Sgk İşçilik Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

4

SGK işçilik hesaplaması kafa karıştırıcı olabilmekte. Ruhsata tabi bir bina inşaatı yapmaya başladığınızda ya da Kamu Kurumlarından ihaleli bir iş alıp işçi çalıştırmaya başladığınızda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bu işler için dosya tescil ettirmeniz ve yapılan iş için gerekli olan asgari işçilik bildirimini yapmanız gerekiyor.

İhaleli işlerde hesaplama işin KDV hariç hakediş bedeli ve asgari işçilik oranları tebliğindeki işçilik oranı esas alınarak yapılırken inşaat işçilik hesaplaması ise bina inşaatının metrekaresi üzerinden yapı sınıfı ve grubuna göre belirlenen metrekare maliyeti üzerinden yapılmakta. Hem ihaleli işiniz hem de inşaat dosyanız için SGK ilişiksizlik belgesi alabilmeniz için asgari işçilik hesaplamasını doğru yapmak önem teşkil etmektedir. Yazımızın devamında inşaat işlerinde asgari işçilik nasıl hesaplanır ve ihaleli işlerde nasıl hesaplama yapabileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir.

İhale asgari işçilik hesaplama formülü

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ihaleli işlerde işçilik hesaplaması;

 • İhale makamı tarafından ödenen KDV hariç istihkak bedeli üzerinden hesaplanmakta.
 • Bu bedel üzerinden sgk asgari işçilik oranları tablosunda yer alan işin oranının %25’i eksiği üzerinden yapacağınız hesaplama ihaleli iş için SGK’ya bildirmeniz gereken brüt kazanç hesabını verir size.
 • Yani kısaca formül şu şekildedir; Toplam KDV Hariç İstihkak tutarı X Asgari İşçilik oranının %25 Eksiği= Bildirilmesi gereken SGK brüt kazanç. 
 • İhaleli iş işçilik hesaplamasını asgari işçilik hesaplama modülü ile yapmak için hemen  ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İhaleli iş asgari işçilik hesaplama örnekleri

Örnek: X şirketi Büyükşehir Belediye’den atık su arıtma tesisi (her şey dahil)  iş almıştır ve bu iş için KDV hariç aldığı hakediş bedeli 100 Bin liradır. Bu işin asgari işçilik oranı klasik tip için %9’dur. Bu durumda hesaplama yaparken asgari işçilik oranının %25 eksiğini esas alacağımızdan asgari işçilik oranı %6,75 olarak hesaplamamız gerekiyor. SGK’ya bildirilmesi gereken asgari işçilik yani brüt prime esas kazanç tutarı bu iş için aşağıdaki gibi olacaktır;100.000.00*6,75/100= 6.750,00 TL.

 • Sgk asgari işçilik oranları tablosunu buradan indirebilirsiniz ⇒
 • Gerekli hesaplamayı yaptıktan ve bildirdikten sonra SGK’ya teminat iadesi yazısı için başvuru yapabilirsiniz.

İnşaat işçilik hesaplama formülü

İnşaat asgari işçilik hesaplaması bina inşaatının toplam metrekaresi ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından her yıl inşaatın yapı sınıfı ve grubuna göre belirlenen metrekare maliyeti üzerinden yapılmakta. İnşaat sgk maliyet hesaplamasında esas alınacak metrekare maliyeti yani hangi yılın Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri tablosunu esas alacağınız inşaatın başlama ve bitim tarihine göre belirlenmekte. İnşaat işçilik hesaplama metrekare maliyetinde hangi yılı esas alacağınız aşağıdaki durumlara göre belirlenir.

 • Aynı yıl içerisinde başlayan inşaatlarda sgk işçilik hesaplama için esas alacağınız metrekare maliyetlerinde o yılın yapı yaklaşık maliyet birimleri tablosundaki maliyetleri esas alacaksınız. Örneğin 2018 yılı içerisinde SGK’ya açtırıp yine 2018 yılında bitirdiğiniz ve ilişiksizlik belgesi için başvurduğunuz inşaat için 2018 Yapı Yaklaşık birim maliyetlerini esas almalısınız.
 • Bir önceki yıl başlayıp bir sonraki yıl bitirilen inşaatlarda inşaat ssk hesaplaması maliyeti için başladığı yıldaki maliyetleri esas alacaksınız.
 • Birden fazla yıl süren inşaatlarda inşaat sgk maliyet hesaplaması yaparken de ortalama maliyet tutarı hesaplamanız gerekiyor.

İnşaat asgari işçilik oranları inşaatın kargir ya da karkas olmasına göre farklılık gösterir. Normalde karkas inşaatda işçilik oranı %9, Kargir ( yığma) inşaatlarda ise %12’dir. Ancak inşaat sigorta hesaplamasında siz %25 eksiğini esas alacağınızdan karkas için %6,75 üzerinden, kargir için ise %9 üzerinden hesaplama yapacaksınız. Kısaca özel bina inşaatı işçilik hesaplama formülü şu şekildedir;

 • Bina inşaatı toplam metrekare X metrekare maliyeti X Kargir ise %6,75&Karkas ise %9= SGK’ya Bildirilmesi gereken asgari işçilik yani brüt kazanç.
 • İnşaat işçilik hesaplama programı ile hesaplama yapmak ve SGK inşaat metrekare birim maliyetleri için hemen  SGK inşaat işçilik hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Örnek: Ali BEY tek katlı 200 metrekare ve sobalı inşaatı için SGK’ya 01 Mart 2018 tarihinde dosya tescil ettirmiş ve 31 Aralık 2018 tarihinde de bitirdiğine dair dilekçe vermiştir. Buna göre Ali BEY için sgk inşaat maliyet hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır.2018 yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri tablosuna göre Ali BEY’in inşaatı 3/A Sınıfına girmektedir. 3/A grubu yapılar için metrekare maliyeti 2018 yılı için 800 TL dir. Yapı kargirdir. Buna göre inşaat sigortası hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır; 800X200X9/100= 14.400 TL bildirilmesi gereken brüt kazanç.
 • İnşaat için gerekli işçişik hesabını yapıp bildirim yaptıktan sonra hemen  sgk ilişiksizlik belgesi nasıl alınır sayfamıza giriş yaparak ilişiksizlik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

İnşaat işçilik hesaplama excel programı indir

İnşaat işlerinde işçilik hesaplamasını kolayca yapabileceğiniz bir excel programı geliştirdik. Excel formatındaki dosyayı buradan bilgisayarınıza indirerek kolayca hesaplama yapabilirsiniz ⇒ İnşaat SGK maliyet hesaplama programı excel.

İnşaat/ihaleli iş ile ilgili hesaplamayı sizin için yapabiliriz.  İnşaatın yapı sınıfını, grubunu, toplam metrekaresini kargir mi /karkas mı olduğunu SGK açılış ve kapanış tarihlerini yazmanız, aynı şekilde ihaleli işin KDV hariç istihkak bedeli ve yapılan işi yorum bölümünden yazmanız halinde ne kadar bildirim yapmanız gerektiğini hesaplayabiliriz. 


4 Yorum
 1. SMMM MUSTAFA PASTIRMACI

  ÜSTAD , BİR BİNANIN SADECE KABA İNŞAATINI YAPACAĞIZ VE BİR BEDEL ALACAĞIZ. (ÖRNEĞİN 500.000 LİRA). (800 M2 İNŞAAT ALANI B-3 SINIF SADECE KONUT)

  BİNANIN İNCE İŞİNİ MAL SAHİBİ YAPACAK.

  KABA İNŞAATIN İŞÇİLİK MALİYETİNİ NASIL HESAPLARIZ.

  YANITINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK ilişiksizlik genelge ekinde bununla ilgili bir cetvel olması gerekiyor yanlış bilmiyorsam Üstadım. Orada kaba inşaata kadar bitirilmesi durumunda inşaatın metrekaresi için hangi oranı esas alacağınız yazmakta. Ancak SGK hesaplama yaparken Belediye’den sizin hangi oranda bitirdiğinize ilişkin bir yazı isteyebilir. Belediye bununla ilgili bir yazı veremezse SGK denetimle oranları belirleyebilir. Biraz karmaşık bir durum açıkçası.

 2. Yasemin

  Tekrar Merhabalar Ömer bey 🙂
  Yapmış olduğumuz inşaatın yapı sınıfı II grubu C
  .ruhsatta Kargır Ya da Kargas değil de Karma olarak alınmış işçilik hesaplanmasında sonrasında bize bir sorun oluşturur mu acaba
  Teşekkürler İyi Çalışmalar,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Yasemin HANIM :). Karma ise %12’den yani bunun da %25 eksiği olan %9 üzerinden hesaplama yapın.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.