Bes Kesintisi 2020

2

Bes kesintisi yani çalışanlardan ilk defa zorunlu bireysel emeklilik kesintisi defa 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır.  Bu sistemde hem ssk kapsamında çalışanlardan hem de devlet memurlarından brüt kazançları üzerinden aylık %3 oranında bireysel emeklilik katkı payı kesintisi yapılmaktadır.Aşağıdaki zorunlu bireysel emeklilik 2020 katkı payı hesaplama programı ile maaşınızdan aylık olarak ne kadar kesinti yapılacağı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Burada esas alınan brüt kazancınız sigorta primine esas kazancınızdır.

Son dönem prime esas kazancınızı maaş bordronuzda görebilir ya da e devlet sisteminden de görüntüleme yapabirsiniz. E devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmına girin. Burada P.E.K. bölümü altındaki kısım son brüt kazancınızı gösterir. Aşağıdaki BES hesaplama programındaki Brüt kazanç kısmına bu tutarı yazabilirsiniz. Böylece BES kesintisini kolayca hesap edebilirsiniz. Yazımızın devamında da bireysel emeklilikten nasıl çıkılır, bes zorunluluk 2020 v.s. gibi konularda kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Bes nedir 2020

Zorunlu BES sigortalı çalışan ya da devlet memuru olup 45 yaş altında olanların kapsamda olan işyerleri tarafından otomatik olarak sisteme dahil edilmesini sağlayan sistemdir. Otomatik bireysel emeklilik sisteminde aylık kesintiler maaşınız üzerinden yapılır ve adınıza açılan BES hesabına aktarılır. Dilerseniz kendiniz de bireysel emeklilik hesabı açtırabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi devlet destekli bir sistem olup ikinci bir emeklilik hakkına sahip olmanızı sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde aylık düzenli olarak katkı payı ödersiniz. Bu katkı paylarına ilave olarak %25 oranında da devlet katkı payı hesabınıza aktarılır. Sistemde 10 yıllık süre ve 56 yaşı tamamladığınızda biriken paranız üzerinden size BES maaşı bağlanır.

10 yıllık süre ve ya 56 yaşı tamamlamadan sistemden çıktığınızda devlet katkısı ödenmiyor ya da kalış süresine göre sadece bir kısmı ödeniyor. Ayrıca biriken para da size kesintili olarak iade ediliyor.

Bireysel emeklilik hakkında daha çok bilgi, BES’e başvuru için gerekenler, besten çıkmak için dilekçe örnekleri, bireysel emeklilikten ayrılma kesinti hesaplaması ve daha fazlası için hemen https://sgkbilgisi.com/zorunlu-bireysel-emeklilik-nedir-nasil-cikilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bireysel emeklilikten ne zaman çıkabilirim ?

Kendi açtırmış olduğunuz bireysel emeklilik sisteminden her zaman çıkabilirsiniz. Tabi şunu unutmayın ki 10 yıl ve 56 yaşı tamamlamadan ayrıldığınızda biriken tutarlar size kesintili olarak iade edilmekte.

Zorunlu BES’te ise sisteme dahil edildikten sonra 6 ay içerisinde sistemden çıkmanız halinde maaşınızdan kesilen tutarlar hiç bir kesinti olmadan tarafınıza iade edilebilmekte. 6. aydan sonra çıkmanız halinde kesinti yapılabilmekte.

Bes kesintisi 2020 iptal

Sistemden çıkmadan önce bireysel emeklilik ayrılma hesaplaması yani ayrılmanız halinde size ödenecek tutar ile hesapta biriken toplam tutarı karşılaştırmanız gerekiyor. Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma kesinti hesaplama işlemini yalnızca çağrı merkezi çalışanlarına yaptırabilirsiniz. Bireysel emeklilik şirketinizin müşteri hizmetlerini arayın. Sistemden çıkmak istediğinizi ve hesapta biriken toplam paranızı ve ayrılmanız halinde alabileceğiniz toplam tutarı öğrenin. Eğer ayrılmak mantıklı gelirse ve ayrılmaya karar verirseniz çağrı merkezi çalışanından ayrılmak için gerekli olan formları mail adresinize göndermesini isteyin. Çalışan gerekli formları size gönderecektir.

Gerekli formları doldurup imzaladıktan sonra tarayıp mail atabilir ya da şirketin posta adresine iletebilirsiniz. Ayrılma işlemi ve onay süreci genelde bir kaç gün sürmekte. İşlem sonucunda hak ettiğiniz tutarlar banka hesabınıza aktarılır.

Bireysel emeklilikten ayrılma başvurusunda izlenecek yol, gerekli belgeler ve tüm ayrıntılar için https://sgkbilgisi.com/besten-nasil-cikilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bireysel emeklilik ayrılma hesaplama

Eğer sistemden çıkmayı düşünüyorsanız ayrılma dilekçesi vermeden önce kesinlikle şirketinizin online BES sayfasından ya da çağrı merkezini arayarak ayrılma halinde yapılacak kesinti tutarlarını hesaplatın. Zira sistemden 10 yılı tamamlamadan çıkmanız halinde devlet katkısının tamamı ödenmiyor ve diğer katkı paylarından da kesinti yapılarak ödeme sağlanıyor. Bu yüzden dilekçe vermeden önce çağrı merkezi ile iletişime geçmeniz yararlı olacaktır.

Eğer Halk Bankası’nda bir BES hesabınız varsa ve ayrılmayı düşünüyorsanız izlemeniz gereken yol hakkında adım adım detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/halk-bankasi-bireysel-emeklilik-iptali/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bes kesintisi hesaplama nasıl yapılır ?

Otomatik bireysel emeklilik sisteminde çalışanların brüt maaşları üzerinden %3 oranında bireysel emeklilik katkı payı kesintisi yapılır. 2020 yılında asgari ücretli için esas alınacak kazanç tutarı brüt 2.943,00 lira.

Zorunlu bireysel emeklilik sorgulama

Sorgulama işlemini emeklilik hesabınızın olduğu Bireysel Emeklilik şirketinin internet ya da mobil uygulamaları üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca BES şirketinin çağrı merkezini arayarak telefonla da her türlü soruyu sorabilir, sistem hakkında bilgi alabilirsiniz.

Zorunlu bes hesaplama tablosu 2020

Aşağıdaki hesaplama programına son brüt kazancınızı yazmanız yeterli olacaktır. 2020 yılında asgari ücretliden aylık olarak yapılacak kesinti tutarı 88,29 TL dir. 

Asgari ücretliden BES kesintisi 2020

Asgari ücretin brüt tutarı 2020 yılının tamamında 2943,00 lira olacak. Asgari ücretliden brüt asgari ücret üzerinden %3 oranında yapılacak olan kesinti tutarı 88,29 lira olacaktır.

Zorunlu BES konusundaki tüm sorularınızı yazı sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
  1. Metin

    Kesilen bes hesaplama

    1. Ömer Meriç

      Program aracılığı ile hesaplama yapabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.