formu ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekiyor. SSK ve Bağkur kapsamındakiler için başvurular  son çalışmanın bulunduğu SGK’ya yapılabiliyorken emekli sandığı ölüm yardımı için başvuruların Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/Ankara’ya yapılması gerekiyor.

Ölüm parası hakkında daha fazla ayrıntı ve başvuruda dikkat edilmesi gerekenler için https://sgkbilgisi.com/engelli-emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli sandığı ölüm yardımı için nereye başvurulur ?

Vefat eden kişi sigorta ya da bağkur kapsamında ise kişinin son çalıştığı ya da prim ödediği Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılabilmekte. Ancak vefat eden kişi emekli sandığı kapsamında memur ise başvurunun Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/ Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye/Ankara adresine yapılması gerekiyor.

Ölüm parası için gerekli evraklar

Cenaze ödeneği başvurusunda istenen belgeler ise şunlardır;

  • Sgk ölüm yardımı talep formu.
  • Vefat eden kişiye ait ölüm belgesi,
  • Başvuru sahibine ait kimlik fotokopisi.

Formlar aşağıdadır. İndirebilirsiniz.

SSK/bağkur cenaze parası 2019 başvuru formu indir

Memur ölüm yardımı 2019 başvuru formu indir

Ölüm parasını kimler alabilir ?

Cenaze yardımını sigortalının eşi, çocukları, anne ya da babası, kardeşleri ya da cenaze masraflarını karşıladığına dair elinde belge olan ve bunu kanıtlayan diğer üçüncü kişilerden birisi alabilir. Yani illa ki eşi ya da çocuklarına ödenecek diye bir koşul yoktur. Birden fazla talep olursa öncelik eş ve çocuklardadır.

Ölüm yardımı 2019

Emekli ölüm parası SSK ve Bağkur kapsamındakiler için farklı ödenirken memur emeklisi ya da çalışan memurlar için farklılık göstermektedir. Bu yüzden ölüm yardımı ne kadar konusunu ayrı başlıklar altında ele almak daha iyi olacak.

SSK/Bağkur cenaze yardımı ne kadar 2019

SSK ve Bağkur kapsamında emekli aylığı alırken vefat edenlere ya da en az 360 gün primi varken vefat edenlerin hak sahiplerine cenaze yardımı 2018 yılında bir defaya mahsus 595,00 TL olarak ödenmektedir. ölüm parası 2019 Ocak ayından itibaren zamlı olarak ödenecek.

Buna göre 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında vefat edenlere ödenecek bağkur/ssk ölüm parası tutarı bir defaya mahsus: 715,00  TL. 

Ölüm paranızı hala alamadınız mı ? Sorgulamak için hemen https://sgkbilgisi.com/olum-parasi-sorgulamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli sandığı ölüm parası ne kadar 2019

Memur emeklisi ya da çalışan memurun vefatı halinde ölüm parası hesaplaması ssk ve bağkurlulara göre farklı olmakta. Memurun hak sahiplerine ödenen tutar ssk ve bağkura göre fazla. Emekli sandığı ölüm parası memurun kendisinin vefatı halinde hak sahiplerine ödenecek tutar 2200,00 TL,Çocuklarının ya da eşinin vefatı halinde memura ödenecek tutar ise 1100,00 TL olacaktır. 

2020 Ölüm parası ne kadar ?

01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında ödenecek tutarlar 2019 yılı TÜFE verilerine göre hesaplanacak. Dolayısıyla 2020 yılında uygulanacak ölüm yardımı tutarları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından en son 2019/Aralık ayı enflasyon verilerinin netleşmesi ile birlikte belirlenecek.

Ölüm parası ne zaman alınır ? 

Sgk olum parasi başvuru tarihinden itibaren ortalama 2-3 ay sonra alınabilmektedir. Tabi emekliye ölüm parası ödemesinin yapılacağı tarih başvuru yaptığınız SGK’nın iş yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmekte. Bu yüzden ölüm parası ne kadar sürede alınır sorusunun tek bir cevabı yok.

Başvuru yaptıktan sonra ödemenizi sorgulamanız gerekiyor. Zira ödemeyi almadığınızda SGK emanet hesabına geri dönecektir. Sorgulamayı https://sgkbilgisi.com/engelli-emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret ederek yapabilirsiniz.

Ölüm parası ne kadar 2020

01 Ocak 2020 tarihinden sonra ölüm parası zamlanacak. Buna göre 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında ölüm parası ssk ve bağkurlular için 775 lira olacakken memurun vefatı halinde 2450,00 lira, memurun yakınının vefatı halinde ise 1225,00 lira ödenecektir.

Not: 2020 cenaze yardımı tutarları tahmini olarak yazılmıştır. Tutarlar netleştiğinde ve açıklandığında güncelleme sağlanacaktır.

Ölüm parası konusundaki tüm sorularınızı Yorum kısmından bize sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.