Bes Kesintisi Ne Kadar 2024 Hesaplama

Bes kesintisi ne kadar oldu ? BES yani çalışanlardan ilk defa zorunlu bireysel emeklilik kesintisi defa 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır.  Bu sistemde hem ssk kapsamında çalışanlardan hem de devlet memurlarından brüt kazançları üzerinden aylık %3 oranında bireysel emeklilik katkı payı kesintisi yapılmaktadır.

Son dönem prime esas kazancınızı maaş bordronuzda görebilir ya da e devlet sisteminden de görüntüleme yapabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmına girin. Burada P.E.K. bölümü altındaki kısım son brüt kazancınızı gösterir. Yazımızın devamında  bireysel emeklilikten nasıl çıkılır, zorunlu bes hesaplama tablosuna göre kesinti nasıl yapılır, asgari ücret bes kesintisi ne kadar  gibi konularda kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Bes kesintisi nedir 2024

Zorunlu BES;

  • Sigortalı çalışan ya da devlet memuru olup 45 yaş altında olanların kapsamda olan işyerleri tarafından otomatik olarak sisteme dahil edilmesini sağlayan sistemdir.
  • Otomatik bireysel emeklilik sisteminde aylık kesintiler maaşınız üzerinden yapılır ve adınıza açılan BES hesabına aktarılır.
  • Dilerseniz kendiniz de bireysel emeklilik hesabı açtırabilirsiniz.
  • Bireysel emeklilik sistemi devlet destekli bir sistem olup ikinci bir emeklilik hakkına sahip olmanızı sağlayan bir sistemdir.
  • Bu sistemde aylık düzenli olarak katkı payı ödersiniz. Bu katkı paylarına ilave olarak %25 oranında da devlet katkı payı hesabınıza aktarılır.
  • Sistemde 10 yıllık süre ve 56 yaşı tamamladığınızda biriken paranız üzerinden size BES maaşı bağlanır.
  • 10 yıllık süre ve ya 56 yaşı tamamlamadan sistemden çıktığınızda devlet katkısı ödenmiyor ya da kalış süresine göre sadece bir kısmı ödeniyor. Ayrıca biriken para da size kesintili olarak iade ediliyor.

Bes kesintisi iptal nasıl yapılır ?

Sistemden çıkmadan önce bireysel emeklilik ayrılma hesaplaması yani ayrılmanız halinde size ödenecek tutar ile hesapta biriken toplam tutarı karşılaştırmanız gerekiyor. Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma kesinti hesaplama işlemini yalnızca çağrı merkezi çalışanlarına yaptırabilirsiniz. Bireysel emeklilik şirketinizin müşteri hizmetlerini arayın. Sistemden çıkmak istediğinizi ve hesapta biriken toplam paranızı ve ayrılmanız halinde alabileceğiniz toplam tutarı öğrenin. Eğer ayrılmak mantıklı gelirse ve ayrılmaya karar verirseniz çağrı merkezi çalışanından ayrılmak için gerekli olan formları mail adresinize göndermesini isteyin. Çalışan gerekli formları size gönderecektir.

Gerekli formları doldurup imzaladıktan sonra tarayıp mail atabilir ya da şirketin posta adresine iletebilirsiniz. Ayrılma işlemi ve onay süreci genelde bir kaç gün sürmekte. İşlem sonucunda hak ettiğiniz tutarlar banka hesabınıza aktarılır.

Bireysel emeklilikten ayrılma başvurusunda izlenecek yol, gerekli belgeler ve bireysel emeklilik kesintileri nasıl geri alınır hakkında tüm ayrıntılar için  BES’ten nasıl çıkılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Maaştan bes kesintisi hesaplama

Otomatik bireysel emeklilik sisteminde çalışanların brüt maaşları üzerinden %3 oranında bireysel emeklilik katkı payı kesintisi yapılır. Memurlarda maaştan bes kesintisi hesaplama taban aylık üzerinden hesap edilir.

Asgari ücretliden BES kesintisi 2024

Zorunlu bes kesintisi hesaplamasında esas alınarak asgari ücretin brüt tutarı 2024 yılının tamamında 20.017,00 lira olacak. Asgari ücretliden brüt asgari ücret üzerinden bes kesinti oranı %3 olarak hesaplanmaktadır. Bu durumda 2024 yılı için asgari ücret bireysel emeklilik kesintisi tutarı 300,00 TL olacaktır.

Asgari ücret bes kesintisi600,00 TL
Memur BES kesintisi 600-1000 TL
Maaşımdan BES kesintileri nasıl öğrenebilirim?

Maaşınızdan bugüne kadar yapılan toplam BES kesintileri, biriken tutarlar ve devlet desteği ile birlikte toplam birikiminizi Bireysel Emeklilik Şirketi online sayfasından giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ne kadar kesiliyor?

Otomatik diğer adı ile Zorunlu Bireysel emeklilik sisteminde kesinti oranı brüt ücretin %3’üdür.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bes Kesintisi Ne Kadar 2024 Hesaplama” üzerine 4 yorum
  1. Şimdi 2022 ocak 1 itibari ile bes zorunlu olacak değilmi. Peki bu bes den 6 ay içinde iptal ettirebiliyoruz doğrumu anlamışım.

    Yanıtla
Yorum yapın