Sgk Dosya Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır ?

12

Sgk dosya kapatma işlemleri hem geçici süreliğine açılan inşaat ve ihaleli işler hem de sigortalı çalıştırmayı sonlandıran ve işyerini kapatan işverenler için önem arz etmektedir. Sgk işyeri açılış işlemleri başlıklı yazımızda daha önce işveren tescil işlemleri konusunda detaylı bilgi vermiştir. Bu yazımızda ise sgk iş bitirme işlemleri, sgk dosya kapama ve sgk işyeri kapanış bildirim süresi gibi konularda merak ettiğiniz sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Sgk kapanışı nasıl yapılır ?

Sgk iş bitimi bildirimi iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi dilekçe ile ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmak diğeri ise SGK işveren sistemi üzerinden online olarak dilekçe vermek. İşveren sistemi üzerinden hem sürekli işyerleri için sgk dosya kapanış dilekçesi verilebilir hem de inşaat ve geçici işyerleri için işyeri kapanışı yani ilişiksizlik belgesi talebi verilebilir.

Sgk kapanış dilekçesi online vermek için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle SGK işveren sistemine buradan giriş yapın ⇒ sgk işveren sistemi girişi.
 • Anasayfaya giriş yaptıktan sonra alt tarafta yer alan İLİŞİKSİZLİK KAPANIŞ BAŞVURULARI menüsüne gelin.
 • Burada çıkan kısımda bitiş tarihini yazarak KAYDET demeniz yeterli olacaktır.
 • Eğer devamlı işyeri iseniz bitiş tarihi kısmında son işçinin çıkışını yaptığınız tarihi, inşaat ya da ihaleli işlerde ise bitim tarihini yazmanız gerekmektedir.

Buradaki sgk işyeri kapanış bildiriminiz bağlı olduğunuz SGK’ya elektronik ortamda gönderilmiş olacaktır. Ayrıca belge ibraz etmenize gerek bulunmamaktadır. Başvurunuza istinaden eğer devamlı dosya ise ve borç yoksa dosya kapatılır. İnşaat ya da ihaleli iş ise sgk ilişiksizlik belgesi almak için bağlı olduğunuz SGK’ya uğrayabilirsiniz.

Sgk inşaat dosya kapanışı nasıl yapılır ?

Bina inşaatını kapatmadan önce inşaat için bildirmeniz gereken asgari işçilik tutarını bildirmiş olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. İnşaat iş yeri kapatma dilekçesi vermeden önce işçilik hesaplamasını inşaat asgari işçilik hesaplama sayfamızı ziyaret ederek yapabilirsiniz. Eğer işçilik bildirimini yeteri kadar yaptıysanız yukarıda anlatılan yolu takip ederek online bitirme dilekçesi verebilir ya da aşağıdaki sgk dosya kapanış dilekçesi word belgesi ile en geç 1 ay içerisinde iş bitirme dilekçesi verebilirsiniz.

Sgk taşeron dosya kapanışı nasıl yapılır ?

Alt taşeronlar için de sgk kapanış bildirim süresi bitim tarihinden itibaren 1 aydır. En son işçi çalıştırma tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde hem SGK’ya hem de ana işverene iş yeri kapanış dilekçesi ile başvurarak işi bitirdiğinize ilişkin bildirim yapabilirsiniz. Alt taşeron dosya kapanışı dilekçenize istinaden SGK herhangi bir işlem yapmaz. Sadece dosyanıza konulur. Zaten ana dosya kapanışında alt taşeron dosyası da kapatılır.

Sgk kapanış dilekçesi verme süresi nedir ?

İnşaat ve ihaleli işlerde işin bitim tarihinden itibaren işyeri kapatma dilekçesi verme süresi 30 gündür. Bu süre içerisinde sgk iş bitim dilekçesi verilmeyip süresi dışında verilirse ceza uygulanır. Devamlı işyerlerinde belirlenen bir süre yoktur. Eğer tüm borçlar ödendiyse ve dilekçe verilirse dosya kapatılır. Tüm borçlar ödenip dilekçe verilmediği durumlarda ise son işçi çalıştırma tarihinden 2 yıl sonra dosya SGK tarafından kapatılarak arşivlenir. Herhangi bir yaptırımı yoktur.

Sgk kapanış dilekçesi örneği

Eğer sürekli yani devamlı işyeri dosyası kapatacaksanız sistemden de çıkan sgk dosya kapatma dilekçesi aşağıdaki gibi olabilir;

 • Müdürlüğünüzde ……………………. sicil numarası ile işlem gören işyerimizde 22.07.2020 tarihinden itibaren 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı çalıştırmaya son verildiğinden, bahse konu işyerinin yukarıda belirtilen tarih itibariyle kapatılması için gerekli işlemlerin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

Sgk ilişiksizlik dilekçe örneği diğer adı ile sgk işyeri kapatma dilekçesi iiçin ise sgk işyeri kapanış dilekçesi örneği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk şube kapanış dilekçesi örneği

Şube kapanışlarında artık o şubede sigortalı işçi çalışmayacaksa ve şube tamamen kapatıldıysa sgk dosya kapanışını yapmakta yarar olacaktır. Dilekçe vermediğinizde bir cezası yoktur. Dilekçe verilmediğinde dosyada 2 sene içerisinde sigortalı bildirimi olmazsa zaten dosya SGK tarafından kapatılır ve arşive kaldırılır. Borcunuz yoksa ve işçi de çalışmayacaksa dilekçe ile bildirerek dosyanın kapatılmasını talep edebilirsiniz.

Sgk işyeri kapanış dilekçesi vermeme cezası nedir ?

Devamlı nitelikte olan işyerlerinde kapanış ya da bitim dilekçesi vermemenin herhangi cezai yaptırımı bulunmamaktadır. Ancak inşaat ve ihaleli işlerde işin bitim tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde dilekçenin elden ya da elektronik ortamda gönderilmesi zorunludur. 30 gün içerisinde gönderilmediğinde brüt asgari ücretin iki katı tutarında ceza uygulanır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

12 Yorum
 1. Oğuz ÖZCAN

  Merhabalar,
  Biz kamu ihaleli inşaat işi yapıyoruz. iş yerimiz altında taşeronlarımız alt işyeri açarak iş yapıyorlar. taşeronlarımızdan birinin sözleşmesi 31.12.2021 tarihinde bitiyor. kendisine işyeri kapanışını vermesini söyledik fakat kapatmayacağını söyledi. biz işe kendisi ile devam etmek istemiyoruz ve sözleşmenin süresini uzatmayacağız. biz sgk ya taşeronun işinin bittiğini e bildirge şifresinin ve kullanıcı kodunun iptal edilmesi için dilekçe vereceğiz. böyle bir durumda aralık 2021 bildirgesini nasıl verecek, ocak 2022 ye giriş yaparsa ne yapabiliriz, biz dilekçeyi verirsek sgk şifreyi iptal ederse taşeron da bildirgeyi veremeyecek o esnada ocak 2022 ye giriş yaparsa biz bu durumda hakediş zamanları borcu yoktur yazısı alabilirmiyiz.bizim dilekçenin verilmesinden sonra 31.12.2021 den sonra taşeronun yaptığı girişler bizi bağlarmı. bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz.
  saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Siz sözleşmenizin sona erdiği ve iptaline ilişkin SGK’ya başvurun. Onlar e ebildirge şifresini iptal eder. Taşeron neden ısrarla çalıştırmak istiyor bunu da anlamadım ve inanın ilk defa karşılaşıyorum. Bildirge veremeyecek evet bu durumda elden SGK’ya vermek zorunda kalacak.

 2. Dilek Dursun

  12.07.2021 kapanış tarihi olan isyerinde sigortalı çalışanı 12.07 de 17 çıkış kodu ile çıkışını yaptık, kapanış bildirimi için 30 günlük süre 11.08.2021 de doluyor, sigortaya dediğiniz yerden kapanış işlemlerini bildirdikten sonra ne yapmamız lazım? 11 aylık bir dosyaydi, sadece 3 aylık sigorta ödemesi oldu, borç için yapılandırma başvurusu yapsak yinede dosya kapanır mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Devamlı bir işyeri mi bu işyeri yoksa geçici inşaat ya da ihaleli bir iş mi ? Yapılandırma başvurusu ile dosya kapatma arasında bir ilgi kuramadım. Sorunuzu da tam anlayamadım açıkçası.

   1. Dilek Dursun

    Merhaba, Devamlı bir isyeriydi burası inşaat değil, yalnız vergi mükellefiyeti 12/7/2021 de sona erdi, yani vergi dairesinden kapanış verildi. 11 aylık bir sigorta dosyasi idi bir çalışanı vardı onu da isyerinin kapanması 17 koduyla çıkış yaptık, 11 aylık dönemde sadece 3 aylık sigorta ödemesi yapıldı, dosyanın borcu var, kapanış sırasında bunun ödenmesini istemezler mi o yüzden yapılandırmadan yararlandirayim dedim. Yada kısaca şöyle sorayım. Devamlı bir iş yeri statüsü, isyeri kapandı, çalışan çıkış yapıldı, sgk ya kapanış bildirimi yapmazsak ne olur?

    1. Ömer Meriç

     Bildirim yapmanız gerekmiyor. Zaten borç varken kapanış dilekçesi verseniz de bir işlem yapılamaz. Borç 2021/04 dönemi ve öncesine aitse yapılandırabilirsiniz. Borcu ödedikten sonra artık bu dosyada sigortalı çalışmayacaksa dosyanın kapatılması için dilekçe verebilirsiniz.

 3. İsmail Karadağ

  Hacizlik dosyalarım var ssk görünürlügümü dilekçe yazarak kapatabilirmiyim bilgi verirmisşniz lütfen

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sosyal Güvenlik kurumunda bir dosyanın kapanabilmesi için tüm borçların ödenmesi gerekir. Yoksa kapanmaz.

 4. arzu

  31.12.2020 tarihinde kapatmam gereken inşaat dosyası için dilekçe vermeyi unutmuşum. 2020 yılında işçiliğim doluyordu çıkışlarımı yapmıştım 2021 yılında maaliyet değiştiği için bildirmem gereken tutar artıyor..ben 31.12.2021 tarihine işin bitirildiğine dair yazıyı vermiş olsam 30 günlük süreyi geçtiği için ne kadar ceza yerim ve asgari işçilik hesaplamasını 2021 yılına göre yeniden yaparlar mı işçilik farkı çıkartır mı sgk yoksa sadece ceza mı öderim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla brüt asgari ücretin 2 katı tutarında ceza uygulanmakta. Bu şekilde yaptığınızda hesaplama 2020 yılı verileri esas alınarak yapılır.

 5. Oğuz dincer

  2019 yılında bitirdiğim inşaat firmasına ait sgk kapama dosyasını 2020 yılında versem cezai işlem uygulanırmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2020’de versem derken 2020 bitti. 2021 mi demek istediniz ?