SGK İşlem Yapıldı Ne Demek? & Çözüldü

SGK İşlem Yapıldı Ne Demek özellikle EYT kapsamında emeklilik başvurusu ile birlikte tarafıma en çok sorulan sorulardan birisi olmuştur. EYT ya da normal emeklilik kapsamında emeklilik başvurusu yapan ve süreci Sosyal Güvenlik Kurumu DYS evrak takip sisteminden yapanların karşılaştığı bu sonucun ne olduğu ve SGK emeklilik işleme alındı ne DEMEK sorularınızın cevabını içeriğin devamında bulabileceksiniz.

SGK evrak işleme alındı Ne Demek?

EYT, normal emeklilik ya da başka bir kapsamda e-devletten ya da elden ya da posta ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurduğunuzda ilk önce evrak kayda alınır. Evrak kayda alındıktan sonra gelen evrak dosyasına kaldırıldı açıklamasını görürsünüz.

Gelen evrak dosyasına kaldırıldı ne demek başlıklı içeriğimizde daha önce bu sonucun ne anlama geldiği hakkında ayrıntılı bilgi vermiştik. Evrak kayda alındıktan sonra başvuru sırasında göre emeklilik talepleri ya da her ne talebiniz varsa işleme alınmaktadır. İşte gelen evrak dosyasına kaldırıldı açıklamasından sonra sorgulama yaptığınızda eğer sistemde SGK işlem yapıldı şeklinde sonuç görüyorsanız bu emeklilik talebi ya da diğer talepleriniz ile ilgili işlem yapıldığı ve sonuçlanmak üzere olduğu anlamına gelir.

Bu sonucu aldıktan sonra artık yapmanız gereken süreci DYS evrak takip sisteminden takip etmek değil. Süreci artık E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu Aylık bilgisi menülerinden takip edebilirsiniz. Emeklilik talebi sonucunda;

 • E-devlette SSK için 4a Aylık Bilgisi, bağkur için 4/b aylık bilgisi menülerinden T.C. numaranızla giriş yaparak emekli maaşınızın ne kadar olduğunu, hangi tarih itibariyle başladığını ve ne kadar alabileceğinizi sorgulayabilirsiniz.

Gelen evrak işleme alındı ne demek?

SGK işleme alındı ne demek kısmında anlattığım gibi işleme alınan evrak SGK kayıtlarına giren ve işlem süreci başlayan evrak anlamına gelmektedir.

Talebiniz işleme alınmıştır ne demek?

DYS işlem yapıldı ne demek konulu üst başlıkta anlattıklarım Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan tüm talepler için geçerlidir. Emeklilik ya da başka bir konuda talebiniz varsa ve başvurunuz ile ilgili işlem süreci başladıysa bu şekilde görüntülenir.

4.5/5 - (6 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK İşlem Yapıldı Ne Demek? & Çözüldü” üzerine 20 yorum
 1. Merhaba

  DYS de en son:
  Varide tarihi: 24.04.2023
  Konusu: E-Devlet Üzerinden Alınan Tahsis Talebi (4/A)
  Evrak Tipi: Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış
  Açıklama: İşlem yapıldı.

  Birebir aynısını yazdığım bu bildirimlerin açıklaması nedir?
  Bu aşamadan sonra E-Devlet Üzerinden tahsis numarasının belirlenmesini mi takip etmem gerekiyor?
  Yoksa SGK hizmet binasına gidip sormam gereken bir durum var mı?
  Teşekkürler.

  Yanıtla
 2. Ömer bey iyi günler dys evrak enson yazan 25 05 2023 işlem yapıldı yazıyor hala bir netice alamadım e devlette de bir değişiklik görünmüyor sgk ya başvurdum not aldık dediler ne yapmalıyım teşekkür ederim

  Yanıtla
 3. Merhaba Ömer Bey. Çalıştığım iş yeri haricinde,kısmi olarak çalıştığım (sorumlu müdürlük) 3 adet isyerinde de sigortalı göründüğüm için bazı yıllardaki aylarda toplamda 60 veya 70 gün görünüyor ve bütün primlerin asgari ücretten yatırıldı. Eyt başvurusu yaptığımda 12760 gün olan gün sayısı toplamı,mükerrer olanlar cikarildiginda 8500 e düşeceğini söylediler. Merak ettiğim,günleri silinmiş olacak olan ödenmiş fazla primlerin benim emekli maaşına faydası olup olmayacağı? Ayrıca “işlem dosyalandı” yazısı çıktı,ne demek acaba?

  Yanıtla
  • Merhaba. 30 günden fazla ödenen dönemler 30 gün olarak esas alınır. Ancak o dönemlerin kazancı prime esas kazanç tavanını aşmayacak şekilde emekli maaşı hesabında dikkate alınır.

   Yanıtla
 4. 1991 sigorta girisliyim. 2010 bağkuru oldum fakat 2 kere bağkur affindan faydalanip borcu ve karsiligi olan gunleri sildirdim.5635 gun ssk var. Sildirdigim bağkur borcu eyt den ssk emekli olmama engel mi? Bağkur borcu olanlarin emekli olamayacagi soyleniyor. 5635 gunun icerisinde 315 gun bağkur var.

  Yanıtla
 5. Ömer bey hayırlı akşamlar diliyorum sizden bir bilgi talep ediyorum.sgk hizmet dökümümi inceledim dönem 1999/3 yazıyor işe giriş tarihi 01/11/1999 ne anlama geliyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  Yanıtla
 6. Merhaba eyt emekli tahsis numaram dail döneme ait maaş bağlanma 1 nisandır bilgiler e devlete çıkmış yalnız maaş tutarı yapılmamış tahsis no göre 15 nisan ödemeler başlıycaktı benım yatmadı ne kadar sürecek bu hesaplama süreç teşekürler

  Yanıtla
 7. merhaba ömer bey bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim, 7 mart da 5546 4a pirim günüm ile yaşlılık aylığına başvurdum, 5600 güne tabiyim 370 basın çalışmam var sgk merkezinde memura sorduğumda fiili hizmet zammı günlerim yani 92 gün emekli maaş hesabında pirim günlerime dahil edilir bilgisiyle başvurdum, eksik günle başvurduğum için başvurum red olurmu, bilgilendirirseniz sevinirim kolay gelsin

  Yanıtla
Yorum yapın