2022 SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

18

Hizmet birleştirme birden fazla sigorta kolunda hizmeti olanların bu hizmetlerinin tek dosyada birleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Yürürlükteki Sosyal Güvenlik Mevzuatına göre hem zorunlu hem de isteğe bağlı olarak birçok sigorta kolu bulunmaktadır. Kişiler adına bu sigorta kollarının birden fazlasında prim ödemesi olduysa emeklilikte bu hizmetlerin hepsi tek dosyada birleştirilerek aylık bağlanır.

Eğer sizin de birden fazla sigorta kolunda geçen hizmetleriniz varsa birleştirme işlemini nasıl yapacağınız, ne zaman başvurmanız gerektiği ve izlemeniz gereken yol hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hizmet birleştirme nedir ?

Öncelikle hizmet birleştirmesi nedir sorusunun cevabı ile başlayalım konuya. SSK, Bağkur, Emekli sandığı gibi birden fazla sigorta kolunda geçen hizmetin tek dosyada birleştirilmesi işlemine hizmet birleştirme denir.

Sgk hizmet birleştirmesi ne zaman yapılmalı

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet birleştirme işlemini doğru zamanda yapmak sizin için avantajlı olacaktır. Zira emeklilik başvurusu yaptığınızda eğer birleştirilecek birden fazla hizmet varsa emekli maaşının bağlanması uzun zaman alabilmekte. Ancak önceden birleştirme için başvuru yaptığınızda dosyanız emekli maaşı bağlanması için hazır olacaktır ve talepte bulunduğunuzda direk aylık bağlama işlemlerine geçilecektir.

Gelelim konu hakkında en çok sorulan ve tabi ki işin en önemli kısmına. Yukarıda da belirttiğimiz gibi emeklilik başvurusundan önce birleştirme başvurusu yapmanız emekli maaşınızın erken bağlanmasını sağlayacaktır.

Hizmet birleştirmede başvuru zamanı yoktur. Emeklilikten önce herhangi bir zamanda başvuru yapabilirsiniz. Ancak emeklilik dilekçesi vermeden önce bu işin tamamlanması gerektiğinden en geç emeklilik tarihinize 6 ay kalana kadar herhangi bir zaman başvuru yapabilirsiniz. Çünkü bazen birleştirme işlemleri 5-6 ay sürebilmekte. Bu durumda emeklilik tarihinize en geç 6 ay kalana kadar dilekçe verebilirsiniz.

Memur hizmet birleştirme hesaplama programı

Hizmet birleştirme hesaplamasının online olarak yapılacağı bir program bulunmamakta. Okurlarımız bazen bize bu konuda bir program olup olmadığını sormakta. Bu yüzden bu başlığı açma gereği duyduk. SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüzden tüm hizmetlerinizi görebilirsiniz. Aynı dönemde yatan hizmetler varsa bunları karşılaştırabilirsiniz.

SGK Hizmet birleştirmesi nasıl yapılır ?

Hizmet birleştirme yapmak için dilekçe yeterlidir. Dilekçe örneği aşağıda verilmiştir. Eğer çalışmalarınız sistemde görünmüyorsa dilekçeye ek olarak sigorta kartı, emekli sandığı sicil numarası ya da Resmi Kurumdan aldığınız ve çalışmalarınızı gösterir belgeleri eklemeniz gerekir.

Örneğin çok eski ssk çalışmaları sistemde görünmez. Bu yüzden birleştirme için sistemde görünmeye ssk sicil numarasını dilekçede belirtmeniz, varsa sigorta kartının bir nüshasını eklemeniz gerekir. Aynı şekilde eski emekli sandığı hizmetleri özellikle 2000 öncesi ücretli öğretmenlik çalışmaları da sistemde görünmediğinden dilekçeye Milli Eğitimden ya da Resmi Kurumlardan almış olduğunuz ve çalıştığınızı gösterir belgeyi eklemeniz gerekiyor.

Memur hizmet birleştirme nasıl yapılır ?

Memurların hizmet birleştirmesi için kendi Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapması gerekmekte. Başvuru için öncelikle özel sektör ssk ve ya bağkur çalışmalarını gösterir SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’nün barkodlu bir suretini e devlet ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden almanız gerekiyor. Birleştirme için bu yeterlidir.

Dilekçe ve hizmet dökümü ile Kurumu’nuzun insan kaynakları servisine başvuru yapın. Onlar diğer gerekli süreci yürüteceklerdir.

Ücretli öğretmenlik hizmet birleştirme 2022

2000 yılı öncesinde ücretli öğretmenlik sigorta primleri emekli sandığı kapsamında yatıyordu. Hal böyle olunca birçok kişinin emekli sandığı kapsamında yatan ücretli öğretmenlik sürelerine ait hizmetler hizmet cetvellerinde görülmemekte. Eğer sizin de emekli sandığı kapsamında ödenen ücretli öğretmenlik hizmetleriniz varsa ve bu hizmetleriniz SGK tescil ve Hizmet dökümünüzde görünmüyorsa;

 • Öncelikle bağlı olduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğünden ücretli öğretmenlik yaptığınız döneme ait hizmet belgesi almanız,
 • Bu hizmet belgesi ve bir dilekçe ile Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığına başvuru yapmanız gerekiyor.
 • Eğer sistemde hizmetler görünüyorsa bu durumda hizmet birleştirmesi için aşağıda örneği verilen dilekçe ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

SGK hizmet birleştirme e-devletten yapılır mı ?

Başvurunun aşağıdaki Sgk hizmet birleştirme dilekçe örneği ile elden ya da posta yolu ile yapılması gerekmektedir. Şu an için e-devlet üzerinden bağkuru sgk ile birleştirme ya da emekli sandığının birleştirilmesi gibi hizmet birleştirilme talepleri alınamamakta.

Sgk hizmet birleştirme dilekçesi 2022

Birleştirme işlemi için hizmet birleştirme dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir. Tabi siz duruma göre farklı dilekçe yazabilir ya da bizim yazdığımız sigorta birleştirme dilekçe örneğini kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

 • …………..Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Kurumunuzun ……………….  T.C. numaralı sigortalısıyım. Aşağıda sicil numaralarını belirttiğim hizmetlerimin tek dosyada birleştirilmesi hususunda gereğini arz ederim.
 • ⇒⇒⇒ SSK Sicil Numarası:
 • ⇒⇒⇒ Bağkur sicil numarası:
 • ⇒⇒⇒ Emekli Sandığı sicil numarası:

Sgk hizmet birleştirme ne kadar sürer ?

Gelelim çok sorulan bir diğer soru olan sgk hizmet birleştirme ne kadar sürer sorusunun cevabına. Sosyal Güvenlik Kurumu artık hizmet bildirimlerini elektronik ortamdan göndermekte. Yazışma olmadığından işlem eskiye göre çok daha kısa sürmekte. Birleştirme işlemleri iş yoğunluğuna göre farklılık gösterse de en geç 2-3 ay içerisinde sonuçlanmakta.

Hizmet birleştirme faydaları nelerdir ?

Emeklilik başvurusundan önce birleştirme talebinde bulunmanız emekliliğe başvurduğunuzda uzun süre beklememenizi ve maaşınızın hemen bağlanmasını sağlar. Eğer emeklilikten önce bu işlemi yapmazsanız emeklilik başvurusundan sonra bir de birleştirme için beklersiniz ve aylığınız geç bağlanır.

Hizmet birleştirme emeklilik hesaplaması nasıl yapılır ?

Emeklilik hesaplamasını biz sizin için ücretsiz yapıyoruz. Dilerseniz hemen emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek ilk başlangıç tarihinize göre ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Yazının sonundaki yorum kısmından da bize ilk doğum tarihinizi, sigorta ya da diğer kapsamlarda ilk başlama tarihinizi yazarsanız ne zaman emekli olacağınızı ücretsiz hesaplarız.

Sgk hizmet birleştirme sorgulaması nasıl yapılır ?

Hizmet birleştirme işlemi sonrası birleştirme işlemi dosya üzerinden yapılır. Yani siz sistemde birleşmenin olduğunu göremezsiniz. Ancak başvurunuzu takip edebilirsiniz. Başvurunuza ilişkin evrağın nerede olduğunu son olarak ne işlem yapıldığını SGK evrak takip sisteminden takip edebilirsiniz. SGK evrak takibi yapmak için hemen sgk dys evrak takip sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmet birleştirmenin emekliliğe etkisi nasıl olur ?

Emeklilik dilekçesi verdiğinizde tüm sigorta kollarında geçen ve aynı dönemde ödenmemiş olan hizmetlerin hepsi hesaba dahil edilir. Dolayısıyla emeklilik prim gün sayısında dikkate alınır. Birleştirmeyi emeklilikten önce yapmanız emekli maaşınızın erken yatmasını sağlar. İlk emekli maaşınızı ne zaman alabileceğiniz hakkında detaylar için  ilk emekli maaşı ne zaman yatar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmet birleştirmesi yapmadan emeklilik başvurusu yapılabilir mi ?

Emeklilik başvurunuzu hizmet birleştirmesi başvurusu yapmadan da gerçekleştirebilirsiniz. Ama emeklilik başvurusundan önce birleştirme başvurusunun da yapılması emeklilik işlemlerinin hızlandırılması için avantaj sağlayacaktır. Emeklilik başvurusunun ardından da birleştirme yapılarak aylık bağlanır ancak bu süreç doğal olarak biraz daha uzar.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

18 Yorum
 1. Ramazan

  10.08.1973 doğumluyum SSK başlangıç 01.07.1991 30.11.2008 yılına kadar 2050 günlük primim var.
  01.05.2012 yılında 4C ye tabi memuriyete başladım .
  Hizmet birleştirme yaparsam nezaman emekli olabilirim 4C olarak. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli sandığından 60 yaş 9000 güne tabiisiniz. SSK hizmeti şartları değiştirmiyor. Hizmet birleştirmesini zaten şimdiden yapmanızda yarar var.

 2. Levent kartaler

  Merhaba Ömer bey ben Mart 1994 te 41 gün sigorta saydirdim 4a olarak .14.061996 da polis olarak görevine basladim askerliğimi 1999 2001 arası yaptım saydirdim 28.04.1975 doğumluyum halenpolis olarak çalışmaktayım ne zaman emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fiili hizmet zammı da olduğu için net bir emeklilik hesabı yapamam. Bir dilekçe ile SGK’ya başvurarak net emeklilik tarihinizi hesaplatabilirsiniz.

 3. Yücel Mıhçak

  Son satırdaki sorum 4/a dan emeklilik hakkı kazanmak için ne tavsiye edersiniz? olacaktı, yanlışlıkla 4/c yani memuriyetten emeklilik yazmışım.

  1. Ömer Meriç

   SSK’lı çalışmanız gerekiyor. Eğer tarımsal/kırsal bölgede yaşıyorsanız ve tarımla uğraşıyorsanız Ek/5 tarım ssk ödeyebilirsiniz. Bu kapsamda hizmet SSK kapsamında sayılır.

 4. Yücel Mıhçak

  27.02.1984 doğumluyum, ilk işe girişim tarihim 25.08.2000 ve 4/a lı olarak, Kurum kayıtlarında gözüken sigortalılık sürem 19 yıl 7 ay 1 gün, 395 gün 4/c yedek subaylık , 4029 gün de 4/a primim var, 14.06.2021 tarihinde işten ayrıldım, halen işşizim, 4/a primimi 7000 güne tamamlama şansım yok.
  -Kalan 5 yıl 4 ay 29 gün süre de isteğe bağlı sigortalılık primi yatırsam 4/a dan emekliliğe hak kazanır mıyım?
  – Yoksa isteğe bağlı sigorta primi yatırdığım için 4/b (Bağ-Kur’dan) emeklilik mi söz konusu olur?
  – Kalan 5 yıl 4 ay 29 günün sona ermesine doğru veya 27.02.2044 olan emeklilik tarihime kadar 4/a lı bir işte çalışıp 76 gün prim yatırıldığında 4/a dan emekli olabilir miyim?
  – 4/c den emeklilik hakkı kazanmam için siz ne tavsiye edersiniz?
  Teşekkür eder iyi akşamlar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Bağkur 3,5 yıldan fazla ödemeniz halinde emeklilik şartları bağkura geçer önermem.
   2-Son 7 yıla ait hizmetin 3,5 yıldan fazlasının bağkur olmaması gerekiyor SSK’dan emeklilik için.
   3-4C’den nasıl emekli olacaksınız ? Memur olmanız gerekiyor bu kapsamda prim ödemek için.

 5. Mahmut

  Mrb 1998 ssk girisim mevcut ve 6000 gunum vardi yeni 4b li imam hatip olarak atandim bu ssk primlerimi nasil saydiracagim ve bana emeklilik yada kademe olarak etkisi olacakmi 3 yil sonra otomatik olarak.kadroya gececegim nasil bir yol izlemeliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kadroya geçtiğinizde yapın bu işlemi. Özelde geçen hizmetler kademe ve dereceye etki etmez.

 6. Alper

  Slm.Bende malesef hizmet birleştirme işlemini emekli olma aşamasına gelene kadar yapmamıştım..ilgili SGK müdürlüğünden emekli olur belgesi talep ettim bir buçuk ay önce..daha önceden normal Bağkur ve isteğe bağlı Bağ-Kur olmak üzere geçmiş dönem ödemelerim olmuştu..şuan 4a olarak devam etmekteyim..ben emekli olur belgesi talebinde bulunarak otomatikman hizmet birleştirme işleminide başlatmış oldummu yoksa ayrıca hizmet birleştirme talebinde bulunmak gerekiyor mu onu sorucaktim ve yaklaşık 2 ay olmasına karşılık başvurum halihazır da Bağkur tarafından ilgili memura bilgi aktarımı gerçekleşmesinden ötürü beklemek durumunda kaldım..daha ne kadar bekleyeceğim muhtemelen onuda öğrenmek istemiştim.. tşkler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik talebi doğrultusunda birleştirme işlemleri otomatik olarak yapılır. Ayrıca birleştirme için başvuru yapmak gerekmez. Yapılandırma nedeni ile biraz yoğunluk var. Eğer eksik yoksa emekli maaşınız bağlanır.

 7. Hakan

  Askeri okul 1995 te baslaamis1996 da mesleğe atanmış.2002de önlisans başlamış çalışırken 2005 te bitirmiş.2010 da lisans bitirmiş. Borçlanması emekliliği erkene cekermi tavsiyeniz ne olur

  1. Ömer Meriç

   Bunu Sgk ya hesaplatmanızda fayda var Hakan Bey.

 8. HAKAN

  peki okuldaki1995 teki suresini borclanırsa emekliliği one çekermi

  1. Ömer Meriç

   Eğer staj ya da çıraklık kapsamında ise öne çekmez.

 9. HAKAN

  Memurlukta farklı kuruma geçişte hizmet birleştirme
  Babam 1996 da muvazzaf uzman jandarma olarak göreve başladı yıpranmayla 22yıllık çalışması

  var.2015te istifa edip belediyeye geçti.

  şimdi tsk daki emeklilik kesintileri yüksekti,belediyede düşük

  .şimdi kurumlar aynı .yani emekli sandığı oldugu için hizmet birlestirmesi için dilekçe vermek gerekirmi.

  maası hangi kesintıye göre baglanır?hesapta tüm kesintilerin ortalamasımı alınır.emekliye .babamın
  e devletteki hesaplama da 5 yıl var diyo

  bide 2008 de bi yasa çıkmiş.7yıldan fazla çalısılan kurum maas gecer diyo…dogrusu ne ne önerirsiniz.

  hizmet birleştirellimmi. nlım….ereye basvurulur.karlı mı olur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ikisi de emekli sandığı olduğundan hizmet birleştirme yapmanız gerekmez. Emeklilikte emeklilik hayatı boyunca adına ödenen tüm primlerin ortalaması esas alınır.