SGK Eğitim Öğretim Yardımı 2023-2024

SGK eğitim öğretim yardımı şehit, gazi, vazife malul çocuklarına her yıl Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen bir yardımdır. Malumunuz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından şehitlerin çocuklarına ve harp ve vazife malullerinin çocuklarında her yıl eğitim ve öğretim dönemi başında eğitim yardımı ödemektedir. 2023/2024 eğitim öğretim yılında 2023 SGK eğitim yardımı zamlı olarak ödenecek.

Bu yazımızda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen eğitim öğretim yardımı talebi nedir, eğitim yardımları ne zaman ödenecek, SGK eğitim yardımı ne kadar konuları hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Eğitim öğretim yardımı kimlere verilir?

SGK eğitim yardımı;

 • Vazife, harp malullüğü, 2330, 3713 sayılı Kanun kapsamında meydana gelen vakalar sebebiyle aylık alan erbaş ve erlerin 2330 sayılı Kanun gereği aylık bağlanmış olan korucular ve sivillerin,
 • Kız ve erkek ayrımı yapılmaksızın 5434 sayılı kanunun 74. maddesinden tespit edilmiş yaşlarla sınırlı olmak kaydı ile ilk, orta, yükseköğrenimde aktif olarak öğrenim gören çocukları.
 • Yukarıda belirtilenlerden ölenlerin; Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alan çocukları yararlanabilmektedir.

Eğer SGK tarafından ödenen yardım için gereken şartları sağlamıyorsanız Kaymakamlık tarafından ödenen şartlı eğitim yardımı için başvurularınızı yapabilirsiniz.

Sgk eğitim yardımı başvuru nasıl yapılır ?

SGK eğitim öğretim yardımı başvuru şartı aktif aylık alanlar için 690 Sayılı KHK ile kaldırılmıştır. Bu kişilere başvuru şartı aranmadan ödemeleri banka hesaplarına aktarılacaktır.

SGK eğitim öğretim yardımı sorgulama yapıp eğitim öğretim yardımları sistemde görünmeyenler, almaları gerektiği halde yardımı alamayanların ise eğitim öğretim yardım talebini iletmesi yani başvuru yapması gerekiyor. SGK eğitim yardımı başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenen belgeler dilekçe, kimlik fotokopisi ve güncel öğrenim durumu belgesidir.

SGK Eğitim öğretim yardımı talebi için belirtilen bu belgeler ve dilekçeyi SGK-Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı- Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye/Ankara adresine posta yolu ile gönderebilirsiniz. Eğer ödemeniz yapılmaz ya da eksik yapılırsa yine buraya dilekçe ile müracat gerekmektedir.

Sgk eğitim öğretim yardımı hangi bankadan alınır ?

SGK eğitim ve öğretim yardımının gönderileceği banka hesabı aylık alınan bankalara göre değişiyor. Buna göre;

 • Emekli maaşınızı Ziraat Bankası, Deniz Bank, Halk Bankası, Şeker Bank, Vakıf Bank, Burgan Bank, Akbank, İNG Bank, Garanti Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve PTT Banktan alıyorsanız kendi hesabınızdan eğitim yardımını alabilirsiniz.
 • Eğer emekli maaşınızı yukarıda belirtilen bankaların dışında bir bankadan alıyorsanız bu durumda eğitim ve öğretim yardımınız Ziraat Bankası’na gönderilecek. Bu durumda da T.C. numaranız ile yardımı herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden alabilirsiniz.

Eğitim ödeneği ne zaman yatar ?

SGK eğitim öğretim yardımı için her sene ödemeler genellikle okullar açıldıktan 1-1,5 ay sonra ödenmektedir. Ödeme tarihi ile ilgili Bakanlık tarafından resmi ve net açıklama yapıldığında sayfamızda duyurusu yapılacaktır. Büyük ihtimalle 2023/Ekim ayı içerisinde ödemelerin yapılmasını bekliyoruz. 

Sgk eğitim yardımı 2023 ne kadar olacak ?

SGK eğitim yardımı 2023-2024 tutarlarının aşağıdaki tablodaki gibi olmasını bekliyoruz. Kesinleştiğinde tablodaki veriler güncellenecektir. .

İlk ve Ortaöğretim₺5.500,00
Lise₺8.250,00
Üniversite13.450,00

SGK Eğitim-Öğretim yardımı tutarları 2022-2023 eğitim öğretim dönemi için aşağıdaki gibi ödenmiştir. 

İlk ve Ortaöğretim₺3.667,00
Lise₺5.501,00
Üniversite₺9000

Gazi çocuklarına eğitim yardımı 2023 2024

Şehit çocuklarına olduğu gibi gazi çocuklarına da eğitim yardımı yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde ödenmektedir. SGK öğrenci yardımı tutarları 2022-2023 eğitim dönemi için  netleşmiştir ve yukarıda belirtilmiştir.

Sgk eğitim öğretim yardımı sorgulaması nasıl yapılır ?

Şehit/Gazi çocuğu eğitim yardımı ödemenizin ne kadar olduğunu, ne zaman alacağınızı ve hangi banka hesabına ödeneceğini eğitim parası sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgulama için öğrencinin T.C. numarası yeterli olacaktır. uyg.sgk.gov.tr eğitim öğretim yardımı sorgulama menüsünden SGK eğitim yardımı sorgulaması için hemen sgk eğitim öğretim yardımı sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SGK eğitim yardımı kimlere verilir ve tutarı ne kadardır konusunda bilgi vermeye çalıştım. SGK eğitim öğretim yardımı ne zaman yatacak sorusu haricindeki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

SGK eğitim yardımı nereden alınır?

Eğitim yardımı maaş hesaplarına aktarılmaktadır. Her eğitim ve öğretim dönemi başında enflasyon oranları esas alınarak belirlenen yardım tutarları hak sahiplerinin banka hesaplarına aktarılmaktadır.

Eğitim yardımı kaydı nasıl yapılır?

SGK eğitim yardımı için başvuru şartı aranmamaktadır. Yardıma hak kazanan kişilere ödenekleri banka hesabına başvuru şartı aranmaksızın gönderilmektedir.

SGK eğitim öğretim yardımı kimlere verilir?

SGK eğitim ve öğretim hardımı harp ve vazife malulü kişiler ile şehit çocuklarına ödenen yardımdır.

Eğitim yardımı kaç ayda bir veriliyor?

SGK eğitim yardımı senede bir defa belirlenen tutarlarda ödenmektedir.

3.5/5 - (55 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Eğitim Öğretim Yardımı 2023-2024” üzerine 1.540 yorum
  • Dilekçe ne zmn yazdın da gönderdin daha yeni açıklandı ztn para ardkşlar milleti kandırmayın bu para ikinci uniye yatiyor mesela o dgl sadece guncelledigimiz vs için tespit edilememiştir para yatar ama geç yatar sadece dilekçe vs yollarla başvurun para hakkınız okuyorsaniz illa yatar 25 yaşına kadar yatıyor benim abim geçen sene aldı.

   Cevapla
   • Furkan ben yazdım her yeri aradım 5434 sayılı kanunun 79.maddesinde yazıyormuş eski döneme ait yatırılmış tutarlar tarafınıza borç olarak yansıtılmamıştır diyor yani 2.üniversitesi tespit edilenlere ücret yatmayacak

    Cevapla
    • Dediğiniz kanun hiçbir yerde yazmıyor tam aksine sgk dan25 yaşına kadar alabilirisn diyolar bunda başka birşey var

     Cevapla
  • Arkadaşlar şimdi mi çıkarmışlar bu kanunu niye daha önce yoktu hiçbir şey anlamadım en iyisi posta veya fax yolu ile gönderin arkadaşlar son çare de bu ben yarın göndereceğim öğrenci belgesi ve bir dilekçe yazın durumu özetler şekilde yapacak başka bir şey yok

   Cevapla
   • Kanun manun yok ya yalan söylüyorlar yatıyor para 25 yaşına kadar dilekçe vs ile başvurun paranız yatar Allahım izniyle

    Cevapla
    • Evet dilekçe internette var yazınca çıkıyor kendime göre düzenledim faks numarası : 3124331098 : SOSYAL GÜVENLİK KURUMU – KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI

     Cevapla
   • Ben mail attım ptt ile dilekçe ve öğrenci belgemi gönderdim ve bizr verilen fax numarısı dile öğrenci belgemi gönderdim ama gelen cevap 2. Üniversitenizi okuduğunuz için yararlanamıyorsun ama geçen sene 1. sınıftayken aldım şimdi 2. Sınıf olunca ne değişti anlamadım

    Cevapla
  • Ya gidin korkmayın twetere vedal bilgin bakanim altına yazin yorumları gidin istagrama yazın ben yazdım burda olmaz

   Cevapla
   • Furkan kardeşim rahatsızmısın burada niye yalan bilgi paylaşımı yapalım ne söyleniyorsa onu yazıyoruz buraya, ben her sene dilekçe ile başvurumu yaparım tuna caddesi primsiz ödemelere Ankara kızılayda ona rağmen ödeme yapılmadı aradık mail attık 2.üniversite olayını söylediler sanırım bu sene dank etti kafalarına.

    Cevapla
  • Bende 2. Üniversitemi okuyorum şuam 2. Sınıfım geçen sene yani 1. Sınıfı okurken yattı ama bu sene yatmadı ankaraya dilekçe gönderdim 2. Üniversitenizi okuduğunuz için yatmıycak diye bilgi geldi ozaman niye 1. Sınıfta verdiler

   Cevapla
  • Şu ikinci üniversite yatmicak olan kanun nerde yazıyor atabilirmisjnx ardkşlar yazıklar olsun eğer öle birşey varsa yazıklar olsun

   Cevapla
  • Yatmıyormuş ardkşlar kusura bakmayın sizde hakkını helal edin bunlara da haram zıkkım olsun kendilerine geldi mi zam yapiyorlar aynı günde paraları yatıyor bunlara oy moy yok haram zıkkım olsun o parada…

   Cevapla
 1. arkadaşlar herkese aynısını söylüyorlarsa demek ki yatırmayacaklar baksanıza. sizlerden ricam bi yol kateden gelişme olursa bizlere de haber versin lütfen.

  Cevapla
  • Buraya hergun yazarak birşey olmaz toplu şekilde vedat bilginin istagraminin son gönderisine yazın digerleride destke çıksın bu kdr ona göre açıklama yapsın

   Cevapla
   • Arkadaşlar yine de bankaya sorun ama ben şimdiden dilekçe için gerekenleri yapıcam faks ile başvuru da bulunucam ÖSYM den bilgilerimizi geç guncelledigimiz için olmuş olblr çünkü ödemeler başlamış bunun için beklemeyin dilekçe örneği faks yada posta yolu ile bilgiler bulun kendi aranızda paylaşın ve başvuru da bulunun öğrenci belgeniz ile para için de şu bilgi net 25 yaşına kadar yatıyor.

    Cevapla
   • 5434 sayılı kanuna göre diyorlarda o kanunda ikinci üniversitede olanların faydalanamayacağı gibi bir madde yok yaş sınırı 25. Bunca zamandır bu madde yoktuda şimdimi çıktı ortaya bence ne söylediklerinin kendileride farkında değil öyle

    Cevapla
    • Kardeşim zaten öle birşey yok dilekçe yada başka yollardan başvuru yapın paranızı alın alamazsiniz seçim bu sene size daha ne diyim ben kanun vs yok 25 yaşına kadar yatar he kanunmu değişmiş o zmn oylarda değişir

     Cevapla
  • 170 hattından da dönüş sağladılar az önce. Yine aynı şekilde 5434 sayılı kanundan dolayı yatmayacağını söylediler. Sanırım vermiyorlarmış arkadaşlar bu kadar.

   Cevapla
  • Sgk ya gittim diğer pazartesi gel gözükmüyor şuan dedi . 170 i arayınca aynı şeyi söyleyip duruyorlar açıklama yapıldı paralar yattı diye ama kimsede gözükmüyor

   Cevapla
   • Ee nolcak şimdi dilekçe ve faks numarası vs bulalım da paylaşın herkes oraya dilekçe göndersin madem perşembeye kadar yatmazsa

    Cevapla
    • Bize dernekten bu faks numaraları verildi
     0 312 431 71 09
     0 312 431 21 48
     Dilekçeyide sgk emeklilik hizmetlerinden alıyorsun yanına öğrenci belgesinide koyup ankaraya posta yoluyla gönderiyorsun adresi onlar söylüyor zaten ama ben hepsini yaptım sonuç alamadım

     Cevapla
 2. Arkadaşlar bir dönüş var mı ? Ben normal yazmıştım 2. Üniversite olduğu icin ödeme yapılamamakta Denildi. Öğrenci belgesi ile attım henüz dönüş yapmadılar

  Cevapla
  • Hangi mail adresine gönderdiniz arkadaşlar öğrenci belgesini kamu ödeme olana mı ? Yardımcı olabilir misiniz

   Cevapla
   • kamuodeme@sgk.gov.tr
    Mail adreside bu şu şekilde mail artın … tc kimlik numaralı gazi .. kızıyım/oğluyum 2022-2023 yılına ait eğitim öğretim yardımı için başvuru yaptım ama adıma eğitim yardımı düzenlenmemiştir.Öğrenci belgem ektedir tarafıma eğitim öğretim yardımın yapılmasını talep ediyorum yazıp öğrenci belgenizide ekleyip gönderin

    Cevapla
  • Senin verdiğin maile msj attim ikinci üniversiteye kayıt yaptığın için eğitim öğretim yardımı ödememiştir dedi başka mail atan oldu mu size de böyle birşey dediler mi bu mail adreside doğru mu allta da kırmızı bi yazı vardı çünkü bana Bilgi verin kırmızı yazı ile de bu msj kurum dışından falan gelmiştir vs diyordu. Bilgisi olan yazabilir mi

   Cevapla
  • Yok heralde yarın ben bı bankaya ugricam hala para Mara alan giden yok hrlde ikinci üniversite okuyorum içerden kaydım var ama para yatmış mi yarin gidip bakicam 170 arıyorum yok diyolar

   Cevapla
  • Ben bankaya gittim herhangi bir ödeme görünmüyor boşuna gitmeyin ikinci üniversitem..SGK’ya öğrenci belgemle birlikte şu maili attım umarım dönüş yaparlar: “Merhaba, 1999 doğumlu gazi çocuğuyum. İkinci üniversitemde aktif olarak eğitim-öğretim görmekteyim. Öğrenciliğim aktif olmasına rağmen tc kimlik numarama herhangi bir ödeme yapılmamış. Öğrenci belgemi size yolluyor gereğinin yapılmasını rica ediyorum.”

   Cevapla
   • Bana bu yanıtı attılar belgeyi de attık daha ne yapmamız gerekiyor anlamadım..
    Kurumumuz …….sicil numaralı dosya ile ilgili;
    5434 sayılı Kanununa istinaden bir üniversiteden mezun olduktan sonra ikinci bir üniversiteye kayıt yaptırdığınız anlaşılması nedeni ile tarafınıza eğitim öğretim yardımı ödenmemiştir.
    Saygılarımızla.

    Cevapla
 3. sabahtan beri bi 170 bi mailden sgk ile görüşüyorum 5434 sayılı kanunun 74. maddesine istinaden yatmıyacağını söylüyorlar mailde. 170 ise böyle bi şey yok biz bilmiyoruz diyor. Dosya açtılar 3 iş günü içinde geri döneriz dediler beklemedeyim iyice çorba oldu.

  Cevapla
  • Benim 10 bin tl param yatacak ona kadar söyledir en geç 31 aralığa kadar yatar dediler sorgulama ekranın da paranın yattığını görmeden bankaya gitseniz de boş . 2. Üniversitem ve açıktan okuyorum çok panik yapıyorsunuz . Eski senelerden biraz daha geç yatacak para o belli oldu

   Cevapla
   • Berkay sizde ödeme görünüyorsa problem yoktur. İkinci üniversiteniz mi? Bizdeki problem şu bize 31 aralığa kadar bekleyin demiyorlar. Ne bi tutar çıkıyor ne de gelecek deniyor. Direkt yatmayacak tarafınıza ödeme yapılmayacaktır diyorlar.

    Cevapla
 4. 170 arıyorum alırsınız diyorlar kamu ödeme adresine mail atıyorum alamazsınız diyor iyice allak bullak oldu yeni bir gelişme alan var mı arkadaşlar ya

  Cevapla
 5. 170 i arayan arkadaşlar acaba tam olarak ne söyledi sizin dediğiniz gibi bir şey söylemiyorlar başvurursunuz değerlendirirler diyorlar ? Yani Burda söyleyebilir misiniz kime neyi sordunuz böyle bir cevap aldınız?

  Cevapla
 6. Paralar yatti arkadaslar ben liseye giden cocuguma yatan psrayi aldim ve universiteye giden cocugumda kendisi aldi.konya halkbankasindan cektik.

  Cevapla
 7. 170 i aradım tc kimlik nosu ile felan girip bakıyorlar 10 bin tl gözüküyor yatmasını bekleyin en geç 31 aralığa kadar yatar dedi öyle sıra sıra atıyorlar galiba . 2. Üniversitem ve açıktan okuyorum bu şekilde 2. Üni ve açıktan okuyanların da içine su serpmiş olayım

  Cevapla
  • senin daha önce bi üniversiteden mezun olduğunu biliyorlar mıydı? çünkü ben de aradığımda yatar dediler fakat ikinci üniversite okuduğumu bilmiyorlardı. sonra mail atınca yatmaz diys geri dönüş yaptılar

   Cevapla
  • Bankaya gittim herhangi bir ödeme yoktu. 170 i aradım yatar dediler YÖK sisteminde aktif öğrenci iseniz. Yök sisteminde öğrencilik durumunuzu güncelleyin sonrasında öğrenci belgenizi kamuodeme@sgk.gov.tr adresine gönderin durumu açıklayıp

   Cevapla
   • Ösym sitesinde ikinci üniversitem görünmüyordu şimdi güncelledim görünüyor bu yüzden mi yatmadı yani e-devlette görünüyordu ama öğrenciliğimin aktif olduğu belge mi yollayacağız şimdi maille

    Cevapla
   • Nasıl gönderdin öğrenci belgeni nerden aldın öğrenci belgesini ve naısl gönderdin bizede anlatirmisjn bizde gönderelim acil

    Cevapla
    • Öğrenci bilgi sisteminden e-imzalı belge talep ettim onaylanınca sgkya durumumu açıklayan bir mail atacağım yatmadığı halde. çünkü öğrenciliğin aktif olması yeterli parayı alabilmemiz için birinci ikinci fark etmemeli saçmalık..

     Cevapla
 8. Arkadaşlar vedat bilgin bugün twit atmış bugün yatıcak diye hesaplara fakat bende 2. Üniversiteme geçtim açıktan bu sene bilgim yok yatıp yatmayacağı hakkın da . Üni öğrencilerine 10 bin orta öğretim 7500 ilk öğretim 5000

  Cevapla
   • böyle saçmalık olamaz.. öğrenciliğin aktif olması ve 25 yaşını doldurmamış olmak yeterli yatması için..birinci ikinci üniversite ne fark eder? eğer yatmazsa gerçekten haksızlık olur..

    Cevapla
  • Birşey sorucam çok acil ben şimdi ÖSYM girdim ve orda daha önce mezun olduğum gözüküyordu güncellemeyi unutmuşum eğitim bilgimi guncelledim şimdi ikinci üniversitem gözüktü birşey ölümü eğitim param yine yatar demi yada buna göre bi gecikme olur mu tekrar başvuru yapamıyorum e devletten. üniversite kaydim falan herşeyim vardi

   Cevapla
  • Pazartesiye kadar ikinci üniversite okuyanlara yatmazsa hem dilekçe yazın ama öncelikle Vedat bilginin twetir hesabına yorum yapin toplu görsün

   Cevapla
  • 2. Üniversite okuyanlar dilekçe örneğini paylaşabilir mi birde nereye yollayacağız yardımcı olabilir misiniz?

   Cevapla
   • 170 i ara ben aradım 2. Üniversite ondan dolayı mı yatmıyor dedim hayır dediler alabiliyormuşuz pazartesiye kadar bekleyin yatmazsa ara tekrar işlem başlatalım dedi üniversite 3. Sınıf olan arkadaşa da yatmamış birden herkese değilde sıra sıra yatıyor galiba

    Cevapla
  • 170 i aradım öyle bişi yok 2. Üniversiteyle alakası yok pazartesiye kadar bekleyin yatmazsa tekrar arayın işlem başlatalım dediler . İnanmayan varsa arayıp sorabilir . Üniversite 3. Sınıf olan bir arkadaşa daha yatmamış .

   Cevapla
  • Ömer bey bizlere de yardımcı olabilir misiniz? 2. Üniversiteyi okuyup bu paradan yararlanamayan arkadaşlar ne yapmalı ?

   Cevapla
  • Açıköğretimde okuyorum 2. Üniversitem ben geçen sene almıştım şimdi 2. Sınıfım başvurdum alamadım banada 2. Üniversiteyi okuduğunuz için eğitim yardımından yararlanamazsınız diye cevap geldi geçen sene neden yattı ozaman kafalarına göre mi yatırıyorlar

   Cevapla
  • Bana yatmadı ikinci üniye yatmıyor dediler ben geçen sene aldım dedim bide diyorlarki onu geri sizden alırlar

   Cevapla
   • Dilekçe örneğini bizimle de paylaşabilir misiniz aynı durumdayız bu hakkımız ve bize ödeme yapılmamakta deniliyor

    Cevapla
 9. Arkadaşlar ben örgün bi üniversiteden mezun oldum şimdiyse açık öğretimden okumaya devam ediyorum fakat bana ikinci bir üniversite okuduğunuz için yardımdan faydalanamazsınız dediler. Benzer bi durumda olan var mı yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • Arkadaşlar aranıza 2. Üniversitesini okuyup bu parayı alabilen var mı ? Ben ulaştığımda 2. Üniversitenizi okuduğunuz icin size ödeme yapılmamakta denildi.

   Cevapla
Yorum yapın