E-Reçete Nedir, Reçete Kodunu Kaybettim

0

E-reçete nedir, reçete kodunu kaybettim nasıl alabilirim diyorsanız öğrenmek için doğru yerdesiniz. Bildiğiniz gibi artık ilaç reçeteleri elektronik ortamda düzenlenmekte ve düzenlenen bu reçeteler e-reçete olarak adlandırılmakta. Doktor tarafından verilen barkodlu e-reçete ile herhangi bir eczaneden ilaçlarınızı temin edebilmektesiniz.

E-reçete numarasını kaybetmeniz halinde eczane tarafından bu reçete sistemde görüntülenemez ve dolayısıyla ilaçları alamazsınız. Elektronik reçete hakkındaki tüm sorularınızın cevabını ve E-reçete kodunu kaybettiğinizde nereden ve nasıl alabileceğiniz konusunda detaylar için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

E reçete ile ilaç nasıl alınır ?

Doktor tarafından verilen e-reçeteler artık çoğunlukla barkodlu olarak verilmektedir. Bu reçete ile birlikte herhangi bir eczaneye uğramanız halinde ilaçlarınızı kimliğinizi de ibraz ederek alabilirsiniz.

E reçete kaç haneli

E-reçete 7 haneden oluşur. Harf ve rakamlar yer alır. Örneğin şu şekilde olur: H12M46Q.

E-reçete numarası kaç gün geçerli

Doktor tarafından yazılan elektronik reçetelerin geçerlilik süresi reçetenin alındığı tarihten itibaren 4 işgünüdür. Yani diyelim ki Pazartesi alındı. Bu durumda en geç Perşembe gün sonuna kadar ilaçların alınması gerekir. 4 işgünü içerisinde alınmadığında reçete iptal olur.

Gözlük reçetesi kaç gün geçerli

Yukarıda da belirtildiği gibi e-reçetelerin geçerlilik süresi alındığı tarihten itibaren 4 işgünüdür. Bu durum gözlük reçeteleri için de geçerlidir.

E reçete şifremi unuttum

Doktor tarafından verilen e-reçete numarasını unuttuysanız ya da e-reçeteyi kaybettiyseniz merak etmeyin görüntülemek ya da yenisini almak oldukça kolay. Eğer mümkünse reçeteyi yazan doktordan yeniden e-reçete numaranızı alabilirsiniz. Eğer uzak bir yerde iseniz ya da tekrar doktora gitme durumu yoksa online olarak da görüntüleme yapabilirsiniz.

E-reçete kodunun görüntüleme işlemini Sağlık Bakanlığı e-nabız uygulaması üzerinden yapabilirsiniz. Yazımızın devamında e-nabız uygulamasından e reçete numaranızı nasıl görüntüleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

E nabızdan e reçete şifre alma

E-nabız sistemi üzerinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak tüm sağlık geçmişinize ait ilaçlarınızı, ilaç raporlarınızı, tahlil ve tetkikleri kısacası herşeyi görüntüleyebilirsiniz. E-nabız ile e-reçete numarası görüntülemek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-e-nabiz-kisisel-saglik-sistemi bağlantısını kullanarak e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
  • E nabız anasayfasına bağlandıktan sonra soldaki menüde yer alan Reçetelerim kısmından e-reçete numaranızı görüntüleyebilirsiniz.
  • Buraya giriş yaptığınızda Reçetenin yazıldığı tarih ve saati, reçete numarasını, reçetenin hangi hekim tarafından yazıldığını ve en önemlisi de reçete detaylarına göz atabilirsiniz.
  • Bu kısımda reçetenin içeriğinde yer alan ilaçları görüntülemek için Detay Görüntüle yapmanız gerekmekte.
  • Detay görüntüleme yaptığınızda reçetedeki ilaç içeriğini, kullanım şeklini v.s. tüm ayrıntıları görüntüleyebilirsiniz.

E reçetedeki ilaçları nasıl görebilirim ?

E reçetenizde yer alan ilaçların neler olduğunu bilmek eczaneler tarafından hatalı ya da muadil ilaçların verilmesinin engellenmesi adına önem teşkil etmekte. E reçetedeki ilaçlarınızı e-nabiz uygulaması üzerinden kolayca görüntüleyebilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi e nabız uygulamasına e devlet şifreniz ile giriş sağladıktan sonra Reçetelerim-İlgili Reçete-Detay Görüntüle yapınca reçetede yer alan ilaçlarınız ve kullanım detaylarına ulaşabilirsiniz.

Tc kimlik no ile reçete sorgulama

Sadece TC numarası ile reçete sorgulaması yapılamaz. Eczaneler tarafından sorgulama yapılabilmesi için barkodlu reçete ve kimlik numarası gerekir. E reçete numarası olmadan ya da barkodlu reçete olmadan T.C. ile görüntüleme yapılmaz. E devlet şifresi ile e nabız üzerinden görüntüleme yapabilirsiniz.

Reçete no ile ilaç sorgulama

Doktor tarafından size verilen elektronik reçetelerde ilaç ya da kullanım bilgisi yer almaz. Bunu online olarak ise sadece e-nabız sistemi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Görüntüleme ve reçetede yer alan ilaçların neler olduğunu nasıl öğrenebileceğiniz yukarıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Eczaneden aldığım ilaçları nasıl görebilirim

Eczaneden ilaç alırken bir listenin tarafınıza verilmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca yine e-nabız uygulaması üzerinden almış olduğunuz tüm ilaçlara tarihleri ile birlikte İlaçlarım kısmından ulaşabilirsiniz.

E-reçete hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.