İhaleli İşlerde Asgari İşçilik Hesaplama 2024 & Daha Az İşçilik Öde

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplama işlemleri kafa karıştırıcı olabilmektedir.  İhaleli bir iş aldığınızda eğer bu işte işçi çalıştıracaksanız öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda dosya açtırmanız gerekmektedir. İhaleli iş sona erdikten sonra ihale makamındaki teminatı çözdürmek için ise ihaleli iş için işçilik hesaplamasını yaparak SGK’ya bildirmeniz gereken asgari işçiliği bildirmeniz ve sonrasında teminat için SGK’ya başvuru yapmanız gerekir.

Tabi ihaleli iş teminat iadesi için asgari işçilik hesaplaması önem arz etmektedir. Bu yazımızda ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplamasını nasıl yapmanız gerektiği hakkında bilgi verilecektir. Ayrıca yazımızın devamında asgari işçilik oranları 2024 tablosunu da excel formatında bulabilirsiniz.  İşin KDV hariç hak ediş bedeli ile ne iş yapıldığını yorum kısmından iletmeniz durumunda SGK’ya ne kadar bildirim yapmanız gerektiğini sizin için hesaplayabiliriz. Eğer siz inşaat için yapım işlerinde SGK inşaat işçilik hesaplama yapacaksanız bu durumda  inşaat asgari işçilik hesaplama  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İhale işçilik hesaplaması nasıl yapılır ?

İhaleli işlerde işçilik hesaplaması;

 • İhale makamı tarafından ödenen KDV hariç hakediş bedeli üzerinden yapılmakta.
 • Bu bedel üzerinden SGK’ya bildirmeniz gereken asgari işçilik tutarı asgari işçilik oranının %25 eksiğidir.
 • Bir örnek ile somutlaştırmak gerekirse: A şirketi Kamu’dan okul binası inşaatı tamiratı işi almıştır. İşin KDV hariç toplam hakediş bedeli 100 bin liradır. Asgari işçilik oranları tablosuna göre bina inşaatı tadilat ve tamirat asgari işçilik oranı %13’tür. Siz bu oranın %25 eksiği üzerinden yani 9,75 üzerinden hesaplama yapacaksınız. Buna göre bildirmeniz gereken asgari işçilik hesaplaması 100.000,00*9,75/100=9.750,00 TL olacaktır.
 • Asgari işçilik hesaplamasının nasıl yapıldığı konusunda daha fazla bilgi ve Asgari işçilik hesaplama programı ile hesaplama yapmak için asgari işçilik hesaplaması nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asgari işçilik oranları 2024 excel tablosu

Bildiğiniz gibi ihale asgari işçilik hesaplaması işin KDV hariç hakediş bedeli üzerinden asgari işçilik oranı uygulanmak sureti ile hesaplanmaktadır. Asgari işçilik oranları yapılan işin niteliği, durumu, insan gücü ya da makine ile yapılması durumlarına göre değişmekte ve bazen güncellenebilmektedir. En son resmi gazetede yayımlanan tebliğe göre güncel 2024 SGK işçilik oranları tablosunu excel olarak buradan indirebilirsiniz:  ihaleli işlerde asgari işçilik oranları.

İhale Sgk hesaplama işlemlerinin ardından teminat iadesi yazısı için başvuru yapmanız gerekiyor. Teminat iadesi yazısı başvuru dilekçesi ve süreci hakkındaki tüm detaylar için hemen  SGK teminat iadesi yazısı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tadilat işlerinde asgari işçilik hesaplama nasıl yapılır ?

Eğer yapılan iş ihaleli bir iş değilse yani özel bina inşaatında tadilat yapacaksanız;

 • Eğer inşaat için daha önce SGK’dan ilişiksizlik dosyası alarak bina inşaatı dosyasını kapatmadıysanız ayrıca SGK’ya bir bildirim yapmanız gerekmiyor. Mevcut dosya üzerinden güncel metrekare ve yapı sınıfı gurubunu esas alarak bildirim yapabilirsiniz.
 • Eğer inşaat için SGK’dan ilişiksizlik ve Belediye’den de yapı kullanma izin belgesi aldıktan sonra tadilat ruhsatı aldıysanız bu durumda metrekarede artış varsa artan kısım üzerinden işçilik bildirimi yapılması gerekmektedir. Eğer metrekare aynı ise ve fatura karşılığı bir iş de değilse bu durumda sizin bildiriminiz yeterli olacaktır.

İhale ile alınan tadilat işlerinde ise işçilik hesaplamasının KDV hariç ödenen istihkak tutarı ve %13 asgari işçilik oranının %25 eksiği yani %9,75 üzerinden yukarıda belirtilen SGK işçilik hesaplama hükümleri esas alınarak işçilik bildirimi yapılması gerekmektedir.

Hizmet alımı ihalelerinde asgari işçilik hesaplama

Hizmet alım ihaleleri adam ve gün sayısı genellikle belli olan ihalelerdir. Eğer işte çalışacak personellerin ve çalışacak günlerin sayısı belli ise yüklenici tarafından bildirilen gün ve personel ile karşılaştırılır.

SGK kayıtlarında bu karşılaştırma sonucu ihale makamından bildirilen adam ve gün sayısı ile ihaleli işi yapan yüklenicinin bildirdiği adam ve gün sayısında bir tutarsızlık yoksa teminat iadesi yazısı verilerek dosya kapatılır. Adam gün sayısı belli değilse, puantaj tutulmadıysa, kimlerin kaç gün çalıştığı tespit edilemiyorsa bu durumda içeriğimizdeki hükümler esas alınarak işçilik hesaplaması yapılır.

Alt işveren asgari işçilik hesaplama

Alt işveren çalıştırılması gereken işlerde alt işverenlerin prime esas kazanç bildirimleri de toplam prime esas kazanç diğer adı ile işçilik hesaplamasında dikkate alınır. Alt taşeronlar için ayrıca işçilik hesaplaması yapılmaz. Eğer yüklenici ile alt taşeron arasındaki sözleşmeye istinaden kendi aralarında bir hesaplama yapılması gerekli ise bu durumda içeriğimizdeki hükümlere göre hesaplama yapılabilir.

Asgari işçilik oranı nasıl hesaplanır?

Asgari işçilik oranları tebliğinde yapılan işe uygun oran bulunur. İşçilik hesaplamasında bu oranın %25 indirimlisi esas alınarak hesaplama yapılır. Örneğin personel taşıma işi işçilik oranı %6. Siz hesaplamayı %25 eksiği olan %4 üzerinden yapmalısınız.

Asgari işçilik hesaplamada hangi yıl kullanılır?

İnşaat işçilik hesaplamasında eğer birden fazla yıl sigortalı çalıştırıldıysa bir önceki yılın maliyetleri esas alınır. Aynı yıl içerisinde başlayıp biten inşaatlarda ise o yılın maliyetleri esas alınır. İhaleli işlerde asgari işçilik oranları tebliğindeki güncel orana göre hesaplama yapılır.

Asgari işçilik oranı ne demek?

Her bir iş için tebliğ ile belirlenen bir oran vardır. Asgari işçilik oranları ihaleli işlerde SGK’ya bildirilmesi gereken işçilik hesaplamasında kullanılan oranlardır.

SGK fark işçilik gider yazılır mı?

SGK fark işçilik ödemeleri fiilen ödendiği tarih için gider olarak yazılabilir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İhaleli İşlerde Asgari İşçilik Hesaplama 2024 & Daha Az İşçilik Öde” üzerine 32 yorum
 1. Merhaba Ömer bey, ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplanırken hem bürüt kazanç hem de çıkan %37,5 tahakkukun toplamını mı esas almamız gerekir.

  Yanıtla
 2. merhaba millet bahçesi yapım işinde asgari işçilik oranını yüzde kaç alacağız?ana maddeler kıraathane, wc, büfe, su deposu, alt yapı ve peyzaj.yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Birden fazla iş olduğu için en yükseğinin oranından alır SGK hesaplamayı. Ya da Asgari İşçilik Daire Başkanlığı’na gönderir oranın tespiti için. 12 olur sanırım %25 eksiği 9 yani. Ama dediğim gibi birden fazla iş olduğu için siz ortalama 9’dan hesaplayın. Fark çıkarsa sonrasında ödersiniz.

   Yanıtla
 3. İHAELİ YAPIM İŞİNDE %25 EKSİLTİLMİŞ HALİYLE ASGARİ İŞÇİLİK TUTMADIFARKI HANGİ ORANLA HESAPLANIYOR

  Yanıtla
 4. Merhaba fabrika binasında tadilat işi aldık 14.000.000,00 tl ile anlaştık işin sonunda faturayı 14 milyon olarak kdv siz keseceğiz firmanın yatırım teşvik belgesi var bu kapsamda ,
  benim sorum şu bu iş için fabrika org.sanayi bölge müd.lüğünden ruhsata tabi olmayan işler çercesinde yazı aldık ve sgk dosyasını bu yazı ve sözleşmeye istinaden açtık , şimdi burda ruhsata tabi olmayan inşaat tadilat işleri için asgari işçilik hesabı nasıl yapıcaz ? ihaleye girilip alınan bir iş değil, ama ihaleli iş gibi mi düşünülmesi gerekir hesap yaparken , sgk da ki memur tadilat işi olduğu için % 13 ihaleli iş gibi düşünün dedi , ama tam anlamadım , yardımcı olurmusunuz rica etsem , 1) asgari işçilik hesaplancak mı işin bitiminde ?
  2) %13 den ihaleli iş gibi olursa 14.000.000,00 *9,75/100=1.365.000,00 tl agsari mi bildirmem gerek ?

  Yanıtla
  • Merhabalar. Bu hususta 2013/41 Sayılı SGK Genelgesine bir göz atmanızı öneririm. Genelgede konu hakkında şu hüküm yer alıyor : “2013/41 nolu Genelgede “Kanunun 85 inci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen özel nitelikteki inşaat kapsamına girmeyen işlerde araştırma işleminin ünitelerce yapılmasına Kanunen imkan bulunmadığından, bu kapsamda yaptırılan işlerde son işçilik bildirim tarihleri itibariyle Kurumumuza borcun bulunmaması ve şikayet yada ihbarın olmaması kaydıyla, ilgili dosya memurunun, şefin ve müdür yardımcısının teklifi, il veya merkez müdürünün de onayını taşıyan teftişten sarfınazar tutanağı düzenlenmek suretiyle işyeri dosyasının işlemden kaldırılması gerekmektedir”. Yani iş özelden özele bir iş olduğundan hesaplama yapılması gereken bir iş değil benim fikrime göre. Ama araştırmanızı yine de iyi yapın.

   Yanıtla
 5. merhaba makina kimya ihalesi işi 71.500.000,00tl ihale bedeli hak ediş 85.321.133,08tl kdv hariç 2022 yılı yapı ruhsatlı sgk eksik işçilik ne kadar çıkar teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Asgari işçilik oranları listesinde işin tam karşılığını bulamadım. KDV hariç bedel üzerinden asgari işçilik oranına %25 indirim uygulamak suretiyle hesaplamanız gerekiyor.

   Yanıtla
 6. MERHABALAR HAZIR BETON YOL YAPIM İŞİ HAK EDİŞ 675.000 TL İŞÇİLİK ORANI NEDİR NASIL HESAPLANACAK TEŞEKKÜRLER

  Yanıtla
  • Merhaba. Asgari işçilik oranları listesi var yazımızda. Ondan ilgili işin oranının yüzde 25 eksiği üzerinden ve toplam hakediş bedeli üzerinden hesaplama yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 7. 3.500.000 LİRALIK 2022 YILINDA YAPILAN VE SADECE İÇİNDE BOYA İŞLERİ OLAN BİR İHALELİ İŞTE ÖDEMEM GEREKEN SGK TUTARINI NASIL HESAPLAYABİLİRİM Ç
  TEŞEKKÜRLER

  Yanıtla
 8. Merhaba, 1.000.000 luk plaka tanıma işin de %7 asgari oran var onun %25 eksiği %5,25 ediyor. Prime esas kazancı 52.500 TL oluyor. Peki ödeyeceğimiz sigorta maliyetimiz kaç olur ?

  Yanıtla
 9. Hocam merhaba. Kaldırım ve kavşakların bakım onarım İhalesinde (4.657,500 TL) asgari işçilik belirtilmemiş. Hem malzeme hemde hizmet yükleniciye ait. Asg.İşçilik kaç olmalı Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba.İki iş birden olduğu için oran söylemek zor. Zaten bağlı olduğunuz SGK büyük ihtimalle asgari işçilik daire başkanlığına yazar oran belirlemek için.

   Yanıtla
 10. İdare malı parke taşı ve yükleniciye ait bordür taşı döşeme işinde idare malı malzemenin nakliyesi ve yükleniciye ait bordür döşemesi işinde oran kaç olur

  Yanıtla
 11. 1.000.000,00 TL İHALELİ BİR İŞTE, BORDÜR TAŞI KURUM KARŞILAYACAK FAKAT NAKLİYE -ÇİMENTO-KUM-MAKİNE TEÇHİZATI İHALEYİ ALAN KARŞILAYACAKTIR. BUNUN İŞÇİLİK HESAPLAMASI NASIL YAPILABİLİR. YARDIMCI OLUR MUSUNUZ? SAYGILARIMLA.

  Yanıtla
  • Merhaba. Yazımızdaki asgari işçilik oranları tablosundaki 645 numaralı işte Bordür idareden olursa asgari işçilik oranı %25 olmakta. Bu durumda bunun %25 eksiği 18,75 asgari işçilik oranı üzerinden bildirim yapmalısınız. Eğer KDV hariç hakediş bedeli 1.000.0000 TL ise bu durumda 187,500.000 TL prime esas kazanç bildirimi yapmanız gerek. Tabi sözleşmeye detaylıca bakmak gerek. Zira SGK da bunu inceler.

   Yanıtla
 12. Merhaba, Bir mükellefimiz belediyede park bahçe mahalle temizliği malzeme dahil doğrudan temin yoluyla temizlik hizmet işi almıştır. Sözleşmede işçi sayısı belirtilmemiş fakat belediye doğrudan temin limitini aşmamak şartıyla dolaylı yoldan işçi sayısı ve çalışılacak gün sayısını bize bildirmiştir. Biz burda asgari işçilik hesaplaması yapacakmıyız?
  Saygılar

  Yanıtla
  • Merhaba. Doğrudan temin işine benzemiyor anlattığınız iş. Bence bu iş ile ilgili dosya açılması ve işin başlama ve bitim tarihleri arasında belirtilen sayıda işçi çalıştırmanız gerekiyor. İşçilik hesabı yapılmaz hizmet işi çünkü.

   Yanıtla
 13. ASGARİ İŞÇİLİK İHALELİ TAAHHÜT İŞLERİNDE İŞÇİLİK ORANI DEĞİŞİYOR MU? YOKSA İNDİRİMLİ HALİ OLAN 6,75 OLARAK MI HESAPLANIR?
  TEŞEKKÜRLER

  Yanıtla
  • Merhaba. Ne iş yaptınız tam olarak ? Yapılan işe göre işçilik oranı değişir. Asgari işçilik listesinde yapılan işe uygun oranı tespit edin.

   Yanıtla
  • Formu açmadan hesaplama yapacaksınız. Yazının içindeyken sadece formda yer alan KDV hariç bedeli ve asgari işçilik oranının Yüzde 25 eksiğini yazmanız hesaplama için yeterli olacaktır.

   Yanıtla
Yorum yapın