Polis Emeklilik Yaşı 2024 Kaç Yaşında Emekli Olur?

Polis emeklilik yaşı başlıklı bu yazımızda bugün polislerimizin emeklilik şartları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Polisler ne zaman emekli olur sorusunun cevabı ilk defa polis olarak çalışmaya başlanan tarihe, tabi olunan kanuna ve yararlandığı fiili hizmet zammı süresine göre farklılık gösterir. Eğer farklı bir statüde memursanız memurlar kaç yaşında emekli olur başlıklı yazımızdan emekli sandığı kapsamında emeklilik şartlarınıza göz atabilirsiniz. Yazımızın devamında polisler kaç yılda emekli olur sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

Polis yıpranma payı hesaplama

Polis emeklilik hesaplama robotu ve tablolarına geçmeden önce kısaca fiili hizmet zammından bahsetmek istiyorum. Yıpranma payı olarak da adlandırılan fiili hizmet zammı çalışılan her 360 gün için emeklilik prim gün sayısına kanunen belirlenen gün oranında eklenen gündür. Polisler;

  • Fiili hizmet zammında her 360 gün için ilave 90 gün yıpranma payı alırlar.
  • Bu durumda her bir yıllık çalışma karşılığında toplam çalışma süresi SGK primine 450 gün olarak eklenir.
  • Polisler fiili hizmet zammından en fazla 8 yıla kadar yararlanabilirler. Yani en fazla 8 yıl hizmete ilave edilebilir.
  • Yıpranma payının en fazla 3 yılı emeklilik yaşından düşülür. Geri kalan kısmı sadece hizmete eklenir.

Polisler kaç yaşında emekli olur?

Polis emeklilik yaşı hesaplama işlemi ilk defa çalışmaya başlanan tarih ve tabi olunan kanuna göre değişiklik göstermektedir. İlk defa 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında göreve başlayanlar için kadın 58, erkek ise 60 yaşında ( fiili hizmet zammı indirimi hariç) emekli olabilmekteler. Tabi bu tarihten sonra başlayanlar için emeklilikte kademeli geçiş hükümlerinin de uygulandığını ve polis emeklilik yaş tablosu için kademeli emekliliğin devreye girdiğini hatırlatmak isterim. Aşağıda ayrı başlıklarda ilk defa atanma tarihine göre polis kaç yaşında emekli olur sorusunun cevabı verilmiştir.

Kadın polislerde emeklilik yaşı tablosu

İlk defa 08.09.1999 tarihinden önce polisliğe atanan kadınların normal emeklilik için doldurmaları gereken prim gün sayısı 7200’dür. EYT kapsamında yaş şartı kaldırıldığı için bu tarihten önce memuriyete atanan kadın polisler yaş şartı olmadan emekli olabilmekte.

İlk defa 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında polis olan kadınlar için normal emeklilikte gereken prim gün sayısı 9000 gün, yaş şartı ise 58’dir. Tabi yıpranma payını 58 yaştan düşerek hesaplamanız gerekmektedir.

İlk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında polisliğe atanan kadınlarda emeklilik için gereken prim gün sayısı 9000 gün, aranan yaş şartı ise 58’tir. Bu tarihten sonra başlayanlar için emeklilikte kademeli geçiş hükümleri uygulanmaktadır.

Erkek polis emeklilik yaşı tablosu

İlk defa 08.09.1999 tarihinden önce polis olarak atanan erkeklerin normal emeklilik için tamamlaması gereken prim gün sayısı 9000 gündür. EYT ile yaş şartı kaldırıldığı için bu tarihten önce memuriyete girişi olan erkek polisler 9000 gün şartı ile emekli olabilmekte.

İlk defa 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında polis olarak atanan erkekler için normal emeklilikte gerekli prim gün sayısı 9000 gündür. Aranan yaş şartı ise 60’tır. Tabi bu yaştan yıpranma payının düşülerek emeklilik yaşının hesaplanması gerekmektedir.

İlk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında polis olarak atananlar için emeklilikte gereken prim gün sayısı 9000, yaş şartı ise 60’tır. Bu tarihten sonra göreve başlayan polisler için emeklilikte kademeli geçiş hükümleri uygulanır. Ayrıca yıpranma payının da tabloya göre gereken emeklilik yaşından düşülerek hesap edilmesi gerekir. Kademeli emeklilik tablosu başlıklı yazımızdan kademeli geçiş için uygulanacak yaş şartlarına göz atabilirsiniz.

Polis emeklilik yaşı hesaplaması yıpranma payı nedeni ile biraz karışıktır. Eğer polisler kaç yaşında emekli oluyor konusunda net hesap yapamadıysanız bilgilerinizi yorum kısmından yazın ben hesaplamaya çalışayım. Dilerseniz SGK polis emeklilik yaşı hesaplama uygulaması ile kendiniz de hesaplama yapabilirsiniz.

Polis kaç yılda emekli olur?

Polis ne zaman emekli olur kısmındaki tablolarda da görüleceği üzere normal emeklilik için gereken hizmet süresi 9000 gün yani 25 yıldır. Sadece Eylül 1999’dan önce başlayan kadın memur için 7200-20 yıl şartı vardır. Onun dışında aranan gün sayısı 9000 gündür.

Polis emeklilik yaşı hesaplama robotu

Polislerin emeklilik yaşı hesaplaması konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından güzel bir uygulama geliştirilmiştir. 4/c Emeklilik hesaplama uygulaması sayfasını ziyaret ederek bilgilerinizi girip ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Polis emeklilik yaşı 60 Yasası ne zaman çıktı?

09.09.1999 tarihinden sonra başlayan erkek memurlar için emeklilik yaşı 60 olarak belirlenmiştir.

Polisin emeklilik yaşı düşüyor mu?

Polisler kaç senede emekli oluyor sorusunun cevabı ile alakalı güncel tablolar yukarıdaki gibidir. Yaşın düşürülmesi ya da değiştirilmesi gibi bir düzenleme ya da çalışma şu anda söz konusu değil.

1.5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Polis Emeklilik Yaşı 2024 Kaç Yaşında Emekli Olur?” üzerine 2 yorum
  1. Hocam Merhaba kolay gelsin. Ben 05.05.1980 doğumluyum. 05.01.2007 yılında polisliğe başladım. 20 yıl çalışıp 2027 yılında istifa edip emeklilik yaşımı beklersem yani 2035 (55 yaşında) yılında polislik haklarından faydalanabilir miyim?
    Teşekkür ederim.

    Yanıtla
Yorum yapın