Hizmet Birleştirme İşlemleri

6

Hizmet birleştirme birden fazla sigorta kolunda hizmeti olanların bu hizmetlerinin tek dosyada birleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Yürürlükteki Sosyal Güvenlik Mevzuatına göre hem zorunlu hem de isteğe bağlı olarak birçok sigorta kolu bulunmaktadır. Kişiler adına bu sigorta kollarının birden fazlasında prim ödemesi olduysa emeklilikte bu hizmetlerin hepsi tek dosyada birleştirilerek aylık bağlanır.

Eğer sizin de birden fazla sigorta kolunda geçen hizmetleriniz varsa birleştirme işlemini nasıl yapacağınız, ne zaman başvurmanız gerektiği ve izlemeniz gereken yol hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hizmet birleştirme nedir ?

SSK, Bağkur, Emekli sandığı gibi birden fazla sigorta kolunda geçen hizmetin tek dosyada birleştirilmesi işlemine hizmet birleştirme denir.

Sgk hizmet birleştirme

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet birleştirme işlemini doğru zamanda yapmak sizin için avantajlı olacaktır. Zira emeklilik başvurusu yaptığınızda eğer birleştirilecek birden fazla hizmet varsa emekli maaşının bağlanması uzun zaman alabilmekte. Ancak önceden birleştirme için başvuru yaptığınızda dosyanız emekli maaşı bağlanması için hazır olacaktır ve talepte bulunduğunuzda direk aylık bağlama işlemlerine geçilecektir.

Hizmet birleştirme ne zaman yapılmalı ?

Gelelim konu hakkında en çok sorulan ve tabi ki işin en önemli kısmına. Yukarıda da belirttiğimiz gibi emeklilik başvurusundan önce birleştirme başvurusu yapmanız emekli maaşınızın erken bağlanmasını sağlayacaktır.

Hizmet birleştirmede başvuru zamanı yoktur. Emeklilikten önce herhangi bir zamanda başvuru yapabilirsiniz. Ancak emeklilik dilekçesi vermeden önce bu işin tamamlanması gerektiğinden en geç emeklilik tarihinize 6 ay kalana kadar herhangi bir zaman başvuru yapabilirsiniz. Çünkü bazen birleştirme işlemleri 5-6 ay sürebilmekte. Bu durumda emeklilik tarihinize en geç 6 ay kalana kadar dilekçe verebilirsiniz.

Hizmet birleştirme hesaplama programı

Hizmet birleştirme hesaplamasının online olarak yapılacağı bir program bulunmamakta. Okurlarımız bazen bize bu konuda bir program olup olmadığını sormakta. Bu yüzden bu başlığı açma gereği duyduk. SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüzden tüm hizmetlerinizi görebilirsiniz. Aynı dönemde yatan hizmetler varsa bunları karşılaştırabilirsiniz.

Hizmet birleştirme nasıl yapılır ?

Hizmet birleştirme yapmak için dilekçe yeterlidir. Dilekçe örneği aşağıda verilmiştir. Eğer çalışmalarınız sistemde görünmüyorsa dilekçeye ek olarak sigorta kartı, emekli sandığı sicil numarası ya da Resmi Kurumdan aldığınız ve çalışmalarınızı gösterir belgeleri eklemeniz gerekir.

Örneğin çok eski ssk çalışmaları sistemde görünmez. Bu yüzden birleştirme için sistemde görünmeye ssk sicil numarasını dilekçede belirtmeniz, varsa sigorta kartının bir nüshasını eklemeniz gerekir. Aynı şekilde eski emekli sandığı hizmetleri özellikle 2000 öncesi ücretli öğretmenlik çalışmaları da sistemde görünmediğinden dilekçeye Milli Eğitimden ya da Resmi Kurumlardan almış olduğunuz ve çalıştığınızı gösterir belgeyi eklemeniz gerekiyor.

Sgk hizmet birleştirme dilekçesi

Birleştirme işlemi için dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir. Tabi siz duruma göre farklı dilekçe yazabilir ya da bizim yazdığımız dilekçeyi kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

…………..Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,

Kurumunuzun ……………….  T.C. numaralı sigortalısıyım. Aşağıda sicil numaralarını belirttiğim hizmetlerimin tek dosyada birleştirilmesi hususunda gereğini arz ederim.

⇒⇒⇒ SSK Sicil Numarası:

⇒⇒⇒ Bağkur sicil numarası:

⇒⇒⇒ Emekli Sandığı sicil numarası:

Memur hizmet birleştirme nasıl yapılır ?

Memurların hizmet birleştirmesi için kendi Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapması gerekmekte. Başvuru için öncelikle özel sektör ssk ve ya bağkur çalışmalarını gösterir SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’nün barkodlu bir suretini e devlet ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden almanız gerekiyor. Birleştirme için bu yeterlidir.

Dilekçe ve hizmet dökümü ile Kurumu’nuzun insan kaynakları servisine başvuru yapın. Onlar diğer gerekli süreci yürüteceklerdir.

Sgk hizmet birleştirme ne kadar sürer ?

Gelelim çok sorulan bir diğer soru olan sgk hizmet birleştirme ne kadar sürer sorusunun cevabına. Sosyal Güvenlik Kurumu artık hizmet bildirimlerini elektronik ortamdan göndermekte. Yazışma olmadığından işlem eskiye göre çok daha kısa sürmekte. Birleştirme işlemleri iş yoğunluğuna göre farklılık gösterse de en geç 2-3 ay içerisinde sonuçlanmakta.

4a ve 4b hizmet birleştirme

En çok hizmet birleştirme talepleri 4a eski adı ile ssk ve 4b eski adı ile bağkur hizmet birleştirme talebi olmaktadır. Birleştirme işlemlerini nasıl yapacağınız yukarıda ayrıntılı olarak anlatılmış ve örnek dilekçe sunulmuştur.

Ssk emekli sandığı hizmet birleştirme

Eğer son çalışmanız emekli sandığı ise ve hala aktif çalışıyorsanız yukarıda da belirttiğimiz gibi kendi kurumunuza başvuru yapmanız gerekiyor. Son çalışma ssk ise ve emekli sandığı hizmetlerinizin ssk dosyasında birleştirilmesini istiyorsanız son çalışmanızın olduğu SGK’ya dilekçe ile başvuru yapmalısınız.

Hizmet birleştirme faydaları

Emeklilik başvurusundan önce birleştirme talebinde bulunmanız emekliliğe başvurduğunuzda uzun süre beklememenizi ve maaşınızın hemen bağlanmasını sağlar. Eğer emeklilikten önce bu işlemi yapmazsanız emeklilik başvurusundan sonra bir de birleştirme için beklersiniz ve aylığınız geç bağlanır.

Hizmet birleştirme emeklilik hesaplama

Emeklilik hesaplamasını biz sizin için ücretsiz yapıyoruz. Dilerseniz hemen https://sgkbilgisi.com/emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret ederek ilk başlangıç tarihinize göre ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Yazının sonundaki yorum kısmından da bize ilk doğum tarihinizi, sigorta ya da diğer kapsamlarda ilk başlama tarihinizi yazarsanız ne zaman emekli olacağınızı ücretsiz hesaplarız.

Sgk hizmet birleştirme sorgulama

Hizmet birleştirme işlemi sonrası birleştirme işlemi dosya üzerinden yapılır. Yani siz sistemde birleşmenin olduğunu göremezsiniz. Ancak başvurunuzu takip edebilirsiniz. Başvurunuza ilişkin evrağın nerede olduğunu son olarak ne işlem yapıldığını SGK evrak takip sisteminden takip edebilirsiniz. SGK evrak takibi yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-evrak-takibi-sgk-varide-no-ile-evrak-takip/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmet birleştirmenin emekliliğe etkisi

Emeklilik dilekçesi verdiğinizde tüm sigorta kollarında geçen ve aynı dönemde ödenmemiş olan hizmetlerin hepsi hesaba dahil edilir. Dolayısıyla emeklilik prim gün sayısında dikkate alınır. Birleştirmeyi emeklilikten önce yapmanız emekli maaşınızın erken yatmasını sağlar. İlk emekli maaşınızı ne zaman alabileceğiniz hakkında detaylar için https://sgkbilgisi.com/ilk-emekli-maasi-ne-zaman-yatar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4a 4c hizmet birleştirme

4a yani ssk ile 4c yani emekli sandığı hizmet birleştirme işlemleri için yukarıda belirtilen hükümleri takip edebilirsiniz.

Bağkuru ssk ya nasıl aktarabilirim

Son çalışmanız ssk ise bağkur hizmetlerinizin ssk dosyasına aktarılması yani bu dosyada birleştirilmesi için yukarıda örneği verilen dilekçe ile son çalışmanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe verebilirsiniz.

Askerlik hizmet birleştirme

Askerlik borçlanmasını ödedikten sonra zaten bunlar hizmete aktarılır. Bunların birleştirilmesi için ayrıca dilekçe vermeniz gerekmez.

Hizmet birleştirme hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

6 Yorum
 1. Hakan

  Askeri okul 1995 te baslaamis1996 da mesleğe atanmış.2002de önlisans başlamış çalışırken 2005 te bitirmiş.2010 da lisans bitirmiş. Borçlanması emekliliği erkene cekermi tavsiyeniz ne olur

  1. Ömer Meriç

   Bunu Sgk ya hesaplatmanızda fayda var Hakan Bey.

 2. HAKAN

  peki okuldaki1995 teki suresini borclanırsa emekliliği one çekermi

  1. Ömer Meriç

   Eğer staj ya da çıraklık kapsamında ise öne çekmez.

 3. HAKAN

  Memurlukta farklı kuruma geçişte hizmet birleştirme
  Babam 1996 da muvazzaf uzman jandarma olarak göreve başladı yıpranmayla 22yıllık çalışması

  var.2015te istifa edip belediyeye geçti.

  şimdi tsk daki emeklilik kesintileri yüksekti,belediyede düşük

  .şimdi kurumlar aynı .yani emekli sandığı oldugu için hizmet birlestirmesi için dilekçe vermek gerekirmi.

  maası hangi kesintıye göre baglanır?hesapta tüm kesintilerin ortalamasımı alınır.emekliye .babamın
  e devletteki hesaplama da 5 yıl var diyo

  bide 2008 de bi yasa çıkmiş.7yıldan fazla çalısılan kurum maas gecer diyo…dogrusu ne ne önerirsiniz.

  hizmet birleştirellimmi. nlım….ereye basvurulur.karlı mı olur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ikisi de emekli sandığı olduğundan hizmet birleştirme yapmanız gerekmez. Emeklilikte emeklilik hayatı boyunca adına ödenen tüm primlerin ortalaması esas alınır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.