İşten Çıkış Kodumu Nasıl Öğrenebilirim ?

0

İşten çıkış kodumu nasıl öğrenebilirim ? İşten çıkan çalışanların en çok sordukları soruların başında gelir. İşten ayrılan çalışanlar için işten çıkış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde işveren tarafından elektronik ortamda işten çıkış belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmesi gerekmektedir.

Tabi çalışanlar için işten ayrılış belgesindeki işten çıkış kodları özellikle işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı almada önem arz ettiğinden çalışanlar bize sıklıkla işten çıkış belgesi örneğini nasıl alabilirim,  işten ayrılış bildirgesi nereden alınır gibi soruları yönlendiriyorlar. Biz de işten çıkış bildirgesi nereden alınır ve sgk çıkış belgesi nedeni nasıl öğrenilir konusunda bu yazıyı yazma gereği duyduk.

Sgk işten çıkış bildirgesi nedir ?

Sgk işten ayrılış bildirgesi işten çıkan çalışanın çıkış tarihinin elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesini sağlayan belgedir. İşçi çıkış bildirgesinde işveren ve işçi kimlik bilgileri, işçinin sgk işten ayriliş nedeni, son 2 aya ait prime esas kazanç ve gün bilgileri gibi bilgiler yer alır. Bu belge çalışanlar tarafından aylık prim ve hizmet belgesi ile karıştırılmaktadır. Aylık prim ve hizmet belgesi ile çıkış bildirgesi birbirinden farklıdır.

İşten çıkış belgesi örneği

İşten ayrılış bildirgesi örneği aşağıdaki gibidir;

iş çıkış belgesi örneği
sgk işten çıkış bildirgesi örneği

Sgk işten ayrılış kodları

Her bir işten çıkış nedeni için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bir işten çıkış kodu bulunmaktadır. Güncel işten çıkış nedenleri tablosu ve bildirgeler hakkında daha fazla detay için hemen  sgk işten çıkış kodları ve açıklamaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşten çıkış kodunu nasıl öğrenebilirim ?

Gelelim işten çıkışımı nasıl öğrenebilirim, işten çıkış belgesi nereden alınır sorularının cevaplarına. Çalışan olarak işten çıkış belgesini elektronik ortamda ya da e devlet sistemi üzerinden görüntüleyebileceğiniz bir uygulama bulunmuyor. Okuyucularımız iş çıkış bildirgesi e devlet sisteminden nasıl görüntülenir diye bize sorsa da sgk işten ayrılma belgesinin e devlet sisteminden alınamayacağını belirtmek isteriz.

Sgk çıkış bildirgesindeki işten ayrılma kodunu/nedenini öğrenebilmeniz için öncelikle sgk çıkış bildirgesini temin etmeniz gerekiyor. İşten ayrılma bildirgesini işvereninizden ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. Onun haricinde sigortalı işten çıkış bildirgesini alabileceğiniz bir uygulama henüz hizmete açılmış değil.

Aslında işveren tarafından işten ayrılış bildirgesi düzenlendiğinde bir nüshasının imzalanarak çalışana verilmesi gerekmektedir. Ancak çoğu işveren bu uygulamaya uymamaktadır. Dolayısıyla çalışanlar da işten ayrılış nedeninin ne olarak verildiğini bilememektedir.

Sgk çıkış kodu nereden öğrenilir ?

İşten çıkış görüntülemesi yapılabilen ve çıkış kodunu görebileceğiniz bir uygulama bulunmamakta. İşverenler işten çıkış uygulaması üzerinden sgk e bildirge kullanıcı bilgileri ile giriş yaparak sorgulama yapabilir. Ayrıca çalışanlar en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek işten çıkış nedenlerini öğrenebilir.

E devlet işten çıkış kodu sorgulaması nasıl yapılır ?

E devlet sisteminde işten ayrılış bildirgeleri görüntülenemez. Ancak aylık prim ve hizmet belgesi ile işten çıkış bildirgesindeki kod aynı olmak zorunda olduğundan aylık prim hizmet belgesi verildikten sonra e devlet sisteminde SGK- SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden işten çıkış sorgulaması yaparak çıkış kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Sigorta çıkışım yapılmış mı nasıl öğrenirim ?

En yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek ya da 170 numaralı telefonu arayarak öğrenebilirsiniz. İşten çıkış bildirgesi vermek için işverenin 10 günlük süresi olduğunu unutmamak gerek.

Hatalı işten ayrılış bildirgesi nasıl düzeltilir ?

Bazı durumlarda çalışanın işten çıkış nedeni yanlış girilmiş olabiliyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi özellikle işsizlik maaşı için sgk çikiş kodlari önem arz ettiğinden düzeltilmesi gerekebilir. Sgk çıkış kodları ancak işveren tarafından ya da işverenin talebi üzerine SGK tarafından düzeltilir.

İşten çıkan çalışanların sgk işten ayrılış kodları işten çıkış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde elektronik ortamda işveren tarafından düzeltilebilir. Eğer işten çıkış tarihinden itibaren 10 günlük süre geçtiyse işveren dilekçe ile SGK’ya başvuru yaparak işten çıkış bildirgesindeki işten ayrılış nedeninin düzeltilmesini talep edebilir.

İşten çıkış kodu düzeltme dilekçesi

İşten çıkış tarihinden sonra 10 günlük süre tamamlandı ise işveren elektronik ortamda düzeltme yapamaz ve dilekçe ile bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapması gerekir. Zaten işten ayrılış nedeni güncellenemiyor. Eski bildirge iptal edilerek yeni kodla yeniden giriş yapılıyor. Dilekçe aşağıdaki gibi olabilir ve işveren tarafından verilmesi gerekir.

  • …………… Sosyal Güvenlik Merkezine
  • Müdürlüğünüzde ………………. sicil numaralı dosyada işlem görmekteyiz. …./…./…… tarihinde iş çıkışını verdiğimiz çalışanımızın işten ayrılış kodunun “……” kodu ile güncellenmesi hususunu arz ederiz. 

İşten çıkış bildirgesi iptali cezası

Kanuni süresinde verilen sigortalı işten ayrılış bildirgesinin 10 gün içerisinde iptal edilmesi ya da işten çıkış sebebinin güncellenmesinde idari para cezasına tabi değildir. 10 günlük süre geçtikten sonra işveren dilekçe ile güncelleme talep etse bile işten çıkış bildirgesi düzeltme cezası uygulanmaz.

İşten çıkış belgeleri ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.