İnşaat Asgari İşçilik Hesaplama 2019

40

İnşaat asgari işçilik hesaplaması inşaatın yapı sınıfı, yapı grubu ve yapı yaklaşık birim maliyetleri esas alınarak yapılmakta. Ruhsata tabi bir bina inşaatı yaptığınızda söz konusu yapı için bağlı olduğunuz Belediyeden oturma izni alabilmeniz için Belediye sizden SGK borcu yoktur diğer adı ile ilişiksizlik belgesi ister. Tabi inşaatınız için sgk ilişiksizlik belgesi alabilmek için de inşaat için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dosya tescil ettirmeniz ve yeterli miktarda işçilik bildiriminde bulunmanız gerekmektedir. İşte burada bina inşaatı için işçilik hesaplaması önem arz etmektedir.

İnşaat işçilik maliyeti hesaplamasını kolayca yapabileceğiniz bir program geliştirdik. Dilerseniz bu programı kullanarak inşaat sgk işçilik hesaplaması yapabilirsiniz. Eğer inşaat işçilik hesaplamasını yapamazsanız yazının sonundaki Yorum bölümünden inşaatın başlama bitim tarihlerini, kargir/karkas nasıl yapıldığını, yapı sınıfı ve grubunu yazın sizin için hesaplamayı biz yapalım.Aşağıdaki inşaat ssk işçilik hesaplama uygulamamız ile hesaplamayı yapabilir ayrıca yazımızın devamında inşaat işçilik maliyet hesaplaması nasıl yapılır, 2019 inşaat ssk primi ne kadar konularında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer ihaleli iş için asgari işçilik hesaplaması yapacaksanız hemen https://sgkbilgisi.com/ihaleli-islerde-asgari-iscilik-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnşaat işçilik hesaplama 2019

Aşağıdaki inşaat sgk maliyet hesaplama programında bina inşaatı ruhsatınızdaki inşaatın toplam metrekaresini ve yapı sınıfı/grubuna göre her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan yapı yaklaşık birim maliyetleri tablosuna göre inşaatın metrekare maliyetini yazın. İnşaat için hangi yılın yapı birim maliyetlerini esas alacağınız inşaatın başlama ve bitiş tarihlerine göre belirleniyor. Buna göre;

 • Bulunduğu yıl başlayıp biten inşaatlar için o yıl içinde geçerli olan yapı yaklaşık birim maliyetlerini esas almanız gerekiyor. örneğin 01.04.2019 tarihinde başlayıp 30 Ekim 2019 tarihinde SGK’ya bitim dilekçesi verdiğiniz inşaat için 2019 yılı maliyetine göre hesaplama yapmanız gerekiyor.
 • Önceki yıl başlayan inşaat için başladığı yıldaki metrekare maliyetlerini esas almanız gerekiyor. Örneğin 10 Aralık 2018 tarihinde başlayan ve 30 Eylül 2019 tarihinde biten bir inşaat için 2018 yılı yapı yaklaşık birim maliyetleri tablosunda yer alan maliyete göre hesaplama yapmanız gerekiyor.
 • Birden fazla yıl devam eden inşaatlarda ise  bitim tarihinden önceki yılın metrekare maliyetleri esas alınarak işçilik hesaplaması yapılır. Örneğin 2010 yılında SGK tescili yapılıp 2019’da biten bir inşaat için 2018 yılının metrekare maliyetlerini esas alarak hesaplama yapmanız gerekiyor.

Asgari işçilik hesaplama 2019

Aşağıda hesaplama işlemini sizin için oldukça kolaylaştıracak bir program gerçekleştirdik. Program aracılığı ile inşaatın toplam metrekaresi ve metrekare maliyetini yazmanız halinde bildirmeniz gereken prime esas kazanç tutarını kolayca hesap edebilirsiniz.

Hesaplama sonucu bildirmeniz gereken tutar brüt prime esas kazançtır. Yani işveren olarak ödeyeceğiniz prim tutarları değildir. Bina inşaatı için brüt kazanç üzerinden ödemeniz gereken prim oranları ve 2019 sigorta prim tutarları aşağıdaki gibidir;

Eğer hesaplamayı yapamadıysanız ve nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız https://sgkbilgisi.com/asgari-iscilik-hesaplamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tadilat işlerinde asgari işçilik hesaplama

Tadilat ruhsatlarında tescil ve prim bildirim işlemlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’nda ana ruhsat için tescil edilen dosya kapatılmadan yani bitiş dilekçesi verilmeden tadilat işlemi gerçekleşti ise ve tadilat ruhsatı alındıysa ayrıca dosya açtırmaya gerek yok. Mevcut dosya üzerinden ve son metrekare esas alınarak asgari işçilik hesaplaması yapılır.

Ancak ana dosya kapanışı verilip ilişiksizlik belgesi alındıktan sonra tadilat ruhsatı alındıysa tadilat ruhsatı için yeni dosya açılması zorunludur. Eğer tadilat ile inşaatın metrekaresinde bir artış var ise yani ilave kısım varsa ilave kısım için hesaplama yapılması gerekiyor. Eğer metrekare aynı kaldı ise ve herhangi bir değişiklik yoksa sadece dosyanın açılıp prim bildirimi yapılması yeterlidir. Böyle bir durum varsa 1 günlük bildirim bile yeterlidir.

Asgari işçilik hesaplama formülü 2019

Sgk inşaat maliyet hesaplama formülü basit olarak şu şekildedir; İnşaatın toplam metrekaresi X maliyet x ( karkas ise 6,75/kargir ise %9)/100= bildirilmesi gereken prime esas kazanç. 

Yukarıda sizin için hizmet sunmuş olduğumuz programda da zaten mevcut olarak bu formül tanımlı. Dilerseniz programdan hesaplama yaptıktan sonra kendiniz de bu formülü kullanarak fark işçilik hesaplamasını teyit edebilirsiniz.

İnşaat sigorta maliyeti hesaplama 2019

İnşaat prim hesaplaması yani ödemeniz gereken tutar yukarıdaki uygulamada hesaplamış olduğunuz brüt kazanç üzerinden yapılmakta. Bildirmeniz gereken brüt kazanç üzerinden normalde SGK’ya prim ödeme oranı %37,5’dir. Ancak bu oran teşvikten yararlanma durumuna göre değişir.

 • Eğer primlerinizi düzenli öderseniz ve geçmiş borcunuz olmazsa prim ödeme oranı %32,5 olur. Aylık prim tutarı 2019 yılı için: 818,56 TL dir. 
 • Çalışanınız 4447/10. madde teşviğinden yararlanırsa prim ödeme oranı brüt tutar üzerinden %17 olur. Aylık prim tutarı 2019 yılı için: 434,86 TL dir. 
 • Eğer çalışanınız 4447-19. madde teşviğinden yararlanabilirse hiç prim ödemezsiniz.

Ayrıca yukarıda belirtilen aylık tutarlar üzerinden işyerinde çalışan sayısı 500’den az ise 150,00 TL, fazla ise 101,00 TL indirim uygulanacaktır.

İşçilik hesaplamasını yapıp gerekli bildirimi sağladıktan sonra inşaat için yapı izin kullanım belgesi alabilmeniz için ilişiksizlik belgesi başvurusu yapmanız gerekiyor. Başvuruyu nasıl ve nereden yapmanız gerektiği konusunda izlemeniz gereken yol için https://sgkbilgisi.com/sgk-ilisiksizlik-belgesi-icin-gerekenler/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnşaatınızın yapı sınıfı, yapı grubu ve metrekaresini aşağıdaki yorum kısmından yazın. Ne kadar bildirim yapmanız gerektiğini sizin için hesap edelim. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
40 Yorum
 1. Katip

  merahaba. biz kendi tapulu arsamız üzerine 40m2 tek katlı bir müştemilat yaptık. belediye yapı tatil tutatanığı tutup sgkya göndermiş. bize gelen yazıya göre sgk dosya açılışından para cezası uygulanmış. benim sorum ben bu para cezasını ödersem, sgkya 40 m2 üzerinden işçilik bildirirsem açılan dosyayı kapatabilirmiyim. ruhsatım henüz yok, dilekçe ya da başka bir belge sunmam gerekirmi. teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Muhtemelen Sgk İnşaat ile ilgili denetim yapacaktır. Bu süreçte siz ödeme yapamazsınız. İdari para cezasını ödeyerek beklemeniz gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK ile görüşerek net bilgi alabilirsiniz.

 2. halid

  31.12.2018 tarihinde belediye tarafından onaylanıp mart ayında başlanılan inşaat plan projeli (belediye dosya açılması için sgk ya bildirmiş) bina otopark ve 3 daire projede yer almakta. bu bina için her ay kaç kişi sigortalı gösterilecek ve maaşları ne kadar ücret üzerinden gösterilecek. yani bankaya ne kadar sigorta ödenmeli…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu kadar kişi şu kadar kazanç ya da maaşla bildirilmeli diye bir zorunluluk yok hocam. Yazımızda da belirtildiği üzere önemli olan inşaat için gerekli olan asgari işçiliği SGK’ya bildirmek.

 3. canan

  yapı ruhsatı elimde
  ruhsatın onay tarihi 20.11.2017
  ruhsatın geçerlilik tarihi 20.11.22
  sigorta dosyasını 09.05.2019 açtım işçiyi 09.05.2019 giriş yaptım
  toplam yüzölçüm (m2) 150 (mesken 100 tarım hayvancılık 50) maliyetini ve kaç gün işçi çalıştırmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim
  not:yapı ruhsatında 75.1 m2 maliyeti 694 yazıyor
  76.yapının maliyeti 104100 yazıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapı sınıfı ve grubu nedir ? Oradaki maliyet değil o 2017 yılına ait maliyet. Siz 2019’da başladığınız için 2019 maliyetleri üzerinden hesaplama yapılacaktır.

 4. canan

  yapı sınıfı ııı
  yapı grubu A
  yazıyor
  işçiyi asgari ücretten kaç gün çalıştırmam gerekir birde maliyetini hesaplayamadım :(yardımcı olursanız sevinirim
  teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Canan Hanım. Sormayı unuttum kusura bakmayın lütfen. İnşaatlar kargir mi karkas mı ?

 5. canan

  merhaba inşaat karkas
  Ömer Bey sizden ricam maliyeti nasıl hesaplayacağım birde işçiyi asgari ücretten kaç gün çalıştırmam lazım onun hesaplaması nasıl yapılıyor?
  teşekkür ederim iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Toplamda yaklaşık 7035 brüt kazançlı bildirim yapmanız gerekiyor. Yani asgari ücret ile 1 işçi bildirecekseniz yaklaşık 83 gün çalıştırmanız gerekiyor.

 6. canan

  merhaba Ömer Bey 3
  işçiyi 3 ay göstermem yeterli sanırım
  nasıl hesaplandığını işlem olarak yazabilir misiniz?yada formül olarak mail adresimede gönderebilirsiniz
  iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Yazımızda anlattım zaten detaylı:). Buradan anlatmak uzun sürecektir. 3 İşçiyi asgari ücretten bildirecekseniz 1,5 ayda bitmesi gerekir en fazla.

 7. canan

  selam Ömer Bey
  işçiyi 3 ay ssk göstermem gerekiyor
  sizden ricam bu hesaplamayı formül olarak nasıl yaptınız ayrıca 7035 brüt kazanç 83 gün nasıl buluyoruz asgari ücret 2.558.40 brüt

  1. Ömer Meriç

   İletişim numaranızı yazarsanız bilgi vereyim. Uzun olacak buradan.

 8. canan

  teşekkür ederim Ömer Bey numaranız olsa idi detaylı bilgi alabilirdim benim mail adresim size ulaşıyor sanırım yada size ulaşabileceğim tel yada mail de olabilir

 9. canan

  980 x150 =147.000.00 x 6.75 %=9.922.50 buluyorum burada işçi kaç gün çalışması gerekiyor?
  3558.40 x 3 =10.675.20

  1. Ömer Meriç

   Canan Hanım,
   İşçiyi kaç gün bildireceğim diye bir şey olmaz. Diyelim ki inşaat için bildirilmesi gereken prime esas kazanç 100 lira. Bunu 10 işçi ile ve 10 liralık kazançla 1 ayda da bitirebilirsiniz 1 işçi ile 10 ayda da. Bu size kalmış.

 10. canan

  teşekkür ederim Ömer Bey
  iyi günler

 11. Arif

  İyi günler toplam1 katlı müstakil 1 bölümden oluşan 4b sınıfı yüksekliği 3.50 mt olan 198 m2 konut yaptırdım 4b olduğu için sgk işçilik için fark istiyor çok tutar denildi ne kadar tutar acaba? Şimdiden teşekkür ederim.Belediye inat etti ruhsata 4b yazdı bunu değiştirebilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden 4b yazıldı ki onu anlayamadım ? Dosya açılışı yaptınız mı yoksa ilk defa mı yapacaksanız ? SGK dosyası açtıysanız ne zaman açtınız ve bitim dilekçesini ne zaman vereceksiniz ?

 12. Arif

  Hocam belediye elemanları ısrarla 4b sınıfı diyor birkaç araştırma yaptığımda 4b ye girmeyeceğini öğrendim fakat elimden birşey gelmiyor.Dosya açılışı yapılmıştı hatta muhasebeci alışkanlık üzere hep 3a üzerinden pirim hesaplayıp bitiş dilekçesi verildi.en son ilişik kesmeye gittiğimizde karşımıza 4b üzerinden hesaplanan 233000tl inşaat maliyetinin yüzde 75 i bulunarak onun da %37,5 kısmı kadar ssk pirimi çıkardılar.Şu an çaresiz ne yapacağımı bilemiyorum .Hocam ne yapmalıyım sizce?

  1. Ömer Meriç

   Yani Belediye’den düzelttirme yapamaz ve bununla ilgili de SGK’ya yazı vermezseniz biraz zor. Ancak çıkartılan fark işçilik ile ilgili SGK’ya itiraz dilekçesi verebilir, Müfettiş incelemesi talep edebilirsiniz. SGK dosyayı teftişe gönderir. Ödenmesi gereken tutarı müfettiş hesaplar.

 13. Arif

  Başka bir çözüm yolu yok değilmi ? Çok teşekkür ederim hocam ilginiz için

  1. Ömer Meriç

   Maalesef başka bir çözümü yok.

 14. Arif

  Ömer hocam size bir sorum daha olacak ama inşaat ssk ödemelerinde 4/B grubu olduğunda 3/A grubu ödemesine göre 10 KAT fark çıkarttılar doğrumudur acaba benim inşaat 4/b sısnıfı olduğu için 233.000*0.75=174,750 bununda 174,750*0,375=65.531 tl yani 65 bin tl ödeme çıkardılar bu direk yatacak olan para 3/a grubu olsa idi 5 -6 bin tl çıkıyordu b acaba yanlış hesap mı yaptı sgk yoksa çarpan değerleri gerçekten farklı mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Tabi ki 4b yapı sınıfında maliyet 3A’ya göre yüksek. Ama öyle 10 kat yüksek olmaz. Yanlışınız var.

 15. halit

  Merhabalar, ben otopark dahil 4 katlı bir inşaat yaptım. toplam inşaat alanı 472 m2, kullanım amacı: konut, İnşaat türü:Betonarme, yapı sınıfı:3A olan yapı için sgk için ne kadar prim ödemem gerekir veya bir kişiyi kaç gün asgari ücretten göstermem gerekir. kısacası sgk dan borcu yoktur kağıdı almam için nekadar cebimden çıkar yardımcı olursnız sevinirim ayrıca yapı başlama yılı 2019

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sobalı mı kaloriferli mi ? Ruhsatta hangisi işaretli acaba ?

  2. Ramazan

   Merhaba inşaat 534 m2 inşaatım var yapı sınıfı 3 olarak yazıyor bina doğalgazlı asansörlü toplam sigorta primi ne kadar ödemelşyim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. İnşaatın sgk dosya tescil tarihi ne zaman ve bitim dilekçesini ne zaman vereceksiniz?

    1. Ramazan

     Nisan 2019 işyeri açılışı aralık 2019 da kapatmak istiyorum

     1. Ömer Meriç

      Özür dilerim Ramazan Bey sormayı unutmuşum kargir mi karkas mı?

    2. Ramazan

     Karkas

     1. Ömer Meriç

      Bu durumda 43.614 liralık prime esas kazanç bildiriminde bulunmanız gerekiyor. Bu kazanç üzerinden ödenecek prim tutarı işçinin teşvik durumuna göre farklılık gösterir. Ama bildirilmesi gereken kazanç dediğimiz gibi 43.614 tür.

 16. Arif

  kombili doğalgazlı işaretli ruhsatta hocam.

  1. Ömer Meriç

   Bunu size sormamıştım hocam. Diğer arkadaşın cevabı :). İyi bayramlar.

 17. Arif

  Merhaba Ömer hocam 4/B sınıfı yapılarda işçilik tutarları sgk genel müdürlüğü yetkisine bırakılmış bunun için sgk içtimai olarak aldığı kararla 4/B sınıfı yapılar için çok yüksek bir fiyat çıkartıyor . Acaba böyle bir yetki varmıdır çünkü şu an benim 198 m2 inşaatım için sgk 66.000 tl ödeme çıkartıyor bu konuda bana yardımcı olabileceğiniz bir bilgi varmı ? nasıl böyle bir uygulama olabilir hocam? bu işte bir yanlışlık mı var hocam?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgkya bırakılmış bir durum değil bu. Eğer ruhsatta 4b yazıyorsa ya da yazmıyor olsa bile bina 4b olma özelliklerini taşıyorsa sgk 4b üzerinden hesaplar. Binanız yapı yaklaşık birim maliyetleri tablosuna göre 4b özelliklerini taşımıyorsa belediyeden yazı almanız gerekiyor. Belediye de vermiyorsa Sgkya itiraz etmeniz gerekiyor.

 18. MEHMET ALİ ALTUN

  MEHMET ALİ
  1.RUHSAT TARİHİMİZ AĞUSTOS 2015
  SON REVİZYON RUHSAT TARİHİMİZ MART 2018
  EYLÜL 2019 DA İSKAN (OTURMA) RUHSATIMIZI ALMAK İSTİYORUZ.
  YAPI SINIFI lll
  GRUBU B
  NE KADAR ASGARİ İŞÇİLİK GÖSTERMEMİZ GEREKİR
  TOPLAM KAPALI ALAN 35.714,00 M2 DIR.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İnşaatın toplam alanı 35.714 m2 mi?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.