E Devletten Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

E devletten malulen emeklilik başvurusu kolayca yapılabilmektedir. Malulen emekli olmak için şartları sağlıyorsanız başvurunuzu dilerseniz başvuru formu ile ya da e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden yapmış olduğunuz başvuru sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumu dosyanızı oluşturur ve gerekli şartları sağladığınızın anlaşılması halinde hastaneye sevk yazısını düzenleyerek size gönderir. Yazımızda internetten e-devletten nasıl malulen emeklilik başvurusu yapılır adım adım anlatılacaktır.

Malulen emeklilik şartı nedir?

Başvuru hakkı elde edebilmeniz için öncelikle malulen emekli nasıl olunur, şartlar nelerdir konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu kapsamda emekli olabilmeniz için;

 • İlk defa sigorta, bağkur ya da diğer isteğe bağlı kapsamlardan birisinde ilk başlangıç tarihinden sonra 10 senelik zamanın geçmiş olması,
 • 10 sene içerisinde en az 1800 gün sigorta,bağkur priminizin olması gerekmektedir.
 • Aynı şartlar 01 Ekim 2008 tarihinden sonra göreve başlamış devlet memurları için de geçerlidir.

E-devlet maluliyet ve hastaneye sevk başvurusu nasıl yapılır?

Eğer prim günü ve sigortalılık süresi olarak yukarıda anlatılan şartları sağlıyorsanız;

 • Öncelikle e-devlet şifreniz ile buradan başvuru uygulamasına giriş yapın ⇒ e-devlet malulen emeklilik talebi.
 • Uygulamaya giriş sağladıktan sonra aşağıdaki görselde görüldüğü gibi YENİ BAŞVURU diyerek devam edin.
e devlet malulen emeklilik başvurusu
 • Yeni başvuru dedikten sonra Malulen emeklilik başvurusu için aşağıdaki görselde işaretlediğimiz gibi formu doldurabilirsiniz.
online malulen emeklilik başvurusu
 • Çalışma durumunu eğer aktif olarak sigortalı çalışıyor ya da Bağ-Kur kapsamında prim ödemesi yapıyorsanız ÇALIŞIYOR olarak seçin. Eğer sigortalı değilseniz ve ya bağkur da terk ettiyseniz ÇALIŞMIYOR seçeneğini seçin.
 • Sevk Talep Başvuru Konusu kısmında ilk defa malulen emeklilik başvurusu yapıyorsanız ” Çalışma Gücümü en az %60 oranında kaybettiğimin ( Maluliyet) Tespiti 5510/25. Madde seçeneğini seçmeniz gerekmekte.
 • Son aşamada BAŞVUR demeniz durumunda başvurunuz ilgili SGK’ya iletilmiş olacaktır.

Başvuru işleminin tamamlanmasının ardından başvuru bağlı olduğunuz SGK’ya düşer. Başvurunuza istinaden sigortalılık süreniz, prim gün sayınız kontrol edilir. Eğer şartları sağlıyorsanız hastane sevk yazısı hazırlanır ve tarafınıza gönderilir. Bu yazı elinize geçince ilgili hastaneye başvurmanız gerekiyor. Başvurudan sonra sorgulama işlemi için malulen emeklilik başvuru sonucu sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E-devlet hastane sevk belgesi

E-devletten malulen emeklilik başvurusunu yaptıktan sonra hastane sevk belgesini SGK adresinize göndermektedir. Adresinize gönderilen bu belge ile hastaneye başvurabiliyorsunuz. Bu belgeyi dilerseniz SGK’dan elden de alabilirsiniz. 

Malulen emekli maaşı ne kadar ?

Malulen emekli maaşı hesaplaması normal emekli olduğunuzda tamamlamanız gereken prim gün sayısı üzerinden hesaplanır. Örneğin bağkurda normal emeklilik için gerekli gün sayısı 9000 gün iken siz 4000 günle başvuru yaptınız diyelim. Bu durumda malulen emekli maaşı hesaplama programı esas alınarak prim gün sayınız 9000 günmüş gibi hesaplama yapılır. Dolayısıyla emekli maaşınız normal emekli maaşına göre düşük olmaz.

Emeklilik dilekçesi e-devletten verilebiliyor mu ?

Malulen emeklilik başvurusunu e-devletten yapabildiğiniz gibi normal emeklilik başvurusunu da e-devlet kanalı ile yapabilirsiniz. E-devletten emeklilik başvurusu nasıl yapılır başlıklı sayfamızda adım adım nasıl başvuru yapacağınızı anlattık. İlgili sayfamızı ziyaret ederek e-devlet üzerinden nasıl emeklilik başvurusu yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

E-devlet emeklilik evrak takibi 4a için nasıl yapılır ?

Emeklilik başvurunuzun son durumunu e-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

 • Evrak hareketlerini sorgulamak için E-devlet şifrenizle buradan ⇒evrak takip SGK.
 • Emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ve 4a emeklilik işlemlerinin son durumunu öğrenmek için T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ SGK emeklilik kaydı sorgulama.

E-devlet emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Herhangi bir kapsamda SGK malulen emeklilik sorgulaması, ne kadar maaş aldığınız, emekli maaşınızdaki yasal kesintiler ve emekli maaşınızın yatacağı tarihler hakkındaki bilgileri E-devletten öğrenebilirsiniz. E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünde;

 • 4a Aylık Bilgisi kısmında ssk emekli maaşı sorgulamasını,
 • 4B aylık bilgisi kısmında bağkur emekli maaşı sorgulamasını,
 • 4c Aylık Bilgisi kısmında ise emekli sandığı maaşı sorgulamasını yapabilirsiniz.

Malulen emeklilik sağlık kurulu raporu sorgulama e-devlet

Malulen emeklilik sağlık raporları e-devletten görüntülenememektedir. Bu raporlar SGK sistemi ve dosyalarından sorgulanabilmektedir. Heyet raporunun bir suretini Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurarak alabilirsiniz. 

Maluliyet başvurusu nasıl yapılır?

Maluliyet başvurusu elden, posta yolu ile ya da online olarak e-devletten yapılabilmektedir. E-devletten yapılacak başvurular için herhangi bir belge istenmez. Elden ya da posta yolu ile yapılacak başvurularda ise malulen emeklilik başvuru formu ile başvurmanız gerekmektedir.

Malulen emekliliğe e devletten nasıl bakılır?

Malulen emekli maaşı sorgulamasını yapmak için E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne girin. Burada SSK için 4/a aylık bilgisi, bağkur için 4/b aylık bilgisi, emekli sandığı için 4/c aylık bilgisi menülerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Malulen emekli olmak için nereye müracaat etmek gerekir?

Son prim ödemesi yaptığınız SGK’ya başvurular yapılmaktadır. E-devletten başvurduğunuzda sistem otomatik olarak başvuruyu bağlı olduğunuz SGK’ya göndermektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“E Devletten Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır ?” üzerine 13 yorum
 1. Merhaba.. Bende malulen emeklilik icin ilk basvuruyu e devletten yaptim. Henuz sonuc gelmedi beklemedeyim. Ilk basvuru icin SGK ya gitmek gerekiyor demissiniz gitmelimiyim beklemelimi yanlis bir yol izlememek icin? Birde SGK rastgele bir hastaneyemi yonlendiriyor benim kurul randevum cemil tascioglu sehir hastanesinde bosunami almis oldum bu randevuyu malum kurul randevusu cok zor aliniyor?

  Yanıtla
 2. Iyi çalışmalar ÖMER Bey ilk olarak 16.08.2022 tarihinde engelli raporu için İzmir bozyaka devlet hastanesinde heyet işlemlerine başladık 23.09.2022 tarihinde yuzde 48 engelli olarak rapurumu aldım SGK ya 4a dan emeklilik için başvurumu yaptım emeklilik için 9 ay sonra başvuru yapabileceğim söylendi fakat istersem 4b den başvuru yapabilirmişim. 4b den başvuru için benden yeni den heyete girmem istendi daha önce ki heyet raporum geçerli değilmi onunla neden başvurumu kabul etmiyorlar.

  Yanıtla
 3. Merhaba ben iç hastalıklar dan 59 ağır engelli raporu aldım şuan çalışamaz durumdayım. Bu raporu aldıktan sonra farklı hastalık lar türedi.ve e-devlet üzerinden malulen emeklilik başvuru şunda buderinlundum.basariyla gerçekleşti tarafınıza bilgi sağlanacaktır yazısı geldi

  Yanıtla
 4. Merhaba Ömer Bey. Malulen emeklilik için SGK şubesine gitmeye gerek var mı? Ya da hastaneye sevk için ilk olarak e -devletten malulen emeklilik başvurusu yapabiliyor muyuz?

  Yanıtla
 5. Merhaba Ömer bey. Bir sorum olacak size zahmet.
  Ben malulen emeklilik başvurusu yaptım henüz sonuçlanmadı. Bu sürede çalışabilir miyim? Emekliliğe engel teşkil eder mi çalışırsam.

  Yanıtla
Yorum yapın