Sgk 10 Günden Az Başvuru, Prim Ödeme İşlemleri

15

SGK 10 günden az çalışan sigorta kapsamında ev hizmetleri çalışanınızı sigortalayabilirsiniz. Ev hizmetleri kapsamında çalışan sigortalınız ay içerisinde 75 saatten yani 10 günden fazla çalışıyorsa ek9 10 günden fazla kapsamında bildirim yapmanız ve prim ödemesini de bu kapsamda yapmanız gerekiyor. Ev hizmetleri çalışanınız ayda 75 saatten yani 10 günden fazla çalışıyorsa bu durumda direk ev hizmetlerinde 10 günden fazla prim ödeme sayfamıza geçiş yapabilirsiniz.

Eğer ev hizmetleri çalışanınız ay içerisinde toplamda 75 saatten az yani 10 günden az çalışıyorsa bu durumda çalışanın SGK’ya sigorta girişini 10 günden az çalışan ev hizmetleri kapsamında yapmanız gerekiyor. 10 günden az ev hizmetleri başvurusu nasıl yapılır, evde temizlikçi sigortası nasıl yapılır,  10 günden az çalışan prim ödeme nasıl yapılır  gibi 10 günden az çalışan temizlikçi sigortası konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını ise bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gündelikçi sigortası nasıl yapılır ?

Gündelikçi nasıl sigortalanır ? Bu oldukça basittir ve adım adım anlatacağız. Günlük olarak çalıştırılan kişilerin kanunen ev hizmetleri kapsamında sigorta girişinin işveren tarafından sağlanması zorunludur. Aşağıda en kolay yoldan ev temizlikçisi sigortası başlatma işlemleri konusunda bilgi verilmiştir. Yazımızın devamını okuyarak başvuruyu kolayca tamamlayabilirsiniz. Eğer hasta ya da bebek bakıcısı girişi yapacaksanız hem başvuruyu nasıl yapabileceğiniz hem de yararlanabileceğiniz teşvikleri öğrenmek adına  bakıcı sigortası nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 9 10 günden az sigorta girişi nasıl yapılır ?

10 günden az çalışan için sigorta başvurusu yapmak çok kolaydır. 10 günden az çalışan bildirimini;

 • E devlet sisteminden,
 • Sms ile telefondan,
 • Ya da 10 günden az çalışan gündelikçiler için formla SGK’ya yapabilirsiniz. ,

E devletten temizlikçi sigorta başvurusu nasıl yapılır ?

E devlet sisteminden ayda 10 günden az çalışan gündelikçi sigorta girişi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama menüsünü tıklayınız. Başvuru ekranına direkt olarak buradan giriş yapabilirsiniz⇒ ek 10 günden az e devlet başvurusu. 
 • Ekrana giriş yaptıktan sonra Yeni Kayıt kısmını tıklayınız.
 • Karşınıza gelen ekrandan çalışacak kişinin T.C. numarası ve işe giriş tarihini yazarak Kaydet deyin.

Sms ile 10 günden az sigorta başvurusu nasıl yapılır ?

SMS ile ayda 10 günden az çalışan sigorta bildirimi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle telefonuzdan 5510’na T.C. kimlik numaranızı yazarak gönderin. Başka bir şey yazmayın sadece T.C. numaranızı yazın.
 • Çalıştıran T.C. numarasını yazdıktan sonra gelecek mesajda çalışanın T.C. numarası ve işe giriş bilgisi istenecektir. Bu mesajı cevaplayın.
 • Son olarak da çalışanın sigorta priminin faturaya yansıtılacağı ve ödeme tutarı konusunda onay mesajı gelecek. Bunu da onayladıktan sonra işlem tamamdır.

Başvuru formu ile 10 günden az ev hizmetleri başvurusu nasıl yapılır ?

10 günden az çalışanların bildirimini e devletten ya da sms yoluyla yapamam diyorsanız 10 günden az sigortalı çalıştırılacaklara ilişkin başvuru formu ile bağlı bulunduğunuz SGK’ya başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • SGK’ya ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların bildirimi için başvuru formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ 10 günden az çalışan ev hizmetleri başvuru formu
 • Ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı çalıştırılacaklara ilişkin başvuru bağlı bulunduğunuz SGK’ya elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

10 günden az çalışan temizlikçi sigortası ödemesi nasıl yapılır ?

Ek9 10 günden az çalışanların primlerini;

 • SGK ile anlaşmalı tüm banka ve ya PTT şubelerinden, mobil ya da internet bankacılığından SGK ödemeleri-SGK Ek 9 10 günden az prim ödemesi menüsünden çalıştıran T.C. numarası ile yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz 10 günden az çalışan sigorta primini SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de yapabilirsiniz. SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine T.C numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Sorgu Türü-Diğer Tahsilatlar ve Sorgu Tipi/60 Ek9-10 Günden Az Tahsilatı menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Ek 9 hizmet tamamlama nedir ?

10 günden az kapsamında çalışanın dilerse primini 30 güne tamamlama hakkı vardır. Bunun için çalıştığı ayı takip eden ayın sonuna kadar SGK Ödemeleri-SGK Ek 9 Hizmet tamamlama menüsünden kendi T.C. numarası ile primi ödeyerek hizmeti 30 güne tamamlayabilir. Her ay için takip eden ayın sonuna kadar zamanınız var.

Örneğin 2018 Haziran ayında Ek 9 10 günden az kapsamında adınıza 5 günlük bildirim yapıldı. Siz bunu 30 güne tamamlamak istiyorsanız 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ödeme yapmalısınız. 01 Ağustos 2018 tarihi ve sonrasında artık 2018/Mayıs ayı için 30 güne tamamlama hakkınız olmaz

10 günden az çalışan çıkışı nasıl yapılır ?

Çıkış işlemi için de e devlet sisteminden işlem yapabilir ya da yukarıda vermiş olduğum 10 günden az ev hizmetleri formundaki çıkış kısmını doldurarak SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

1 günlük sigorta girişi nasıl yapılır ?

Eğer yanınızda ev hizmetlerinde 1 günlük gündelikçi, temizlikçi v.s. çalıştıracaksanız 10 günden az kapsamında ve yukarıda anlatıldığı şekilde 5510 Ek 9 kapsamında giriş ve başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Ev hizmetleri kapsamı dışında ise bu durumda öncelikle SGK işyeri tescili açtırmanız ve sigortalının işe giriş bildirgesini açılan dosya üzerinden elektronik ortamda yapmanız gerekmektedir.

10 günden az çalışan prim tutarı ne kadar ?

10 günden az çalışanlar için işverenler brüt ücretin %2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi öderler. Asgari ücret üzerinden güncel sigorta prim tutarlarına ev hizmetleri sigorta primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

15 Yorum
 1. Fatma öztürk

  Merhaba Ömer bey ek9 10 günden fazla olarak evli ablamın yanında işe başlayacağım temizlik işcisi olarak olurmu? SGK kabul edermi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İkametiniz farklı adreslerde ise olur sorun olmaz.

 2. Hasan közden

  Merhaba Ömer bey yanımda bakıcı çalıştırmak istiyorum, ek9 10 günden fazla çocuk bakımı, temizlik işleri vs. prim ödemesinde devlet teşviği varmı? Prim ödemesi en uygun bölüm hangisi?

 3. Yelda

  Mrblar ben 30 gun tam yada h.sonlari haric evde coxuk bakicisi alicam ama sgk primi ne kdr maal ediyor hesaplama yapicam ona gore blgi verebilirmisiniz iskura kayit olucak kendisi fakat yabanci

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.2021’de 30 Günlük Sigorta Primi Ne Kadar Olacak ? sayfamızda teşvikli ve teşviksiz güncel sigorta primleri mevcut.

   1. Fatma has

    Merhaba 1 senem kaldı emekli olmaya, ek9 10 günden az 1 gün çalışıp üzerini kendim tamamlasam mı iyi, yoksa ek9 10 günden fazla 1 ay çalışsammı emeklilik için daha karlı?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Prime esas kazanç olarak aynı. Emeklilik maaşı farketmez. Ama 10 günden az tamamlama olduğunda daha fazla prim ödersiniz.

 4. Hasan Öztürk

  Merhaba Ömer bey işsizlik maaşı alırken Ek9 10günden az bir işe başlanıp sigortalı olunursa işsizlik maaşı kesilir mi..ek 9 10gübden az 4b mi oluyor? 9gün çalışan biri Primini tamamlamak istese kaç TL ödemek zorunda kalır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır kesilmez çünkü sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi yatar. Ek 9 hizmetleri ssk kapsamında hizmettir. 30 güne tamamlarsanız işsizlik maaşı kesilir.

   1. Hasan Öztürk

    Peki Ömer bey ,ek 9 10günden az 9gün çalışan birine ,patron kaç tl öder? İşçi kalan günlerini ödemeye kalksa kaç TL öder? Tşk ederim.. hayırlı günler

    1. Ömer Meriç

     Ek 9 10 günden az kapsamında sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi yatıyor. Günlük ödeme tutarı 1.96 TL. Kişi 30 güne tamamlamak isterse 1000 liraya yakın prim çıkar.

 5. Ergl

  Hocam evimizde yemek ve temizlik işi için birisini çalıştıracak olsak ayda 30 gün için kaç lira pirim öderiz ssk ya bir indirim varsa bundan kaç yıl yararlanırız süresizmi belli bi süresi varmı teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık prim tutarları ve yeşil şartları sayfamızda ayrıntılı olarak mevcut. Okumanızı öneririz.

 6. Ahmet Reşat Uzun

  10 günden az çalışan bakıcı bayan, Şubat 2019 da 8 gün ve Mart 2019 da 4 gün çalışarak bugün (13.03.2019) tarihi itibariyle işten ayrılmış bulunmaktadır. Sigorta çıkışını yapabilmem için nasıl bir işlem gerekiyor. 5510 dan sms yoluyla kaydını açmıştım ancak henüz ödeme bildirmedim ne yapmalıyım.

  saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çıkış e devletten de yapılıyor mu bilmiyorum ama ek 9 10 günden az başvuru formu kısmındaki çıkış yerini doldurarak bağlı olduğunuz SGK’ya elden verebilirsiniz.