Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış Ne Demek?

Gelen evrak dosyasına kaldırılmış SGK DYS Evrak Takip sisteminde sorgulama yapanların en çok karşılaştıkları sonuçlardan birisidir. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik başvurusu ya da başka bir başvuru yaptığınızda yapılan ilk işlem evrak kayıt işlemi olmaktadır. Özellikle EYT süreci ile birlikte okurlarımın da bana sürekli sorduğu SGK gelen evrak kayıtlı Ne Demek sorusunun cevabını bu içerikte ayrıca vermek istedim. Çünkü bu ara neredeyse bununla alakalı 50 tane soru geliyor. Bu içerikte SGK gelen evrak dosyasına kaldırıldı ne demek sorusunun cevabını tüm ayrıntıları ile bulabilirsiniz.

SGK gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek?

SGK Evrak takip sisteminde DYS gelen evrak dosyasına kaldırılmış olarak evrakınızı görüntülersiniz. Bu şu anlama gelir;

 • Evrakınız işlem yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına geçmiştir.
 • Evrakın bu şekilde kayda alınmış olması işlemin tamamlandığı anlamına gelmez.
 • Bu ilk aşamadır. Evrak kayda alındıktan sonra dosyanız çekilir, emeklilik talebiniz varsa dosya incelenir, hizmetler birleştirilir ve tüm şartlar bağlanıyorsa emekli maaşı bağlanır.
 • Özellikle emeklilik başvuruları için sık sorulduğundan şunu belirtmek istiyorum. Emeklilik takibini evrak takip sistemi üzerinden yapamazsınız.
 • E-devlette SSK için 4/a Aylık Bilgisi, Bağkur için ise 4/b aylık bilgisi menülerinden sorgulayabilirsiniz. Eğer sorgulama yaptığınızda tahsis numaranız ve aylık başlangıç tarihiniz görünüyorsa işlem tamamlanmış anlamına gelir.

Emeklilik 2 servisi gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek?

Her il Müdürlüğü’nde farklı emeklilik servisleri vardır. Bunlar emeklilik servisi-1, 2, 3 ve ya 4 olarak numaralandırılabilmektedir. 1 ve 2. servisler genellikle 4/a yani SSK ve ya 4/b yani bağkur emeklilik servisleridir. Sistemde bu açıklamayı görüyorsanız evrakınız emeklilik servisinde işlem yapılmak üzere bekliyordur anlamına gelir.

Gelen Evrak Dosyasına kaldırılmış emeklilik işlemleri

Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış tahsis talep yani emeklilik talebinde en çok karşılaşılan sonuçlardan birisidir. Tahsis talep kayıtlı olarak görülür. Tahsis talebi emeklilik talebi anlamına gelir. Bu şekilde açıklama görüyorsanız evrakınızın emekli maaşı bağlanmak üzere emeklilik servisinde olduğu anlamına gelir. SGK tahsis talebi ne demek başlıklı içeriğimizde konu hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Gelen evrak otomatik dosyaya kaldırıldı ne demek?

Bazı evraklar işlem yapılmadığından sistem tarafından otomatik olarak dosyaya kaldırılabilmektedir. Eğer siz DYS evrak takip ekranında sorgulama yaptığınızda evrak bu şekilde görünüyorsa sizin evrak da işlemi tamamlanmak üzere kayda alınmış anlamına gelir.

Gelen evrak dosyasına kaldırılmış kaç günde sonuçlanır?

Başvuruların sonuçlanma süresi başvurduğunuz işleme ve başvurduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre değişir. Eğer emeklilik başvurusu yaptıysanız ilk kayıttan sonra ortalama 1-1,5 ay içerisinde tüm emeklilik süreci tamamlanmış olmaktadır. Gelen evrakın kayda alındığı tarihi takip eden ay başından itibaren emekli maaşınız bağlanmış olacaktır.

EYT gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek?

Emeklilikte yaşa takılanlar kapsamında emeklilik başvurusu yaptıysanız SGK kayıtlarında evrakınız gelen evrak kayda alınmış olarak görülür. Bu süreçten sonra aylık bağlama sürecine geçilir.

4.2/5 - (6 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış Ne Demek?” üzerine 88 yorum
 1. Hocam merhaba. Ben 1 ay önce malulen emeklilik için %60 araştırılmasını talep ettim. Sorgulamada “gelen evrak dosyasına kaldırılmış”, açıklamada ise “işlem yapıldığından kapatıldı” yazıyor. Bu ne anlama geliyor?
  Teşekkürler.

  Yanıtla
 2. Merhaba eşimin 8 mart’ta EYT başvurusu var emekli sandığı ve sgk toplam prim sayısı 7518 gün alo 170 aradığımızda emeklilik hizmetleri Genel Müdürlüğü aylık bağlama servisinde dediler bu ne anlama geliyor

  Yanıtla
 3. S a hocam benim sorum su

  Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 27/09/2023 1:38 PM AYLIK ŞEF ONAYINDA.

  dys de boyle bı yazı cıktı acaba emeklılık durumum nedır ?

  Yanıtla
 4. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Benim sorum şu. 3Mart tarihinde 4-A emeklilik başvurusunda bulundum. 3 Nisan da ise yedek subaylıkta geçen hizmet günlerim için emeklilik hizmetleri genel müdürlüğüne yazı yazılmış. 6 Eylül tarihinde ise emeklilik hizmetleri genel müdürlüğünde hizmet birleştirme gelen evrak dosyasına kaldırılmış görünüyor. Benim hizmet birleştirme işlemi tamamlanmış oluyor mu? Ayrıca bu aşamadan sonra emeklilik işlemlerim daha çok sürer mi? Tekrar teşekkürler…

  Yanıtla
 5. merhaba…gelen evrak dosyasına kaldırılmış işlem tarihi 31.05 ve açıklamada 4 A iş ve işlemler yazmakta.Hala bieklemedeyim.Rica etsem aydınlatabilirmisiniz?

  Yanıtla
 6. Merhaba eşim malulen emekliliğe başvurdu Mayıs 23 e devletten evrak takibine baktık 31 temmuzde SGK da gelen evrak dosyasına kaldırılmış AM yazıyor yan tarafında talep no yazıyor bu olumsuz sonucmu kesin o anlamami geliyor? Bilgilendirirseniz sevinirim čok tşk ederim hocam

  Yanıtla
 7. Merhaba iyi günler 11/07/23 tarihinde edirne sgk’na emeklilik başvurusu yaptık. bugüne kadar gelen evrak beklmede olarak gözüküyordu 08/08/23 saat 10:45 te gelen evrak dosyasına kaldırılmış olarak gözükmekte. bu sürecin durumu nedir acaba daha çok bekler miyiz ?

  Yanıtla
 8. Selamhocam ben 21.07.2021 tarihinde emeklilik dilekçesi verdim ama mahkemelik olduğu için ozaman bağlanması ama eyt den emekli oldum sgk ya 2021 2023 arasındaki hak kaybımız alabilirsiniz

  Yanıtla
 9. Hocam merhaba 08.03.2023 de e devletten emeklilik başvurusu yaptım dys evrak takip de, İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİ 5 (YAŞLILIK)
  Gelen evrak dosyasına kaldırılmış, emeklilik işlemleri yazmakta bu ne anlama geliyor lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler dilerim.

  Yanıtla
 10. Merhaba eyt icin dogum borclanmasına basvurdum, son ödeme tarihi haziran ayında, bu şekilde prim günüm tamamlanacak. Sürecin hızlı olması adına şimdi emeklilik başvurusu yapsam, borçlanmayı son ödeme tarihinde yani haziran ayında ödesem olur mu ?

  Yanıtla
 11. Merhabalar,
  Evrak Tipi kısmında, “Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış” yazılıyor ve Açıklama kısmında da “YAŞLILIK AYLIĞI” yazmaktadır. Bununla ilgili bilgilendirme yapabilir misiniz?

  Yanıtla
 12. ANTALYA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ T.C(NO:6)EYT -4/A TAHSİS -EMEKLİLİK SERVİSİ -11 GELEN EVRAK DOSYASINA KALDIRILMIŞ İŞLEME ALINDI! DİYE YAZIYOR BİR EYT OLARAK 2 AYDIR.BEKLİYORUM EMEKLİ MAAŞIM DAHA BAĞLANMADI BU NEDİR EMEKLİ İÇİN SONUÇ YOK 2 AYDIR TEŞEKKÜRLER ÖMER BEY YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM KOLAY GELSİN!!!!!

  Yanıtla
 13. merhaba hocam benim eşim 1997 skk başlangıcı vardı soradan ek 5 şe geçtik 3600 günü tammaladık yaşı bekliyorduk eyt çıkınca e devlet üzerinden emeklilik için başvuru yaptık bildiginiz üzere 58 yaş idi şu anda 57 yaşdayız evrak takipten baktım kayıt numarasıyla dosyasına kaldırıldı yazıyor acaba yaşımız yine 58 sekimi yoksa 1999 öncesi kadın 50 eli idi biz su an 57 yaşdayız emekli olabilirmiyiz şimdiden teşekürler

  Yanıtla
 14. Hocam müsadenizle iki soru sormak istiyorum. 1. Yedek subay süresi ile 4a hizmet birleştirme ilemi kaç gün sürer? 2. 4c hizmeti sadece yedek subay olanlar bu süre için kıdem tazminatı alabilir mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler…

  Yanıtla
 15. Sayin hocam 6 marta emeklilik için bal vurdum 22 marta emeklilik servisi – 1 tahsis ilk karar gelen evrak dosyasına kaldıeılmış açıklama kısmında tahsis talep yazıyor bunların anlamı nedir şimdiden tşr eder başarılar dilerim

  Yanıtla
 16. İZMİR SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİ 2 [4-A YAŞLILIK AYLIĞI İŞLEMLERİ SERVİSİ / SİCİL SONU ÇİFT OLANLAR] Gelen Evrak Beklemede

  ne demek acaba?

  Yanıtla
 17. Hocam Merhaba Ben birşey sormak istiyorum.
  Ben 02.01.1998 tarihinde ilk sigortalı olmuştum 02.01.2023 tarihinde 25 yıllık sigorta sürem doldu diye biliyordum bu yüzden de 10 martta e-devlet üzerinden emeklilik başvurusu yaptım sonradan bana dediler 18 yaş dolduğunda başvuru yapman gerekiyor 11 martta benim 18 yaş dolduğu tarihtir.Ben bir gün önceden başvurmuş oldum bu durum emeklilik kısmında sorun çıkartırmı acaba?

  Dys evrak takibindne baktığımda
  E-Devlet Üzerinden Alınan Tahsis Talebi İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİ 5 (YAŞLILIK) Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 16/03/2023 2:48 PM EMEKLİLİK İŞLEMLERİ
  yazmaktadır yani bu durumda emeklilik basvurum geri dönermi diye kafamda soru oluşuyor internette ararken bu siteyi buldum burdan sorayım istedim.
  Rica etsem biliyorsanız konu hakkında cevap verebilirmisiniz.

  Teşekkürler.

  Yanıtla
   • Merhaba , benimde malesef sorum sgk bağcılarda dosyam 3 martta başvurdum hala bekliyoruz. Emeklilik servisi 1-(maaş bağlama )bölümündeydi dosyam çok uzun zamandır. Şimdi gelen evrak dosyasına kaldırılmıştır yazıyor. Açıklama bölümündede 222222222 çok uzun bu şekilde 2 ler var. Ne anlama geliyor anlamadım. Biliyormusunuz acaba ? Alo 170 i aradım bi sıkıntı yok diyorlar bizi ilerleyen zamanlarda arayacaksınız diyorlar yada sgk yı arayın dediler. Anlam veremedim 🤷‍♀️

    Yanıtla
 18. iyi çalışmalar tahsis numarısı verilmiş bu emekli oldum anlamınamı geliyor evrak takibi hala beklemede yazıyor

  Yanıtla
   • Merhaba hocam,
    Malülen emeklilik için başvurum vardı. Hastane durum raporumu geçen hafta 04.Haziran.2023’de sgk yollamış.
    Bugün baktığımda;
    İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİ-2(4/B TAHSİS)
    Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 08/07/2023 1:23 PM açıklama
    HASTANEEYE SEVK EDİLDİ şeklinde yazıyor.

    Yanıtla
 19. E-Devlet Üzerinden Alınan Tahsis Talebi İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİ 5 (YAŞLILIK) Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 17/03/2023 4:49 PM EMEKLİLİK İŞLEMLERİ
  Hocam 3 Mart’ta başvurdum hala bu şekilde yazıyor dys evrak takibinde

  Yanıtla
 20. Gelen evrak dosyasına kaldırılmış işleme alındı 2 ay oldu bekliyor SGK olarak yaptı sigorta bağkur yok neden ben böyle sorun ile karşı karşıya geldim Umutlar tükeniyor EYT yalan oldu Allah görüyor bu sorun nedir

  Yanıtla
 21. Merhabalar ömer bey daha öncede sorum oldu cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim ben 6 martta eyt 4b emeklilik başvurumu yaptım dosya kaldırıldı yazıyordu bir ayı geçti ilerleme yok diye 170 sordum eksik evrak var dendi esnaf sicil belgesi 10 nisanda teslim ettim sorum şu ben bu gün evrak takibe girdiğimde dosya varide no ilk 6 martta başvuru yaptığım farklı no üstte duruyor tekrar altta yeni varide no farklı 12 nisan varide tarihi yazıyor 14 nisanda dosya kaldırıldı yazıyor neden eksik evrağımı martta ilk başvuru yaptığım dosyama koymaları gerekmezmiydi yeni dosya açmaları normalmi benim nacizhane anladığım sanki bu ay başvuru yapmışım gibi gösterilmiş 1 buçuk aydır bekliyorum ben itiraz etmek için nereye başvurmam gerekir bilgilendirirseniz çok makbule geçer saygılar

  Yanıtla
 22. Değerli hocam tahsis işleri 2. Karar ne demek? 1 ve 2. Karar arasında ne fark var? Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  Yanıtla
 23. Merhaba,
  Müracatım Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış görülüyor, Bunun karsısında da E DEVLET BAŞVURUSU yazıyor.
  Bu durum da ne yapmam gerekiyor. 4A maaş sorgusu yaptım henüz maaş bağlanmamış.
  Bir sorun olabilir mi? Bilgi rica ediyorum.
  ————-
  26/03/2023 E-Devlet Üzerinden Alınan Tahsis Talebi İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ 1.EMEKLİLİK İŞLEMLERİ (MÜRACAT) Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 13/04/2023 1:15 PM E DEVLET BAŞVURUSU

  Yanıtla
 24. Ustat eyt başvurusu yaptım yaklaşık on gün sonra tahsis talep ilk karar yazıyor açıklama kısmında ise tahsis talep yazıyor 20 gündür bu şekilde bekliyor bu ne anlama geliyor yardımlarınız için teşekkür ederim

  Yanıtla
 25. Üstad detaylı açıklamaların için teşekkürler benimde gelen evrak dosyasına kaldırılmış ve işlemde yazıyor açıklamaların ve soru cevaplar kısmı oldukça aydınlatıcı olmuş

  Yanıtla
 26. Merhaba benim sorum şu doğum borçlanması yaptım 910 gün aldım 2 dosya olarak verildi 1 620 gün 2 si 292 gün ben 1 rinci dosyayı yani 620 günü ödedim 2 ci dosyayı 30 dakika sonra ödedim 1 dosyadaki 620 gün hemen e devlete düştü 2 ci dosyam292 gün siteme düşmedi neden 2 gün oluyor neden sisteme düşmuyo

  Yanıtla
 27. Merhaba Ömer bey ben03/ 03/2023 tarihinde SGK ya e devlet üzerinden emeklilik başvurusu yaptım dyse üzerinden baktığımda ayın 27 sinden gelen evrak dosyasına kaldırılmış açıklama bölümünde işleme alındı yazıyor ayın 27 sinden sonra herhangi bir yazı veya açıklama yok sizce bu normal mi cevaplarsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 28. Merhaba 3 Mart tarihinde e devlet üzerinden emeklilik başvurusu yaptım 9 Marta 1. Evrak işlemleri müracat evrak dosyasına kaldırıldı yazıyor yaklaşık 40 gündür bu şekilde ne anlama geliyor ?desteğinizi rica ederim

  Yanıtla
 29. Merhaba Ömer Bey benim sorum Ben 4 Mart’ta başvurdum kardeşim için de benim telefondan 4 Mart’ta başvurdum benden sonra başvurdum kardeşimin emeklilik onayı gereli 10 gün oluyor benim primim de yüksek başlangıcında önce başvurum da önce herhangi bir bağ kurum falan da yok işleme alınmak için dosyasına gönderildi yazıyor Başka da bir gelişme olmadı her gün baka baka telefona telefonda iz oldu Acaba ne durumda olduğuna fikir verebilir misiniz bana

  Yanıtla
  • Merhaba.:). Ekrandan uzak durun biraz. Eğer şartları sağlıyorsanız bağlanır maaşınız. Sizin dosyaya bakan memur ya çok yoğun ya da performansı düşük.

   Yanıtla
 30. merhaba, ömer bey kolay gelsin.
  genel olarak baktığımda tüm sorulara sade ve anlaşılır şeklide cevaplamış ve bilgilendirmişssiniz. Benim sorum gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek diye soracaktım cevaplar zaten sitemizde var. Yazmışken peki, sorgulamaya baktığımızda benim sayfamda 3. aşamada, bi arkadaşımda 7. aşamada emeklilik başvurusu ve gelen evrak beklemede ifadesi var ne demek acaba. Aslında karışık bilmeyenler için. Emeğiniz için teşekkürler ve başarılar dilerim.

  Yanıtla
 31. Merhaba Hocam 03/03 /2023 SSK müdürlüğünden elden emeklilik başvurusu yaptım 03/11/2023 itibarı ile gelen evrak dosyasına kaldırmıştır yazısından başka bir gelişme olmadı acaba bir terslik mi var sormak istedim ?teşekkürler

  Yanıtla
 32. Merhaba hocam,
  27.03.2023’de, E-Devlet üzerinden Ümraniye SGK EYT emeklilik başvurusu yaptım.06.04.2023’de dosyam SGK İstanbul “İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİ – 4 (4/A TAHSİS MÜRACAAT) Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 06/04/2023 9:36 AM İŞLEMLER YAPILMAKTADIR.SONUÇ HAKKINDA İKAMET ADRESİNİZE TEBLİGAT YÖNLENDİRİLECEKTİR” şeklinde halen beklemektedir.Adresinize tebligat ne demektir acaba? Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler, saygılar.

  Yanıtla
 33. Hocam benim sorum
  29.03.2023 tarihinde E Devlet üzerinden başvuru yaptım dosyada görünen
  Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Emeklilik servisi (14. Tahsis hazırlama) yazıyor ne anlama geliyor yardımcı olurmusunuz.
  teşekkürler

  Yanıtla
Yorum yapın