Öksüz ve Yetim Yardımı 2024 & Şartları, Başvuru

Öksüz ve Yetim Yardımı Aile ve Sosyal Hizmet Hizmetler Bakanlığı tarafından anne ya da babası ölen ya da her ikisi de ölen ve bunun sonucunda öksüz/yetim kalan çocuklara ödenen sosyal yardımlardan birisidir. Her ne kadar yardım tutarı çok yüksek olmasa da sosyal yardımlar arasında önemli bir yere sahiptir. Bu yazımızda öksüz ve yetim yardımından kimlerin yararlanabileceği, başvuruların nereye ve nasıl yapılabileceği hakkında detayları bulabilirsiniz.

Babası ölen çocuğa devlet yardımı 2024 ( Kimler alabilir )

Bu yardım;

 • Annesi ya da babası ölen çocuklarda anne öldüyse babaya, baba öldüyse anneye ödenir.
 • Anne ve babanın her ikisi de vefat ettiyse yardım ödemesi şartları sağlayan Kanuni vasiye yapılır.

Öksüz ve yetim yardımından yararlanma şartları nelerdir ?

Bu yardımın ödenebilmesi için;

 • Hanede sigortalı olan yani sosyal güvenceli kimsenin olmaması,
 • Çocuğun 18 yaşın altında olması,
 • Anne ve ya baba ya da her ikisinin de vefat etmiş olması,
 • Yapılacak gelir tespiti sonucunda muhtaç olduklarının tespit edilmiş olması,
 • Sosyal ve ekonomik destek programından yararlanmıyor olması,
 • Muhtaç asker çocuğu yardımı almıyor olması gerekmektedir.

18 yaşını tamamlayanlar bu yardımı alabilir mi ?

Öksüzlere/yetimlere devlet yardımın ödenebilmesi için aranan temel şartlardan birisi çocuğun 18 yaşın altında olmasıdır. Eğer çocuk 18 yaşın üzerinde ise öksüz ve yetim yardımından yararlanamaz.

Öksüz/yetim öğrencilere devlet yardımı kaç yaşına kadar ödeniyor ?

Bu yardım öksüz/yetim çocuk 18 yaşını tamamlayana kadar ödenmektedir. Çocuğun öğrenci olması şartı da aranmamaktadır. 18 yaşın altında ise ve yukarıda belirtilen şartlar sağlanıyorsa yardım ödenebilmektedir.

Öksüz ve yetim yardımı başvurusu nereye yapılır ?

Öksüz/yetim yardımı başvurusu sağ olan anne ya da baba, anne ya da baba yoksa Kanuni vasisi tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılması gerekmektedir. Başvuruda anne ya da baba ile çocuğun kimliği, anne ya da babanın her ikisi de vefat ettiyse ve Kanuni vasi tarafından başvurulacaksa ayrıca vasi belgesi istenir.

E-devletten öksüz yetim yardımı başvurusu yapılabilir mi ?

Başvuruların ikamet olarak bağlı olunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına elden yapılması gerekmektedir. Başvuruların şu an için online ortamda ya da Öksüz yetim yardımı e-devlet üzerinden yapılabilmesi mümkün bulunmamaktadır.

2024 öksüz yetim maaşı ne kadar ?

Anne/Babası ölen çocuğa devlet yardımı 2024 yılında aylık olarak 600 TL olarak ödenmektedir. Ödemeler iki ayda bir olacak şekilde 1200 TL olarak hak sahibi ebeveyn adına PTT’ye gönderilmektedir. Ödemeleri PTT’den kimlikle alabilirsiniz.

Aylık Öksüz ve Yetim Yardımı 600 TL
İki aylık Öksüz ve Yetim Yardımı 1200 TL

Öksüz ve yetim maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Maaş ödenen hak sahibi ebeveyn e-devlette sosyal yardım bilgileri sorgulama sayfasından sosyal yardıma ilişkin sorgulama yapabilecektir. E-devlette T.C. numaranız ve E-devlet şifrenizle sosyal yardım bilgileri sorgulama sayfasına giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Anne babası ayrı olan çocuğa devlet yardımı ödeniyor mu ?

Yukarıda belirtilen yardım anne ya da babasını kaybedenlere ödenmektedir. Eğer anne ya da babadan birisi vefat etmediyse öksüzlere/yetimlere yardım parası ödenmemektedir. Anne ve babası ayrı olan çocuklara muhtaçlık varsa Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yardım ödenebilmektedir. Eğer muhtaçlık varsa ikamet olarak bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na anne baba ayrı çocuğa yardım başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru uygun görülürse anne babası ayrı çocuğa devlet yardımından yararlanabilirsiniz.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Devletin yetimlere verdiği haklar

Devletin yetimlere verdiği haklar arasında en önemlisi bu içeriğimizde bahsettiğimiz ve iki ayda bir ödenen yetim yardımıdır. Buna ilave olarak ödenen diğer yardımlar;

 • Eğitim yardımı,
 • Kira yardımı,
 • Şartlı sağlık yardımı,
 • Doğalgaz ve elektrik yardımı gibi yardımlar da ödenebilmektedir.

Annesi ölen çocuğa devlet yardımı

Annesi ölen çocuğa devlet yardımı bu içerikte anlattığımız yardımdır. Gerekli şartları sağlıyorsanız kimlikle birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurabilirsiniz.

Öksüz yetim yardımı nasıl alınır?

Öksüz yetim yardımından yararlanabilmek için kimlikle birlikte Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapmanız gerekmektedir.

Yetim maaşı alan yardım parası alabilir mi?

SGK’dan yetim maaşı alanlara sosyal yardım belirli şartlarda ödenebilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurunuzu yapabilirsiniz.

Öksüz yetim yardımı kimlere verilir?

Anne ya da babasından birisi vefat eden ve muhtaçlık kriteri sağlanan ailede yaşayan öksüz/yetim çocuklara ödenmektedir.

3/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın