E Devletten Malulen Emeklilik Başvurusu

0

E devletten malulen emeklilik başvurusunu kolayca yapabilirsiniz. Malulen emekli olmak için şartları sağlıyorsanız başvurunuzu dilerseniz başvuru formu ile ya da e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden yapmış olduğunuz başvuru sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumu dosyanızı oluşturur ve gerekli şartları sağladığınızın anlaşılması halinde hastaneye sevk yazısını düzenleyerek size gönderir. Yazımızda internetten e-devletten nasıl malulen emeklilik başvurusu yapılır adım adım anlatılacaktır.

Malulen emeklilik şartı nedir ?

Başvuru hakkı elde edebilmeniz için öncelikle malulen emekli nasıl olunur, şartlar nelerdir konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu kapsamda emekli olabilmeniz için;

  • İlk defa sigorta, bağkur ya da diğer isteğe bağlı kapsamlardan birisinde ilk başlangıç tarihinden sonra 10 senelik zamanın geçmiş olması,
  • 10 sene içerisinde en az 1800 gün sigorta,bağkur priminizin olması gerekmektedir.
  • Aynı şartlar 01 Ekim 2008 tarihinden sonra göreve başlamış devlet memurları için de geçerlidir.

Detaylı şartları öğrenmek, başvuru formunu indirerek posta, kargo ya da elden başvuru yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E-devlet maluliyet ve hastaneye sevk başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer prim günü ve sigortalılık süresi olarak yukarıda anlatılan şartları sağlıyorsanız;

  • Öncelikle e-devlet şifreniz ile buradan başvuru uygulamasına giriş yapın ⇒ e-devlet malulen emeklilik talebi.
  • Uygulamaya giriş sağladıktan sonra aşağıdaki görselde görüldüğü gibi YENİ BAŞVURU diyerek devam edin.
e devlet malulen emeklilik başvurusu
  • Yeni başvuru dedikten sonra Malulen emeklilik başvurusu için aşağıdaki görselde işaretlediğimiz gibi formu doldurabilirsiniz.
online malulen emeklilik başvurusu
  • Çalışma durumunu eğer aktif olarak sigortalı çalışıyor ya da Bağ-Kur kapsamında prim ödemesi yapıyorsanız ÇALIŞIYOR olarak seçin. Eğer sigortalı değilseniz ve ya bağkur da terk ettiyseniz ÇALIŞMIYOR seçeneğini seçin.
  • Sevk Talep Başvuru Konusu kısmında ilk defa malulen emeklilik başvurusu yapıyorsanız ” Çalışma Gücümü en az %60 oranında kaybettiğimin ( Maluliyet) Tespiti 5510/25. Madde seçeneğini seçmeniz gerekmekte.
  • Son aşamada BAŞVUR demeniz durumunda başvurunuz ilgili SGK’ya iletilmiş olacaktır.

Başvuru işleminin tamamlanmasının ardından başvuru bağlı olduğunuz SGK’ya düşer. Başvurunuza istinaden sigortalılık süreniz, prim gün sayınız kontrol edilir. Eğer şartları sağlıyorsanız hastane sevk yazısı hazırlanır ve tarafınıza gönderilir. Bu yazı elinize geçince ilgili hastaneye başvurmanız gerekiyor.Başvurudan sonra sorgulama işlemi için https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sorgulama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emekli maaşı ne kadar ?

Malulen emekli maaşı hesaplaması normal emekli olduğunuzda tamamlamanız gereken prim gün sayısı üzerinden hesaplanır. Örneğin bağkurda normal emeklilik için gerekli gün sayısı 9000 gün iken siz 4000 günle başvuru yaptınız diyelim. Bu durumda malulen emekli maaşı hesaplama programı esas alınarak prim gün sayınız 9000 günmüş gibi hesaplama yapılır. Dolayısıyla emekli maaşınız normal emekli maaşına göre düşük olmaz. Ne kadar emekli maaşı alacağınızı öğrenmek, güncel malulen emeklilik maaşlarına göz atmak, malulen emekli maaşı ortalama kaç lira öğrenmek için bugün emekli olsam ne kadar alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik başvurusunun ne zaman sonuçlanacağını öğrenmek, süreci takip etmek ve bilgi edinmek için https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-hakkinda-soru-ve-cevaplar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.