Bağkur’dan Ssk’ya Geçiş Emekli Olma Şartları 2022

Bağkur’dan Ssk’ya geçiş Emekli Olma Şartları bağkurlu olup SSK kapsamına geçmek isteyenlerin en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Özellikle bağkur kapsamında olup daha erken emeklilik ve daha yüksek emekli maaşı almak için SSK’ya geçiş yapmak isteyen ya da geçen birçok kişi var. Bu nedenle bağkurdan ssk’ya geçiş ile Ssk’dan bağkura geçiş durumunda şartlar ve Bağkurlu iken Ssk’dan emekli olmak hakkında sık sorulan sorular ve cevapları hakkında detaylı bilgi bu yazımızda verilecektir.

Bağkur’dan Ssk’ya geçiş Emekli Olma Şartları bağkurlu olup SSK kapsamına geçmek isteyenlerin en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Özellikle bağkur kapsamında olup daha erken emeklilik ve daha yüksek emekli maaşı almak için SSK’ya geçiş yapmak isteyen ya da geçen birçok kişi var. Bu nedenle bağkurdan ssk’ya geçiş ile Ssk’dan bağkura geçiş durumunda şartlar ve Bağkurlu iken Ssk’dan emekli olmak hakkında sık sorulan sorular ve cevapları hakkında detaylı bilgi bu yazımızda verilecektir.

Emeklilikte son 3.5 yıl şartı nedir, nasıl hesaplanır ?

Emeklilikte son 3,5 yıl şartı ilk olarak 01.05.2008 tarihinden önce herhangi bir kapsamda sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar için geçerlidir. 01.05.2008 tarihinden önce başlayan ve birden fazla sigorta kolunda hizmeti olanlar için hangi kapsamda maaş bağlanacağının belirlenmesinde kullanılır. Bu kapsamda;

 • Emeklilik dilekçesi verilen tarihten geriye doğru 2520 prim günü yani toplam 7 yıl geriye gidilir.
 • 2520 gün içerisinde hangi sigorta kolunda ( ssk, bağkur, emekli sandığı ) geçen toplam hizmet süresi 1260 günden fazla ise emeklilik süreci o sigorta kolunda başlatılır.
 • Daha sonra ilk defa prim ödenen tarihe göre yaş, prim günü ve sigortalılık süresi gibi şartların hepsi sağlanıyorsa emekli maaşı bağlanır.

1260 gün şartı kalktı mı ?

3,5 yıl şartı yani diğer adı ile son 7 yıl içerisinde aranan 1260 gün ya da daha fazla olması şartı ilk defa 01.05.2008 tarihi ve ya sonrasında başlayanlar için kalkmıştır. İlk defa herhangi bir sigorta kolunda 01 Mayıs 2008 tarihi ve ya sonrasında prim ödenen kişilere emeklilik dilekçesi verdiklerinde son 7 yıllık hizmete bakılmaz. Bunun yerine ilk defa prim ödenen tarihle emekli dilekçesi verilen tarih arasında geçen toplam hizmet süresinden hangisi fazla ise o kapsamda aylık bağlanır.

Bağkur’dan SSK’ya nasıl geçilir ?

Peki bağkurdan Ssk’ya geçiş nasıl olur ? Bağkurdan sskya geçmek için;

 • Ticari ya da zirai faaliyetinizi sonlandırmanız gerekmez.
 • Sigorta girişiniz işe başlayacağınız işveren tarafından yapıldığında zaten bağkur otomatik olarak durur. Ayrıca SGK’ya başvurmanız gerekmez.
 • Yine de e-devlette 4b bağkur hizmet bilgisi menüsünden bağkurun durup durmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Burada dikkat edilmesi gereken husus ssk çalışmasının fiili olması gerekliliğidir. Yani halk arasındaki tabirle kendinizi hiç bir şekilde başka bir işyerinde sigortalı göstermeyin. Tespiti halinde cezai işlem uygulanır.

Bağkur’dan Ssk’ya geçiş dilekçesi vermek gerekir mi ?

Bazı sigortalılarımız bizden Bağkur’dan Ssk’ya geçiş dilekçesi örneği istemekte. Dilekçe ile başvurmanız gerekmiyor. SSK kapsamında sigorta girişiniz işveren tarafından elektronik ortamda yapıldığında zaten bağkur sigortalılığınız da ssk girişinden bir gün öncesinde otomatik olarak durmakta. Yukarıda bağlantısı verilen e-devlet 4b hizmet bilgisi menüsünden ssk girişiniz yapıldığında bağkurun durup durmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bağkur’dan Ssk’ya prim aktarma nasıl yapılır ?

Bağkur’dan sskya geçiş yapanlar Bağkuru ssk aktarmak istemekteler. Bunu yapmanıza gerek yok. Emeklilik dilekçesi verdiğinizde zaten bağkur kapsamındaki hizmetler SSK ile birleştirilmekte. Hizmet bildirme ve birleştirme işlemleri elektronik ortamda yapıldığından artık eskisi kadar geç sürmemekte. Bu yüzden bağkur hizmetlerini SSK’ya aktarmak için önceden dilekçe vermeniz gerekmez.

Bağkurdan sigortaya geçiş halinde emeklilik şartları

Eğer bağkurdan SSK’ya geçecekseniz şartların iki ayrı şekilde değerlendirilmesi gerekir. 01.05.2008 tarihinden önce başlayanlar ve sonra başlayanlar için son 3,5 yıl şartı değişmektedir. Buna göre;

 • İlk defa 01.05.2008 tarihinden önce başlayanların bağkurdan sskya geçişi halinde SSK kapsamında emeklilik şartlarının hesaplanabilmesi için son 7 yıla ait toplam prim gün sayısının en az 1260 gününün SSK kapsamında geçmesi gerekmektedir. Son 7 yıl içerisinde 1260 gün şartı sağlandıktan sonra ilk defa bağkur ya da ssk kapsamında giriş tarihine göre yaş şartı, prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarına bakılır. Şartlar sağlanıyorsa emekli maaşı bağlanır. İlk defa bağkur, ssk ya da başka bir kapsamda prim ödenme tarihine göre SSK kapsamında emeklilik şartlarınızı hesaplamak için SSK emeklilik şartları başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • İlk olarak 01.05.2008 tarihinden sonra başlayanlar için son 7 yıla bakılmaz. Emeklilik dilekçesi verildiği tarihten geriye dönük toplam hizmet süresi hangi sigorta kolunda fazla ise o sigorta kolunda maaş bağlanır. Zaten bu tarihten sonra başlayanlar için tüm sigorta kollarında yaş şartı aynıdır. Kadınlarda 58, erkeklerde ise 60’tır. Ancak bu tarih sonrasında başlayanlar kademeli geçişe tabiidir. Bağkur ve SSK emeklilik şartları ile tüm sigorta kollarında SGK emeklilik şartları ile kademeli emeklilik tablosuna SGK emeklilik tablosu sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Ssk’dan bağkura geçiş nasıl yapılır ?

SSK’dan bağkura geçiş için;

 • Öncelikle sigorta çıkışınızın yapılması gerekmektedir.
 • Ticari ya da zirai faaliyet devam ediyorsa ssk çıkışından sonra bağkur otomatik devreye girer. Eğer girmezse bağkuru başlatmak için bağkur dosyanızın bağlı olduğu SGK’ya başvurmanız gerekir.
 • Ticari ya da zirai bir faaliyet yoksa ama bağkur ödemek istiyorsanız bu durumda isteğe bağlı sigorta açtırabilirsiniz.

Ssk’dan bağkura geçiş ve emeklilik şartları

Bağkur emekli olma şartları SSK’ya göre daha ağırdır.  Bu nedenle SSK’dan bağkura geçerken bunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin 08.09.1999 tarihinden sonra bağkurdan emeklilik için doldurulması gereken prim gün sayısı 9000 iken SSK’da ise 30.04.2008 tarihine kadar başlayanlar için 7000 gün, sonrasında başlayanlar için ise 7200 gün şartı aranmaktadır. Ayrıca bağkura geçiş yaptığınızda bağkur ssk girişini bazı istisnai durumlar haricinde ilk başlangıç olarak saymıyor. Bağkur başlangıcından önce ssk hizmetleri varsa ssk çalışması kadar bağkur başlangıcı geriye çekiliyor ve şartlar o şekilde hesaplanıyor.  Sigortadan bağkura geçiş halinde emeklilik şartlarınızın nasıl oluşacağını öğrenmek ve hesaplamak için bağkurdan emekli olma şartları nelerdir başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur’dan SSK’ya geçiş emekli maaşını nasıl etkiler ?

Emekli maaşı son prim ödenen sigorta kapsamına göre değil ilk defa prim ödenen tarihten itibaren emeklilik dilekçesi verilen tarihe kadar geçen süre esas alınarak hesaplanır. SSK’ya geçersem yüksek maaş alırım, sadece ssk hizmetleri değerlendirilir gibi yanlış bir algı vardır. Bu doğru değildir. Dilekçe verildiğinde tüm hizmetler güncelleme katsayısı ile güncellenir ve aylık bağlama oranına göre aylık hesaplaması yapılır. 2022 yılı için en düşük bağkur ve ssk emekli maaşı 2000 TL’dir. Eğer ortalama kazancınız yüksekse daha yüksek emekli maaşı alabilmeniz olasıdır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur’dan Ssk’ya Geçiş Emekli Olma Şartları 2022” üzerine 22 yorum
 1. merhaba iyi çalışmalar turizmde çalışıyorum ben 03.05.1999 sgk girişliyim 125 gün sgk lı olarak çalıştım
  2003 yılında 1 yıl bağkura geçiş yaptım tekrar 2004 yılında 6 ay sgk lı olarak çalıştım 2004 yılında tekrar bağkurlu olarak girişyaptım 2014 yılınakadar işler böyle iniş çıkışlı geçti toplamda bağkur günüm 3.454 sgk da günüm 1.307 gün
  2014 yılından 2022 yıllı arası 8 yıllık zamanda sadece sgk günüm var 800 gün sgk ya geçiş yapabilirmiyim bağkurdan sgk ya geçiş için son 7 yıll da sgklı olarak 800 günümvar 1260 olayı süylenti için benim geçiş için etkilermi benim genel olarak sgklı 1307 günlerimi bazalırlar yoksa son 7 yıldaki 800 sgk lı günlerimimi dikate alırlar son yedi yılda günüm 800 bu durumda nasıl bir durum ortayaçıkar sgk ya geçiş için teşekürler

  Cevapla
  • Merhaba. Son 7 yıl yani 2520 gün geriye gidin. Bunun 1260 günden fazlasının SSK olması lazım. Eğer dediğiniz gibi 800 ise bir an önce tamamlamaya bakın. EYT geliyor çünkü.

   Cevapla
   • merhaba hocam tekrar bir önceki cevap için teşekürler
    2014 yılından beri sgk lı olarak belirli aralıklarla çalışıyorum butarihten sonra günüm 800 varsaysak bağkurdaki hizmet günlerimi sgk kayla birleştirme yapabilirmiyim nasıl bir yol izlemeliyim teşekürler iyi çalışmalar

    Cevapla
    • SSK ve bağkur birleştirilir onda bir sorun yok. Ama şartların SSK kapsamında hesaplanabilmesi için son 7 yıla ait hizmetin 3,5 yılının SSK olması gerekir.

     Cevapla
     • Hocam selamlar 02.08.1999 sigorta girisim var..2007 yilinda bagkura gectim..bagkur prim gun sayim 5460 ssk gun sayim 530 bu durumda bağkurda ayrilip sigortali olarak calismaya baslasam son 1261 gunden faydalanabilirmiyim..

     • Merhaba. Evet 1260 gün çalışırsanız sskdan 58 yaş ve 5975 gün şartları ile emekli olabilirsiniz.

 2. hocam… Eşim 1981 d.lu SSK GİRİŞ: 08.06.1999 350gün ssklı çalıştı… Sonra isteğe bağlı bağkur ödüyorum.. şuan sistemde toplam 4502 günü oldu… Ne zaman emekli olur_? Muhasebecimiz toplamda 15 yıl 5400 günden yaşı gelince (58) emekli olur demişti. Yorumunuzu merak ediyorum.. Selam ve saygılarımla

  Cevapla
 3. hocam özgür erdursun yotube de bir bilği verdi doğrumu bu bilği ? ilk defa duydum şaşırdım9 eylül 1999 sonra bağkurlu olanlar sgk göre 10 yıl erken emekli olur diyor ben 16 ekim 2001 mayıs 21 2009 arası bağkur 2010 2022 arası sgk 60 yaş gözüküyor bağkur 62 yaş gözüküyor bağkurdan 10 yıl erken emeklilik nasıl olurki ilkdefa duydum özgür erdursunun verdiği bilği doğrumu hocam ? sizce aslı nedir bu bilğinin ?

  Cevapla
 4. hocam 1973 doğumluyum 16.10.2001 30.04.2009 arası bağkur 22.04.2010 4a halen 4a lı çalışmaktayım. toplam pirimim 6550 kaç yaşında emekli olabilirim ? teşekür ederim .

  Cevapla
 5. Ben şunu öğrenmek istiyorum son 3.5yil kuralı eyt çıkarsa geçerlimi yoksa gün yeterlimi benim son 3.5 yıl kuralını bağkur bozuyor günüm yeterli emekli olabilirmiyim

  Cevapla
  • Iyi günler. 01.01.1994 4a SSK girisliyim ve burdan 1260 gün sayım var. 01.06.2006 tarihinde de 4B bagkura geçiş yaptım buradan da 6 yıl 9 ay 8 günüm var. Toplamda 3699 günüm var. Şuan 58 yaşındayım. Bu şartlar altında emeklilik için nasıl bir yol izlemeliyim. Bagkur için 5400 güne tamamlamam gerektiğini 5 yıl daha yatırmam gerektiğini söylüyorlar ama benim bunu yapacak maddi gücüm yok. Tekrar sigortaya geçiş yapıp 3600 prim gün sayısı ile emekli olma şansım var mıdır .

   Cevapla
 6. Merhaba, detaylı bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Babam tarım bağkuru ödüyor ödeme başlangıcı 01/06/2002 ve doğum tarihide 27/10/1966. Hizmet süresi 19 yıl 4 ay 18 gün. Araştırmalarıma göre 60 yaş 9000 gün prim ödemesiyle emekli oluyor. SSK ya geçmesi onun İçin daha avantajlı olur mu? Bu kısmı tam anlayamadım. Şimdiden çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

  Cevapla
Yorum yapın