İnşaat Asgari İşçilik Hesaplama 2019

18

İnşaat asgari işçilik hesaplaması inşaatın yapı sınıfı, yapı grubu ve yapı yaklaşık birim maliyetleri esas alınarak yapılmakta. Ruhsata tabi bir bina inşaatı yaptığınızda söz konusu yapı için bağlı olduğunuz Belediyeden oturma izni alabilmeniz için Belediye sizden SGK borcu yoktur diğer adı ile ilişiksizlik belgesi ister. Tabi inşaatınız için sgk ilişiksizlik belgesi alabilmek için de inşaat için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dosya tescil ettirmeniz ve yeterli miktarda işçilik bildiriminde bulunmanız gerekmektedir. İşte burada bina inşaatı için işçilik hesaplaması önem arz etmektedir.

İnşaat işçilik maliyeti hesaplamasını kolayca yapabileceğiniz bir program geliştirdik. Dilerseniz bu programı kullanarak inşaat sgk işçilik hesaplaması yapabilirsiniz. Eğer inşaat işçilik hesaplamasını yapamazsanız yazının sonundaki Yorum bölümünden inşaatın başlama bitim tarihlerini, kargir/karkas nasıl yapıldığını, yapı sınıfı ve grubunu yazın sizin için hesaplamayı biz yapalım.Aşağıdaki inşaat ssk işçilik hesaplama uygulamamız ile hesaplamayı yapabilir ayrıca yazımızın devamında inşaat işçilik maliyet hesaplaması nasıl yapılır, 2019 inşaat ssk primi ne kadar konularında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnşaat işçilik hesaplama 2019

Aşağıdaki inşaat sgk maliyet hesaplama programında bina inşaatı ruhsatınızdaki inşaatın toplam metrekaresini ve yapı sınıfı/grubuna göre her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan yapı yaklaşık birim maliyetleri tablosuna göre inşaatın metrekare maliyetini yazın. İnşaat için hangi yılın yapı birim maliyetlerini esas alacağınız inşaatın başlama ve bitiş tarihlerine göre belirleniyor. Buna göre;

 • Bulunduğu yıl başlayıp biten inşaatlar için o yıl içinde geçerli olan yapı yaklaşık birim maliyetlerini esas almanız gerekiyor. örneğin 01.04.2019 tarihinde başlayıp 30 Ekim 2019 tarihinde SGK’ya bitim dilekçesi verdiğiniz inşaat için 2019 yılı maliyetine göre hesaplama yapmanız gerekiyor.
 • Önceki yıl başlayan inşaat için başladığı yıldaki metrekare maliyetlerini esas almanız gerekiyor. Örneğin 10 Aralık 2018 tarihinde başlayan ve 30 Eylül 2019 tarihinde biten bir inşaat için 2018 yılı yapı yaklaşık birim maliyetleri tablosunda yer alan maliyete göre hesaplama yapmanız gerekiyor.
 • Birden fazla yıl devam eden inşaatlarda ise bildirim olan yıllardaki ortalama maliyete göre hesaplama yapmanız gerekiyor.

Hesaplama sonucu bildirmeniz gereken tutar brüt prime esas kazançtır. Yani işveren olarak ödeyeceğiniz prim tutarları değildir. Bina inşaatı için brüt kazanç üzerinden ödemeniz gereken prim oranları ve 2019 sigorta prim tutarları aşağıdaki gibidir;

Eğer hesaplamayı yapamadıysanız ve nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız https://sgkbilgisi.com/asgari-iscilik-hesaplamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asgari işçilik hesaplama formülü 2019

Sgk inşaat maliyet hesaplama formülü basit olarak şu şekildedir; İnşaatın toplam metrekaresi X maliyet x ( karkas ise 6,75/kargir ise %9)/100= bildirilmesi gereken prime esas kazanç. 

Yukarıda sizin için hizmet sunmuş olduğumuz programda da zaten mevcut olarak bu formül tanımlı. Dilerseniz programdan hesaplama yaptıktan sonra kendiniz de bu formülü kullanarak fark işçilik hesaplamasını teyit edebilirsiniz.

İnşaat sigorta maliyeti hesaplama 2019

İnşaat prim hesaplaması yani ödemeniz gereken tutar yukarıdaki uygulamada hesaplamış olduğunuz brüt kazanç üzerinden yapılmakta. Bildirmeniz gereken brüt kazanç üzerinden normalde SGK’ya prim ödeme oranı %37,5’dir. Ancak bu oran teşvikten yararlanma durumuna göre değişir.

 • Eğer primlerinizi düzenli öderseniz ve geçmiş borcunuz olmazsa prim ödeme oranı %32,5 olur. Aylık prim tutarı 2019 yılı için: 818,56 TL dir. 
 • Çalışanınız 4447/10. madde teşviğinden yararlanırsa prim ödeme oranı brüt tutar üzerinden %17 olur. Aylık prim tutarı 2019 yılı için: 434,86 TL dir. 
 • Eğer çalışanınız 4447-19. madde teşviğinden yararlanabilirse hiç prim ödemezsiniz.

Ayrıca yukarıda belirtilen aylık tutarlar üzerinden işyerinde çalışan sayısı 500’den az ise 150,00 TL, fazla ise 101,00 TL indirim uygulanacaktır.

İşçilik hesaplamasını yapıp gerekli bildirimi sağladıktan sonra inşaat için yapı izin kullanım belgesi alabilmeniz için ilişiksizlik belgesi başvurusu yapmanız gerekiyor. Başvuruyu nasıl ve nereden yapmanız gerektiği konusunda izlemeniz gereken yol için https://sgkbilgisi.com/sgk-ilisiksizlik-belgesi-icin-gerekenler/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnşaatınızın yapı sınıfı, yapı grubu ve metrekaresini aşağıdaki yorum kısmından yazın. Ne kadar bildirim yapmanız gerektiğini sizin için hesap edelim. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
18 Yorum
 1. Katip

  merahaba. biz kendi tapulu arsamız üzerine 40m2 tek katlı bir müştemilat yaptık. belediye yapı tatil tutatanığı tutup sgkya göndermiş. bize gelen yazıya göre sgk dosya açılışından para cezası uygulanmış. benim sorum ben bu para cezasını ödersem, sgkya 40 m2 üzerinden işçilik bildirirsem açılan dosyayı kapatabilirmiyim. ruhsatım henüz yok, dilekçe ya da başka bir belge sunmam gerekirmi. teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Muhtemelen Sgk İnşaat ile ilgili denetim yapacaktır. Bu süreçte siz ödeme yapamazsınız. İdari para cezasını ödeyerek beklemeniz gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK ile görüşerek net bilgi alabilirsiniz.

 2. halid

  31.12.2018 tarihinde belediye tarafından onaylanıp mart ayında başlanılan inşaat plan projeli (belediye dosya açılması için sgk ya bildirmiş) bina otopark ve 3 daire projede yer almakta. bu bina için her ay kaç kişi sigortalı gösterilecek ve maaşları ne kadar ücret üzerinden gösterilecek. yani bankaya ne kadar sigorta ödenmeli…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu kadar kişi şu kadar kazanç ya da maaşla bildirilmeli diye bir zorunluluk yok hocam. Yazımızda da belirtildiği üzere önemli olan inşaat için gerekli olan asgari işçiliği SGK’ya bildirmek.

 3. canan

  yapı ruhsatı elimde
  ruhsatın onay tarihi 20.11.2017
  ruhsatın geçerlilik tarihi 20.11.22
  sigorta dosyasını 09.05.2019 açtım işçiyi 09.05.2019 giriş yaptım
  toplam yüzölçüm (m2) 150 (mesken 100 tarım hayvancılık 50) maliyetini ve kaç gün işçi çalıştırmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim
  not:yapı ruhsatında 75.1 m2 maliyeti 694 yazıyor
  76.yapının maliyeti 104100 yazıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapı sınıfı ve grubu nedir ? Oradaki maliyet değil o 2017 yılına ait maliyet. Siz 2019’da başladığınız için 2019 maliyetleri üzerinden hesaplama yapılacaktır.

 4. canan

  yapı sınıfı ııı
  yapı grubu A
  yazıyor
  işçiyi asgari ücretten kaç gün çalıştırmam gerekir birde maliyetini hesaplayamadım :(yardımcı olursanız sevinirim
  teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Canan Hanım. Sormayı unuttum kusura bakmayın lütfen. İnşaatlar kargir mi karkas mı ?

 5. canan

  merhaba inşaat karkas
  Ömer Bey sizden ricam maliyeti nasıl hesaplayacağım birde işçiyi asgari ücretten kaç gün çalıştırmam lazım onun hesaplaması nasıl yapılıyor?
  teşekkür ederim iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Toplamda yaklaşık 7035 brüt kazançlı bildirim yapmanız gerekiyor. Yani asgari ücret ile 1 işçi bildirecekseniz yaklaşık 83 gün çalıştırmanız gerekiyor.

 6. canan

  merhaba Ömer Bey 3
  işçiyi 3 ay göstermem yeterli sanırım
  nasıl hesaplandığını işlem olarak yazabilir misiniz?yada formül olarak mail adresimede gönderebilirsiniz
  iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Yazımızda anlattım zaten detaylı:). Buradan anlatmak uzun sürecektir. 3 İşçiyi asgari ücretten bildirecekseniz 1,5 ayda bitmesi gerekir en fazla.

 7. canan

  selam Ömer Bey
  işçiyi 3 ay ssk göstermem gerekiyor
  sizden ricam bu hesaplamayı formül olarak nasıl yaptınız ayrıca 7035 brüt kazanç 83 gün nasıl buluyoruz asgari ücret 2.558.40 brüt

  1. Ömer Meriç

   İletişim numaranızı yazarsanız bilgi vereyim. Uzun olacak buradan.

 8. canan

  teşekkür ederim Ömer Bey numaranız olsa idi detaylı bilgi alabilirdim benim mail adresim size ulaşıyor sanırım yada size ulaşabileceğim tel yada mail de olabilir

 9. canan

  980 x150 =147.000.00 x 6.75 %=9.922.50 buluyorum burada işçi kaç gün çalışması gerekiyor?
  3558.40 x 3 =10.675.20

  1. Ömer Meriç

   Canan Hanım,
   İşçiyi kaç gün bildireceğim diye bir şey olmaz. Diyelim ki inşaat için bildirilmesi gereken prime esas kazanç 100 lira. Bunu 10 işçi ile ve 10 liralık kazançla 1 ayda da bitirebilirsiniz 1 işçi ile 10 ayda da. Bu size kalmış.

 10. canan

  teşekkür ederim Ömer Bey
  iyi günler

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.