Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2024 & Zamlandı

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı konusunda sizin için bu rehberi hazırlamak istedik. Ekonomik şartların giderek ağırlaşması okuyan çocukların da ailelere maddi olarak daha fazla külfet yaratmasına neden olmakta. Burada devletin sunduğu öğrenciye yardım programı devreye girmekte. Önemli sosyal yardımlardan birisi olan devlet okul yardımı gerekli şartları sağlayan ailelere düzenli olarak ödeniyor. Bu yazımızda çocuğu okuyana devlet desteğinin nasıl alınabileceği, şartları ve kaymakamlık öğrenci yardım parası başvurusunda izlenecek yol hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Şartlı eğitim yardımı nedir?

Öğrencilere yardım programının diğer adı şartlı eğitim yardımı programıdır. İsminden de anlaşıldığı üzere program süresince belirlenen şartlara uyulması kaydı ile muhtaç ailelerin çocuklarına düzenli olarak ödenen sosyal yardım programlarından birisidir.

Öğrenci para yardımı şartları nelerdir ?

Kaymakamlık tarafından şartlı eğitim yardımı kapsamında verilen öğrenci yardımından yararlanabilmek için;

  • Evde sosyal güvenceli yani sigortalı kimse olmaması,
  • Hane halkının muhtaçlık kriterini sağlaması yani kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin altında olması gerekmektedir.
  • Bu şartları sağlayan ailelere şartlı eğitim yardımı programı kapsamında okul yardım parası ödenmektedir.

Öğrenci yardım parası başvurusu nasıl yapılır ?

Eğitim yardım başvurusu ikamet olarak bağlı olunan Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır. Öğrenci yardım başvurusu için ebeveynlerden birisinin Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formunu doldurması yeterli olacaktır.

Öğrenci yardım parası başvurusu e devletten yapılıyor  mu?

Şartları eğitim yardımı programı kapsamında e devlet öğrenci yardım başvurusu ekranı henüz açılmamıştır. Şartlı eğitim yardımı başvuru e devletten yapılamadığından kimliğiniz ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekmektedir.

2024 devlet öğrenci parası ne kadar ?

Peki kaymakamlık öğrenci yardım parası ne kadar ? Şartlı eğitim yardımı kapsamında okul yardım başvurusu olumlu sonuçlananlara;

İlköğretimde devam eden kız çocukları için 100,00 TL
İlköğretimde devam eden erkek çocukları için90,00 TL
Ortaöğretime devam eden erkek çocukları130,00 TL
Ortaöğretime devam eden kız çocukları150,00 TL

Yardıma muhtaç aile çocuklarına Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan da eğitim öğretim yardımı ödenmektedir. SGK eğitim öğretim yardımı kimlere verilir öğrenmek ve başvurmak için hemen SGK eğitim öğretim yardımı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şartlı eğitim yardımı sorgulaması nasıl yapılır ?

Eğer düzenli olarak öğrenci destek parasından yararlanabiliyorsanız e-devletten Sosyal yardım bilgileri sorgulama sayfasından ödeme sorgulaması yapabilirsiniz. Ödemeler T.C. kimlik kartı ile Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden alınabilmektedir.

Devletin öğrenciye para yardımı hangi durumlarda kesilir ?

Eğitim destek başvurusu olumlu sonuçlananların destek süreci boyunca belirlenen şartlara uymaları gerekmektedir. Aksi durumda ödenen şartlı eğitim yardımı kesilmektedir.

  • Öğrencinin okulu bırakması,
  • Aylık devamsızlık gün sayısının 4 günü aşması,
  • İkamet adresinin değişmesi ve bunun Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirilmemesi,
  • Hane halkı muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi,
  • Öğrencinin vefat etmesi,
  • Hak sahibi olarak ödeme yapılan ebeveynin vefat etmesi halinde şartlı eğitim yardımı durdurulur.

Eğer İstanbul’da ikamet ediyorsanız İBB tarafından verilen kırtasiye yardımına başvurabilirsiniz. İBB kırtasiye yardımı nasıl alınır başlıklı sayfamızdan konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Öğrenci yardımı almak için nereye başvurulur?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı diğer adı ile öğrenci yardımından yararlanabilmek için Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmanız gerekmektedir. Öğrenci yardım parası başvurusu e-devlet üzerinden yapılamamaktadır. E-Devlet öğrenci yardımı başvurusu yapılmadığından online bu işlemi yapamazsınız.

Öğrencilere para yardımı kimlere verilir?

Ailede kişi başına düşen gelir net asgari ücretin 1/3’ü altındaysa ve ailede sosyal güvencesi olan yani SGK’sı ya da sigortası olan kimse yoksa bu yardım ödenir.

Öğrencilere SED yardımı nedir?

SED programı kapsamında muhtaç ailelerdeki öğrenciler eğitim yardımı ödenmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın