Geriye Dönük Sigorta Girişi Yapılabilir mi ?

4

Geriye dönük sigorta yapılır mı ya da nasıl yapılır soruları okurlarımız tarafından ara sıra sorulmaktadır. Vize işlemleri, ustalık/çıraklık belgesi almak v.b. işlemler için bazen bizden belli bir prim günü olması şartı aranabilmekte. Böyle bir durumda ise sigortalılar geriye dönük sigorta yaptırma talebinde bulunmakta. Bu yazımızda geriye dönük sigorta yapılabilir mi,  ssk en fazla kaç gün öncesine girilebilir gibi geriye dönük sgk girişi hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Geriye dönük sigorta girişi yapılabilir mi ?

Normal şartlarda işverenler işe başlayan çalışanlarının sigorta giriş bildirgelerini en geç sigortalı çalışmaya başlamadan bir gün öncesinde elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmek zorundadırlar. Bunun birtakım istisnaları vardır. Örneğin ilk defa Sosyal Güvenlik Kurumu’na dosya tescili açanlarda işe giriş için tescil tarihinden itibaren 1 aylık süre bulunmaktadır. Ayrıca tarım, inşaat, balıkçılık işyerleri ile pazartesi günü işe başlayan çalışanların işe girişleri aynı gün verilebilmekte. İşe giriş verilme süreleri ve tüm istisnai durumlar için işe giriş bildirgesi verilme süresi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen istisnai durumlar haricinde işverenler işe giriş bildirgelerini geç vermeleri halinde idari para cezasına tabi tutulurlar. İşe giriş bildirgesinin geç verilmesinden dolayı işverenler hakkında her bir sigortalı için brüt asgari ücret kadar idari para cezası uygulanır. İşe giriş en fazla geriye dönük 1 yıl için verilebillir. Öncesi için sistem izin vermeyebilir.

1 ay geriye dönük sigorta yapılır mı ?

Yukarıda belirtildiği gibi işe giriş bildirgesi ile aylık prim ve hizmet belgesi cezası verilmek şartı ile geriye dönük 1 ay için bildirge verilebilir. İşe giriş için aylık brüt asgari ücret kadar, ek bildirge için ise brütün 1/8’i kadar ceza uygulanır. Güncel brüt asgari ücret tutarlarına  brütten nete maaş hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Geriye dönük prim ödemesi nasıl yapılır ?

Gelelim geriye dönük sigorta ödemesinin yapılıp yapılmayacağına ve geçmişe yönelik sigorta yapılır mı sorusunun cevabına. İşverenlerin işe giren çalışanlar için işe giriş bildirgesi verme sürelerine yukarıda yer verdik. İşe girişin ardından ise prim gün sayısı ve kazançlarını içeren beyannamelerin her ay için takip eden ayın sonuna kadar elektronik ortamda verilmesi zorunludur. Bu süreden sonra verilmesi halinde geç bildirimden dolayı idari para cezası uygulanır.

Geriye dönük olarak ssk bildirgesi cezalı olarak verilebilir. Burada iki uygulama mevcut.

 • İşveren verilmesi gereken son tarihin ay sonundan başlayarak 3 ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirgeyi verirse işe giriş bildirgesi olması koşulu ile SGK bu talebi dikkate alır ve cezalı olarak bildirgeleri işler. Şöyle ki Şubat ayında başlayan bir çalışan için geç bildirgenin Haziran ayı sonuna kadar SGK’ya verilmesi durumunda SGK denetime tabi tutmadan işleme alarak hizmetleri işler ve idari para cezasını uygular.
 • Bir diğer uygulama ise verilmesi gereken son tarihin ay sonundan başlayarak 3 aylık süreden sonra verilen geriye dönük ek bildirgeler direkt olarak işleme alınmaz. Denetim yapılır eğer gerçekten fiili çalışma varsa hizmetler işlenir yoksa talep reddedilir.

Geriye dönük ssk prim ödemesi nasıl yapılır ?

Yukarıda belirtilen sürelerde bildirgeler Sosyal Güvenlik Kurumu’na geç verilse bile bunlar işleme alınır ve işleme alınan bildirgeler prim günü olarak çalışanın hesabına yansır. Yani eğer fiili çalışma varsa işveren tarafından geriye dönük 4 ay öncesine kadar cezai işleme de katlanmak koşulu ile aylık prim ve hizmet belgesi verilebilir.

Ssk ara boşluk ödemesi nasıl yapılır ?

Sigortada borçlanma yapılacak süreler Kanunda açık ve net olarak belirtilmiştir. Örneğin erkekler için askerlik süreleri, kadınlar için doğumdan sonraki 24 aylık sürelerde prim ödenmeyen süreler için doğum borçlanması bunlara örnek verilebilir. Bunun haricinde boşta geçen sürelerin Kanunen borçlanılabilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Geriye dönük sigorta primi düzeltmesi nasıl yapılır ?

Geçmişe dönük sgk girişi süresi dışında yapıldığında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ceza uygulanır. Ancak bildirge verilip sonradan düzeltme istendiğinde genellikle düzeltme bildirgeleri için idari para cezası uygulanmaz. Tabi burada istisna durumlar da söz konusu.

Eğer geriye dönük düzeltme işleminde prime esas kazanç ya da gün sayısında bir artış varsa bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu denetmeni tarafından araştırma yapıldıktan sonra işleme alınması gerekebilir. Kazanç ya da gün sayısına bir artış yoksa genellikle düzeltme talepleri cezasız olarak yerine getirilir.

Geriye dönük sigorta parası almak mümkün müdür ?

İşveren geriye dönük sigorta yapabilir mi konusunda araştırılan bir diğer husus ise geriye dönük sigorta primlerinin iadesinin alınıp alınamayacağı hususu olmaktadır. Eğer ilk defa sigorta ya da bağkur başlangıcınıza göre emeklilikte zaruri olan yaş şartını sağladıysanız Sosyal Güvenlik Kurumu’na bir dilekçe ile başvurarak adınıza yatan primlerin iadesini talep edebilirsiniz.

Bilerek sigortasız çalışmak nasıl sonuç doğurur ?

Geçmişe dönük sigorta yapılır mı konusunda detaylı bilgi verdikten sonra gelelim bilerek ve isteyerek sigortasız çalışmanın işçi açısından yaratacağı olumsuzluklara. İşçinin sigortasız çalıştırılması ve bunun tespiti sonucunda işverene yüksek miktarlarda SGK idari para cezası uygulanır. Ayrıca bildiği halde sigortasız çalışmaya göz yuman işçi hakkında da Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurunda bulunur ve haklarında soruşturma açılır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. ibrahim dursun

  Merhaba 1996 ile 1998 yılları arasında Beko-Arçelik yetkili servisinde teknik eleman olarak çalıştım fakat tarafıma sigorta yapılmadı.2002 yılından günümüze kadar kendi işyerimde bağkur primi ödemekteyim .96 ile 98 yılarında çalıştığım iş yerinin sigorta işlemlerinden nasıl yararlanabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu mümkün değil.

 2. Ha..

  Merhaba Ömer bey. Sigorta çıkışım 15 Mart’ta yapilmasi gerekirken 5 Mart’ta yapildi. Yani 10 gün daha prim yatırılması gerekiyordu. Bu durumda işveren SGK’ya düzeltme talebinde bulunabilir mi? Düzeltme mümkün müdür ve işverene bunun cezası olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Düzeltme yapılabilir. İşten ayrılış bildirgesi geç verilmesinden dolayı brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında yani 500 TL ceza uygulanır.