HGS İptali Nasıl Yapılır? & Tek Tıkla İptal Et

HGS iptali konusunda bilgi arıyorsanız doğru yerdesiniz. HGS hesap kapama için birçok yöntem vardır. En kolayı ise E-devlet üzerinden tek tıkla başvurarak HGS iptal etme işlemidir. İçeriğin devamında HGS iptali nasıl olur konusunda tüm yöntemleri paylaşıyor olacağım. Hadi başlayalım.

HGS nasıl iptal edilir?

HGS kapatma nasıl yapılır sorusunun birkaç cevabı vardır. PTT’den, bankadan, anlaşmalı noktalardan ve E-devletten HGS dondurma ya da iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz. HGS iptal işlemi için tüm yöntemler ayrı başlıklar halinde içeriğimizin devamında paylaşılmıştır.

1- PTT’den HGS iptali

PTT hgs iptali için HGS ve kimliğiniz ile birlikte herhangi bir PTT şubesine başvurmanız gerekmektedir. HGS iptali PTT’den yapılabilmesi için;

 • HGS kartının PTT’den alınmış olması,
 • HGS kart sahibinin kimliği ile birlikte herhangi bir PTT şubesinden bizzat başvurması gerekir.
 • PTT’ye gitmeden HGS iptali e-devlet üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. İçeriğin devamında nasıl yapabileceğiniz anlatılacaktır.

2-Anlaşmalı noktalardan HGS iptal ettirme

HGS anlaşmalı noktalardan da HGS kart iptal başvurusu yapabilirsiniz. Bulunduğunuz yerdeki anlaşmalı noktalara HGS kartı ve kimliğinizle başvurarak kartın iptal talebini gerçekleştirebilirsiniz.

3- Bankadan HGS kapatma

Bankadan HGS kapatmak için HGS kartınızı aldığınız bankaya talebinizi iletmeniz gerekiyor. Bankadan alınan HGS kartının iptali için;

 • Banka şubelerinden,
 • İnternet/mobil bankacılık kanallarından,
 • Çağrı merkezinden kart iptal talebinizi gönderebilirsiniz.
 • Bankadan alınan HGS nasıl iptal edilir konusunda bilgi verdik. Şimdi ise bu işlemi E-devletten nasıl yapabileceğiniz hususuna geçelim.

4-İnternetten HGS iptali (E-devletten)

E devlet HGS iptali ekranı HGS iptal ettirmek için en kolay yöntemdir. Dakikalar içerisinde iptal işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 • E-devletten HGS iptal için buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz: E-devlet HGS iptal ekranı girişi.
 • Ekrana giriş yaptıktan sonra adınıza kayıtlı HGS’leri göreceksiniz.
 • Ekran talimatlarını takip ederek kartı e-devletten iptal sürecini tamamlayabilirsiniz.

5-HGS iptal Etme telefon

HGS iptali için bir diğer yöntem de telefonla aramaktır. Çağrı merkezi aracılığı ile kartınızla ilgili iptal, değişiklik ve iade taleplerinizi iletebilirsiniz. Çağrı merkezi görevlisi aracılığı ile iptal talepleriniz için 0 850 460 60 60 ya da 444 1 78 numaralı müşteri hizmetleri numaralarını aramanız gerekmektedir.

İş bankası HGS nasıl iptal edilir?

İş Bankası HGS iptali için işlemleri;

 • İş Bankası şubelerinden,
 • İnternet/mobil bankacılık kanallarından,
 • 0850 724 0 724 numaralı çağrı merkezinden yapabilirsiniz.

Denizbank HGS iptali nasıl yapılır?

Denizbank HGS iptali işlemini;

 • Tüm Denizbank şubelerinden,
 • Mobil bankacılık kanallarından,
 • 0850 222 0800 numaralı çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

HGS’de bakiye yoksa geçiş ücreti araç plakasına yansıtılır. Araç plakasına yansıtılan ücretin kanunen belirlenen sürede ödenmesi gerekir. Ödenmediği takdirde cezai işlem uygulanır. HGS cezası ne kadar sayfamızdan uygulanan güncel cezalara ve sürecin nasıl işlediği hakkında bilgilere erişebilirsiniz.

HGS ücreti geri alma

PTT’den alınan kartlarda HGS iptali yapıldıktan sonra kartta kalan bakiye iptal tarihinden itibaren 1 ay içerisinde kart sahibinin hesabına aktarılmaktadır. Bankalardan alınan HGS kartlarında da iptal işlemi gerçekleştikten sonra bakiye hesaba aktarılmaktadır. Eğer yeni kart alındıysa bakiyeler kartlar arasında devir de edilebilmektedir.

HGS internetten nasıl iptal edilir?

PTT’den aldıysanız E-devletten iptal edebilirsiniz. Bankalardan aldıysanız bankanızın mobil bankacılık sisteminden iptal ettirebilirsiniz.

HGS’ye fazla yatırılan para geri alınabilir mi?

Evet, alınabilir. HGS iptal ettirildiğinde 30 gün içerisinde bakiye hesaba aktarılır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın