Sgk İşçilik Hesaplama

0

SGK işçilik hesaplaması kafa karıştırıcı olabilmekte. Ruhsata tabi bir bina inşaatı yapmaya başladığınızda ya da Kamu Kurumlarından ihaleli bir iş alıp işçi çalıştırmaya başladığınızda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bu işler için dosya tescil ettirmeniz ve yapılan iş için gerekli olan asgari işçilik bildirimini yapmanız gerekiyor.

İhaleli işlerde hesaplama işin KDV hariç hakediş bedeli ve asgari işçilik oranları tebliğindeki işçilik oranı esas alınarak yapılırken inşaat işçilik hesaplaması ise bina inşaatının metrekaresi üzerinden yapı sınıfı ve grubuna göre belirlenen metrekare maliyeti üzerinden yapılmakta. Hem ihaleli işiniz hem de inşaat dosyanız için SGK ilişiksizlik belgesi alabilmeniz için asgari işçilik hesaplamasını doğru yapmak önem teşkil etmektedir.

İhale asgari işçilik hesaplama formülü

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ihaleli işlerde işçilik hesaplaması ihale makamı tarafından ödenen KDV hariç istihkak bedeli üzerinden hesaplanmakta. Bu bedel üzerinden sgk asgari işçilik oranları tablosunda yer alan işin oranının %25’i eksiği üzerinden yapacağınız hesaplama ihaleli iş için SGK’ya bildirmeniz gereken brüt kazanç hesabını verir size. Yani kısaca formül şu şekildedir;

Toplam KDV Hariç İstihkak tutarı X Asgari İşçilik oranının %25 Eksiği= Bildirilmesi gereken SGK brüt kazanç

İhaleli iş işçilik hesaplamasını asgari işçilik programımız aracılığı ile yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/ihaleli-islerde-asgari-iscilik-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İhaleli iş asgari işçilik hesaplama örnekleri

X şirketi Büyükşehir Belediye’den atık su arıtma tesisi (her şey dahil)  iş almıştır ve bu iş için KDV hariç aldığı hakediş bedeli 100 Bin liradır. Bu işin asgari işçilik oranı klasik tip için %9’dur. Bu durumda hesaplama yaparken asgari işçilik oranının %25 eksiğini esas alacağımızdan asgari işçilik oranı %6,75 olarak hesaplamamız gerekiyor. SGK’ya bildirilmesi gereken asgari işçilik yani brüt prime esas kazanç tutarı bu iş için aşağıdaki gibi olacaktır;100.000.00*6,75/100= 6.750,00 TL.

Sgk asgari işçilik oranları tablosunu buradan indirebilirsiniz >>  asgari işçilik oranları excel tablosu.

Gerekli hesaplamayı yaptıktan ve bildirdikten sonra SGK’ya teminat iadesi yazısı için başvuru yapabilirsiniz. Teminat iadesi başvurunun nasıl ve nereye yapılacağı, başvuru için yapmanız gerekenler v.s. konusunda ayrıntılı bilgi siçin hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-teminat-iadesi-yazisi-nasil-alinir-basvurusu-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnşaat işçilik hesaplama formülü

İnşaat asgari işçilik hesaplaması bina inşaatının toplam metrekaresi ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından her yıl inşaatın yapı sınıfı ve grubuna göre belirlenen metrekare maliyeti üzerinden yapılmakta. İnşaat sgk maliyet hesaplamasında esas alınacak metrekare maliyeti yani hangi yılın Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri tablosunu esas alacağınız inşaatın başlama ve bitim tarihine göre belirlenmekte. İnşaat işçilik hesaplama metrekare maliyetinde hangi yılı esas alacağınız aşağıdaki durumlara göre belirlenir.

  • Aynı yıl içerisinde başlayan inşaatlarda sgk işçilik hesaplama için esas alacağınız metrekare maliyetlerinde o yılın yapı yaklaşık maliyet birimleri tablosundaki maliyetleri esas alacaksınız. Örneğin 2018 yılı içerisinde SGK’ya açtırıp yine 2018 yılında bitirdiğiniz ve ilişiksizlik belgesi için başvurduğunuz inşaat için 2018 Yapı Yaklaşık birim maliyetlerini esas almalısınız.
  • Bir önceki yıl başlayıp bir sonraki yıl bitirilen inşaatlarda inşaat ssk hesaplaması maliyeti için başladığı yıldaki maliyetleri esas alacaksınız.
  • Birden fazla yıl süren inşaatlarda inşaat sgk maliyet hesaplaması yaparken de ortalama maliyet tutarı hesaplamanız gerekiyor.

İnşaat asgari işçilik oranları inşaatın kargir ya da karkas olmasına göre farklılık gösterir. Normalde karkas inşaatda işçilik oranı %9, Kargir ( yığma) inşaatlarda ise %12’dir. Ancak inşaat sigorta hesaplamasında siz %25 eksiğini esas alacağınızdan karkas için %6,75 üzerinden, kargir için ise %9 üzerinden hesaplama yapacaksınız.

Kısaca özel bina inşaatı işçilik hesaplama formülü şu şekildedir;

Bina inşaatı toplam metrekare X metrekare maliyeti X Kargir ise %6,75&Karkas ise %9= SGK’ya Bildirilmesi gereken asgari işçilik yani brüt kazanç.

İnşaat işçilik hesaplama programı ile hesaplama yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/insaat-asgari-iscilik-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Örnek: 

Ali BEY tek katlı 200 metrekare ve sobalı inşaatı için SGK’ya 01 Mart 2018 tarihinde dosya tescil ettirmiş ve 31 Aralık 2018 tarihinde de bitirdiğine dair dilekçe vermiştir. Buna göre Ali BEY için sgk inşaat maliyet hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır.

2018 yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri tablosuna göre Ali BEY’in inşaatı 3/A Sınıfına girmektedir. 3/A grubu yapılar için metrekare maliyeti 2018 yılı için 800 TL dir. Yapı kargirdir. Buna göre inşaat sigortası hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır;

800X200X9/100= 14.400 TL bildirilmesi gereken brüt kazanç.

İnşaat için gerekli işçişik hesabını yapıp bildirim yaptıktan sonra hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-ilisiksizlik-belgesi-icin-gerekenler/ sayfamıza giriş yaparak ilişiksizlik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

İnşaat/ihaleli iş ile ilgili hesaplamayı sizin için yapabiliriz.  İnşaatın yapı sınıfını, grubunu, toplam metrekaresini kargir mi /karkas mı olduğunu SGK açılış ve kapanış tarihlerini yazmanız, aynı şekilde ihaleli işin KDV hariç istihkak bedeli ve yapılan işi yorum bölümünden yazmanız halinde ne kadar bildirim yapmanız gerektiğini hesaplayabiliriz. 

İçerik Başlıkları

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.