Bağkur’dan Ssk’ya Geçiş Emekli Olma Şartları 2024 & Daha Erken Emekli Ol

Bağkur’dan Ssk’ya geçiş Emekli Olma Şartları bağkurlu olup SSK kapsamına geçmek isteyenlerin en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Özellikle bağkur kapsamında olup daha erken emeklilik ve daha yüksek emekli maaşı almak için SSK’ya geçiş yapmak isteyen ya da geçen birçok kişi var. Bu nedenle bağkurdan ssk’ya geçiş ile Ssk’dan bağkura geçiş durumunda şartlar ve Bağkurlu iken Ssk’dan emekli olmak hakkında sık sorulan sorular ve cevapları hakkında detaylı bilgi bu yazımızda verilecektir.

Emeklilikte son 3.5 yıl şartı nedir, nasıl hesaplanır ?

Emeklilikte son 3,5 yıl şartı ilk olarak 01.05.2008 tarihinden önce herhangi bir kapsamda sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar için geçerlidir. 01.05.2008 tarihinden önce başlayan ve birden fazla sigorta kolunda hizmeti olanlar için hangi kapsamda maaş bağlanacağının belirlenmesinde kullanılır. Bu kapsamda;

 • Emeklilik dilekçesi verilen tarihten geriye doğru 2520 prim günü yani toplam 7 yıl geriye gidilir.
 • 2520 gün içerisinde hangi sigorta kolunda ( ssk, bağkur, emekli sandığı ) geçen toplam hizmet süresi 1260 günden fazla ise emeklilik süreci o sigorta kolunda başlatılır.
 • Daha sonra ilk defa prim ödenen tarihe göre yaş, prim günü ve sigortalılık süresi gibi şartların hepsi sağlanıyorsa emekli maaşı bağlanır.
 • Bağkur dan SSK’ya geçişte 3.5 yıl şartı düzenlemesini yukarıdaki hükümlere göre hesaplamanız gerekiyor.

1260 gün şartı kalktı mı ?

Ssk’dan emekli olmak için son 3.5 yıl şartı yani diğer adı ile son 7 yıl içerisinde aranan 1260 gün ya da daha fazla olması şartı ilk defa 01.05.2008 tarihi ve ya sonrasında başlayanlar için kalkmıştır. İlk defa herhangi bir sigorta kolunda 01 Mayıs 2008 tarihi ve ya sonrasında prim ödenen kişilere emeklilik dilekçesi verdiklerinde son 7 yıllık hizmete bakılmaz. Bunun yerine ilk defa prim ödenen tarihle emekli dilekçesi verilen tarih arasında geçen toplam hizmet süresinden hangisi fazla ise o kapsamda aylık bağlanır.

Bağkur’dan SSK’ya nasıl geçilir ?

Peki bağkurdan Ssk’ya geçiş nasıl olur ? Bağkurdan sskya geçmek için;

 • Ticari ya da zirai faaliyetinizi sonlandırmanız gerekmez.
 • Sigorta girişiniz işe başlayacağınız işveren tarafından yapıldığında zaten bağkur otomatik olarak durur. Ayrıca SGK’ya başvurmanız gerekmez.
 • Yine de e-devlette 4b bağkur hizmet bilgisi menüsünden bağkurun durup durmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Burada dikkat edilmesi gereken husus ssk çalışmasının fiili olması gerekliliğidir. Yani halk arasındaki tabirle kendinizi hiç bir şekilde başka bir işyerinde sigortalı göstermeyin. Tespiti halinde cezai işlem uygulanır.

Bağkur’dan Ssk’ya geçiş dilekçesi vermek gerekir mi ?

Bazı sigortalılarımız bizden Bağkur’dan Ssk’ya geçiş dilekçesi örneği istemekte. Dilekçe ile başvurmanız gerekmiyor. SSK kapsamında sigorta girişiniz işveren tarafından elektronik ortamda yapıldığında zaten bağkur sigortalılığınız da ssk girişinden bir gün öncesinde otomatik olarak durmakta. Yukarıda bağlantısı verilen e-devlet 4b hizmet bilgisi menüsünden ssk girişiniz yapıldığında bağkurun durup durmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bağkur’dan Ssk’ya prim aktarma nasıl yapılır ?

Bağkur’dan sskya geçiş yapanlar Bağkuru ssk aktarmak istemekteler. Bunu yapmanıza gerek yok. Emeklilik dilekçesi verdiğinizde zaten bağkur kapsamındaki hizmetler SSK ile birleştirilmekte. Hizmet bildirme ve birleştirme işlemleri elektronik ortamda yapıldığından artık eskisi kadar geç sürmemekte. Bu yüzden bağkur hizmetlerini SSK’ya aktarmak için önceden dilekçe vermeniz gerekmez.

Bağkurdan sigortaya geçiş halinde emeklilik şartları

Eğer bağkurdan SSK’ya geçecekseniz şartların iki ayrı şekilde değerlendirilmesi gerekir. 01.05.2008 tarihinden önce başlayanlar ve sonra başlayanlar için son 3,5 yıl şartı değişmektedir. Buna göre;

 • İlk defa 01.05.2008 tarihinden önce başlayanların bağkurdan sskya geçişi halinde SSK kapsamında emeklilik şartlarının hesaplanabilmesi için son 7 yıla ait toplam prim gün sayısının en az 1260 gününün SSK kapsamında geçmesi gerekmektedir. Son 7 yıl içerisinde 1260 gün şartı sağlandıktan sonra ilk defa bağkur ya da ssk kapsamında giriş tarihine göre yaş şartı, prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarına bakılır. Şartlar sağlanıyorsa emekli maaşı bağlanır. İlk defa bağkur, ssk ya da başka bir kapsamda prim ödenme tarihine göre SSK kapsamında emeklilik şartlarınızı hesaplamak için SSK emeklilik şartları başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • İlk olarak 01.05.2008 tarihinden sonra başlayanlar için son 7 yıla bakılmaz. Emeklilik dilekçesi verildiği tarihten geriye dönük toplam hizmet süresi hangi sigorta kolunda fazla ise o sigorta kolunda maaş bağlanır. Zaten bu tarihten sonra başlayanlar için tüm sigorta kollarında yaş şartı aynıdır. Kadınlarda 58, erkeklerde ise 60’tır. Ancak bu tarih sonrasında başlayanlar kademeli geçişe tabiidir. Bağkur ve SSK emeklilik şartları ile tüm sigorta kollarında SGK emeklilik şartları ile kademeli emeklilik tablosuna SGK emeklilik tablosu sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Ssk’dan bağkura geçiş nasıl yapılır ?

SSK’dan bağkura geçiş için;

 • Öncelikle sigorta çıkışınızın yapılması gerekmektedir.
 • Ticari ya da zirai faaliyet devam ediyorsa ssk çıkışından sonra bağkur otomatik devreye girer. Eğer girmezse bağkuru başlatmak için bağkur dosyanızın bağlı olduğu SGK’ya başvurmanız gerekir.
 • Ticari ya da zirai bir faaliyet yoksa ama bağkur ödemek istiyorsanız bu durumda isteğe bağlı sigorta açtırabilirsiniz.

Ssk’dan bağkura geçiş ve emeklilik şartları

Bağkur emekli olma şartları SSK’ya göre daha ağırdır.  Bu nedenle SSK’dan bağkura geçerken bunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin 08.09.1999 tarihinden sonra bağkurdan emeklilik için doldurulması gereken prim gün sayısı 9000 iken SSK’da ise 30.04.2008 tarihine kadar başlayanlar için 7000 gün, sonrasında başlayanlar için ise 7200 gün şartı aranmaktadır.

Bağkura geçiş yaptığınızda bağkur ssk girişini bazı istisnai durumlar haricinde ilk başlangıç olarak saymıyor. Bağkur başlangıcından önce ssk hizmetleri varsa ssk çalışması kadar bağkur başlangıcı geriye çekiliyor ve şartlar o şekilde hesaplanıyor.  Sigortadan bağkura geçiş halinde emeklilik şartlarınızın nasıl oluşacağını öğrenmek ve ssk’dan bağkura geçtim ne zaman emekli olabilirim konusunda hesaplama yapmak için bağkurdan emekli olma şartları nelerdir başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur’dan SSK’ya geçiş emekli maaşını nasıl etkiler ?

Emekli maaşı son prim ödenen sigorta kapsamına göre değil ilk defa prim ödenen tarihten itibaren emeklilik dilekçesi verilen tarihe kadar geçen süre esas alınarak hesaplanır. SSK’ya geçersem yüksek maaş alırım, sadece ssk hizmetleri değerlendirilir gibi yanlış bir algı vardır. Bu doğru değildir. Dilekçe verildiğinde tüm hizmetler güncelleme katsayısı ile güncellenir ve aylık bağlama oranına göre aylık hesaplaması yapılır. 2024 yılı için en düşük bağkur ve ssk emekli maaşı 5.500,00 TL’dir. Eğer ortalama kazancınız yüksekse daha yüksek emekli maaşı alabilmeniz olasıdır.

Bağkur’dan SSK ya geçiş EYT şartları

Bağkur’dan SSK ya geçiş EYT şartları da son dönemde EYT yasası ile birlikte araştırılan konular arasında. Bildiğiniz üzere EYT’de 08.09.1999 tarihinden önce başlangıcı olanlar emekli olabilecek. Eğer bu tarih öncesi giriş varsa 4B den 4A’ya geçiş emeklilik için son 2520 gün içinde 1260 günden fazla SSK şartını sağlarsanız ve 5000 günü tamamlarsanız EYT kapsamında emekli olabilirsiniz.

Bağkur SGK birleştirme ne demek?

Bağkur ve ssk hizmetlerinin tek dosyada birleştirilmesi için talepte bulunmak hizmet birleştirme olarak tanımlanır.

Sigorta Bağkura aktarılır mı?

Sigorta hizmetleri bağkura aktarılır. Emeklilik tarihiniz yaklaştığında dilekçe verirseniz aylık bağlama süreci hızlanacaktır.

SSK ve Bağkur ne zaman birleşti?

01.10.2008 tarihi itibariyle SGK’da tüm sigorta kolları tek çatı altında birleşti.

4B Çakışmalı hizmet ne demek?

Aynı ay birden fazla sigorta kolunda ( ssk, bağkur, emekli sandığı) hizmet ödenmesi hizmet çakışması olarak tanımlanmaktadır.

3/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur’dan Ssk’ya Geçiş Emekli Olma Şartları 2024 & Daha Erken Emekli Ol” üzerine 88 yorum
 1. Selam hocam.1981 doğumluyum 1996 ssk girişim var toplamda 1200 günüm var.2014e kadar.2014de Bağ-Kur’a geçtim hala Bağkurdayım bağkurdan askerlik borçlanmasınıda yaptım toplamsa 4896 günüm var.en erken nasıl emekli olurum.teşekkürler

  Yanıtla
 2. Hocam selamlar ben tolga 26,06,1979 doğumluyum
  işe giriş ve uzun vade başlangıç tarihim 01,12,1995 sgk 1154 gün
  daha sonra 4b bağkur 27,10,2009 başlangıç ve 13 yıl 9 ay 5 gün )4955 gün )hala devam ediyor.
  En erken emekli olmam için ne tavsiye edersiniz? SSK ya geçeyim mi ?

  Yanıtla
 3. selamlar
  işe ğiriş tarihim 10-07-1997 ssk 250 gün
  daha sonra 6222 gün bağkur 2000-2019 arası
  16 01 2019 dan itibaren 1083 gün ssk ödüyorum sadece pandemide dondurduk çıkış yapılmadı
  eyt den faydalanabilirmiyim
  nasıl bir yol izlemeliyim

  Yanıtla
 4. Merhaba annen 1962 doğumlu ilk işe giriş tarihi 25/2/2004 ssklı olarak daha sonra işden ayrılıp 17/5/2010 dan sonra 945 gün bağkur ödemesi yaptı.19/6/2013 den beride sgk lı olarak çalışmakda toplamda 5209 gün sgk 945 gün bağkur ödemesi var toplamda 6154 gün çalışma hayatında bağkur kısmında EMEKLİLİK ŞARTLARI (60 YAŞ/5400 GÜN/15 YIL) tamamlamış gözüküyor son 2561 günü sgk olduğu için acaba emekli olabilirmi?

  Yanıtla
 5. selamlar
  SSK GİRİŞİM 1989 ARALIK AYI
  DOĞUM TARİHİM 1972
  SSK DAN 5975 GÜNÜM VAR
  BAĞKUR LU OLARAK DEVAM ETMEKTEYİM 2015 YILINDAN BERİ
  AMA BAĞKUR PRİMİ HİÇ ÖDEMEDİM VE GEÇMİŞ BORÇLAR SİLİNDİ
  ŞİMDİ 2 AYLIK BAĞKUR PRİM BORCUM GÖRÜNÜYOR
  EYT ÇIKTIKDAN SONRA SSK DAN EMEKLİLİK BAŞVURUSU YAPTIM
  BAĞKUR BORCUNU ÖDEMEK ZORUNDA MIYIM EMEKLİ OLMAK İÇİN

  Yanıtla
 6. Merhaba,
  Eşimin, 02.01.1997 SSK girişi var. SSK da 4100 gün prim ödedikten sonra sağlık sorunları nedeni ile işi bırakmak zorunda kaldı. SGK lı çalışmaya başladıktan sonra da 3 çocuğumuz oldu. 2017-2020 arası isteğe bağlı ( Bağkur ) olarak 1000 gün prim ödedim. EYT 5000 gün olarak çıkarsa sorun yok. SGK dan emekli olabiliyor ama kademeli çıkarsa yaklaşık 850 güne ihtiyacımız oluyor. Doğum borçlanması ile bu açığı da kapatabiliyoruz ancak iki hususta bilgiye ihtiyacımız vardır.
  1- En son prim Bağ-Kurdan yattığı için doğum borçlanması yaptırırsam o da bağkura mı sayılıyor? Böyle ise son 7 yıl içinde 3,5 yıldan fazla Bağ-Kur olduğu için emekli olamıyor.
  2- yukarıdaki olayın yaşanmaması için sağlık problemlerime rağmen belli bir süre 4A lı çalışıp sonra doğum borçlanması yaptırsak olur mu? Burada 4A lı olarak en az ne kadar süre çalışılmalı? ( Devamında doğum borçlanmasını da yapacağımızı dikkate alarak )

  cevap verirseniz çok memnun oluruz.
  saygılarımızla

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1- Doğum borçlanması yapılacak süre son 7 yılın içinde ise ve son çalışma bağkursa evet dediğiniz gibi olur.
   2-Olur. 4/a hizmeti bildirildikten sonra borçlanma yapılır. Bir süre şartı yok. Önemli olan hizmet dökümünde son çalışmanın 4/a olması.

   Yanıtla
 7. hocam merhaba ben 03.05.1999 sgk girişliyım
  2018 yılında işkur üzerinden işe girdim ve o işyerinde çıraklık eğtimi adı altında 80 gün çalıştım işkur kaza ve sağlık sikortası yaptı ama o günlerimin emekliliğe faydası yok demek istediğim o 80 günümü sgk 4a kapsamında eksik pirimi yatırsam olurmu 4a kapsamında o günlerimin farkını ödeyip satın alabilirmiyim teşekürler iyi çalışmalar

  Yanıtla
 8. Merhaba ben 1997 yılında SSK ya giriş yaptım 540 günüm var sonra 2003 ye Bağ-Kur’a geçiş yaptım 5120 günüm var tüm bu günleri SSK ya geçirip yer den emekli olabilir miyim

  Yanıtla
 9. Merhaba ömer bey sorum şu bağkurdan 2160 günüm var bağkurdan sonra 1998 giriş ssk 745 günüm nasıl bir yol izlemem lağzım emekli olmam için

  Yanıtla
 10. Merhaba,47 yaşındayım 1996 ssk girişim.3803 pirimim var.2012 yılında isteğe bağli yatırdim 1267 pirimim var.7 yıl kanununa 7 gün için takıldım sanirim.tekrar kanun çıkmadan 1 ay sigortalı çalışsam,sigorta pirimime etki eder mi? eyt den emekli olurmuyum?

  Yanıtla
 11. hocam merhaba ben 03.05.1999 sgk girişimvar eyt liyim yani eyt yasası çıkarsa 2024 te emeki olacağım hizmet günüm 5100 civarı tamamlarım demek istediğim 03.05.1999 sgk girişimvar 1999 dan 2 ay 2000 den 12 ay 2001 den 4 ay askerlik borçlanma hakımvar ben bu borçlanmayı yapsam emekli maaşıma bir katkısı olurma olursa nekadar bir katkısı olur ortalama bir tablo çizerseniz minettarolurum teşekürler iyi çalışmalar

  Yanıtla
 12. Merhaba ben 05.10.1979 doğumluyum 28.12.1998 de isteğe bağlı Bağkur kayıt yaptırdım e devlette tescil olarak gözüküyor ama pirim hiç yatırmadım 2006 yılında esnaf olarak iş hayatına başladım 2006 dan sonra ödemeye başladım pirimi eyt den faydalanabirimiyim cevap larsanız sevinirim iyi çalışmalar

  Yanıtla
 13. Iyi günler. Sgk da gün hesaplamada ve ise girişte hata olduğunu düşünüyorum. 2001 ve 2006 arası prim günü işlenmemiş görünüyor bu hatanın olup olmadığını öğrenmek için arşiv araştırması yaptırma hakkına sahip miyim dosya inceletme gibi bir hakkım varsa nasıl bir yol izlemeliyim

  Yanıtla
 14. merhaba 1996 ssk girişim var bu sure zarfında ortak oldugum şirkette muhsebecinin hatası dolayısıyla kendi şirketmde 4a sigortam yatırılmıştır. kısa bir sürede olsa sigorta çıkışı olmuştur bu çıkışın sonucunda 2014 yılında 4b geçilmiş olarak görülüyor muhasebenin bunda haberi yok ve tekrar kendi şirketimde beni 4a sigortalı başlatıyor ve 14/12/2022 tarihine kadar 4a sigorta kapsamında ödemeler yapılıyor bende ssk başvurarak eyt için bir problem varmı diye dilekçe veriyorum ve sonucunda 2014 yılından bu süre zarfına kadar bağkur kapsamında girmiş oluyorum ve 4a kapsamındaki primler 4b aktarmak zorunda kalmışımdır ve simdi 4a kapsamında emekli olabilmem için 3,5 yılı daha 4a sigortalı çalışmam gerekiyormuş aslında 2008 sonrası yapılan değişikle son 7 yıla bakılmadığını sigorta başlangıcı ile emeklilik dilekçesini verildiği tarih arasındaki 4a ve 4b yatırılan prim sayısına göre emekli olunuyormuş bu eyt kapsamında böyle bir değişikliğinde 2008 öncesi de bu kapsam alanına girmesi mümkün görünebilir mi yada bu konu hakkında nasıl bir yol izlemem gerekebilir şimdiden teşekkürler…..

  Yanıtla
  • Merhaba. Son 7 yıl hesabı ilk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında işe girenler için yapılmıyor. Sizin bu tarihten önce başlangıcınız olduğundan sizin için yapılacak maalesef. EYT konusunda henüz net bir bilgi yok. Bu sorularınızı taslak çıkınca cevaplayabilirim.

   Yanıtla
 15. Iyi günler. 1994 yılında 4A girişim var ve burdan 1297 gün primim var. Sonrasında 4B ye geçtim ve buradan da 2438 primim var. 58 yaşındayım ve 25 yıl çalışma suresini doldurdum. Yasa çıktığında 3600 gün ile kısmi emeklilik hakkım olur mu yoksa 5400 güne mi tamamlamam gerekiyor.

  Yanıtla
  • Merhaba. Sanırım son 7 yıla ait hizmetin 3,5 yıldan fazlası bağkur. Bu durumda şartların bağkura göre değerlendirilmesi gerekiyor. Bağkurda emeklilik için gereken minimum gün sayısı 5400 gün.

   Yanıtla
 16. Merhaba ben nurettin tiryaki 1991 yılında sigorta girişim var 142 gün yattı 2005 den çifçi bağkuru yaptırdım 2016 ya ödedim 2016 dan 2018 e kadar sigortam oldu 9 yıl 9ay 29 gün çifçi bağkurum çıkıyor 2016dan 2018 e kadar 1551 gün sigortam var.emekli olabilirmiyim ve bağkuru ssk ya nasıl geçirebilirim emekli olmak için eyt den yararlanmak için ayrıntılı olarak bağkurdan sskya geçiş nasıl olur yazarsanız çok memnun olurum hayırlı akşamlar.

  Yanıtla
  • Merhaba. EYT için SSK’da 5000 gün yeterli olacak. Son 7 yıla ait hizmetinizin 3,5 yıldan fazlası SSK ise ve toplamda da en az 5000 günü tamamladıysanız şu an yapmanız gereken tek şey beklemek.

   Yanıtla
 17. Merhaba, 01,06,1981 doğumluyum. 10,12,1998 yılında ssk girişim ve 3323 gün primim var. 12,12,2012 tarihinde de bağkurlu oldum arada çocuk olunca boşluk oluştu şu an 19 ay bağkur borcum var. Şimdi ssk olarak çalışmak istiyorum. EYT den yararlanabilmek için nasıl bir yol izlemem ve doğum borçlanması yapmam gerekiyor mu bilgi verebilirmisiniz. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. EYT konusunda Bakan’ın dediği gibi düzenleme çıkacaksa 5000 günü tamamlayanlar için yaş şartı aranmayacak. Bence siz bağkurdaki 19 ayı ödeyin. SSK’ya geçin. SSK’ya geçtikten sonra da doğum borçlanması yapın. Sizin için en mantıklısı şu an için bu görünüyor.

   Yanıtla
 18. merhaba hocam.
  A)20.08.1998 ssk girisim var. 4A uzun vade gun sayim 1414 gun.
  B)01.10.2008 tarihinde 4B tescil baslangicim var. 01.10.1998 den 15.11.2022 ye kadar 5100 gun bagkur primim mevcut.
  C)29.02.2004 tarihinden gecerli 337 gun 4C kapsaminda yedek subay primim var.
  E devlette toplam prim gunum 6851 gun gzukuyor.
  D) bagkurdan 4A ya gecis yapip son1261 gunu gecirip 4A kapsaminda emekli olmak avantaj saglar mi yoksa mevcut durumdaki gibi devam mi edeyim.

  Yanıtla
 19. Merhaba ben Mustafa Kahraman 1981 doğumluyum sigorta girişim 21/06/1999 toplam prim günüm 1830 ben yeni gelecek yasadan nasıl faydalana bilirim eksik olan primleri nasıl satın alabilirim

  Yanıtla
  • Merhaba. Eksik primleri satın alma gibi bir hak verilmeyecek. EYT kapsamında emeklilik için en az 3600 prim gün sayısını tamamlamanız gerekecek.

   Yanıtla
 20. Merhaba 1999 Ssk girisim var yasa cikmadan 3,4 ay once normalde 5900 ssk gunu 59 yas ile emekli olabiliyordum son 7 yil ostege bagli vede bagkur odemisligim var yani su an 9bin gun ile emekli olabiliyorum askerligi borclansam bu 9 bin gun dusermi ne yapmaliyim iyi calismalar

  Yanıtla
 21. Iyi günler. 4A 01.01.1994 girişim var. 4B ye ise 01.06.2006 tarihinde girişim var. İkisinden toplam 3735 günüm var . 58 yaşındayım. İhya yasasından yararlanarak 5400 pirim gününe tamamlayıp emekli olabilir miyim son 7 yılım bagkur dan

  Yanıtla
  • MErhaba. 5400 gün ve 58 yaş ile bağkurdan emeklilik hakkınız var. Yaş şartını sağlıyorsanız olur.

   Yanıtla
   • Evet 58 yaş şartını sağlıyorum ama 5400 gün için 1665 günüm eksik bunu tamamlama ihya etme hakkım var değil mi yanlış anlamıyorum çünkü bunu bekliyoruz son ümidimiz

    Yanıtla
     • 1994 2000 yılları arasi sgk li idim. Ve hizmetim aylık 30 gün değil 15 gün sayıldı kanun gereği. O yıllar arasındaki 1 aylık 15 sayılan günlerin kalan 15 günlerini saydırma şansım var anladığım kadarıyla. Çok teşekkür ederim emeğinize sağlık.

 22. merhaba iyi çalışmalar turizmde çalışıyorum ben 03.05.1999 sgk girişliyim 125 gün sgk lı olarak çalıştım
  2003 yılında 1 yıl bağkura geçiş yaptım tekrar 2004 yılında 6 ay sgk lı olarak çalıştım 2004 yılında tekrar bağkurlu olarak girişyaptım 2014 yılınakadar işler böyle iniş çıkışlı geçti toplamda bağkur günüm 3.454 sgk da günüm 1.307 gün
  2014 yılından 2022 yıllı arası 8 yıllık zamanda sadece sgk günüm var 800 gün sgk ya geçiş yapabilirmiyim bağkurdan sgk ya geçiş için son 7 yıll da sgklı olarak 800 günümvar 1260 olayı süylenti için benim geçiş için etkilermi benim genel olarak sgklı 1307 günlerimi bazalırlar yoksa son 7 yıldaki 800 sgk lı günlerimimi dikate alırlar son yedi yılda günüm 800 bu durumda nasıl bir durum ortayaçıkar sgk ya geçiş için teşekürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Son 7 yıl yani 2520 gün geriye gidin. Bunun 1260 günden fazlasının SSK olması lazım. Eğer dediğiniz gibi 800 ise bir an önce tamamlamaya bakın. EYT geliyor çünkü.

   Yanıtla
   • merhaba hocam tekrar bir önceki cevap için teşekürler
    2014 yılından beri sgk lı olarak belirli aralıklarla çalışıyorum butarihten sonra günüm 800 varsaysak bağkurdaki hizmet günlerimi sgk kayla birleştirme yapabilirmiyim nasıl bir yol izlemeliyim teşekürler iyi çalışmalar

    Yanıtla
    • SSK ve bağkur birleştirilir onda bir sorun yok. Ama şartların SSK kapsamında hesaplanabilmesi için son 7 yıla ait hizmetin 3,5 yılının SSK olması gerekir.

     Yanıtla
     • Hocam selamlar 02.08.1999 sigorta girisim var..2007 yilinda bagkura gectim..bagkur prim gun sayim 5460 ssk gun sayim 530 bu durumda bağkurda ayrilip sigortali olarak calismaya baslasam son 1261 gunden faydalanabilirmiyim..

     • Merhaba. Evet 1260 gün çalışırsanız sskdan 58 yaş ve 5975 gün şartları ile emekli olabilirsiniz.

     • 1996 sigorta girişi 2005 kadar 500 günüm var 2005 den sonra 2017 kadar bagkur 2018 den sonra yine sigorta toplam bagkur 4500 gün sigorta 2300 günüm var yaş 43 eyt beni kapsamı nasıl bir yol izleyebilirim hala çalışıyorum

     • Merhaba. EYT konusunda net bir bilgimiz yok. Biraz daha beklemeniz lazım bu sorunun net cevabı için.

 23. hocam… Eşim 1981 d.lu SSK GİRİŞ: 08.06.1999 350gün ssklı çalıştı… Sonra isteğe bağlı bağkur ödüyorum.. şuan sistemde toplam 4502 günü oldu… Ne zaman emekli olur_? Muhasebecimiz toplamda 15 yıl 5400 günden yaşı gelince (58) emekli olur demişti. Yorumunuzu merak ediyorum.. Selam ve saygılarımla

  Yanıtla
   • Üstad, geri dönüş için teşekkür ederim. Yukarda eşimin sigortalı şartlarına göre EYT çıkarsa bizi kapsıcak bir durum oluşabilir mi_? Biraz daha erken olabilme durumumuz oluşabilir mi.. primlerimizi tamamlayınca.
    bir bilginiz var mı…
    saygılarımla, teşekkürler

    Yanıtla
    • EYT konusunda bir netlik yok. Mevcut durumda şartlarınız o şekilde. EYT çıkınca tekrar yazabilirsiniz.

     Yanıtla
     • Üstad merhaba…
      EYT Kanunu çıktı…
      eşim için 56 yaş 5400 gün demiştiniz. çıkmadan önce…

      ssk dan girişi 08.06.1999-350 gün ..
      Devamı isteğe balı bağkurlu..

      emekli olma yaşı 50’ye mi düştü.. ben mi yanlış yorumlarım.

      saygılarımla,
      Gökmen GENÇAY

     • üstad günaydın.. son bi soru sorabilirmiyim. evet , dediğiniz gibi e devlette 56 yaş 5400 günden emeklilik veriyor.
      bir de 0 yaş 7200 günden. acaba 7200 e günlerimizi tamamlayıp 50 yaş civarı emekli olmak ,, mantıklı bir yol olur mu_? 15/6/1999 ssk giriş, 350 gün prim. sonra 2006 yılı isteğe bağlı giriş ve ödemeye devam etme. 1-2 kez dondursam da. Biz Doğum borçlanması yapabilir miyiz. 2011 ve 2013 dlu 2 çocuğumuz var. emeklilik yaşını öne çekebilmek için. ”
      selam ve saygılarımla

     • Hangisinin mantıklı olacağına kendiniz karar vermelisiniz. Doğum borçlanması eğer çocuk doğduktan sonraki 24 aylık sürede prim ödenmediyse yapılabilir.

     • Üstad merhaba.. bir bilgiyi teyit edebilir miyim_?
      KISACA: eşim 08.6.1999 işe girişli ve 350 günü var.. sonra isteğe bağlı ödedim. 4700 günü de isteğe bağlıdan var..
      şimdi diyorlar ki… eyt den dolayı 1260 gün eşim tekrar
      ssk lı çalışarak hemen emekliliğini isteyebilir..
      doğru bilgi mi acaba,
      Saygılarımla
      Gökmen GENÇAY

 24. hocam özgür erdursun yotube de bir bilği verdi doğrumu bu bilği ? ilk defa duydum şaşırdım9 eylül 1999 sonra bağkurlu olanlar sgk göre 10 yıl erken emekli olur diyor ben 16 ekim 2001 mayıs 21 2009 arası bağkur 2010 2022 arası sgk 60 yaş gözüküyor bağkur 62 yaş gözüküyor bağkurdan 10 yıl erken emeklilik nasıl olurki ilkdefa duydum özgür erdursunun verdiği bilği doğrumu hocam ? sizce aslı nedir bu bilğinin ?

  Yanıtla
 25. hocam 1973 doğumluyum 16.10.2001 30.04.2009 arası bağkur 22.04.2010 4a halen 4a lı çalışmaktayım. toplam pirimim 6550 kaç yaşında emekli olabilirim ? teşekür ederim .

  Yanıtla
 26. Ben şunu öğrenmek istiyorum son 3.5yil kuralı eyt çıkarsa geçerlimi yoksa gün yeterlimi benim son 3.5 yıl kuralını bağkur bozuyor günüm yeterli emekli olabilirmiyim

  Yanıtla
  • Iyi günler. 01.01.1994 4a SSK girisliyim ve burdan 1260 gün sayım var. 01.06.2006 tarihinde de 4B bagkura geçiş yaptım buradan da 6 yıl 9 ay 8 günüm var. Toplamda 3699 günüm var. Şuan 58 yaşındayım. Bu şartlar altında emeklilik için nasıl bir yol izlemeliyim. Bagkur için 5400 güne tamamlamam gerektiğini 5 yıl daha yatırmam gerektiğini söylüyorlar ama benim bunu yapacak maddi gücüm yok. Tekrar sigortaya geçiş yapıp 3600 prim gün sayısı ile emekli olma şansım var mıdır .

   Yanıtla
 27. Merhaba, detaylı bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Babam tarım bağkuru ödüyor ödeme başlangıcı 01/06/2002 ve doğum tarihide 27/10/1966. Hizmet süresi 19 yıl 4 ay 18 gün. Araştırmalarıma göre 60 yaş 9000 gün prim ödemesiyle emekli oluyor. SSK ya geçmesi onun İçin daha avantajlı olur mu? Bu kısmı tam anlayamadım. Şimdiden çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

  Yanıtla
Yorum yapın