E-Devlet İlaç Geçmişi Silme İşlemi Nasıl Yapılır ?

E-devlet ilaç geçmişi silme konusunda tüm ayrıntılar yazımızda. Hatalı ya da bilinçli olarak yazılan bazı ilaçlar kişilerin işe girişlerinde ve özellikle devlette bazı kadrolara atanmalarında engel teşkil edebilmekte. Özellikle antidepresan grubunda yer alan bazı ilaçlar geçmişte kullanıldıysa bu durum sözlü sınav ve işe alımlarda engel teşkil edebilmekte.

E-devlet ilaç geçmişi silme konusunda tüm ayrıntılar yazımızda. Hatalı ya da bilinçli olarak yazılan bazı ilaçlar kişilerin işe girişlerinde ve özellikle devlette bazı kadrolara atanmalarında engel teşkil edebilmekte. Özellikle antidepresan grubunda yer alan bazı ilaçlar geçmişte kullanıldıysa bu durum sözlü sınav ve işe alımlarda engel teşkil edebilmekte.

Bu sebeple ya da başka bir çok sebeple insanlar geçmiş ilaç raporu sildirmek ya da medula ilaç geçmişi silme işlemini gerçekleştirmek için arayışa girmekte. Bu yazımızda e devlet ilaç raporu silme işlemi yapılabilir mi, ilaç geçmişi nasıl silinir gibi Sgk ilaç sildirme hakkında sık sorulan bazı soruların cevabını vermeye çalışacağız.

İlaç geçmişi silinir mi ?

İlaç geçmişi sildirmek usulen mümkün değil. Ancak bazı istisnai durumlarda tabi ki bu mümkün. Peki bu istisnai durumlarda ilaç geçmişi ya da ilaç raporu nasıl silinir ?

  • Sizin T.C. numaranıza yazılan ilaçlar size ait değilse,
  • Doktor tarafından yanlış reçetelendirme yapıldıysa,
  • Tanı ile alakalı olmamasına rağmen yanlış ilaç yazılmışsa.

Yukarıdaki ve benzer durumlar söz konusu ise silme işlemi mümkün olabilir. Bunun için önce doktora başvurarak doktordan ilaçların yanlış yazıldığına ya da size ait olmadığına dair bir belge ya da yazı almanız ve bununla birlikte bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız gerekmektedir. Eğer doktor buna yanaşmaz ve talebinize rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu da bir işlem yapmazsa bu durumda mahkemeye başvurmanız gerekir. Eğer ilaçlar size ait değilse ve yanlış yazıldıysa zaten mahkeme lehinize karar verecek ve SGK’ya ilaçların sistemden silinmesi için yazı gönderecektir.

***İlaçlar size aitse, ortada bir yanlış yoksa ve ilaçları kendiniz aldıysanız bu durumda sistemden ilaç geçmişinin silinmesi ya da hastane geçmişini silmek kesinlikle söz konusu olmamaktadır.

E-devletten Sgk ilaç geçmişi silme işlemi yapılabilir mi ?

Peki e devletten ilaç silmek mümkün mü ? Hatalı girilen bir ilaç kaydının ya da ilaç geçmişinin silinmesi için son karar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgili birimlerindedir. Dolayısıyla bu işlem sigortalı tarafından yapılamadığından e-devlette böyle bir uygulama bulunmamaktadır.

E-nabız ilaç geçmişi silme işlemi nasıl yapılır ?

E-nabız uygulaması son zamanlarda sağlık alanında geliştirilmiş en önemli uygulamalar arasında yer almakta. Bu uygulama aracılığı ile tüm ilaç, rapor, tahlil kısacası tüm sağlık geçmişinize göz atabilir ve bilgileri sorgulayabilirsiniz. Aynı şekilde ilaç geçmişinizi de sorgulayabilirsiniz. Ama ne yazık ki buradan

Sgk ilaç raporu sildirmek için nereye başvurulur ?

İlaç raporları silinebilmekte. Aynı gün yazılan raporları doktor sistemden silebilmekte. Ancak raporun sisteme girildiği günden sonra düzeltme ya da silme işlemleri için başvuruların bağlı olunan Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılması gerekmekte. İlaç raporu yenileme, sorgulama ve sildirme işlemleri hakkında detaylar için ilaç raporu yenileme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk tanı sildirme işlemi nasıl yapılır ?

Hatalı konulan bir tanı kişinin ilerleyen hayatında ve özellikle iş hayatında büyük sorunlara neden olabilmekte. Bu tanıların silinebilmesi de maalesef o kadar kolay olamamakta. Zaten e-devletten ya da e-nabız üzerinden sigortalıların bunları silme gibi bir imkanı yoktur. Hatalı girilen tanıların silinmesi için SGK Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurmanız gerekmektedir. Ancak bu talebe istinaden silme yapılmayabilir. Hatalı girildiğine dair elinizde bilgi ya da belge yoksa SGK silmez. Bu durumda mahkemeye müracat gerekebilir.

E devlet ilaç rapor sorgulaması nasıl yapılır ?

Raporlu ilaçlarınıza ait güncel rapor bilgilerinize, ne zaman sona ereceğine ve kullanım dozlarına E-devletten e- göz atabilirsiniz.

  • Sgk ilaç sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet ilaç raporu sorgulama.
  • Sorgulamak istediğiniz raporun karşısında yazan GÖRÜNTÜLE kısmına tıklayarak raporun bilgilerine göz atabilirsiniz.
  • E devlet ilaç sorgulama işlemini adım adım nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi için sgk ilaç raporu sorgulama sayfamızı ziyaret edebilir ve e devlet kullandığım ilaçların detayları hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • ***Başkası tarafından hastanın kullandığı ilaçları sorgulama işleminin yapılabilmesi için hastaya ait e-devlet şifresi ve T.C. numarası ile E-nabız uygulamasından giriş yapılmalıdır.

Sgk ilaç geri ödeme sorgulaması nasıl yapılır ?

Almış olduğunuz ilaçlar için emekli maaşınızdan kesilen ya da emekli değilseniz eczanelerde ödediğiniz ya da ödemeniz gereken muayene katılım bedellerine e-devlet üzerinden erişebilirsiniz. E-devlette 4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama menüsünden Sgk ilaç ödeme sorgulaması yapabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“E-Devlet İlaç Geçmişi Silme İşlemi Nasıl Yapılır ?” üzerine bir yorum
Yorum yapın