HGS Cezası Ne Kadar 2024 & 4 Kat Ödemeyin

HGS cezası ne kadar? HGS diğer adı ile Hızlı Geçiş Sistemi ücretli yollarda yani otobanlarda giriş ve çıkışlarda kullanılan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde HGS sistemine kayıtlı olan araçların giriş ve çıkışlarda beklemelerine gerek kalmıyor ve yol ücretleri otomatik olarak hesaplarından çekiliyor. Tabi burada HGS kartı ya da üyeliği olmayan araç sahipleri sorun yaşayabiliyor. Ücretli yollardan geçecek olanlar ister istemez HGS yoksa ne olur sorusunu soruyor. Bu konu ile ilgili en çok sorulan HGS olmadan geçiş yaptım ne yapmalıyım sorusunun cevabını arıyorsanız bu içerik bu sorunun cevabı için tam bir rehber olacaktır.

HGS olmadan geçiş yapılır mı?

HGS olmadan köprüden geçiş ya da ücretli yollardan geçiş mümkündür. Her bir köprünün ya da ücretli yolun giriş ve çıkışında gişeler vardır. Dilerseniz buralardan ücretlerini nakit ya da kredi kartı ile ödeyip geçiş sağlayabilirsiniz. Eğer gişeler kapalıysa ve nakit ya da kredi kartı ile HGS olmadan geçiş yapmak yine mümkündür. Doğrudan geçersiniz. Sistem plakanızı kayıt altına alır. Borcu otomatik olarak yansıtır. 15 gün içerisinde bu borcu online olarak ya da PTT/Banka şubelerinden ödeyerek kapatırsınız.

HGS’siz geçiş ödeme nasıl yapılır?

HGS yokken geçiş için iki seçeneğiniz vardır;

  1. Ücretli yollar ve ya köprülerin giriş ve ya çıkışlarında yer alan gişelerden ücreti nakit ya da kredi kartı ile ödeyerek geçebilirsiniz.
  2. HGS olmadan gişeden geçmek için ikinci seçenek ise ödeme yapmadan doğrudan geçmek. Daha sonra online olarak ya da PTT/Banka şubelerinden ödemek.

HGS geçiş süresi kaç gündür?

HGS olmadan gişeden geçilirse ne olur konusunda yukarıda bilgi vermeye çalıştım. Eğer HGS yoktu kaçak geçtim diyorsanız bu durumda 15 gün içerisinde ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer geçiş tarihinden itibaren 15 gün içerisinde yol/köprünün ücretini ödemezseniz aşağıda belirtilen tutarda HGS olmadan geçiş cezası ödersiniz.

HGS’siz geçiş cezası 2024

HGS kaçak geçiş cezası yolun/köprünün normal ücreti 15 gün içerisinde ödenmezse normal geçiş ücretinin 4 katıdır. Örneğin yolun geçiş ücreti 100 TL. Siz HGS’siz geçiş yaptınız. 15 gün içerisinde öderseniz 100 TL olarak öder kapatırsınız. 15 günlük süre geçtikten sonra 4 katı yani 400 TL ceza uygulanır. Bu durumda geçiş ücreti ile birlikte 500 TL ödersiniz. HGS kaçak geçiş ücreti ile ilgili örnek tablo aşağıda hazırlanmıştır.

 15 Gün İçerisinde Ödenirse15 Günden Sonra Ödenirse
AB Otoyol Ücreti82 TL410 TL

HGS’den kaçak geçtim ne yapmalıyım?

HGS’den kaçak geçiş yaptıysanız yapmanız gereken 15 gün içerisinde ödemek. Yoksa 5 katı tutarında ödeme yapmak zorunda kalırsınız. E-devlet sisteminde;

  • PTT Genel Müdürlüğü- Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi) sayfasından geçiş ihlali sorgulaması yapabilirsiniz.
  • Sorgulama sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ HGS ihlali sorgulama.
  • Sorgulama sonucu çıkan borçlarınızı PTT ya da banka şubelerine, online ödeme kanallarından ya da online bankacılık sistemleri üzerinden ödeyebilirsiniz.

HGS ceza sorgulama

HGS borç sorgulama işlemini yukarıda bağlantısını paylaştığım E-devlet sistemi üzerinden yapabileceğiniz gibi Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sayfasından da online yapabilirsiniz. Ayrıca bu sayfada sorgulama sonucu çıkan borçlarınızı online olarak kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Sorgulama sayfasına buradan giriş sağlayabilirsiniz⇒ KGM HGS Borç Sorgulama.

HGS ceza ödeme nereden yapılır?

HGS ceza ödemesini PTT ve ya anlaşmalı bankaların gişelerinden ya da online ödeme kanallarından yapabileceğiniz gibi Karayolları Genel Müdürlüğü borç sorgulama sayfasından online olarak da kredi kartı ile yapabilirsiniz. Ceza ödemesi yapmak için;

  • Öncelikle bir üst başlıkta bağlantısını verdiğim sorgulama sayfasına giriş yapın.
  • Buradan Plaka ile sorgulama yapın.
  • Sorgulama sayfasında tüm ücretli yollar listelenecektir.
  • Listede borcunuzun olduğu yolun yanındaki kutucuğu tıklayarak devam edip HGS borç ödeme işlemini kartla yapabilirsiniz.

HGS yoksa otobandan nasıl geçilir 2024

HGS yoksa otobandan nasıl geçilir? Bu soru sık soruluyor. HGS olmadan da otobandan geçiş mümkündür. Otoban giriş ya da çıkışlarındaki gişelerde ödemenizi yapabilir ya da geçiş yaptıktan sonraki 15 gün içerisinde ödemelerinizi PTT ya da anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapabilirsiniz.

Yeni araç aldım HGS’den nasıl geçerim?

HGS yoksa otoyol/köprü giriş çıkışlarındaki gişeler aracılığı ile ödemelerinizi yapabilirsiniz. Eğer bu da mümkün değilse geçişten sonraki 15 gün içerisinde ödemelerinizi bankalardan ya da PTT şubelerinden yapabilirsiniz.

HGS kaçak geçiş ücreti ne kadar konusunda bilgi vermeye çalıştım. Eğer HGS kaçak geçme cezası hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden iletebilirsiniz.

HGS 15 gün içinde ödenmezse ne olur 2024

Hızlı Geçiş Sisteminde aracın plakasına çıkarılan geçiş ücretini 15 gün içerisinde öderseniz ücreti herhangi bir faiz ya da ek zam uygulanmadan ödersiniz. 15 gün geçtikten sonra geçiş ücretini 4 kat cezalı ödemek zorunda kalırsınız.

HGS kaçak geçiş cezası kaç katı?

İlk 15 gün içerisinde öderseniz sadece geçiş ücreti, 15 gün geçtikten sonra öderseniz 4 katı ceza uygulanır.

HGS cezasına faiz gelir mi?

HGS olmadan geçiş ücreti 15 gün geçtikten sonra 4 katı ceza uygulanır. İlave faiz uygulanmaz. Yine ödemezseniz icra takibi başlatılır. İcra masrafları da eklenir.

HGS ceza borcum var mı?

HGS borcunuzun olup olmadığını “HGS İhlali Sorgulama” sayfasından sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın