SGK Bağkur Birleştirme E-devlet & Tek Tıkla Birleştir

SGK Bağkur birleştirme e-devlet sistemi üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Hizmet birleştirme kısaca SSK, bağkur, emekli sandığı gibi birden fazla sigorta kolunda geçen hizmetlerin en son çalışmanın olduğu dosyada toplanması ve birleştirilmesi olarak tanımlanabilir. SGK hizmet birleştirme işlemleri dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurularak yapılabildiği gibi e-devletten online olarak da yapılabilmektedir. Bu içerikte e-devletten hizmet birleştirme işlemini nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi verilecektir.

E-devlet hizmet birleştirme nedir?

E-devlet hizmet birleştirme işlemi SSK, bağkur, emekli sandığı gibi birden fazla sigorta kolunda geçen hizmetlerin tek dosyada birleştirilmesi için kullanılan sistemdir. E-devlette yer alan bu hizmeti kullanarak emeklilik talebinden önce tüm hizmetlerinizi tek dosyada birleştirebilir ve emekli talebinde bulunduğunuzda maaşınızın daha hızlı bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

İçeriğin devamında e-devletten bu işlemi nasıl yapabileceğiniz anlatılacaktır. Eğer dilekçe ile başvurmak isterseniz hizmet birleştirme nedir, nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ederek hem konu hakkında daha fazla bilgi bulabilir hem de dilekçe örneği indirebilir ve bu dilekçe ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

SGK hizmet birleştirme e devlet’ten yapılır mı?

SGK hizmet birleştirme e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-devletten talepte bulunduğunuzda ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vermenize de gerek bulunmamaktadır. Aşağıda adım adım nasıl yapabileceğinizi anlattım.

E-devlet hizmet birleştirme nasıl yapılır?

Hizmet birleştirme dilekçesi e-devlet üzerinden vermek için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Öncelikle e-devlette yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu-4/1-(a)-(b) ve 506 SK GM 20 nci Madde Sandığı Çalışanların Hizmet Birleştirme Başvurusu bölümüne giriş yapın.
 • Sistemde buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz: SGK Bağkur birleştirme e-devlet ekranı girişi.
 • “Kimin İçin Başvuru Yapıyorsunuz?” kısmında kendiniz için yapıyorsanız “KENDİM İÇİN” hak sahibi olduğunuz için yapıyorsanız  “Hak sahibi olduğum kişi için (anne / baba / eş / çocuk)” bölümünü seçerek devam edin.
 • Devam et dediğinizde birleştirilecek hizmet kısmında birleştirmek istediğiniz hizmetleri seçerek devam edin.
 • Devam ederek iletişim ve diğer bilgileri de tamamladıktan sonra hizmet birleştirme işlemini tamamlamış olursunuz.

E-devlet hizmet birleştirme talebi ne kadar sürede sonuçlanır?

Başvurunuz e-devletten tamamladıktan sonra doğrudan son çalışmanızın/prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne düşer. Hizmet birleştirme işlemleri SGK Merkezleri arasında elektronik ortamda yapıldığından eskisi kadar uzun sürmemektedir. Ortalama 10-15 gün içerisinde tamamlanmış olmaktadır.

Emeklilikten önce hizmet birleştirmesi yapmak zorunlu mu?

Hayır böyle bir zorunluluk yok. Zaten emeklilik dilekçesi verildiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu daha önce hizmet birleştirmesi yapılmadıysa öncelikle hizmet birleştirmesi yapmaktadır. Emeklilikten önce vermeniz yararınıza olur ve emeklilik dilekçesi verdiğinizde emekli maaşınızın daha hızlı bağlanmasını sağlar.

E-devlet hizmet birleştirme sorgulama

E devlet hizmet birleştirme nasıl yapılır kısmında e devletten nasıl birleştirme yapabileceğinizi adım adım anlattım. Başvurudan sonra sorgulamayı ve takibi online yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamaktadır. Sonucu hakkında bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden bilgi alabilirsiniz.

EYT SSK ve Bağ-Kur Birleştirme nasıl yapılır?

E-devlet Sosyal Güvenlik Kurumu-Sosyal Güvenlik Kurumu-4/1-(a)-(b) ve 506 SK GM 20 nci Madde Sandığı Çalışanların Hizmet Birleştirme Başvurusu bölümünden başvurarak hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz.

Bağ-Kur ve SSK birleştirilir mi?

Evet, son çalışma nerede ise orada birleştirilir.

Hizmet birleştirme e devletten yapılır mı?

Evet, e-devletten online olarak yapılabilmektedir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Bağkur Birleştirme E-devlet & Tek Tıkla Birleştir” üzerine 2 yorum
 1. Merhaba Ömer bey EYT için 30 Mart da başvuruda bulundum. Toplam gün sayım 5901 gün. 15.10.1996 Bağkur tescil tarihim. Ancak e devlette durumu #16-Ek-76 Terki (terk tarihi 15.10.1996) yazıyor.
  Burada terk ve tescil tarihinin aynı olması emekli olmama sorun oluşturur mu. Bağkur borcum yok ve 4B ödeme dökümüne baktığımda Bağ-Kur’a Aralık 1997,Ocak 1998 ,
  mayıs 1998 ve ocak 2000 de ödeme yapmışım.

  Yanıtla
Yorum yapın