2019 SGK Ölüm Parası Alma Şartları

0

Bildiğiniz üzere vefat eden kişilerin hak sahiplerine gerekli şartların sağlanması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2019 ölüm parası diğer ismi ile cenaze yardımı ödenmektedir. Bu yazımızda 2019 cenaze yardımı nasıl alınır, ölüm parasını kim alır ve ölüm parası nereden alınır v.s. gibi konularda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

2019 Cenaze yardımı/ölüm parası alma şartları nelerdir?

Ölüm parası alma şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Vefat eden kişinin emekli olması ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir alıyor olması. (Vefat  eden kişi emekli maaşını ya da geliri kendi sigortalılığından dolayı alıyorsa ölüm parası ödenir. Yani hak sahibi konumundaki dul ya da yetimlerin vefatı halinde bu kişilerin hak sahiplerine herhangi bir ödeme yapılmaz)
  • Ölüm parası almak için illa ki emekli olmak ya da SGK’dan gelir alıyor olmak şartı da aranmaz. Eğer vefat eden kişinin vefat tarihi itibariyle en az 360 prim gününün olması halinde yine hak sahiplerine cenaze parası ödenir.

Cenaze yardımı alma şartları yukarıdaki gibidir. Şimdi gelelim başvuru ve ödeme işlemlerine.

2019 Ölüm parası ne kadar ?

01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 arası ssk ve bağkur kapsamındakiler için ödenecek tutar 715,00 TL dir.

Devlet memurunun kendisinin vefatı halinde ödenecek tutar 2200,00 TL, Bakmakla yükümlü olduğu kişilerin vefatı halinde ödenecek tutar ise 1100 TL dir.

2018 Ölüm parası/cenaze yardımı ne kadar?

SSK ve bağkur kapsamında iken vefat edenlerin hak sahiplerine vefatın 01 Ocak 2018-31 Aralık 2018 tarihleri arası olması halinde ödenecek cenaze yardımı tutarı 595,00 TL dir. Bu tutar her yıl ocak ayında önceki yıl gerçekleşen toplam enflasyon esas alınarak arttırılır. Ortalama olarak her Ocak ayında %10 civarında bir artış gerçekleşmektedir.

Devlet memurlarının cenaze parası ise daha farklı hesaplanmaktadır. 2018 yılında memurun kendisinin vefatı halinde ödenecek cenaze yardımı tutarı 2062,45 TL, eşinin ya da çocuklarının vefatı halinde ödenecek cenaze yardımı tutarı ise 1031,00 TL olacaktır.

2019 Ölüm parası almak için nereye başvurulur ?

4a ssk ve 4b bağkur kapsamındakiler son çalışmanın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, 4c emekli sandığı kapsamındakiler ise SGK- Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/Ankara  adresine yapabilmektedir.

Ölüm parası almak için gerekli belgeler nelerdir?

Ölüm parası almak için gerekli evraklar şunlardır;

  • ölüm parası formu ( Ölüm parası dilekçesinin doldurularak muhtara onaylatılması gerekmektedir. )
  • Vefat eden kişinin ölüm belgesi
  • Ölüm parası almak için dilekçe dolduran kişiye ait kimlik fotokopisi,

Cenaze yardımı formu bağkur ve ssk kapsamındakiler için ayrı , emekli sandığı kapsamındakiler için ayrıdır. SSK ve Bağkur kapsamındakiler ile devlet memurları için cenaze yardımı ödenmesi için dilekçe örnekleri aşağıdadır. Cenaze yardımı almak için dilekçe örneğini vermiş olduğumuz linklerden indirerek başvurunuzu ilgili Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz.

Devlet memurları için ölüm parası başvuru dilekçesini buradan indirebilirsiniz >> memur ölüm parası dilekçesi indir

SSK ve Bağkur için cenaze yardımı başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >>> ssk ve bağkur cenaze yardımı başvurusu dilekçesi indir

Cenaze yardımı kimlere yapılır, ölüm parasını kimler alabilir?

Cenaze yardımı ödenebilecek kişileri kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Vefat eden kişinin eşine,
  • Çocuklarına,
  • Eş ya da çocuk yoksa kardeşlerine,
  • Onlar da yoksa anne ya da babasına,
  • Bunların hiçbiri yoksa belgelenmesi halinde üçüncü kişilere ödeme yapılır.

Ölüm parası e devlet ile sorgulanır mı?

Ölüm parası yattımı, ne zaman yatacak sorusunun cevabını en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak öğrenebileğiniz gibi e devlet şifreniz ile www.turkiye.gov.tr adresinden de kolayca sorgulama yapabilirsiniz. E devlet sisteminde T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra SGK-Şahıs Ödeme Durumları Görüntüleme menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Ölüm parası alma süresi, kaç ayda ödenir?

Ortalama ödenme süresi başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 1,5-2 aydır. Bu ödeme bir defaya mahsus olarak yapılır. Her ay ödenmez.

Cenaze yardımı diğer adı ile ölüm parası konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.