Sgk Eğitim Öğretim Yardımı 2019-2020

184

SGK eğitim öğretim yardımı şehit, gazi, vazife malulu çocuklarına her yıl Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen bir yardımdır. Malumunuz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından şehitlerin çocuklarına ve harp ve vazife malullerinin çocuklarında her yıl eğitim ve öğretim dönemi başında eğitim yardımı ödemektedir. 2019/2020 eğitim öğretim yılında 2019 SGK eğitim yardımı zamlı olarak ödenecek. Eğitim ve öğretim yardımı 2019 yılı eğitim ve öğretim yılı başında başlayacak.

Bu yazımızda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen bu yardımı alma şartları, başvurunun nasıl ve nereye yapılacağı ve yardım tutarları konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sgk eğitim yardımı kimlere verilir ?

SGK eğitim yardımı;

 • Şehitlerin eğitim gören çocuklarına,
 • Harp malullerinin eğitim gören çocuklarına,
 • 5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanunu 2/h bendi kapsamında faaliyette bulunan eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilere,
 • 2330 Sayılı Kanun hükümleri esas alınarak bağkur ya da ssk kapsamında emekli olanların çocuklarına,
 • Harp ya da vazife malulü sayıldıktan sonra Kurum değiştiren ve aylık bağlananlardan, çalışması sebebi ile emekli maaşı kesilenlerin çocuklarına eğitim yardımı ödenmektedir.

Eğitim yardımı başvurusu

Başvuruları Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenen belgeler dilekçe, kimlik fotokopisi ve güncel öğrenim durumu belgesidir. Bu belgeler ve dilekçeyi SGK-Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı- Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye/Ankara adresine posta yolu ile gönderebilirsiniz. Eğer ödemeniz yapılmaz ya da eksik yapılırsa yine buraya dilekçe ile müraacat gerekmektedir.

SGK öğretim yardımı 2018 2019 ne kadardı ?

2019 eğitim ve öğretim yardımları bugün yani 09 Ekim 2018 tarihi itibariyle hesaplara aktarıldı. Ödeme tutarları 1-8 sınıfta öğrenim gören öğrenciler için 1.769,10 TL, lisede öğrenim görenler için 2653 TL, yüksekokulda öğrenim görenler için ise 3.528,20 TL oldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: “2018-2019 eğitim öğretim döneminde 18 bin 295 öğrenciye toplam 44.077.126,50 TL eğitim ve öğretim yardımı ödüyoruz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, şehit çocukları ile harp ve vazife malullerinin çocuklarına verilen eğitim öğretim yardımları öğrencilerin hesaplarına bugün itibarıyla yatırıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, şehit çocukları, harp ve vazife malulleri ve çocuklarının yaşam boyu destekçisi olmaya devam ettiklerini bildirdi.

Sgk eğitim öğretim yardımı hangi bankadan alınır ?

Eğitim ve öğretim yardımının gönderileceği banka hesabı aylık alınan bankalara göre değişiyor. Buna göre;

 • Emekli maaşınızı Ziraat Bankası, Deniz Bank, Halk Bankası, Şeker Bank, Vakıf Bank, Burgan Bank, Akbank, İNG Bank, Garanti Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve PTT Banktan alıyorsanız kendi hesabınızdan eğitim yardımını alabilirsiniz.
 • Eğer emekli maaşınızı yukarıda belirtilen bankaların dışında bir bankadan alıyorsanız bu durumda eğitim ve öğretim yardımınız Ziraat Bankası’na gönderilecek. Bu durumda da T.C. numaranız ile yardımı herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden alabilirsiniz.

Eğitim yardımları ne zaman ödenecek

Eğitim yardımı geçtiğimiz yıl okullar açıldıktan sonra ilgilerin hesaplarına aktarılmaya başlanmıştı. Bu yıl okullar 09 Eylül 2019 tarihi itibariyle açılacak. Ödemelerin ise 15-20 Eylül 2019 tarihleri arasında banka hesaplarına aktarılmasını bekliyoruz. Ödeme tarihi hakkında resmi duyuru yapıldığında bu sayfadan bilgilendirme sağlanacaktır.

Sgk eğitim yardımı 2019

Tutarlar henüz belirlenmedi. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklama yapıldığında tutarın ne kadar olacağı konusunda yazımızda bilgilendirme yapılacaktır. 2018 yılı ve öncesi tutarlara aşağıdan göz atabilirsiniz. 2019-2020 için ödenecek eğitim yardımı tutarları da son olarak 2018 yılında ödenen tutarlardan yaklaşık %10 fazla olacaktır.

Sgk eğitim öğretim yardımı sorgulama

Eğitim yardımı ödemenizin ne kadar olduğunu, ne zaman alacağınızı ve hangi banka hesabına ödeneceğini sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgulama için öğrencinin T.C. numarası yeterli olacaktır. uyg.sgk.gov.tr eğitim öğretim yardımı sorgulama menüsünden eğitim yardımı sorgulaması için hemen https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Gazi çoçuklarına eğitim yardımı 2019 2020

Şehit çocuklarına olduğu gibi gazi çocuklarına da eğitim yardımı yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde ödenmektedir. Ödeme tutarları 2019-2020 eğitim dönemi için henüz netleşmemiştir. Ödeme tutarları netleştiğinde yazımızda ayrıca tutarlar belirtilecektir.

SGK Eğitim ve Öğretim yardımı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
184 Yorum
 1. mehmet güler

  şehit ve gazi çocuklarına 2018-2019 eğitim öğretim yardımları nezaman ödenecek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. SGK tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Yapılınca biz de duyuru yapacağız.

   1. Hasan

    https //uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ Sitesine girilmiyor,SGK tarafından açıklama yapılıncamı açılacak.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Sistemsel hata olabilir. Bilemiyorum.

 2. gazi çocuğu

  2018-2019 eğitim öğretim yardımı eylül ayı içinde yatırılır mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yatırılır büyük ihtimalle hocam.

 3. Metin

  Üniversitede okuyorum ve okulum uzadı. Okulun uzaması durumunda da eğitim yardımı alınabiliyor mu? Yaş 25 altında

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alınabiliyor sorun olmuyor diye biliyorum.

 4. Bernand

  Merhaba. 25 yaş altındayım ve üni okuyorum. Fakat 2 aydır sigortalı işte çalısıyorum sigorta gözüküyor diye ödeme yapılmama ihtimali var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla sigortalı çalışanlara ödenmiyor. Ama emin de değilim.

 5. Fırat

  Arkadaşlar ödemeler hakkında hiçbir yerde bilgi alamadım bilgisi olan yazabilirim eğitim parası hangi gün yatacak simdiden teşekkürler

  1. hasan

   merhaba23 yasinda gazi cocuguyum 3 senedir bu yardimdan faydalaniyorum kardesimle beraber gecen sene sorgulattimda tcmi ismim cikmisti ama bankaya her gittigimde paraniz gozukmuyor dendi bu senede o sorun var sanirsam . bu senede kardesimin ismi gozukuyor benimkisi gozukmuyor.ben isimi saglama almak icin her sene dilekce gonderirim ogrencilik belgesi ile ikametgah kagidi. bu sene kardesim basvuru yapmadan tcsini sorgulattigimda ismi cikti benimki cikmadi bende size tavsiye dilekce yazin.bide bankaya gittiginizde paraniz gozukmuyor ise işi bilen bir bankaci ile gorusun gecen sene benim para eylulde akbanka yatti gozukmuyor dediler.aradim her yetkilileri biri ziraatte diyor sonra akbank diyor yaklasik 2 ay ugrastim allah kolaylik versin simdiden

 6. Esra

  Normalde bu zamana kadar bir cok haberin cıkması gerekiyordu hala ses yok. Sgk yla görüştüğümde herhangi bildirim yok denildi. Bu ay icinde yatacagı konusunda net miyiz? Takdir edersiniz ki ay bitimine 3 gun var 2 si iş günü bile değil.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet maalesef açıklama yapılmadı. Ekim ayına kalacak gibi.

 7. hikmet tuğcu

  sgk da krizden etkilenmiş galiba o yüzden geçikti

 8. Gulsah

  Merhaba babam gazi benim üniversitesi öğrencisiyim para benim adıma yoksa babamim adına mi yatacak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında bilgi sahibi değilim maalesef.

  2. Canip Yıldırım

   Para sizin adınıza yatacak babanızın maaş aldığı bankadan hesap açtırmanız gerekiyor o zaman direk hesabınıza yatar

 9. metin

  ziraat bankası t.c numarana yatması gerekiyor bende öyle olmuştu

 10. ibrahim

  maaş aldığınız bankaya öğrenci adına gelir tc ile sorgulanır yaşı 18 altı ise velisi alır 18 üzeride zaten kendisi alır gülşah hanım ama hergün takip ediyorum hala bir ses yok herhalde vermeyecekler bu yıl

 11. Emir

  Ekim ayındayız daha açıklama yok yazık

 12. Nazmi

  Ben sgk aradım.4 ekim de yatırılacak dediler.

 13. erkan

  Merhaba kızım gazi yakını statüsünde yardım alıyordu liseyi bitirdi üniversite sınavında puanı iyi olmasına rağmen tercihlerine yetmedi ve yerleştirilemedi özel hazırlık okuluna yazdırdım (açı dersaneleri) ancak eğitim yardımımız kesildi kayıtlı okul şartına hazırlık dersane/okulları dahil değilmi dahil ise ne yapmalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır dershane kabul edilmez.

 14. mehmet

  arkadaşlar e devlette sgk kısmında eğitim yardımı talebi var. ben yeni gördüm ve beyanda bulundum. bilmeyenler için yazdım. bir sitede de ekimin 15 ine kadar yatacağını gördüm.

  1. murat

   direkt ordan başvursak başka birşey yapmaya gerek kalmıyor değilmi

  2. İbrahim Aslan

   Bugün İtibari İle Ödemeler Başlamıştır. Hafta Sonuna Kadar Herkesin Ödemesi Yapılacakmış.
   Bu Adresten sorgulayabilirsiniz Hayırlı Olsun.. Rabbim Vatanımıza Milletimize Zeval Vermesin.
   https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi

   1. Hasan

    Haftasonuna kadar kesin yatırılacak mı bilgiyi nerden aldınız kesin mi acaba ibrahim bey

 15. MURAT

  MERHABA , bu yardım için nereye başvuruyorduk birde hangi evraklar isteniyoru önceki senelerde öğrenci belgesi flan istenmişti birde ne zaman başvurmamız gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Başvuru şartı aranmıyor hocam.

   1. MURAT

    AMA ÖNCEKİ SENELERDE SANKİ ÖĞRENCİ BELGESİİ FLAN GÖNDERİYORDUK ANKARAYADİYE HATIRLIYORUM BİZ İKİ YILDIR ÖYE YAPIYORDUK

    1. Ömer Meriç

     O zaman SGK’dan teyidini yapın hocam. Kurumun kendi paylaştığı yazıda başvuru şartı yok diyordu. Biz ondan böyle yazdık. Mağduriyet olmasın sonra.

 16. İbrahim Aslan

  Bugün İtibari ile Yardımlar Yatırılmaya Başlanmış Hafta Sonuna Kadar Bitirilecekmiş..

 17. Numan

  İyi günler. Sorgulama yaparken ”Sorguladığınız TC Kimlik için eğitim öğretim yardımı bulunamadı” şöyle bir şey çıktı karşıma. Bu sorunu nasıl halledebiliriz ?

  1. ERGİN

   Sorgulama yaparken çocukların TC numarası ile yapınca çıkıyor.

   1. Numan

    Ben zaten öğrenciyim kendi numaramla sorgulama yaptım.

 18. Gazi çocuğu

  Sorgulama yaptım ve adım soyadım banka miktar bilgisi çıktı. Bankaya gidip alabiliyor muyum?

  1. Ömer Meriç

   Bankanız ile görüşün. Ödeme gönderildiyse alabilirsiniz.

 19. Büşra

  Sgk ile görüştüm şimdi ilk kez kayıt yapılan okullarda öğrenci belgesi gönderimi gerekiyor dendi bana bilginiz olsun. İlk kayıtların ödemeleride haftaya yapılacakmış

 20. Özge

  Merhaba bende sorgulama yaptığımda “Sorguladığınız TC Kimlik için eğitim öğretim yardımı bulunamadı” diyor acaba daha yatmadığı için midir?

  1. metin

   Aynı durum bende de oluyor her yeri aradım fakat kesin bir bilgi alamadım

  2. Numan

   Sizin eğitim durumu lisans mı ?

   1. Özge

    Evet lisans bu sene kayıt oldum

   2. Özge

    Evet

    1. ilker

     Lisans okuyan arkadaşlar olur da eğitim öğretim yardımınız yatarsa ve sorgulama ekranında yardımınız gözükürse buradan yazabilir misiniz bende de aynı durum var

 21. mehhmet

  arkadaşlar denizbank (DB) yazıyordu bizimkinde gittim bankaya herhangi bir ödeme yapılmamış daha. alan oldumu ?

  1. Numan

   Geçen sene ben de Denizbank’tan almıştım ama birkaç gün gecikmeyle.

  2. memurbeyy

   Henüz daha kurumdan onaylanmadı paran o yüzden alamıyorsun bankadan adına yatacak o miktarda para ancak kurum muhasebe kullanıcılarının onayından sonra bankaya yatacak

 22. Zübeyir

  Ben lisans öğrencisiyim 3. sınıfa başladım bundan önceki senelerde öğrenci belgesi vererek sıkıntısız param yatmıştı ama bu sene sorgulama yaptığımda bu tc ye kayıtlı yardım bulunmamaktır yazmakta sebebi nedir ?

 23. Ali

  Açık öğretim fakültesi mi sizin acaba

  1. zübeyir

   hayır normal öğretim fakülte

 24. memurbeyy

  “Sorguladığınız TC Kimlik için eğitim öğretim yardımı bulunamadı.” uyarıyı alanlardan daha sonra adına para yatan olur ise bu gönderinin altına yazarlarsa sevinirim

 25. Özge

  “Sorguladığınız TC Kimlik için eğitim öğretim yardımı bulunamadı.” uyarısını alanlar herhangi bir yeri arayıp bilgilendirdiniz mi bizler sgk’yı aramalı mıyız şimdi yoksa bekleyelim mi hafta sonuna kadar

  1. memurbeyy

   ” EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜD. KAMU GÖREVLİLERİ ÖDEMELER DAİRE BAŞKALIĞI ” ‘nı arayıp öğrenebilirsin, öğrenebilirsen bize de bilgi verirmisin.?

   1. Özge

    Sgk ile görüştüm bugün bir başvuru formu doldurttular yardımın nerede olduğuna dair haftaya Çarşamba tekrar aramamı söylediler şuan için kesin bir bilgi yok. Bu sorunu yalnızca üniversite öğrencileri mi yaşıyor?

 26. Lina

  Arkadaşlar bu yıl Ziraat Bankasından yardımı alan varmı ? Benim sorgulama sayfasında adım çıkıyor ama bankaya gidiyorum yatırılmamış diyorlar.

 27. Sami

  Kayseri şehit derneği başkanı ise 9 ekimde yatacak diye bir söylenimde bulunmuş. Bu iş çok karıştı iyice.

 28. Ertan

  Adım sorgulama ekranında çıkıyor ama suan sanırsam banka ekranlarında görünmüyor para kesin yatış tarihi ne zaman acaba bu arada basvuru diye bisey yok arkadaslar sistem kendi belirliyo zaten

 29. memurbeyy

  sistemde parasını görenler 09/10/2018 tarihinde bankalarından alabilirler

 30. emrullah

  “Sorguladığınız TC Kimlik için eğitim öğretim yardımı bulunamadı” BU UYARI 25 YAŞINDA Kİ ABİM İÇİN ÇIKIYOR.

 31. Hasan

  Merhaba arkadaşlar,halkbankdan veya başka bir bankadan parasını çekebilen var mı sorgulama ekranında benim ismim çıkıyor miktarda yazıyor fakat bankaya gidiyorum ödeme yapılmamış diyorlar bu konu hakkında bilgisi olan var mı yarın cuma yatar mı sizce pazartesiye sarkar mı birisi haftasonuna kadar yatar demiş yukarıda bilgisi olan var mı

 32. memurbeyy

  “Sorguladığınız TC Kimlik için eğitim öğretim yardımı bulunamadı” uyarısını almalarının sebeplerinden birileri şunlardır:
  – 25 yaşını doldurmuş olması
  – 4-c (emekli sandığı)’na tabii çalışması
  – 4-a(ssk)’ya tabii çalışmalar
  -Üniversite durumu pasif olup da farkında olmayanlar
  Bu tarz durumlarda olanlara eğitim yardımı yatmayacak.

  1. Zübeyir

   Benim derslerim danışmanım tarafından okullar açıldıktan 3 gün sonra onaylandı ondan dolayı alamıyo olabilir miyim şuan YÖK’te aktif öğrenci konumundayım ama.

   1. metin

    25 yaş altındayım öğrenciliğim de devam ediyor. sorgulama yaptığımda bulunamadı diyor. sgk yı arıyorum 9 unda yatacak diyor. anlamadım gitti

    1. memurbeyy

     09/10/2018 tarihinde yatacak para https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ linkinde parası görünenler için yatacak bu bir 25 yaşın altındasınız çalışıyor musunuz ? çalışıyor iseniz de yatmayabilir para

    2. Özge

     Bu şekilde aynı durumu yaşayanlar yardımı aldıklarında bilgi verebilir misiniz?

   2. memurbeyy

    yaşınız 25 ise alamazsınız ayrıca çalışıyor iseniz bu iki faktörden birisi olabilir, 2 senelik üniversite eğitiminin 4. 5. senesinde olanlara bile yatıyor aktif görünüp e devlet üzeriden yada bir şekilde öğrenci belgenize ulaşabiliyorsanız 2018-2019 eğitim yılı yazıyorsa almama gibi durumunuz yok

    1. Ömer Meriç

     Memurbeyy hocam vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkürlerimi sunuyorum, saygılarımla.

     1. memurbeyy

      Ne demek Ömer Bey , saygılar bizden insanların kafasındaki soru işaretlerini giderebilirsek ne mutlu bize bende de yatmamış görünüyor öğrenci yardımı çalıştığımdan dolayı bende az çok bi umut bekliyorum

     2. Ömer Meriç

      Teşekkürler tekrar.

    2. zübeyir

     4 senelik üniversitenin 3. yılındayım yök v e devlette öğrenci olarak gözüküyorum öğrenciliğim aktif herhangi bi yerde calısmıyorum ama yinede bulunamadı diyor.

     1. memurbeyy

      yaşınız kaç 25 yaşınızda iseniz alamazsınız birde ilk defa bu yardımı alacaksanız evraklarınızı EHGM Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığına iletmeniz gerekiyor.

     2. zübeyir

      yaşım 20 ve bu yardımı ilk alışım değil lisedede alıyodum.

 33. Gazi Ergin

  SGK ile görüştüm bugün. Emekli sicil numaram ile sorguladı ve çocuklarım adına yardım çıktığını, 9 Ekim tarihinde vakıfbanka yatıralacağını söylediler. Ben geçen yıl çocuklarım adına açtırdığım hesaptan vakıfbanktan almıştım. Sistemde bankanız nere ise ayın 9 unda hesabınıza yatar.

 34. Sami

  Arkadaşlar 9 ekimde aylık alanların, aylıklarını aldığı bankaya yatıcak. Bankaya gidip T.C kimlik numaraları üzerinden yatacağından dolayı hesaplarda gözükmeyecek. Aylık almayanlar ise T.C numaraları ile ziraate gidip sorgulatma yapacak. Kesin bilgi! Bugün banka ile görüştüm. Deniz Bank genel müdürlüğünden bu şekilde açıklama aldım. 9 EKİM’DE BANKANIZA T.C KİMLİK NUMARALARI ÜZERİNDEN YATACAKTIR!

  1. memurbeyy

   18 yaş altında ise doğru ama 18 i doldurmuş kişilerin eğitim yardımı ziraat bankasına kimlik numarasına yatacak ayrıca ziraat bankasında hesabı var ise sgk ya ziraat bankasındaki hesabını tanımlatır ise oraya yatarr

   1. mihrii

    Sorgulama ekranına param.yatms görünüyor bankaya gittigimde onay gelmediğini söylüyorlar onay geldiğini nasl.anlayacagz

 35. Ahmet

  İyi günler dilerim ben üniversite 1.sınıfım ve ilk defa alacam bu maaşı sistemde bankadı oy diye yazılıyor acaba bu ne demek ve gelen ödemeler biz öğrencilerin hesabına mı yatacak yoksa babamızın hesabına mı
  Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bildiğim kadarıyla öğrencinin hesabına yatıyor. Ama emin değilim.

 36. Melisa

  Memur bey ; geriye dönük almadığım yardım ödemelerini alabilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla.

  1. memurbeyy

   geriye dönük ödemeleri maalesef alamıyoruz bende bu yardımı ilk okul 7.sınıftan sonra almaya başladım.

   1. Fatmagediz

    Açık öğretim fakültesi okuyan öğrenciler de eğitim yardımı alabiliyor mu memur bey

 37. sınan akcıl

  merhaba benım okulum kaydımı henuz aktıflestırmemıs . ayın 8i aktıf olacagım soylendıi ve sgk dan sorgulatma yaptıgımda param gozukmuyordu. aktıflesınce param yatar mı. yatmazsa ne yapabılırım sımdıden tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bu hususta net bilgi sahibi değilim. Bilen arkadaş varsa yorumlasın lütfen.

 38. hakan

  iyi günler 3 senedir bu yardımı aliyorum bu sene tcmi sorgulattim gozukmuyor sonra e devlet girdim 4 a hizmet dokumunde calisiyor gozukuyorum staj yaptigim icin buyuk ihtimal o yuzden yatmadigini dusunuyorum ne yapacagimi bilmiyorum bu saatten sonra gelirmi ve gelirse onu illaki tc uzerinden bankadan almak yerine hesabima direk gelemezmi hergun bankaya gidip para yattimi yatmadimi sormak zor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bu soruların net cevabını Sgk dan alabilirsiniz.

 39. sevde

  neden bu 25 sınırı var yukseklısass ogrencılerı ıcın hıc düşünmüyorlar hıcbır yerden burs alamadım cok mağdur bır durum sgk bunu yapmamalı şehit cocugu olamam yeterlı deılmı aylık yetım maası 430 tl ıle kım gecınır ?

 40. Metin

  “Sorguladığınız TC Kimlik için eğitim öğretim yardımı bulunamadı.” Diye cevap alan arkadaşlar bir şeyler bulabildiniz mi?
  25 yaş altındayım
  Sigortam yok
  Öğrenciliğin aktif
  Kısacası her şey tamam ama bu hatayı hâlâ alıyorum.

 41. Gulsah

  Nerden sorguluyorsunuz ben e devlet ten bakıyorum emekli maaş kaydı bulunmadı yazıyor bir bilgisi olan var mı

 42. Hasan

  parasını çekebilen var mı bugün 8 ekim

 43. hikmet tuğcu

  öğrenci tcsinde görebilirsiniz https uyg eğitim yard sorgu ,sayfayı açın saygılar

  1. Hasan

   Hikmet bey paranızı çekebildiniz mi

 44. ali mer

  arkadaşlar ben her sene alıyordum bu sene kardşeimde gözüküyor para bende gözükmüyor bulunamadı diyor ne alaka 25 yaş altıyım öğprencilik aktif staj yaptım oda naylon staj sigortalı çalışan değilim yani anlamadım bu işi ben ankaraya öğrencilik belgesi ikamatgah gönderim bu benim sorunumu yaşayıpda çözen varmı tşkler

 45. Mustafa

  25 yas altındayım, aktif öğrenciyim açık öğretim lise her sene yatiyordu. Sorgulatiyorum sgkdan yardim yok diyor. Nedeni ne birde benim gibi olan kimler var. Parasını cekebilen varmı yazarsaniz sevinirim

  1. Alibeygazi

   Geçen sene de açıköğretim lise kaçtınız acaba ?

  2. Gazibey

   Açık öğretim okuyanlar alıyor mu yardım

 46. Turgay

  Merhaba arkadaşlar bugün aynı şey başıma geldi herhangi ödeme yok dendi ben sgk aradım öğrenci yeni kayıt aktiflesmediginden yök tarafından bilgi alınmamış bana hemen öğrenci belgesi ve dilekçe yazarak başvurmami söylediler ben faks çektim ve ödemeyi en kısa sürede yapılacağını söylediler kamu görevli Ödeme başkanlığı olarak geciyo 0312 458 81 89 num hattı arayarak sizde direk durumunuzu anlatın ve faks çekin en kısa sürede tel hemen dusmuyo baya ısrarla aramanızda fayda var.

  1. Ali

   Öğrenci durumunu aktifleştirdikten ve gerekli belgeleri gönderdikten sonra para kaç gün içinde yatar diye herhangi bir bilgi aldınız mı ?

 47. mert

  ödeme alan var mı?

 48. Sami

  Deniz bankası üzerinden parayı teslim aldım şimdi. Hayırlı uğurlu olsun. Eğitim yardımları yatmıştır.

 49. Murat Barış

  Arkadaslar ben vakifbank tan parami cektim bilginiz olsun

  1. celal

   benimde gözüküyor sistemde ama çocuklara hesap açmam gerektigini söylediler alamadım vakıfbankta birde ekranda göremediler ne yapmam gerekiyor acaba

  2. celal

   ben vakıfdan alamadım sgk ekranında yatmış gözüküyor ne yapmam gerekiyor acaba

 50. Fatmagazi

  Açık öğretim fakültesinde okuyan yardım alıyor mu

 51. ilker

  sgk sorgulama ekranında eğitim yardımı bulanamadı diyip parası yatan ve çekebilen var mı acaba?

  1. Gazibey

   Sizin öyle mi yattı

  2. Numan

   Aynı durum bende de var.

 52. Numan

  Lisans düzeyinde parası yatıp da alan var mı ? Çünkü ben sorgulama yaparken hala bir şey görünmüyor.

  1. Damla

   Yardımı alabildiniz mi acaba aynı durum bende de var

   1. Numan

    Hayır,alamadım.

 53. İNCİ

  Bizimkisi şuan henüz yatmamış birkaç güne yatar sanırım bizimkisi de .
  sgk sorgulama ekranında tutar ve banka bilgisi çıkıyor ama bankayı aradığımızda tutar görünmüyor.

  1. Baran

   Sgk sorgulama ekranında tutar banka bilgisi mevcut ise bankaya gidip gişe bölümünden tc kimlik numaranıza yatan parayı sorgulatmanızı tavsiye ederim. Sgk ekranında şahsım adına miktar banka yazısı çıktı bankaya gittiğimde Tc kimlik numaram adına yatan parayı teslim ettiler.

 54. Serkan

  Memur bey bende memurum sgk da sana para yattımı hacı bana yatmadı sgk’yı aradım kayıt actırdım Cuma günü tekrar arayın dediler

 55. Ural

  Yatirilmaya başlanmış ben çektim

 56. celal

  vakıfbankta bugün gözükmüyor dediler başka vakıfbanka gittim onlarda bayagı ugraştılar birde çocuklara hesap açtırmam lazım dediler alamadık ne yapmam gerekiyor acaba

 57. Havva yıldırım

  Ben eşimi kaybettim 10 ay oluyor ikitane çocuğum var ikiside ortaokul öğrencisi bende bu yardimdan faydalanabiliyormuyum bilgi verirmisinz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazıda belirtilen şartları sağlıyor musunuz? Eşiniz şehit mi oldu?

 58. Havva yıldırım

  Yok şehit değil

  1. Ömer Meriç

   O zaman bu yardımdan yararlanma hakkınız olmaz maalesef.

   1. Gazibey

    Ömer bey açık öğretim öğrencileri alabiliyor mu bu yardımı

    1. Ömer Meriç

     Bildiğim kadarıyla alabiliyor ancak emin değilim.

   2. gazibey

    açıkk öğretim okuyan öğrencilere de bu yardım ödeniyor mu ömer bey

 59. melis

  sehit kiziyim 25yasinda universite son sinif ogrencisiyim.yas nedeniyle hu yardimi alamiyor muyum?

 60. Ercan

  Benim çocuğum ilk okul 1 e başladı internette sistemden kayıtlara göre yatacak diyordu bakıyorum bankaya da gittim ödeme çıkmıyor ne yapmam lazım arkadaşlar sgk da cevap vermiyor tel e

  1. memurbeyy

   ilk kez olduğu için öğrenci belgenizi kamu görevlileri ödemeler daire başkanlığına dilekçe ekinde göndermeniz gerekiyor ilk sefere mahsus

 61. celal

  arkadaşlar bir gelişme varmı alamadık hala bankada dahi göründü ama ödemeyi yapamadılar anlamış deyilim

 62. Ece

  25 yasindayim,dgs ile gecis yaptim. Sehit cocuguyum. Sorgulama yaptim,yardim bulunamadi diyor..

 63. Uggur

  Ing banktan maasımı alıyorum .. çocugumun nufus kagıdıyla birlikte subeye gittim . Sorunsuz paramı aldım .

 64. Büşra

  Yardımları yatmamış kişilerin başvuru yapması gerekiyormuş. Sgk yaptığı açıklamadada yazmış bunu. Ben dilekçe ve öğrenci belgemi Ankaraya gönderdim sonucunu bekliyorum. Umarım sizede bi yardımı dokunur

  1. Tuğçe

   Nerden bu bilgiyi edindiniz ben gazi kızıyım ve 25 yaşımdayım kardeşim lise öğrencisi onun ki sistemde görünüyor bnm tc ile baktığımda adınıza işlem bulanamdı diyor ki ben bir ay önce evraklarımı gönderdim yine mi göndericem bu nasıl bi saçmalık yatmıycaksa yatmıycak densin günler orayı ara burayı ara zaten Ankarada kimse telefonlara bakmıyor nasıl memuriyet bu ya?

   1. Büşra

    Sgk ile görüştüğümde bana bu söylendi ki. Sgk.gov.tr de ki duyurunun altındada bu yazıyordu. Benimde henüz bi dönüş olmadı bekliyorum. Aramalara bende cevap alamıyorum

  2. Numan

   İyi akşamlar. Başvuru için gönderilmesi gereken belgeleri hangi adrese gönderdiniz?

 65. tugce

  25 yaşını dolduran kimse aldı mı bu yardımı?

 66. Uggur

  Tuğçe hanım . Basvuruyu bizzat babanız yapmalı . E devlettende yapabiliyorsunuz . Bosuna evrak göndermenize gerek yok ve daha hızlı sonuç alırsınız . Reşit değilse kardesiniz yinede tc numarasına yatar ve ebeveyn lerden biri ile birlikte çekebilir.:

  1. tuğçe bahar doğan

   Uğur Bey zaten babam yaptı başvuruyu

 67. Memur-SGK

  Arkadaslar alamayanız oldu mu ?

  1. Numan

   Evet. Ben hala alamadım.

 68. Metin

  Bende alamadım daha, evrak gönderdim bekliyorum bakalım

  1. Numan

   İyi günler. Evrakları yolladığınız adresin bilgilerini yazar mısınız ?

 69. Metin

  KAMU GÖREVLİLERİ ÖDEMELER DAİRE BAŞKANLIĞI ‘ na gönderdim adreside MİTHATPAŞA CAD. NO:7 SIHHIYE ÇANKAYA/ANKARA

  1. Numan

   Çok sağ olun.

 70. Numan

  Dilekçe ile başvurup parasını alabilen var mı ?

 71. furkan

  arkadaşlar ben 2 yillik uni okuyorum 4.senem ust uste 2 kere kaldim bu yardimi alabilirmiyim tskler biraz arastirdim verilmiyor sanirsam verilse cikarda sorgulama ekraninda zaten

 72. Metin

  Numan, benim param yattı.

  25 yaş altında öğrenciğin devam ediyorsa alabilirsin

  1. Numan

   Geri dönüş için sağol.

 73. mihriban

  Onay kagidigi geliyor Mu bankaya para yattiktan Snra alabileceğimizi nasl ogrenecegiz

  1. metin

   onay kağıdı gelmiyor. Telefonla görüştüm onaylanmış dediler 3-4 gün sonrada bankaya gittim, yatmış.

   1. Numan

    Hangi numarayı arayıp görüştünüz ?

 74. Ksm

  Ben hala alamadım alamayan var mı? Başvurumuzu yaptık e-devletten öğrenci belgemizi de gönderdik

 75. Numan

  Gerekli dilekçe ve öğrenci belgesini gönderdim.Onaylanmış mı diye kontrol etmek için hangi numarayı aradın acaba ?

 76. hasan

  ya arkadaslar kardesimin ismi sgk sorgulattiginda cikiyor benimki cikmiyor anlamadim ben bu isi e devlrttede yokum kardesim var ben 2 yillik okuyom 4.cu senem 22 yasindayim evrakda gonderdik

 77. Hacer

  Merhaba oglum lise bittikten sonra iki yil universite alamadi bu yil kazandi ve egitim yardimi alamadik lise donemi hersene aldi bu sene dilekce ile ogrenci belgesi gonderdik ve hala bir bilgi vervediler bu durumda olan varmi bilgisi olan varmi ogul yetim

 78. Fatih

  E devlette “TUTUN EGITIM YARDIMI YAZDIRILDI” yaziyor muracaatimdan sonra. Henuz yatmis degil. Baslngicta yatmayan, sonradan muracaat edenlerin ne zaman yatacak acaba?

 79. Hamdi taş

  Gazi Hamdi eğitim yardımı hala yatmadı nasıl öğrenebilirim

 80. Slvr

  Iyi gunler ben sehit kiziyim ikinci kez on lisans okuyorum egitim yardimu icin dilekce verdim hala egitim yardimu yatmadi neden yatmamis olabilir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sebebini Sgk ya sormanız gerekir hocam. Bilemiyorum.

 81. Irmak

  Merhabalar ben üniversite son sınıf ögrencisiyim yeni haberim oldu bu durumdan şu an nereye hangi belgelerle müracaat ederek bundan yararlanabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuruyu Sosyal Güvenlik Kurumuna yapmanız gerekir. Yardım için gerekli şartları sağlıyorsanız dilekçe yazmanız yeterli olacaktır. Kamu görevlileri daire başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ankara adresine göndermeniz gerekiyor dilekçeyi.

 82. Irmak

  Dilekçe örneği varsa atabilirmisiniz acaba ?

  1. Ömer Meriç

   Maalesef yok dilekçe örneği.

 83. gokhancCc

  merhaba arkadaşlar yaş 19 egitim yardımını 2017 den beri alıyorum lise okuyorum açık lise öğrencilik durumum aktif yatırılırmı bana ? arkadaşlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yatması gerekir.

 84. Tamam

  Arkadaslar eğitim yardımı ne zaman yatar hangi ay

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eylül/Ekim ayı gibi yatıyor.

 85. devasal007

  arkadaşlar birşey sorucam eğitim öğretim yardımı 18 den büyüklere tclerine yatıyor değilmi herhangi bir değişiklik olurmu gene aynı tc yemi yatar ve hatta yatarmı ? bu senede eğitim öğretim yardımı nerden bilgi alabiliriz ücretleri ne kadar oldu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. T.C. numaralarına yatıyor. Henüz ödeme tutarları ile ilgili SGK’dan resmi açıklama gelmedi. Eylül ayında resmi açıklama gelecektir.

 86. hanife

  bavuruyu nereye nezaman yatmamız gerekiyor bilgi verir misiniz ? e devletten başvuru oluyor mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuruya gerek yok. Ancak öğrencinin durumunda değişiklik varsa yeniden başvuru yapmanız lazım.

   1. hanife

    acık öğretim de üniversite okuyorum geçen sene aldım fakat bu sene okulum bitmedi uzadı yine de yatar mı bilginiz var mı ? bununla ilgili basvuru yapmam gerkiyor mu tekrardan nereden ögrenebilirim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Aktif öğrencilik devam ediyor ise almanız gerekiyor.

  2. Cccc

   Bu yardim bu senede yatar deme ya ben 2000 haziran 27 liyim acik lise okuyorum ogrenciligim aktif alabilirmiyim tahminen miktar kac tl olur

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Açık öğretimde okuyan öğrenciler konusunda net bilgi sahibi değilim. Net bilgi için lütfen SGK ile iletişime geçin.

 87. Yakini

  Bana kimse saglikli bir bilgi vermiyor 2000liyim ogrenciligim aktif acik lise okuyorum egitim yardimi yatarmi bu sene cunku yaklasiyor sgkyi ariyorum kendilerinden haberleri yok bana saglikli cevap veren olursa minnetar olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında ben de çok fikir sahibi değilim. Almanız gerekiyor diye biliyorum. Yine de kesin cevap için bilen arkadaşlardan birisi cevaplar ise sevinirim.

 88. Gergin

  Merhaba omer bey yukarda hanife hanima ogrencide degisiklik varsa demissiniz degisiklikten kasit nedir acaba aciklayabilirmisiniz yardimi alicamda yardim edin yanmasin yapmam gereken nedir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunuzu tam anlayamadım?

 89. Mahmut

  Sgk ne zaman duyuru yapar arkadaslar ya eylulde yatarmi bu yardim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Genelde okullar açıldıktan 1 hafta sonra yatıyor.

 90. burak

  merhaba arkadaşlar tc yemi yatacak yoksa gazinin banka hesabınamı ? yaş 22

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Banka hesabına yatıyor her yıl. Resmi açıklama olduğunda buradan duyuru yapılacak.

 91. Utku

  Resmi bir açıklama yapıldı mı acaba?

  1. Ömer Meriç

   Şuan için bir açıklama yapılmadı. Gelişmeler oldukça sitemiz üzerinden bilgi vereceğiz.

 92. Ömer

  2018 yılında üniversiteye yerleşemediğinden öğrenim yardımı alamadık 2019 yılı itibariyle üniversiteye yerleşti eğitim öğretim yardımı alabilmek için ne yapmamız gerekiyor
  -Gazi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öğrenci belgesi ile eğitim yardımı için SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.