İhaleli İşlerde Asgari İşçilik Hesaplama 2020

8

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplama işlemleri kafa karıştırıcı olabilmektedir. Ama merak etmeyin. Biz oluşturduğumuz hesaplama programı ile bu işi sizin için oldukça kolaylaştırdık. İhaleli bir iş aldığınızda eğer bu işte işçi çalıştıracaksanız öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda dosya açtırmanız gerekmektedir. İhaleli iş sona erdikten sonra ihale makamındaki teminatı çözdürmek için ise ihaleli iş için işçilik hesaplamasını yaparak SGK’ya bildirmeniz gereken asgari işçiliği bildirmeniz ve sonrasında teminat için SGK’ya başvuru yapmanız gerekir.

Tabi ihaleli iş teminat iadesi için asgari işçilik hesaplaması önem arz etmektedir. Aşağıdaki ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplaması programımız aracılığı ile sgk asgari işçilik hesaplamasını kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca yazımızın devamında asgari işçilik oranları 2020 tablosunu da excel formatında bulabilirsiniz.

İhaleli işlerde işçilik hesaplama

İhaleli işlerde işçilik hesaplaması ihale makamı tarafından ödenen KDV hariç hakediş bedeli üzerinden yapılmakta. Bu bedel üzerinden SGK’ya bildirmeniz gereken asgari işçilik tutarı asgari işçilik oranının %25 eksiğidir.

Bir örnek ile somutlaştırmak gerekirse: A şirketi Kamu’dan okul binası inşaatı tamiratı işi almıştır. İşin KDV hariç toplam hakediş bedeli 100 bin liradır. Asgari işçilik oranları tablosuna göre bina inşaatı tadilat ve tamirat asgari işçilik oranı %13’tür. Siz bu oranın %25 eksiği üzerinden yani 9,75 üzerinden hesaplama yapacaksınız. Buna göre bildirmeniz gereken asgari işçilik hesaplaması 100.000,00*9,75/100=9.750,00 TL olacaktır.

Asgari işçilik hesaplamasının nasıl yapıldığı konusunda daha fazla bilgi için https://sgkbilgisi.com/asgari-iscilik-hesaplamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asgari işçilik oranları 2020

Bildiğiniz gibi ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplaması işin KDV hariç hakediş bedeli üzerinden asgari işçilik oranı uygulanmak sureti ile hesaplanmaktadır. Asgari işçilik oranları yapılan işin niteliği, durumu, insan gücü ya da makine ile yapılması durumlarına göre değişmekte ve bazen güncellenebilmektedir. En son resmi gazetede yayımlanan tebliğe göre güncel 2020 asgari işçilik oranları tablosunu excel olarak buradan indirebilirsiniz: inşaat asgari işçilik oranları 2020.

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplama 2020

İhaleli işlerde asgari işçilik oranı hesaplama hesaplamasını aşağıdaki asgari işçilik hesaplama programımız aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. İhaleli iş asgari işçilik oranları 2020 hesaplaması için ihale makamı tarafından ödenen KDV hariç kesin hakediş bedeli ve asgari işçilik oranını bilmeniz gerekiyor. KDV hariç son hakediş tutarını ihale makamından öğrenebilirsiniz. Asgari işçilik oranı ise yapılan işin niteliğine göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki asgari işçilik oranları 2020 excel tablosundan yapılan işin oranını tespit edebilirsiniz. Hizmet ve yapım işlerinde asgari işçilik hesaplama programındaki asgari işçilik oranı kısmına excel tablosundaki oranın %25 eksiğini yazın.

Bina inşaatı asgari işçilik hesaplaması için de program oluşturduk. Program aracılığı ile bina inşaatınız için bildirmeniz gereken asgari işçilik miktarını kolayca hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/insaat-asgari-iscilik-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hesaplama işlemlerinin ardından teminat iadesi yazısı için başvuru yapmanız gerekiyor. Teminat iadesi yazısı başvuru dilekçesi ve süreci hakkındaki tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-teminat-iadesi-yazisi-nasil-alinir-basvurusu-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İhaleli işin KDV hariç hakediş bedelini ve yapılan işi bize yorum bölümünden yazın. Ne kadar işçilik bildirmeniz gerektiğini biz hesap edelim. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

8 Yorum
 1. Hamza

  Hesaplama formu açılmıyor

  1. Ömer Meriç

   Formu açmadan hesaplama yapacaksınız. Yazının içindeyken sadece formda yer alan KDV hariç bedeli ve asgari işçilik oranının Yüzde 25 eksiğini yazmanız hesaplama için yeterli olacaktır.

 2. ONU BURAK

  ASGARİ İŞÇİLİK İHALELİ TAAHHÜT İŞLERİNDE İŞÇİLİK ORANI DEĞİŞİYOR MU? YOKSA İNDİRİMLİ HALİ OLAN 6,75 OLARAK MI HESAPLANIR?
  TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne iş yaptınız tam olarak ? Yapılan işe göre işçilik oranı değişir. Asgari işçilik listesinde yapılan işe uygun oranı tespit edin.

 3. tolga

  Merhaba, Bir mükellefimiz belediyede park bahçe mahalle temizliği malzeme dahil doğrudan temin yoluyla temizlik hizmet işi almıştır. Sözleşmede işçi sayısı belirtilmemiş fakat belediye doğrudan temin limitini aşmamak şartıyla dolaylı yoldan işçi sayısı ve çalışılacak gün sayısını bize bildirmiştir. Biz burda asgari işçilik hesaplaması yapacakmıyız?
  Saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğrudan temin işine benzemiyor anlattığınız iş. Bence bu iş ile ilgili dosya açılması ve işin başlama ve bitim tarihleri arasında belirtilen sayıda işçi çalıştırmanız gerekiyor. İşçilik hesabı yapılmaz hizmet işi çünkü.

 4. MUSTAFA DEMİR

  1.000.000,00 TL İHALELİ BİR İŞTE, BORDÜR TAŞI KURUM KARŞILAYACAK FAKAT NAKLİYE -ÇİMENTO-KUM-MAKİNE TEÇHİZATI İHALEYİ ALAN KARŞILAYACAKTIR. BUNUN İŞÇİLİK HESAPLAMASI NASIL YAPILABİLİR. YARDIMCI OLUR MUSUNUZ? SAYGILARIMLA.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızdaki asgari işçilik oranları tablosundaki 645 numaralı işte Bordür idareden olursa asgari işçilik oranı %25 olmakta. Bu durumda bunun %25 eksiği 18,75 asgari işçilik oranı üzerinden bildirim yapmalısınız. Eğer KDV hariç hakediş bedeli 1.000.0000 TL ise bu durumda 187,500.000 TL prime esas kazanç bildirimi yapmanız gerek. Tabi sözleşmeye detaylıca bakmak gerek. Zira SGK da bunu inceler.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.