Geriye Dönük Sigorta Girişi Yapılabilir mi ?

0

Geriye dönük sigorta yapılır mı ya da nasıl yapılır soruları okurlarımız tarafından ara sıra sorulmaktadır. Vize işlemleri, ustalık/çıraklık belgesi almak v.b. işlemler için bazen bizden belli bir prim günü olması şartı aranabilmekte. Böyle bir durumda ise sigortalılar geriye dönük sigorta yaptırma talebinde bulunmakta.

Bu yazımızda geriye dönük sigorta yapılabilir mi, ssk en fazla kaç gün öncesine girilebilir konularında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Sigortam ödeniyormu çalıştığım günlerin primleri yatırılıyormu ?

İşe girdikten sonra işveren tarafınca sigorta primlerinizin düzenli ödenip ödenmediğini e-devlet sisteminden online olarak sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemi için e-devlet şifresi gerekiyor. Sigortanızın ödenip ödenmediğini sorgulamak için hemen https://sgkbilgisi.com/sigortam-yatiyor-mu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Geriye dönük sigorta girişi yapılabilir mi ?

Normal şartlarda işverenler işe başlayan çalışanlarının sigorta giriş bildirgelerini en geç sigortalı çalışmaya başlamadan bir gün öncesinde elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmek zorundadırlar. Bunun birtakım istisnaları vardır. Örneğin ilk defa Sosyal Güvenlik Kurumu’na dosya tescili açanlarda işe giriş için tescil tarihinden itibaren 1 aylık süre bulunmaktadır. Ayrıca tarım, inşaat, balıkçılık işyerleri ile pazartesi günü işe başlayan çalışanların işe girişleri aynı gün verilebilmekte. İşe giriş verilme süreleri ve tüm istisnai durumlar için https://sgkbilgisi.com/ise-giris-bildirgesi-verilme-suresi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen istisnai durumlar haricinde işverenler işe giriş bildirgelerini geç vermeleri halinde idari para cezasına tabi tutulurlar. İşe giriş bildirgesinin geç verilmesinden dolayı işverenler hakkında her bir sigortalı için brüt asgari ücret kadar idari para cezası uygulanır. İşe giriş en fazla geriye dönük 1 yıl için verilebillir. Öncesi için sistem izin vermeyebilir.

Geriye dönük prim ödeme

Gelelim geriye dönük sigorta ödemesinin yapılıp yapılmayacağına. İşverenlerin işe giren çalışanlar için işe giriş bildirgesi verme sürelerine yukarıda yer verdik. İşe girişin ardından ise prim gün sayısı ve kazançlarını içeren beyannamelerin her ay için takip eden ayın sonuna kadar elektronik ortamda verilmesi zorunludur. Bu süreden sonra verilmesi halinde geç bildirimden dolayı idari para cezası uygulanır.

Geriye dönük olarak ssk bildirgesi cezalı olarak verilebilir. Burada iki uygulama mevcut. İşveren verilmesi gereken son tarihin ay sonundan başlayarak 3 ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirgeyi verirse işe giriş bildirgesi olması koşulu ile SGK bu talebi dikkate alır ve cezalı olarak bildirgeleri işler. Şöyle ki Şubat ayında başlayan bir çalışan için geç bildirgenin Haziran ayı sonuna kadar SGK’ya verilmesi durumunda SGK denetime tabi tutmadan işleme alarak hizmetleri işler ve idari para cezasını uygular.

Bir diğer uygulama ise verilmesi gereken son tarihin ay sonundan başlayarak 3 aylık süreden sonra verilen geriye dönük ek bildirgeler direkt olarak işleme alınmaz. Denetim yapılır eğer gerçekten fiili çalışma varsa hizmetler işlenir yoksa talep reddedilir.

Geriye dönük ssk prim ödemesi

Yukarıda belirtilen sürelerde bildirgeler Sosyal Güvenlik Kurumu’na geç verilse bile bunlar işleme alınır ve işleme alınan bildirgeler prim günü olarak çalışanın hesabına yansır. Yani eğer fiili çalışma varsa işveren tarafından geriye dönük 4 ay öncesine kadar cezai işleme de katlanmak koşulu ile aylık prim ve hizmet belgesi verilebilir.

Ssk ara boşluk ödeme

Sigortada borçlanma yapılacak süreler Kanunda açık ve net olarak belirtilmiştir. Örneğin erkekler için askerlik süreleri, kadınlar için doğumdan sonraki 24 aylık sürelerde prim ödenmeyen süreler için doğum borçlanması bunlara örnek verilebilir. Bunun haricinde boşta geçen sürelerin Kanunen borçlanılabilmesi mümkün bulunmamaktadır.

1 ay geriye dönük sigorta yapılır mı ?

Yukarıda belirtildiği gibi işe giriş bildirgesi ile aylık prim ve hizmet belgesi cezası verilmek şartı ile geriye dönük 1 ay için bildirge verilebilir. İşe giriş için aylık brüt asgari ücret kadar, ek bildirge için ise brütün 1/8’i kadar ceza uygulanır. Güncel brüt asgari ücret tutarlarına https://sgkbilgisi.com/brutten-nete/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Geriye dönük sigorta hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.