Sgk Dosya Kapama İşlemi Nasıl Yapılır ?

6

Sgk dosya kapama işlemleri hem geçici süreliğine açılan inşaat ve ihaleli işler hem de sigortalı çalıştırmayı sonlandıran ve işyerini kapatan işverenler için önem arz etmektedir. Sgk işyeri açılış işlemleri başlıklı yazımızda daha önce işveren tescil işlemleri konusunda detaylı bilgi vermiştir. Bu yazımızda ise sgk iş bitirme işlemleri, sgk dosya kapatma ve sgk işyeri kapanış bildirim süresi gibi konularda merak ettiğiniz sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Sgk kapanışı nasıl yapılır ?

Sgk iş bitimi bildirimi iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi dilekçe ile ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmak diğeri ise SGK işveren sistemi üzerinden online olarak dilekçe vermek. İşveren sistemi üzerinden hem sürekli işyerleri için sgk dosya kapanış dilekçesi verilebilir hem de inşaat ve geçici işyerleri için işyeri kapanışı yani ilişiksizlik belgesi talebi verilebilir.

Sgk kapanış dilekçesi online vermek için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle SGK işveren sistemine buradan giriş yapın ⇒ sgk işveren sistemi girişi.
 • Anasayfaya giriş yaptıktan sonra alt tarafta yer alan İLİŞİKSİZLİK KAPANIŞ BAŞVURULARI menüsüne gelin.
 • Burada çıkan kısımda bitiş tarihini yazarak KAYDET demeniz yeterli olacaktır.
 • Eğer devamlı işyeri iseniz bitiş tarihi kısmında son işçinin çıkışını yaptığınız tarihi, inşaat ya da ihaleli işlerde ise bitim tarihini yazmanız gerekmektedir.

Buradaki sgk işyeri kapanış bildiriminiz bağlı olduğunuz SGK’ya elektronik ortamda gönderilmiş olacaktır. Ayrıca belge ibraz etmenize gerek bulunmamaktadır. Başvurunuza istinaden eğer devamlı dosya ise ve borç yoksa dosya kapatılır. İnşaat ya da ihaleli iş ise sgk ilişiksizlik belgesi almak için bağlı olduğunuz SGK’ya uğrayabilirsiniz.

Sgk kapanış dilekçesi verme süresi

İnşaat ve ihaleli işlerde işin bitim tarihinden itibaren işyeri kapatma dilekçesi verme süresi 30 gündür. Bu süre içerisinde sgk iş bitim dilekçesi verilmeyip süresi dışında verilirse ceza uygulanır. Devamlı işyerlerinde belirlenen bir süre yoktur. Eğer tüm borçlar ödendiyse ve dilekçe verilirse dosya kapatılır. Tüm borçlar ödenip dilekçe verilmediği durumlarda ise son işçi çalıştırma tarihinden 2 yıl sonra dosya SGK tarafından kapatılarak arşivlenir. Herhangi bir yaptırımı yoktur.

Sgk kapanış dilekçesi örneği

Eğer sürekli yani devamlı işyeri dosyası kapatacaksanız sistemden de çıkan örnek iş bitirme dilekçeniz aşağıdaki gibi olabilir;

 • Müdürlüğünüzde ……………………. sicil numarası ile işlem gören işyerimizde 22.07.2020 tarihinden itibaren 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı çalıştırmaya son verildiğinden, bahse konu işyerinin yukarıda belirtilen tarih itibariyle kapatılması için gerekli işlemlerin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

Sgk ilişiksizlik dilekçe örneği için ise sgk işyeri kapanış dilekçesi örneği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk işyeri kapanış dilekçesi vermeme cezası

Devamlı nitelikte olan işyerlerinde kapanış ya da bitim dilekçesi vermemenin herhangi cezai yaptırımı bulunmamaktadır. Ancak inşaat ve ihaleli işlerde işin bitim tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde dilekçenin elden ya da elektronik ortamda gönderilmesi zorunludur. 30 gün içerisinde gönderilmediğinde brüt asgari ücretin iki katı tutarında ceza uygulanır.

İşyeri kapanış işlemleri hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

6 Yorum
 1. İsmail Karadağ

  Hacizlik dosyalarım var ssk görünürlügümü dilekçe yazarak kapatabilirmiyim bilgi verirmisşniz lütfen

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sosyal Güvenlik kurumunda bir dosyanın kapanabilmesi için tüm borçların ödenmesi gerekir. Yoksa kapanmaz.

 2. arzu

  31.12.2020 tarihinde kapatmam gereken inşaat dosyası için dilekçe vermeyi unutmuşum. 2020 yılında işçiliğim doluyordu çıkışlarımı yapmıştım 2021 yılında maaliyet değiştiği için bildirmem gereken tutar artıyor..ben 31.12.2021 tarihine işin bitirildiğine dair yazıyı vermiş olsam 30 günlük süreyi geçtiği için ne kadar ceza yerim ve asgari işçilik hesaplamasını 2021 yılına göre yeniden yaparlar mı işçilik farkı çıkartır mı sgk yoksa sadece ceza mı öderim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla brüt asgari ücretin 2 katı tutarında ceza uygulanmakta. Bu şekilde yaptığınızda hesaplama 2020 yılı verileri esas alınarak yapılır.

 3. Oğuz dincer

  2019 yılında bitirdiğim inşaat firmasına ait sgk kapama dosyasını 2020 yılında versem cezai işlem uygulanırmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2020’de versem derken 2020 bitti. 2021 mi demek istediniz ?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.