İnşaat Asgari İşçilik Hesaplama 2024 & Tek Tıkla Hesapla

İnşaat asgari işçilik hesaplama inşaatın yapı sınıfı, yapı grubu ve yapı yaklaşık birim maliyetleri esas alınarak yapılmakta. Ruhsata tabi bir bina inşaatı yaptığınızda söz konusu yapı için bağlı olduğunuz Belediyeden oturma izni alabilmeniz için Belediye sizden SGK borcu yoktur diğer adı ile ilişiksizlik belgesi ister. Tabi inşaatınız için sgk ilişiksizlik belgesi alabilmek için de inşaat için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dosya tescil ettirmeniz ve yeterli miktarda işçilik bildiriminde bulunmanız gerekmektedir. İşte burada bina inşaatı için işçilik hesaplaması önem arz etmektedir.

Eğer aşağıda anlatılan formül esas alınarak inşaat işçilik hesaplamasını yapamazsanız yazının sonundaki Yorum bölümünden inşaatın başlama bitim tarihlerini, kargir/karkas nasıl yapıldığını, yapı sınıfı ve grubunu yazın sizin için bina maliyeti hesaplamasını biz yapalım.

Yazımızın devamında inşaat işçilik maliyet hesaplaması nasıl yapılır, 2024 inşaat ssk primi ne kadar konularında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer ihaleli iş için asgari işçilik hesaplaması yapacaksanız hemen  ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnşaat işçilik hesaplaması nasıl yapılır ?

SGK inşaat işçilik hesaplama yapılırken esas alınacak olan metrekare birim maliyeti inşaatın Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescil tarihi ile bitim tarihi esas alınarak belirlenir. Buna göre;

 • Bulunduğu yıl başlayıp biten inşaatlar için o yıl içinde geçerli olan yapı yaklaşık birim maliyetlerini esas almanız gerekiyor. örneğin 01.04.2024 tarihinde başlayıp 30 Ekim 2024 tarihinde SGK’ya bitim dilekçesi verdiğiniz inşaat için 2024 yılı maliyetine göre hesaplama yapmanız gerekiyor.
 • Birden fazla yıl devam eden inşaatlarda bitim dilekçesinin verildiği tarihten önceki yılın yapı yaklaşık birim maliyetleri üzerinden hesaplama yapılmaktadır. 

İnşaat sigorta primi hesaplaması sonucu bildirmeniz gereken tutar brüt prime esas kazançtır. Yani işveren olarak ödeyeceğiniz prim tutarları değildir. Bina inşaatı için brüt kazanç üzerinden ödemeniz gereken prim oranları ve 2024 sigorta prim tutarları aşağıda güncel olarak verilmiştir. Eğer hesaplamayı yapamadıysanız ve nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız  asgari işçilik hesaplaması nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tadilat işlerinde asgari işçilik hesaplaması nasıl yapılır ?

Tadilat ruhsatlarında tescil ve prim bildirim işlemlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’nda ana ruhsat için tescil edilen dosya kapatılmadan yani bitiş dilekçesi verilmeden tadilat işlemi gerçekleşti ise ve tadilat ruhsatı alındıysa ayrıca dosya açtırmaya gerek yok. Mevcut dosya üzerinden ve son metrekare esas alınarak asgari işçilik hesaplaması yapılır.
 • Ancak ana dosya kapanışı verilip ilişiksizlik belgesi alındıktan sonra tadilat ruhsatı alındıysa tadilat ruhsatı için yeni dosya açılması zorunludur. Eğer tadilat ile inşaatın metrekaresinde bir artış var ise yani ilave kısım varsa ilave kısım için hesaplama yapılması gerekiyor. Eğer metrekare aynı kaldı ise ve herhangi bir değişiklik yoksa sadece dosyanın açılıp prim bildirimi yapılması yeterlidir. Böyle bir durum varsa 1 günlük bildirim bile yeterlidir.

İnşaat işçilik hesaplama excel

İnşaat maliyeti hesaplamasını dilerseniz geliştirmiş olduğumuz işçilik hesaplama inşaat excel programını indirerek de yapabilirsiniz. Excel olarak oluşturmuş olduğumuz inşaat ssk hesaplama dosyasını buradan indirebilirsiniz ⇒ inşaat işçilik maliyeti hesaplama tablosu excel.

Alt işveren asgari işçilik hesaplama

Alt işverenler için ayrıca asgari işçilik hesaplaması yapılmamaktadır. Alt işveren tarafından yapılan prime esas kazanç bildirimleri toplam prime esas kazanca dahil edilerek işçilik hesaplaması yapılmaktadır.

SGK inşaat metrekare birim maliyetleri 2024

inşaat sigorta hesaplamasında önemli parametrelerden birisi inşaat yapı yaklaşık birim maliyetleridir. İnşaat Sgk hesaplamasında hangi yılların birim maliyetlerinin esas alınacağı inşaatın SGK’da tescil ve kapanış tarihine göre belirlenmektedir. Özel bina inşaatı asgari işçilik hesaplamasında esas alınacak metrekare birim maliyetleri yıllara göre aşağıda verilmiştir.

İnşaat asgari işçilik oranları 2024

İnşaat sigorta prim hesaplamasında esas alınacak oranlar inşaatın yapılış şekline göre farklılık gösterir. Sgk inşaat maliyetleri hesaplamasında aşağıda belirtilen oranların %25 eksiği üzerinden özel inşaat işçilik hesaplaması yapmanız gerekiyor. Buna göre bina işçilik hesaplamasında esas alınacak 2024 yılı inşaat asgari işçilik oranları şu şekilde olacaktır;

 • Kargir/Yığma: %12,
 • Karkas: %9,
 • Prefabrik: %8.

Asgari işçilik hesaplama formülü 2024

Sgk inşaat maliyet hesaplama formülü basit olarak şu şekildedir; İnşaatın toplam metrekaresi X maliyet x ( karkas ise 6,75/kargir ise %9)/100= bildirilmesi gereken prime esas kazanç. 

Yukarıda sizin için hizmet sunmuş olduğumuz inşaat maliyet hesaplama tablosu ve  inşaat maliyet hesaplama tablosu excel  tablosunda da zaten mevcut olarak bu formül tanımlı. Dilerseniz asgari işçilik hesaplama programından İnşaat Sgk prim hesaplama yaptıktan sonra kendiniz de bu formülü kullanarak fark işçilik hesaplamasını teyit edebilirsiniz.

İnşaat sigorta maliyeti hesaplama 2024

Özel bina inşaatı işçilik hesaplaması konusunda sık sorulan sorulardan birisi de İnşaat işçisi sigorta primi ne kadar olmaktadır. İnşaat prim hesaplaması yani ödemeniz gereken tutar yukarıdaki uygulamada hesaplamış olduğunuz brüt kazanç üzerinden yapılmakta. Bildirmeniz gereken brüt kazanç üzerinden normalde SGK’ya prim ödeme oranı %37,5’dir. Ancak bu oran teşvikten yararlanma durumuna göre değişir.

 • Eğer primlerinizi düzenli öderseniz ve geçmiş borcunuz olmazsa prim ödeme oranı %32,5 olur. Aylık prim tutarı 2024 yılı için: 6.500,00 TL dir. 
 • Çalışanınız 4447/10. madde teşvikinden yararlanırsa prim ödeme oranı brüt tutar üzerinden %17 olur. Aylık prim tutarı 2024 yılı için: 3.400,00 TL dir. 
 • Eğer çalışanınız 4447-19. madde teşviğinden yararlanabilirse hiç prim ödemezsiniz.
 • Aylık teşvikli ve teşviksiz sigorta primleri için  ssk primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel inşaat asgari işçilik hesaplama yapıp gerekli bildirimi sağladıktan sonra inşaat için yapı izin kullanım belgesi alabilmeniz için ilişiksizlik belgesi başvurusu yapmanız gerekiyor.

İnşaat asgari işçilik nasıl hesaplanır?

Hesaplama metrekare birim maliyetinin inşaatın metrekaresi ile çarpılması sonucu çıkan tutara asgari işçilik oranının uygulanması ile yapılır.

Asgari işçilik hesaplamada hangi yıl kullanılır?

Aynı yıl başlayıp biten yıllarda ilgili yılın maliyetleri, birden fazla devam eden yıllarda bitim dilekçesi verilen tarihten önceki yılın maliyetleri esas alınır.

İnşaat asgari işçilik nedir?

Ruhsata tabi bina inşaatları için SGK’ya bildirilmesi gereken minimum işçilik tutarıdır.

Asgari işçilik komisyonu kaç kişi?

Asgari işçilik oranları belirlenemediğinde ya da itiraz durumunda kesin oran asgari işçilik komisyonu tarafından belirlenir. Komisyon 15 kişiden oluşmaktadır.

4.2/5 - (6 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İnşaat Asgari İşçilik Hesaplama 2024 & Tek Tıkla Hesapla” üzerine 121 yorum
 1. Ömer Bey Merhaba;
  Bulunduğum bölgede kaba inşaat yapıyorum. Kalıp, demir, beton işleri. İhale ile alınan kamu binası işini de yapıyorum ama evrak sgk vs işleri ihaleyi alan firma yapıyor. Ben sadece kalıp işini yapıyorum. Bir şirketim var ve ihale alan şirkete fatura kesmek kaydıyla fiyat teklifi vermek istiyorum, ama bunun maliyet hesabını bilmiyorum. Sgk prim vergi fatura kesme ek maliyetler gibi. Bunları nasıl öğrenebilirim.
  Teşekkürler.

  Yanıtla
 2. Merhaba ömer bey
  12/05/2023 tarihinde toplam alanı 290 metre kare 3 A grubu betonarme inşaata başladık ve 04/12/2023 tarihi itibari ile yapı inşaatı bitti.
  Ama ben ne kadar prim ödeyeceğimi hesaplayamadim.yardimci olursanız sevinirim
  Saygılar iyi çalışmalar

  Yanıtla
Yorum yapın