Geçici Köy Korucuları Sgk Hakları ( 2022 Güncel )

Geçici köy korucuları Sgk hakları, maaş ve sigortalılık durumları hakkında cevabı merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Biz de bugün sizler için güvenlik korucuları maaşları, sigortalılık kapsamları ve konu hakkındaki diğer ayrıntıları vermek için bu yazıyı hazırlamak istedik.

Geçici köy korucuları Sgk hakları, maaş ve sigortalılık durumları hakkında cevabı merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Biz de bugün sizler için güvenlik korucuları maaşları, sigortalılık kapsamları ve konu hakkındaki diğer ayrıntıları vermek için bu yazıyı hazırlamak istedik.

Güvenlik korucusu nedir ?

Eski adı ile köy korucuları yeni adı ile geçici köy korucuları köylerde halkın canına, malına, ırzına yönelik olarak yapılacak saldırıların önlenmesi amacı ile kolluk kuvvetlerine destek sağlayan kişiler olarak tanımlanmaktadır.

Köy korucuları sigortalı mı ?

Gkk köy korucuları 2017 yılından itibaren 4a eski adı ile SSK kapsamında zorunlu sigortalı olarak sayılmışlardır. 2017 yılından önce koruculara sigorta zorunlu değildi ve maaş ödemesi yapılmamaktaydı. 29 Nisan 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanmış olan 690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 5510 Sayılı Kanun’un Ek 15’inci maddesine düzenlenme eklenmiş ve bu tarih itibariyle sigorta ve maaş zorunlu hale gelmiştir.  Güvenlik Korucusu sigorta girişleri;

 • Çalışmaya başladıkları tarihten itibaren 1 ay içerisinde ilgili valiliklerce verilir.
 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi geçici köy korucuları ssk yani 4a kapsamında sigortalı sayılırlar.
 • Güvenlik korucuları hakkında uzun vade yani emeklilik primi ile genel sağlık sigortası prim hükümleri uygulanır.
 • İşten ayrılış durumunda da çıkış işlemleri yine bağlı valiliklerce 1 ay içerisinde verilmektedir.
 • Sigorta prime esas kazançları brüt asgari ücret üzerinden bildirilir. 2022 yılı için güvenlik korucusu sigorta prime esas brüt kazancı 5004,00 TL olacaktır.

Güvenlik korucuları hangi kanuna tabidir ?

Geçici koy korucuları Kanun olarak 442 Sayılı Kanun’a tabidir. Sonradan çıkartılan Kanun Hükmünde kararname ve ilave düzenlemeler ile güvenlik korucusu görevleri, sigortalılığı, maaşları ve özlük hakları düzenlenmiştir.

2022 güvenlik korucu maaşı ne kadar olacak ?

Peki 2022 güvenlik korucuların maaşı ne kadar oldu? Cevabı en çok merak edilen sorulardan birisi de maaş konusudur. Maaşlar 442 sayılı Kanun’un 74’üncü maddesi esas alınarak ve memur aylık katsayısına göre hesaplanmaktadır.

 • Koruculara 14.640 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutar üzerinden maaş ödemesi yapılmaktadır.
 • Bu hesaplamaya göre korucu maaşı 2022 yılı için net 3446,00 TL olarak ödenmektedir.
 • Aylık katsayı hesaplamasına göre hesaplanan maaş net asgari ücretin altında kaldığından aradaki fark tazminat olarak ödenecek ve korucular 2022 net asgari ücret olan 4253,00 TL tutarında maaş alabileceklerdir.

Gkk maaş sorgulaması nasıl yapılır ?

Korucu maaşları online olarak sorgulanamamaktadır. E-devletten ya da başka bir online platform üzerinden maaş sorgulaması yapamazsınız. Net maaş tutarları zaten sabittir ve yukarıda belirtilmiştir. Bunun dışında maaş ile ilgili sorularınızı bağlı olduğunuz Valiliklere sorabilirsiniz.

Emekli korucu maaşı 2022

Peki 2022 korucu maaşları ne kadar olacak ? Emekli maaşları ortalama kazanç esas alınarak bağlanmaktadır. Brüt ortalama kazanca göre emekli aylığı hesaplanacak ve bağlanacaktır. Bu durumda 2022 yılı için geçici köy korucusu ortalama korucu emekli maaşı 3000 TL civarında olacaktır. Eğer birden fazla sigorta kolunda hizmetiniz varsa bugün emekli olursam ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret ederek güncel emekli maaşlarına göz atabilirsiniz.

Köy korucusu tazminat hakkı 2022

Köy korucuları 2017’den itibaren zorunlu sigorta kapsamına alınmışlardır. Korucuların da diğer çalışanlar gibi tazminat hakkı vardır. Buna göre;

 • 15 yıllık hizmet süresi ve 55 yaş şartını tamamlayarak emekli olanlara çalıştıkları süre esas alınarak tazminat ödenebilecektir.
 • Emekli aylığı bağlanmadan vefat edenlerin hak sahiplerine korucunun çalıştığı süre esas alınarak tazminat ödemesi yapılabilecektir.
 • Sağlık sorunları ya da başka zaruri bir nedenle görevinden kendi isteği ile ayrılanlara çalışma süreleri esas alınarak tazminat ödenebilecektir.

Güvenlik korucuları tazminat hesaplaması nasıl yapılır ?

Güvenlik korucuları emeklilik tazminatı son prime esas kazançları esas alınarak yapılabilmektedir. Toplam çalışma sürenizi yorum bölümünden yazmanız durumunda ne kadar tazminat alabileceğiniz hakkında hesaplama yapabiliriz.

Güvenlik korucuları emeklilik yaşı 2022

Güvenlik korucuları için emeklilik şartları 5510 Sayılı Kanunun Ek 15’inci maddesi ile belirlenmiştir. Kanunun ilgili ek maddesine göre en az 15 yıl koruculuk yapan ve 55 yaşını tamamlamış olan kişiler emeklilik hakkından yararlanabilmektedir. Bu kapsamda aylık bağlanabilmesi için terör suçundan hüküm giymemiş olması gerekmektedir.

Güvenlik korucuları malulen emekli olabilir mi ?

Korucuların malulen emeklilik ile ilgili düzenleme 5510 Sayılı Kanun’un Ek 15’inci maddesinde yer almaktadır. Çalışma gücünü en az %60 ve üzerinde ya da görevini yerine getiremeyecek derecede kaybettiği belirlenen korucular malulen emeklilik hakkından yararlanabilmektedirler.

Korucu istifa edebilir mi ?

Tüm çalışanların olduğu gibi geçici koy korucularının da istifa hakkı vardır. Korucular istedikleri herhangi bir zaman bağlı oldukları Valiliklere geçerli mazereti içeren dilekçe ile başvurarak istifalarını sunabilirler.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Geçici Köy Korucuları Sgk Hakları ( 2022 Güncel )” üzerine 21 yorum
 1. Merhaba 2017, 55 yaşını doldurmuş ve emekli oldum ve 23 yıl koruculuk yaptım ve emekli olduğumda hiçbir tazminat almadım sadece emekli aylığı bağlandı. Tazminat hakım varmı

  Cevapla
 2. Merhabalar 2022 için koruculara erken emeklilik gelirmi bir bilginiz varmı gelse ne zaman gelir teşekürler arz ederim.

  Cevapla
 3. Benim babam 1993 yılında köy korucusu olmuş ve halan devam ediyor, 2017 yılında emekli olan ile olmayıp sonrasında emekli olanların tazminat ve emeklilik maaşları arasında bir fark varmı ?
  Bu konudaki bilginiz nedir
  Teşekür ederimm ✋

  Cevapla
 4. Benim babamda 24 yıl Köy koruyucusu olarak görev yaptı. 2016 yada 2017 yılında emekli oldu . Herhangi bir tazminat ödenmedi sadece emekli maaşı bağlandı. Ciner üzerinden sordum tazminat verilmiyor denildi . Öyle kaldı..

  Cevapla
 5. Merhabalar benim 1991 de köy korucusu olarak göreve başladı 2017 de emekli oldu tazminat daha almadı eğer varsa tazminat hakkı varsa ne kadardır saygılar ????

  Cevapla
Yorum yapın