E-Reçete Nedir, Reçetemi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

E-reçete nedir, reçete kodunu kaybettim nasıl alabilirim diyorsanız öğrenmek için doğru yerdesiniz. Bildiğiniz gibi artık ilaç reçeteleri elektronik ortamda düzenlenmekte ve düzenlenen bu reçeteler e-reçete olarak adlandırılmakta. Doktor tarafından verilen barkodlu e-reçete ile herhangi bir eczaneden ilaçlarınızı temin edebilmektesiniz.

E-reçete numarasını kaybetmeniz halinde eczane tarafından bu reçete sistemde görüntülenemez ve dolayısıyla ilaçları alamazsınız. Elektronik reçete hakkındaki tüm sorularınızın cevabını ve E-reçete kodunu kaybettiğinizde reçetemi kaybettim nereden ve nasıl alabilirim konusunda detaylar için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

E reçete şifremi unuttum nasıl alabilirim ?

Son zamanlarımızda okurlarımız tarafından doktorun yazdığı reçeteyi kaybettim ya da unuttum nasıl alabilirim sorusu sıklıkla sorulmakta. Doktor tarafından verilen e-reçete numarasını unuttuysanız ya da e-reçeteyi kaybettiyseniz merak etmeyin görüntülemek ya da yenisini almak oldukça kolay. Eğer mümkünse reçeteyi yazan doktordan yeniden e-reçete numaranızı alabilirsiniz. Eğer uzak bir yerde iseniz ya da tekrar doktora gitme durumu yoksa online olarak da görüntüleme yapabilirsiniz.

E-reçete kodunun görüntüleme işlemini Sağlık Bakanlığı e-nabız uygulaması üzerinden yapabilirsiniz. Yazımızın devamında e-nabız uygulamasından e reçete numaranızı nasıl görüntüleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan reçetemi kaybettim nasıl ilaç alırım ve e-reçete kodumu nasıl alırım sorusunun cevabına geçelim.

E nabızdan e reçete şifre alma nasıl yapılır ?

E-nabız sistemi üzerinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak tüm sağlık geçmişinize ait ilaçlarınızı, ilaç raporlarınızı, tahlil ve tetkikleri kısacası her şeyi görüntüleyebilirsiniz. E-nabız ile e-reçete numarası görüntülemek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • E nabız giriş bağlantısını kullanarak e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • E nabız anasayfasına bağlandıktan sonra soldaki menüde yer alan Reçetelerim kısmından e-reçete numaranızı görüntüleyebilir ve e-reçete kodu öğrenme işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Buraya giriş yaptığınızda Reçetenin yazıldığı tarih ve saati, reçete numarasını, reçetenin hangi hekim tarafından yazıldığını ve en önemlisi de reçete detaylarına göz atabilirsiniz.
 • Bu kısımda reçetenin içeriğinde yer alan ilaçları görüntülemek için Detay Görüntüle yapmanız gerekmekte.
 • Detay görüntüleme yaptığınızda reçetedeki ilaç içeriğini, kullanım şeklini v.s. tüm ayrıntıları görüntüleyebilirsiniz.

Gözlük reçetemi kaybettim nasıl alabilirim ?

Hastane barkodumu kaybettim konusundaki diğer problemlerden birisi de gözlük reçetesi ile ilgili olmakta. Gözlük reçetesi de barkodlu olarak ve elektronik ortamda düzenlendiğinden aynı şekilde e nabız gözlük reçetesi görüntüleme yapabilirsiniz. Eğer gözlük barkodu kaybettim diyorsanız yukarıda anlatılan yolu takip ederek e-nabız uygulamasından görüntüleme yapabilirsiniz.

Hastane barkodu kaybettim ne yapabilirim ?

Eğer kaybettiğiniz e-reçete numaranız ise yukarıda e reçete kodu öğrenmek için ne yapmanız gerektiği anlatılmıştır. Ancak tahlil, mr ya da başka bir tetkik için verilen kodu kaybettiyseniz merak etmeyin bunun da çözümü basit. E-nabız üzerinde tüm tahlil ve tetkiklerinizin sonuçlarını da görebilme imkanınız bulunmakta. Hemen e-nabız tahlil sonuçları görüntüleme sayfamızdan e-reçete numarası dışındaki diğer sonuçlarınızı online olarak nasıl görüntüleyebileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

E-devlet ilaç reçete sorgulaması nasıl yapılır ?

E-devlet sisteminde direkt olarak E-reçete numarası alabileceğiniz bir uygulama bulunmamaktadır. E-reçete barkot numarasını yalnızca E-nabızdan görüntüleyebilir ve ayrıca reçete içeriğini de yine aynı ekran üzerinden ve e-nabız uygulaması üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Özel ya da devlet hastanesi e-reçete sorgulama işlemleri için de aynı durum geçerlidir.

Tc kimlik no ile reçete sorgulaması nasıl yapılır ?

Sadece TC numarası ile reçete sorgulaması yapılamaz. Eczaneler tarafından sorgulama yapılabilmesi için barkodlu reçete ve kimlik numarası gerekir. E reçete numarası olmadan ya da barkodlu reçete olmadan T.C. ile görüntüleme yapılmaz. E devlet şifresi ile e nabız üzerinden görüntüleme yapabilirsiniz.

Çocuğumun reçetesini nasıl görürüm ?

Çocuklarınıza ait reçeteleri de e-nabızda reçete numarası öğrenme kısmından görüntüleyebilirsiniz. Çocuğunuza ait reçete no öğrenmek için;

 • E-nabız uygulamasına giriş yapın.
 • E-nabız uygulamasına giriş yaptıktan sonra ÇOCUKLARIM bölümünü göreceksiniz.
 • Bu bölümde e reçete numarası öğrenmek istediğiniz çocuğunuzu seçiniz.
 • Seçim yaptıktan sonra reçete numarası bulmak için ana menüde yer alan REÇETELERİM bölümüne girerek çocuğunuzun e nabızdan reçete kodunu görüntüleyebilirsiniz.

E reçetedeki ilaçları nasıl görebilirim ?

E reçetenizde yer alan ilaçların neler olduğunu bilmek eczaneler tarafından hatalı ya da muadil ilaçların verilmesinin engellenmesi adına önem teşkil etmekte.

 • E reçetedeki ilaçlarınızı e-nabız uygulaması üzerinden kolayca görüntüleyebilirsiniz.
 • Yukarıda belirtildiği gibi e nabız uygulamasına e devlet şifreniz ile giriş sağladıktan sonra Reçetelerim-İlgili Reçete-Detay Görüntüle yapınca reçetede yer alan ilaçlarınız ve kullanım detaylarına ulaşabilirsiniz.

Reçete no ile ilaç sorgulaması yapılabilir mi ?

Doktor tarafından size verilen elektronik reçetelerde ilaç ya da kullanım bilgisi yer almaz. Bunu online olarak ise sadece e-nabız sistemi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Görüntüleme ve reçetede yer alan ilaçların neler olduğunu nasıl öğrenebileceğiniz yukarıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

E-reçete ile ilaç nasıl alınır ?

Doktor tarafından verilen e-reçeteler artık çoğunlukla barkodlu olarak verilmektedir. Bu reçete ile birlikte herhangi bir eczaneye uğramanız halinde ilaçlarınızı kimliğinizi de ibraz ederek alabilirsiniz.

E reçete kaç hanelidir ?

Peki reçete numarası kaç hanelidir ? E reçete şifresi 7 haneden oluşur. Harf ve rakamlar yer alır. Örneğin şu şekilde olur: H12M46Q.

E-reçete numarası kaç gün geçerlidir ?

Doktor tarafından yazılan elektronik reçetelerin geçerlilik süresi reçetenin alındığı tarihten itibaren 4 işgünüdür. Yani diyelim ki Pazartesi alındı. Bu durumda en geç Perşembe gün sonuna kadar ilaçların alınması gerekir. 4 işgünü içerisinde alınmadığında reçete iptal olur.

Gözlük reçetesi kaç gün geçerlidir ?

Yukarıda da belirtildiği gibi e reçete şifresi almak için geçerlilik süresi alındığı tarihten itibaren 4 işgünüdür. Bu durum gözlük reçeteleri için de geçerlidir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın