Sgk 10 Günden Az

4

SGK 10 günden az çalışan sigorta kapsamında ev hizmetleri çalışanınızı sigortalayabilirsiniz. Ev hizmetleri kapsamında çalışan sigortalınız ay içerisinde 75 saatten yani 10 günden fazla çalışıyorsa ek9 10 günden fazla kapsamında bildirim yapmanız ve prim ödemesini de bu kapsamda yapmanız gerekiyor. Ev hizmetleri çalışanınız ayda 75 saatten yani 10 günden fazla çalışıyorsa bu durumda direk https://sgkbilgisi.com/ek9-10-gunden-fazla-prim-odeme-ve-basvuru-islemleri/ sayfamıza geçiş yapabilirsiniz.

Eğer ev hizmetleri çalışanınız ay içerisinde toplamda 75 saatten az yani 10 günden az çalışıyorsa bu durumda çalışanın SGK’ya sigorta girişini 10 günden az çalışan ev hizmetleri kapsamında yapmanız gerekiyor. 10 günden az ev hizmetleri başvurusu nasıl yapılır, 10 günden az çalışan sigorta ödemesi nereye ve nasıl yapılır v.s. gibi 10 günden az çalışan temizlikçi sigortası konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını ise bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gündelikçi sigortası nasıl yapılır ?

Günlük olarak çalıştırılan kişilerin kanunen ev hizmetleri kapsamında sigorta girişinin işveren tarafından sağlanması zorunludur. Aşağıda en kolay yoldan sigorta başlatma işlemleri konusunda bilgi verilmiştir. Yazımızın devamını okuyarak başvuruyu kolayca tamamlayabilirsiniz. Eğer hasta ya da bebek bakıcısı girişi yapacaksanız hem başvuruyu nasıl yapabileceğiniz hem de yararlanabileceğiniz teşvikleri öğrenmek adına https://sgkbilgisi.com/sgk-bakici-sigortasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 9 10 günden az sigorta girişi

10 günden az çalışan için sigorta başvurusu yapmak çok kolaydır. 10 günden az çalışan bildirimini;

 • E devlet sisteminden,
 • Sms ile telefondan,
 • Ya da 10 günden az çalışan gündelikçiler için formla SGK’ya yapabilirsiniz. ,

E devletten temizlikçi sigorta başvurusu

E devlet sisteminden ayda 10 günden az çalışan gündelikçi sigorta girişi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama menüsünü tıklayınız. Başvuru ekranına direkt olarak buradan giriş yapabilirsiniz >> ek 10 günden az e devlet başvurusu. 
 • Ekrana giriş yaptıktan sonra Yeni Kayıt kısmını tıklayınız.
 • Karşınıza gelen ekrandan çalışacak kişinin T.C. numarası ve işe giriş tarihini yazarak Kaydet deyin.

Sms ile 10 günden az sigorta başvurusu

SMS ile ayda 10 günden az çalışan sigorta bildirimi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle telefonuzdan 5510’na T.C. kimlik numaranızı yazarak gönderin. Başka bir şey yazmayın sadece T.C. numaranızı yazın.
 • Çalıştıran T.C. numarasını yazdıktan sonra gelecek mesajda çalışanın T.C. numarası ve işe giriş bilgisi istenecektir. Bu mesajı cevaplayın.
 • Son olarak da çalışanın sigorta priminin faturaya yansıtılacağı ve ödeme tutarı konusunda onay mesajı gelecek. Bunu da onayladıktan sonra işlem tamamdır.

Başvuru formu ile 10 günden az ev hizmetleri başvurusu

10 günden az çalışanların bildirimini e devletten ya da sms yoluyla yapamam diyorsanız 10 günden az sigortalı çalıştırılacaklara ilişkin başvuru formu ile bağlı bulunduğunuz SGK’ya başvurunuzu yapabilirsiniz.

SGK’ya ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların bildirimi için başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >> 10 günden az çalışan ev hizmetleri başvuru formu.

Ev hizmetlerinde 10 gunden az calistirilacaklara iliskin formu bağlı bulunduğunuz SGK’ya elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

10 günden az çalışan prim ödeme

Ek9 10 günden az çalışanların primlerini SGK ile anlaşmalı tüm banka ve ya PTT şubelerinden, mobil ya da internet bankacılığından SGK ödemeleri-SGK Ek 9 10 günden az prim ödemesi menüsünden çalıştıran T.C. numarası ile yapabilirsiniz.

Dilerseniz 10 günden az çalışan sigorta primini SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de yapabilirsiniz. SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine T.C numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Sorgu Türü-Diğer Tahsilatlar ve Sorgu Tipi/60 Ek9-10 Günden Az Tahsilatı menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Aylık güncel prim tutarları için https://sgkbilgisi.com/ev-hanimi-sigortasi-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 9 hizmet tamamlama nedir ?

10 günden az kapsamında çalışanın dilerse primini 30 güne tamamlama hakkı vardır. Bunun için çalıştığı ayı takip eden ayın sonuna kadar SGK Ödemeleri-SGK Ek 9 Hizmet tamamlama menüsünden kendi T.C. numarası ile primi ödeyerek hizmeti 30 güne tamamlayabilir. Her ay için takip eden ayın sonuna kadar zamanınız var.

Örneğin 2018 Haziran ayında Ek 9 10 günden az kapsamında adınıza 5 günlük bildirim yapıldı. Siz bunu 30 güne tamamlamak istiyorsanız 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ödeme yapmalısınız. 01 Ağustos 2018 tarihi ve sonrasında artık 2018/Mayıs ayı için 30 güne tamamlama hakkınız olmaz

10 günden az çalışan çıkışı nasıl yapılır ?

Çıkış işlemi için de e devlet sisteminden işlem yapabilir ya da yukarıda vermiş olduğum 10 günden az ev hizmetleri formundaki çıkış kısmını doldurarak SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

Ek9 10 günden az ev hizmetleri konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. Ahmet Reşat Uzun

  10 günden az çalışan bakıcı bayan, Şubat 2019 da 8 gün ve Mart 2019 da 4 gün çalışarak bugün (13.03.2019) tarihi itibariyle işten ayrılmış bulunmaktadır. Sigorta çıkışını yapabilmem için nasıl bir işlem gerekiyor. 5510 dan sms yoluyla kaydını açmıştım ancak henüz ödeme bildirmedim ne yapmalıyım.

  saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çıkış e devletten de yapılıyor mu bilmiyorum ama ek 9 10 günden az başvuru formu kısmındaki çıkış yerini doldurarak bağlı olduğunuz SGK’ya elden verebilirsiniz.

 2. Ergl

  Hocam evimizde yemek ve temizlik işi için birisini çalıştıracak olsak ayda 30 gün için kaç lira pirim öderiz ssk ya bir indirim varsa bundan kaç yıl yararlanırız süresizmi belli bi süresi varmı teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık prim tutarları ve yeşil şartları sayfamızda ayrıntılı olarak mevcut. Okumanızı öneririz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.