Askerlik Borçlanması Sonucu Öğrenme & Tek Tıkla Öğren

Askerlik borçlanması sonucu öğrenme başvurudan sonra sıklıkla araştırılan bir konudur. Askerlik borçlanması başvurusu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu size borçlanma tutarını gösterir yazıyı tebliğ eder. Tebliğ aldıktan sonra 1 ay içerisinde ödemenizi peşin olarak yaptığınızda ödediğiniz tutar kadar gün satın alırsınız ve hizmet dökümünüze işlenir. Borçlanma başvurusu yapmanıza rağmen henüz size herhangi bir tebligat gönderilmediyse süreci online olarak takip edebilir ve başvurunuzun ne aşamada olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Askerlik borçlanması sonucu öğrenme

Askerlik borçlanması sonucu öğrenme için birkaç seçeneğiniz var.

 • E-devletten ya da elden/posta yolu ile başvuru yaptıktan sonra başvuru takibini SGK DYS sisteminde online olarak yapabilirsiniz. Evrak kayda alındıysa bir sonraki aşama için beklemelisiniz. SGK DYS evrak takip yazımızdan sorgulama yapabilirsiniz. Burada “gelen evrak beklemede” diyorsa henüz evrak için işlem yapılmamış ve süreç başlatılmamış anlamına gelir. Ancak çoğu durumda evrak sisteminde bu açıklama yer almasına rağmen işlem yapılabilmektedir.
 • Başvurudan sonra SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsü üzerinden online bankacılık kanallarından sorgulama yapabilirsiniz. Eğer borçlanma işleminiz tamamlandıysa burada ödemeniz gereken tutar çıkar. Tebliği beklemeden ödeme yapabilirsiniz. “Adınıza kayıtlı borç bulunmamaktadır” sonucu alırsanız henüz işlem yapılmamış anlamına gelir bu durumda beklemeye devam etmeniz gerekir.
 • Son seçenek ise bağlı olduğunuz SGK’yı ya da Alo-170 hattını telefonla arayıp işlem sonucunu öğrenmek.

Askerlik borçlanması başvurusu kaç günde sonuçlanır?

Askerlik borçlanması başvuru sonuçlanma süresi bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Ortalama olarak en geç 10-15 gün içerisinde başvuru sonuçlanmakta ve işlem yapılmaktadır. Daha yoğun zamanlarda ve daha yoğun SGM’lerde süreç daha uzun sürebilmektedir.

E-devlet askerlik borçlanması ne zaman sonuçlanır?

E-devlet askerlik borçlanması başvuruları doğrudan bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne düşmektedir. Bu nedenle formla başvuru yerine e-devletten başvurmak daha mantıklıdır. Ortalama sonuçlanma süresi değişmekle birlikte 10-15 gündür.

Askerlik borçlanmasını ödedim nasıl görebilirim?

Askerlik borçlanmasını ödedim sisteme ne zaman düşer sorusunu cevaplamak isterim. Ödeme yaptıktan 3-4 saat sonra ödeme yaptığınız süreler SGK tescil ve hizmet dökümünde askerlik borçlanması olarak görünür. Hizmetinizin e-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’ne işlenip işlenmediğini görmek için;

 • Buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle SGK uzun vade hizmet dökümünüze giriş yapın: SGK uzun vade hizmet dökümü.
 • Sigorta Statüsü” kısmında ödemeden sonra askerlik borçlanması ile hizmet dökümünüze işlenen süreleri görebilirsiniz.

Askerlik borçlanması e devlette gözükmüyor

Askerlik borçlanmasını ödemiş olmanıza rağmen e-devlette SGK Tescil ve Hizmet dökümünde görünmüyorsa bunun birkaç nedeni olabilir. Olası nedenler ve çözüm yöntemleri ise şu şekilde:

 • Bazen ödemenin yapıldığı gün görünmeyebilir. Bu durumda bir gün sonrasında tekrar sorgulama yapın. Hala düzelmediyse bağlı olduğunuz SGK ile irtibata geçin.
 • Özellikle 2008 öncesi borçlanmalar hizmet dökümünde görünmeyebiliyor. Bunun için SGK’ya dilekçe vererek hizmet dökümünüze işlenmesini talep edebilirsiniz.
 • SGK tebliğ tarihi girmediyse ödemenize rağmen sisteme işlenmemiş olabiliyor. Bu durumda bağlı olduğunuz SGK ile görüşerek tebliğ tarihi girdirebilirsiniz. Tebliğ tarihi girilince hizmetler sistemde görüntülenecektir.
Askerlik borçlanması yaptım sonucu nasıl öğrenirim?

Sonucunu size en yakın SGK’dan, Al0-170 hattını arayarak ya da online bankacılık kanallarında SGK Ödemeleri-SGK borçlanma menüsünden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Askerlik borçlanması yaptım tebligat ne zaman gelir?

Başvurudan sonra ortalama 20-25 gün içinde tebligat adrese gönderilmektedir.

Askerlik borçlanması işleme alınmıştır ne demek?

Borçlanma başvurusunun işleme alındığı ve işlem yapıldığı anlamına gelir.

Askerlik Borçlanması tebligat gelmeden ödenir mi?

Evet, sorgulama yaptığınızda sistemde görünüyorsa tebligat beklemeden ödeme yapabilirsiniz.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Askerlik Borçlanması Sonucu Öğrenme & Tek Tıkla Öğren” üzerine 6 yorum
 1. Askerlik borçlanması yaptım, 15 gün oldu. Bankada borç görünmüyor. Sgk Bilgisinde de kapatılan evrak yazıyor. Akıbeti ne olmuş olabilir

  Yanıtla
 2. Merhabalar.

  Günlerimin yeterli oldugunu düsünerek 3.3.2023 de eyt ye basvurdum, bugünde ögrendim ki 108 gün eksigim varmis. Askerlik borclanmasi olarak 150 gün ödemek icin e devlet üzerinden basvurdum. Eger askerlik süremin tamamini ödesem dahami iyi olur, emekli maasimda degisme olurmu?

  Saygilar Tuncay

  Yanıtla
   • Tesekkür ederim.

    Özellikle unkapani sgk ya gittim, hersey yolunda telaslanmayin dediler. Sonradan ögrendim ki 3.3.2023 de yaptigim eyt emeklilik basvurusu icin günüm eksikmis.
    Askerlik borclanmasi ile günleri satin aldiktan sonra geriye dönük basvurum gecerli olur mu.

    Yanıtla
Yorum yapın