Emekli Olabilir Yazısı Nasıl Alınır?

Emekli olabilir yazısı nasıl alınır konusunda araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu içeriğim sizin için güncel bir rehber niteliğinde olacak. EYT kapsamında ya da normal emeklilik zamanı gelen ve aynı zamanda sigortalı olarak çalışmaya devam edenlerin kıdem tazminatı ve diğer alacaklarını işyerinden alarak emeklilik gerekçesi ile işten ayrılabilmeleri için SGK’dan emekli olabilir yazısı ya da kıdem tazminatı yazısı almaları gerekmektedir. SGK’dan emekli olabilir yazısı nasıl alınır konusunda gereken başvuru formları, dilekçe süreç ve Emekli olabilir yazısı e devletten alınır mı gibi soruların cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Emeklilik başvurusu yapmadan önce yapılması gerekenler

Eğer emeklilik başvurusu yapacaksanız ve sigortalı çalışıyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Öncelikle SGK’dan kıdem tazminatı alabilir ya da emekli olabilir yazısını almak için dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurun.
 • SGK’dan yazıyı aldıktan sonra işyerinize bir dilekçe ( örnekleri aşağıda paylaşılmıştır word olarak indirebilirsiniz) ve SGK’dan aldığınız yazı ile başvurarak kıdem tazminatı ve diğer alacaklarınızın ödenerek emeklilik nedeni ile çıkışınızın verilmesini talep edeceksiniz.
 • Eğer işyerinde çalışmaya devam edecekseniz emeklilik başvurusundan önce işyerinin “01-Tüm Sigorta Kolları” kapsamından çıkış vererek “08- Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” kapsamında yeniden giriş yapması gerekecektir.
 • Bunları tamamladıktan sonra e-devletten ya da SGK’ya elden ya da posta yolu ile emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz. E-devletten emeklilik başvurusu sayfamızdan başvuruyu adım adım nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Emekli olabilir yazısı şartları

Emekli olabilir yazısı alabilmek için prim ödeme tarihine göre emeklilik için yaş, prim günü ve sigortalılık süresi gibi tüm şartları sağlamanız gerek. Kıdem tazminatına esas yazıda ise yaş şartı dışındaki prim ve sigortalılık süresi şartlarının sağlanması gerekmektedir.

Emekli olabilir yazısı nereden alınır?

Emekli olabilir yazısı ile kıdem tazminatı esas yazısı son çalışmanın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alınabilmektedir.

SGK emekli olabilir yazısı nasıl alınır?

SGK’dan emekli olabilir yazısı dilekçe ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınabilmektedir. E-devlet üzerinden ya da başka bir online uygulama üzerinden alınabilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Başvuruyu dilekçe ile SGK’ya yaparsınız ve SGK yazıyı elden verir ya da posta adresine gönderir. Ancak burada iki farklı uygulama söz konusu. İşyeriniz emekli olabilir yazısı istiyorsa ayrı bir dilekçe, kıdem tazminatı için şartların sağlandığına dair yazı istiyorsa ayrı bir dilekçe ile başvurmalısınız. Her ikisi için de dilekçe örneklerini aşağıda paylaşıyorum.

1- Emekli olabilir yazısı için dilekçe indir

Eğer işyeri sizden emekli olabilir yazısı istiyorsa SGK’ya emeklilik şartlarını sağlayıp sağlamadığınız, hangi tarihten itibaren emekli olabileceğinizi gösterir bir dilekçe ile başvurmanız gerekir. Dilekçeyi sizin için hazırladım. Aşağıdan indirerek elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz SGK’ya göndererek yazıyı talep edebilirsiniz.

2- Kıdem tazminatı yazısı için dilekçe indir

Eğer işyerinden kıdem tazminatınızı almak için işyeri sizden yazı istiyorsa o zaman kıdem tazminatı yazısı dilekçesi ile başvurmanız yeterli olacaktır. Dilekçeyi elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verebilirsiniz. SGK yazıyı elden verir ya da posta adresinize gönderir.

Dilekçe ile başvurunuza istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu aşağıda SGK emekli olur yazısı örneği paylaştığım yazıyı verir size. Siz bununla ve bir dilekçe ile işyerinize başvurarak kıdem tazminatınızın ödenerek çıkışınızın verilmesini talep edebilirsiniz.

SGK emekli olabilir yazısı e devlet

Emekli olur yazısı e-Devlet üzerinden alınabilen bir yazı değil. Yukarıda örneğini verdiğim dilekçeleri doldurarak elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız gerekmektedir. SGK emekli olur yazısı e devlet üzerinden alınamadığından elden ya da posta yolu ile başvurmalısınız.

3-Emekli olur yazısını aldıktan sonra işyerine verilecek dilekçe

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olabilir yazısı ya da kıdem tazminatı için yazı aldıktan sonra aynı şekilde bir dilekçe ile işyerine başvurmanız ve çıkış işlemlerinizin başlatılmasını talep etmeniz gerekiyor. İşyeri’ne başvuru için doldurmanız gereken dilekçe örneğini aşağıda word olarak paylaşıyorum. Kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Emekli olabilir yazısı kaç günde gelir?

Emekli olabilir yazısı normalde 10-15 günde hazırlanabilen ve sigortalıya elden ya da posta yolu ile gönderilebilen bir evrak. Ancak EYT yoğunluğu nedeni ile yazıların verilme süresi ortalama 1,5-2 ayı bulabilecek gibi. Hatta İstanbul, İzmir ve Ankara gibi Büyükşehirlerde bu süre daha da uzayabilir.

Emekli olur yazısının geçerlilik süresi

Bu yazılarda geçerlilik süresi belirtilmez. Ancak her ne kadar süre belirtilmiyor olsa da siz yine de en geç yazıyı aldığınız ayın sonuna kadar başvuru sürecinizi başlatın.

SGK’dan emekli olabilir yazısı almak şart mı?

Tazminat alabilmek ve emeklilik nedeni ile işten ayrılabilmek için çoğu işveren bunu şart koşuyor. Ancak işverenle anlaşırsanız bu yazıyı almanız şart değil.

E devletten emekli olabilir yazısı alınabilir mi?

“Çalışma hayatım” kısmındaki dökümü çoğu işveren kabul edebilmekte. İşyerinize bu belgeyi sunabilirsiniz.

Emekli olabilir yazısı kaldırıldı mı?

EYT yoğunluğu nedeniyle geçici olarak kaldırılmıştı. Ancak artık SGK’dan alınabilir.

4.3/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekli Olabilir Yazısı Nasıl Alınır?” üzerine 18 yorum
 1. MERHABA, TOPLAM GÜN SAYIM 7000 FAKAT 150 GÜN KADAR MAÇLARDA EKSTRA GÖREV YAPTIM ÇİFT SSK GÜNÜ YATMIŞ.YANİ YILDA 390 FALAN SORUN OLURMU.

  Yanıtla
 2. Öncelikle bu kdr detayli,anlasilir bilgilendirme icin tesekkur ederim. Her soruyu ve cvbinizi ozenle okudum. 2000 sonrsi sgk girisli hekimim. Mesleki yipranmadan faydalanbilmem icin sgk bildirgemde olmasi gereken bilgiler, secileck kod nedir? Anldigim kadariyla şu na kdar hep yanliş / eksik giris yapilmis. Gecmise dönuk duzeltme yapilbilir mi? Nasil bir yol izlenmeli.

  Yanıtla
  • Merhabalar. Rica ederim:). Geçmişe dönük yapılamaz. Zaten sağlıkçılara yıpranma payı yakın zamanda verildi. İşyeri yetkilinize iletin bundan sonraki süreç ile alakalı bir düzeltme yapsın.

   Yanıtla
 3. Merhaba.FHZ ile emekliliğim 156 gün geri çekilerek 24 Mart 2023 tarihine geliyor. SGK Ümraniye Emekli olur yazısı için 24 Mart’ta tekrar SGK ya gelmemi istedi. (E-Devlette FHZ hesaplanmadan 5 ay 14 gün görünüyor) işyerine emeklilik için sadece Hizmet Dökümü’nü teslim etsem SGK Kod 8 Emeklilik statüsünden ayrılışı kabul eder mi? Çok teşekkürler.

  Yanıtla
 4. SGK emekli olabilir yazısı için gelmenize gerek yok yok diye bir genelge yayınlamadı mı? e devlet çalışma hayatım sayfası ile sgk ne zaman emekli olurum sorgu sayfasının çıktısını almak yeterli değil mi?

  Yanıtla
 5. Merhaba mevcut sgk lı çalışıyorum emeklilik başvurusu için işveren emekli olabilir yazısı getir diye zorluk çıkarmazsa emeklilikten dolayı kod 1 ve kod 8 den işlem yaptıktan sonra sgk ya gitmeden direk e devletten emeklilik başvurusu yapabilirmiyim yoksa sgk ya gitmek zorundamıyım

  Yanıtla
 6. 29 25 tarım sigortalı olarak emekli olabilir yazısı almamız gerekiyor mu teşekkürler

  Yanıtla
 7. 29 25 tarım sigortalıyım e-devlet’ten başvuru yaptım fakat iş yeri çıkış belgesi istiyor yardımcı olabilir misiniz ne yapmalıyım

  Yanıtla
Yorum yapın