SGK 10 Günden Az Başvuru, Prim Ödeme İşlemleri

SGK 10 günden az çalışan sigorta kapsamında ev hizmetleri çalışanınızı sigortalayabilirsiniz. Ev hizmetleri kapsamında çalışan sigortalınız ay içerisinde 75 saatten yani 10 günden fazla çalışıyorsa ek9 10 günden fazla kapsamında bildirim yapmanız ve prim ödemesini de bu kapsamda yapmanız gerekiyor. Ev hizmetleri çalışanınız ayda 75 saatten yani 10 günden fazla çalışıyorsa bu durumda direk ev hizmetlerinde 10 günden fazla prim ödeme sayfamıza geçiş yapabilirsiniz.

Eğer ev hizmetleri çalışanınız ay içerisinde toplamda 75 saatten az yani 10 günden az çalışıyorsa bu durumda çalışanın SGK’ya sigorta girişini 10 günden az çalışan ev hizmetleri kapsamında yapmanız gerekiyor. 10 günden az ev hizmetleri başvurusu nasıl yapılır, evde temizlikçi sigortası nasıl yapılır,  10 günden az çalışan prim ödeme nasıl yapılır  gibi 10 günden az çalışan temizlikçi sigortası konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını ise bu yazımızda bulabilirsiniz.

Günlük temizlikçi sigortası nasıl yapılır?

Gündelikçi nasıl sigortalanır ? Gündelik temizlikçi sigortası işlemleri oldukça basittir ve adım adım anlatacağız. Günlük olarak çalıştırılan kişilerin kanunen ev hizmetleri kapsamında sigorta girişinin işveren tarafından sağlanması zorunludur. Aşağıda en kolay yoldan ev temizlikçisi sigortası başlatma işlemleri konusunda bilgi verilmiştir. Yazımızın devamını okuyarak başvuruyu kolayca tamamlayabilirsiniz. Eğer hasta ya da bebek bakıcısı girişi yapacaksanız hem başvuruyu nasıl yapabileceğiniz hem de yararlanabileceğiniz teşvikleri öğrenmek adına  bakıcı sigortası nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 9 10 günden az sigorta girişi nasıl yapılır ?

10 günden az çalışan için sigorta başvurusu yapmak çok kolaydır. 10 günden az çalışan bildirimini;

 • E devlet sisteminden,
 • Sms ile telefondan,
 • Ya da 10 günden az çalışan gündelikçiler için formla SGK’ya yapabilirsiniz. ,

E devletten temizlikçi sigorta başvurusu nasıl yapılır ?

E devlet sisteminden ayda 10 günden az çalışan gündelikçi sigorta girişi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama menüsünü tıklayınız. Başvuru ekranına direkt olarak buradan giriş yapabilirsiniz⇒ ek 10 günden az e devlet başvurusu. 
 • Ekrana giriş yaptıktan sonra Yeni Kayıt kısmını tıklayınız.
 • Karşınıza gelen ekrandan çalışacak kişinin T.C. numarası ve işe giriş tarihini yazarak Kaydet deyin.

Sms ile 10 günden az sigorta başvurusu nasıl yapılır ?

SMS ile ayda 10 günden az çalışan sigorta bildirimi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle telefonuzdan 5510’na T.C. kimlik numaranızı yazarak gönderin. Başka bir şey yazmayın sadece T.C. numaranızı yazın.
 • Çalıştıran T.C. numarasını yazdıktan sonra gelecek mesajda çalışanın T.C. numarası ve işe giriş bilgisi istenecektir. Bu mesajı cevaplayın.
 • Son olarak da çalışanın sigorta priminin faturaya yansıtılacağı ve ödeme tutarı konusunda onay mesajı gelecek. Bunu da onayladıktan sonra işlem tamamdır.

Başvuru formu ile 10 günden az ev hizmetleri başvurusu nasıl yapılır ?

10 günden az çalışanların bildirimini e devletten ya da sms yoluyla yapamam diyorsanız 10 günden az sigortalı çalıştırılacaklara ilişkin başvuru formu ile bağlı bulunduğunuz SGK’ya başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • SGK’ya ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların bildirimi için başvuru formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ 10 günden az çalışan ev hizmetleri başvuru formu
 • Ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı çalıştırılacaklara ilişkin başvuru bağlı bulunduğunuz SGK’ya elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

4a On günden az süreli ev hizmetleri işveren ödeme nasıl yapılır?

10 günden fazla çalışan prim ödeme işlemlerini;

 • SGK ile anlaşmalı tüm banka ve ya PTT şubelerinden, mobil ya da internet bankacılığından SGK ödemeleri-SGK Ek 9 10 günden az prim ödemesi menüsünden çalıştıran T.C. numarası ile yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz 10 günden az çalışan sigorta primini SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de yapabilirsiniz. SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine T.C numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Sorgu Türü-Diğer Tahsilatlar ve Sorgu Tipi/60 Ek9-10 Günden Az Tahsilatı menüsünden 10 günden az çalışan prim ödeme kredi Kartı ile yapabilirsiniz.
 • Ek9 10 günden fazla prim ödemesi sayfamızdan 10 günden fazla çalıştırdığınız sigortalı için ödemeyi nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

10 günden az çalışan prim ödeme e-devlet

10 günden az çalışan prim ödeme işlemleri e-devletten yapılamamaktadır. Yukarıda bağlantısını verdiğim sayfadan kredi kartınız ile online SGK 10 günden az prim ödeme yapabilirsiniz. Bunun haricinde bankalara da 10 günden az çalışan ev hizmetleri prim ödeme yapabilirsiniz.

Ek 9 hizmet tamamlama nedir ?

10 günden az kapsamında çalışanın dilerse primini 30 güne tamamlama hakkı vardır. Bunun için çalıştığı ayı takip eden ayın sonuna kadar SGK Ödemeleri-SGK Ek 9 Hizmet tamamlama menüsünden kendi T.C. numarası ile primi ödeyerek hizmeti 30 güne tamamlayabilir. Her ay için takip eden ayın sonuna kadar zamanınız var.

Örneğin 2018 Haziran ayında Ek 9 10 günden az kapsamında adınıza 5 günlük bildirim yapıldı. Siz bunu 30 güne tamamlamak istiyorsanız 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ödeme yapmalısınız. 01 Ağustos 2018 tarihi ve sonrasında artık 2018/Mayıs ayı için 30 güne tamamlama hakkınız olmaz

10 günden az çalışan çıkışı nasıl yapılır ?

Çıkış işlemi için de e devlet sisteminden işlem yapabilir ya da yukarıda vermiş olduğum 10 günden az ev hizmetleri formundaki çıkış kısmını doldurarak SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

10 günden az çalışan prim tutarı ne kadar ?

10 günden az çalışanlar için işverenler brüt ücretin %2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi öderler. Asgari ücret üzerinden güncel sigorta prim tutarlarına ev hizmetleri sigorta primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

10 günden az sigorta nasıl yapılır?

E-devletten ya da formla Sosyal Güvenlik Merkezlerinden başvurabilirsiniz.

Ek 9 10 günden az ne demek?

Gündelikçi olarak çalışanların iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında sigortalanmasını sağlayan sigorta koludur.

Ek 9 10 günden az prim ne kadar?

1 günlük ödeme tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarının %2’sidir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK 10 Günden Az Başvuru, Prim Ödeme İşlemleri” üzerine 15 yorum
 1. Merhaba Ömer bey ek9 10 günden fazla olarak evli ablamın yanında işe başlayacağım temizlik işcisi olarak olurmu? SGK kabul edermi?

  Yanıtla
 2. Merhaba Ömer bey yanımda bakıcı çalıştırmak istiyorum, ek9 10 günden fazla çocuk bakımı, temizlik işleri vs. prim ödemesinde devlet teşviği varmı? Prim ödemesi en uygun bölüm hangisi?

  Yanıtla
 3. Mrblar ben 30 gun tam yada h.sonlari haric evde coxuk bakicisi alicam ama sgk primi ne kdr maal ediyor hesaplama yapicam ona gore blgi verebilirmisiniz iskura kayit olucak kendisi fakat yabanci

  Yanıtla
 4. Merhaba Ömer bey işsizlik maaşı alırken Ek9 10günden az bir işe başlanıp sigortalı olunursa işsizlik maaşı kesilir mi..ek 9 10gübden az 4b mi oluyor? 9gün çalışan biri Primini tamamlamak istese kaç TL ödemek zorunda kalır?

  Yanıtla
  • Merhaba. Hayır kesilmez çünkü sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi yatar. Ek 9 hizmetleri ssk kapsamında hizmettir. 30 güne tamamlarsanız işsizlik maaşı kesilir.

   Yanıtla
   • Peki Ömer bey ,ek 9 10günden az 9gün çalışan birine ,patron kaç tl öder? İşçi kalan günlerini ödemeye kalksa kaç TL öder? Tşk ederim.. hayırlı günler

    Yanıtla
    • Ek 9 10 günden az kapsamında sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi yatıyor. Günlük ödeme tutarı 1.96 TL. Kişi 30 güne tamamlamak isterse 1000 liraya yakın prim çıkar.

     Yanıtla
 5. Hocam evimizde yemek ve temizlik işi için birisini çalıştıracak olsak ayda 30 gün için kaç lira pirim öderiz ssk ya bir indirim varsa bundan kaç yıl yararlanırız süresizmi belli bi süresi varmı teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Aylık prim tutarları ve yeşil şartları sayfamızda ayrıntılı olarak mevcut. Okumanızı öneririz.

   Yanıtla
 6. 10 günden az çalışan bakıcı bayan, Şubat 2019 da 8 gün ve Mart 2019 da 4 gün çalışarak bugün (13.03.2019) tarihi itibariyle işten ayrılmış bulunmaktadır. Sigorta çıkışını yapabilmem için nasıl bir işlem gerekiyor. 5510 dan sms yoluyla kaydını açmıştım ancak henüz ödeme bildirmedim ne yapmalıyım.

  saygılarımla

  Yanıtla
  • Merhaba. Çıkış e devletten de yapılıyor mu bilmiyorum ama ek 9 10 günden az başvuru formu kısmındaki çıkış yerini doldurarak bağlı olduğunuz SGK’ya elden verebilirsiniz.

   Yanıtla
Yorum yapın