SGK Ölüm Yardımı Dilekçesi Örneği

SGK ölüm yardımı dilekçesi örneği ile SGK cenaze yardımına başvuru yapmanız gerekiyor. Bildiğiniz üzere vefat eden kişilerin hak sahiplerine gerekli şartların sağlanması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ölüm parası diğer ismi ile cenaze yardımı ödenmektedir.

Emekli ölüm yardımı için istenen belgeler nelerdir?

Ölüm parası almak için gerekli evraklar şunlardır;

 • Sgk cenaze ödeneği dilekçesi ve muhtarlık belgesi. ( Son güncelleme ile muhtarlık belgesi artık istenmemekte).
 • Vefat eden kişinin ölüm belgesi.
 • Ölüm parası almak için dilekçe dolduran kişiye ait kimlik fotokopisi,
 • Tüm bu belgeleri indirmek ve nasıl doldurulur hakkında detayları öğrenmek için  ölüm parası için gerekli evraklar nelerdir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cenaze yardımı formu bağkur ve ssk kapsamındakiler için ayrı , emekli sandığı kapsamındakiler için ayrıdır. SSK ve Bağkur kapsamındakiler ile devlet memurları için cenaze yardımı ödenmesi için dilekçe örnekleri aşağıdadır. Cenaze yardımı almak için dilekçe örneğini vermiş olduğumuz linklerden indirerek başvurunuzu ilgili Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz.

SGK cenaze ödeneği formu ( SSK ve Bağkur )

SSK ve Bağkur için cenaze yardım parası başvuru formu buradan indirebilirsiniz ⇒ ssk ve bağkur cenaze yardımı başvurusu dilekçesi indir.

Emekli sandığı cenaze yardımı ödenmesi için dilekçe (ek:1)

Devlet memurları için ölüm parası başvuru dilekçesini buradan indirebilirsiniz ⇒ memur ölüm parası dilekçesi indir. 

Emekli sandığı ölüm yardımı için nereye başvurulur ?

4c emekli sandığı kapsamındakiler ise SGK- Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/Ankara  adresine yapabilmektedir.

Cenaze ödeneği başvuru e devletten nasıl yapılır?

Cenaze parası başvurularınızı e-devlet üzerinden de kolayca yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle e-devlet cenaze yardımı başvurusu sayfasına e-devlet bilgileriniz ile giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra YENİ BAŞVURU diyerek Tahsis Talep Türü-Cenaze ödeneği seçeneğini seçerek ve diğer gerekli bilgileri de girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E-devletten cenaze yardımı başvurusu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na ayrıca bir belge göndermeniz gerekmez. Hem e-devlet üzerinden hem de SGK Gelir, Aylık Ödenek Talep formu ile aynı zamanda ölüm aylığı başvurularınızı da yapabilirsiniz.

SGK cenaze ödeneği formu nereden alınır?

Ölüm yardımı dilekçe örneği içeriğimizde paylaşılmış olup PDF olarak indirebilirsiniz. Herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden belgeyi elden de alabilirsiniz.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Ölüm Yardımı Dilekçesi Örneği” üzerine 4 yorum
 1. Merhaba,
  Bağkurdan emekli olan biri eşinden dul aylığı alabilir mi? Dul aylığı alabilmek için sadece SSK emeklisi olmak mı gerekir?

  Yanıtla
 2. Merhaba Ömer bey….
  4a lı olarak başladığım ssk da 652 günüm var daha sonra 4c geçtik ve 2002 yılında oradan emekli oldum. Bu 4a da bulunan günlerimi nasıl birleştirebilirim. Zamanında müracaat etmiştim ama hala 4a da gözükmektedir. benim bunu birleştirmemde bana ne gibi fayda sağlayacaktır. bilgilerinize selamlar,

  Yanıtla
Yorum yapın