Ölüm Yardımı Dilekçe Örneği

0

Ölüm yardımı dilekçe örneği ile SGK cenaze yardımına başvuru yapmanız gerekiyor. Bildiğiniz üzere vefat eden kişilerin hak sahiplerine gerekli şartların sağlanması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ölüm parası diğer ismi ile cenaze yardımı ödenmektedir.

Bu yazımızda cenaze yardımı nasıl alınır, ölüm parasını kim alır ve ölüm parası nereden alınır v.s. gibi konularda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Ölüm parası alma şartları

Ölüm parası alma şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Vefat eden kişinin emekli olması ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir alıyor olması. (Vefat  eden kişi emekli maaşını ya da geliri kendi sigortalılığından dolayı alıyorsa ölüm parası ödenir. Yani hak sahibi konumundaki dul ya da yetimlerin vefatı halinde bu kişilerin hak sahiplerine herhangi bir ödeme yapılmaz)
  • Ölüm parası almak için illa ki emekli olmak ya da SGK’dan gelir alıyor olmak şartı da aranmaz. Eğer vefat eden kişinin vefat tarihi itibariyle en az 360 prim gününün olması halinde yine hak sahiplerine cenaze parası ödenir.

Cenaze yardımı alma şartları yukarıdaki gibidir. Şimdi gelelim başvuru ve ödeme işlemlerine. Ölüm tarihlerine göre güncel yardım tutarlarına https://sgkbilgisi.com/olum-parasi-ne-kadar/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ölüm parası kimler alabilir ?

Cenaze yardımı ödenebilecek kişileri kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Vefat eden kişinin eşine,
  • Çocuklarına,
  • Eş ya da çocuk yoksa kardeşlerine,
  • Onlar da yoksa anne ya da babasına,
  • Bunların hiçbiri yoksa belgelenmesi halinde üçüncü kişilere ödeme yapılır.

Ölüm yardımınızın ödenip ödenmediğini ve son durumunu https://sgkbilgisi.com/olum-parasi-sorgulamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret ederek sorgulayabilirsiniz.

Emekli ölüm yardımı için istenen belgeler

Ölüm parası almak için gerekli evraklar şunlardır;

  • Ölüm parası formu ( Ölüm parası dilekçesinin doldurularak muhtara onaylatılması gerekmektedir. )
  • Vefat eden kişinin ölüm belgesi.
  • Ölüm parası almak için dilekçe dolduran kişiye ait kimlik fotokopisi,

Cenaze yardımı formu bağkur ve ssk kapsamındakiler için ayrı , emekli sandığı kapsamındakiler için ayrıdır. SSK ve Bağkur kapsamındakiler ile devlet memurları için cenaze yardımı ödenmesi için dilekçe örnekleri aşağıdadır. Cenaze yardımı almak için dilekçe örneğini vermiş olduğumuz linklerden indirerek başvurunuzu ilgili Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz.

Emekli memur ölüm yardımı için gerekli belgeler

Emekli iken vefat eden devlet memurunun eşi ya da çocuklarına ölüm parası ödenmesi için gerekli olan evraklar yukarıda belirtilmiştir. Dilekçe örneği ise aşağıdadır. Dilekçeyi doldurarak gerekli belgelerle birlikte belirtilen adrese gönderebilirsiniz.

Cenaze parası için nereye başvurulur ?

4a ssk ve 4b bağkur kapsamındakiler son çalışmanın bulunduğu ya da emekli maaşının bağlandığı ve son ikamet edilen yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurularını yapabilirler.

Emekli sandığı ölüm yardımı için nereye başvurulur ?

4c emekli sandığı kapsamındakiler ise SGK- Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/Ankara  adresine yapabilmektedir.

Emekli sandığı ölüm yardımı dilekçe örneği

Devlet memurları için ölüm parası başvuru dilekçesini buradan indirebilirsiniz >> memur ölüm parası dilekçesi indir. 

Ölüm parası dilekçe örneği

SSK ve Bağkur için cenaze yardımı başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >>> ssk ve bağkur cenaze yardımı başvurusu dilekçesi indir. 

Cenaze yardımı diğer adı ile ölüm parası konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.