Reçete Kaç Gün Geçerli 2022

0

Reçete kaç gün geçerli ? Ülkemizde bazı istisnai durumlar hariç artık ilaç reçeteleri tamamen elektronik ortamda düzenlenmektedir. Düzenlenen bu reçetelerle ilaç alımının reçetenin geçerlilik süresi içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aşağıda belirtilen reçetelerin geçerlilik süresi içerisinde ilaçların eczaneden alınmaması halinde reçete iptal olmaktadır. Bu yazımızda reçeteler kaç gün geçerli, doktor reçetesi kaç gün geçerli, reçeteyi kaç gün içinde almak gerekir gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Reçete geçerlilik süresi nasıl hesaplanır ?

E reçete geçerlilik süresi reçetinin alındığı yani doktor tarafından yazıldıktan ve onaylanarak barkod alınan günden sonraki gün başlar. Reçetenin süresi iş günleri esas alınarak hesaplanır. Yani yazılan reçetenin geçerlilik süresi içerisinde yer alan hafta sonu, bayram tatili, resmi tatil varsa reçete alma süresi uzar. Aşağıda ilaç reçetesi kaç gün geçerli konusunda cevap verilmiştir.

E reçete kaç gün geçerlidir 2022 ?

Gelelim asıl konumuz olan doktorun yazdığı reçete kaç gün geçerli sorusunun cevabına. Reçete geçerlilik tarihi reçetelerin alındığı günden itibaren başlar ve 4 iş günüdür. Bir reçetenin geçerlilik süresinin hesaplaması alındığı günden itibaren başlar ve 4 iş günü sürer. Reçetenin geçerliliği kaç gün konusunu bir örnekle somutlaştıralım.

E-reçetemizi Perşembe günü almış olalım. Bu durumda eczaneden ilaç alma süresi  4 iş günü hesabına göre Salı gününe kadar geçerli olacak Cumartesi ve Pazar günleri geçerlilik süresi hesabında dikkate alınmayacaktır. Peki gözlük reçetelerinde reçete süresi kaç gündür ?

Gözlük reçete süresi kaç gün geçerlidir ?

Peki gözlükler için alınan reçete kaç gün içinde alınmalı ? Gözlük alımlarında da reçete ilaç alma süresi yukarıda belirtildiği gibidir. Yani reçeteyi aldıktan itibaren 4 iş günü içerisinde gözlük alımı için ilgili yere başvuru yapabilirsiniz. Burada da aynı şekilde iş günü hesabında resmi tatil, bayram tatili ya da hafta sonuna denk gelen süreler varsa e reçetenin geçerlilik süresi sonuna eklenir.  Gözlük ve cam alımlarınızda SGK katkı payına ilave olarak ödeyeceğiniz tutarlara SGK Gözlük Cam ve Çerçeve Bedelleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sağlık ocağında yazılan reçete kaç gün geçerli ?

Gelelim bir diğer konu olan aile hekimi yazdığı reçetesi kaç gün geçerli sorusunun cevabına. Aile Hekimleri de artık reçeteleri e-reçete olarak vermektedir. Sağlık ocaklarında aile hekimleri tarafınca yazılan reçetelerde ilaç reçete süresi 4 iş günüdür. İlaç reçetesinin geçerlilik süresi içerisinde ilaçlar alınmazsa reçete iptal edilir.

Doktorun yazdığı ilaçları almazsak ne olur ?

Doktor tarafından yazılan reçeteyi almadığınızda reçete iptal olacaktır. Herhangi bir yaptırımı olmayacaktır. Dilerseniz yazılan ilaçların bir kısmını alabilir diğerlerini almayabilirsiniz. Örneğin elinizde o ilaçtan mevcut ve doktor tekrar yazdı ise o ilacı almayabilirsiniz. Bu size kalmış. Ancak e-reçeteyi tamamen kullanmamanız doktor muayene ücretinden muaf olacağınız anlamına gelmeyecektir.

E-reçete numaramı nasıl alabilirim ?

E-reçete numaranızı kaybettiyseniz görüntüleme işlemini E-devlet şifrenizi le E-nabız sistemine giriş sağlayarak gerçekleştirebilirsiniz. Reçete numaranızı ve yazılan ilaçların kullanım detayları ile tüm bilgilerin görüntülemesini e-nabız uygulamasından nasıl yapabileceğiniz hakkında detaylara e-reçete numaramı nasıl alabilirim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.