2022 Bes Kesintisi Ne Kadar Oldu ?

4

Bes kesintisi ne kadar oldu ? BES yani çalışanlardan ilk defa zorunlu bireysel emeklilik kesintisi defa 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır.  Bu sistemde hem ssk kapsamında çalışanlardan hem de devlet memurlarından brüt kazançları üzerinden aylık %3 oranında bireysel emeklilik katkı payı kesintisi yapılmaktadır.

Son dönem prime esas kazancınızı maaş bordronuzda görebilir ya da e devlet sisteminden de görüntüleme yapabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmına girin. Burada P.E.K. bölümü altındaki kısım son brüt kazancınızı gösterir. Yazımızın devamında  bireysel emeklilikten nasıl çıkılır, zorunlu bes hesaplama tablosuna göre kesinti nasıl yapılır, asgari ücret bes kesintisi ne kadar  gibi konularda kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Bes kesintisi nedir 2022

Zorunlu BES;

 • Sigortalı çalışan ya da devlet memuru olup 45 yaş altında olanların kapsamda olan işyerleri tarafından otomatik olarak sisteme dahil edilmesini sağlayan sistemdir.
 • Otomatik bireysel emeklilik sisteminde aylık kesintiler maaşınız üzerinden yapılır ve adınıza açılan BES hesabına aktarılır.
 • Dilerseniz kendiniz de bireysel emeklilik hesabı açtırabilirsiniz.
 • Bireysel emeklilik sistemi devlet destekli bir sistem olup ikinci bir emeklilik hakkına sahip olmanızı sağlayan bir sistemdir.
 • Bu sistemde aylık düzenli olarak katkı payı ödersiniz. Bu katkı paylarına ilave olarak %25 oranında da devlet katkı payı hesabınıza aktarılır.
 • Sistemde 10 yıllık süre ve 56 yaşı tamamladığınızda biriken paranız üzerinden size BES maaşı bağlanır.
 • 10 yıllık süre ve ya 56 yaşı tamamlamadan sistemden çıktığınızda devlet katkısı ödenmiyor ya da kalış süresine göre sadece bir kısmı ödeniyor. Ayrıca biriken para da size kesintili olarak iade ediliyor.

Bireysel emeklilik hakkında daha çok bilgi, BES’e başvuru için gerekenler, besten çıkmak için dilekçe örnekleri, bireysel emeklilikten ayrılma kesinti hesaplaması ve daha fazlası için hemen bes kesintisi iptali sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bireysel emeklilikten ne zaman çıkabilirim ?

Kendi açtırmış olduğunuz bireysel emeklilik sisteminden her zaman çıkabilirsiniz. Tabi şunu unutmayın ki 10 yıl ve 56 yaşı tamamlamadan ayrıldığınızda bireysel emeklilik kesintisi hesaplaması yapılırken biriken tutarlar size kesintili olarak iade edilmekte.

Zorunlu BES’te ise sisteme dahil edildikten sonra 6 ay içerisinde sistemden çıkmanız halinde maaşınızdan kesilen tutarlar hiç bir kesinti olmadan tarafınıza iade edilebilmekte. 6. aydan sonra çıkmanız halinde kesinti yapılabilmekte.

Bes kesintisi iptal nasıl yapılır ?

Sistemden çıkmadan önce bireysel emeklilik ayrılma hesaplaması yani ayrılmanız halinde size ödenecek tutar ile hesapta biriken toplam tutarı karşılaştırmanız gerekiyor. Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma kesinti hesaplama işlemini yalnızca çağrı merkezi çalışanlarına yaptırabilirsiniz. Bireysel emeklilik şirketinizin müşteri hizmetlerini arayın. Sistemden çıkmak istediğinizi ve hesapta biriken toplam paranızı ve ayrılmanız halinde alabileceğiniz toplam tutarı öğrenin. Eğer ayrılmak mantıklı gelirse ve ayrılmaya karar verirseniz çağrı merkezi çalışanından ayrılmak için gerekli olan formları mail adresinize göndermesini isteyin. Çalışan gerekli formları size gönderecektir.

Gerekli formları doldurup imzaladıktan sonra tarayıp mail atabilir ya da şirketin posta adresine iletebilirsiniz. Ayrılma işlemi ve onay süreci genelde bir kaç gün sürmekte. İşlem sonucunda hak ettiğiniz tutarlar banka hesabınıza aktarılır.

Bireysel emeklilikten ayrılma başvurusunda izlenecek yol, gerekli belgeler ve tüm ayrıntılar için  BES’ten nasıl çıkılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bireysel emeklilik ayrılma hesaplama

Eğer sistemden çıkmayı düşünüyorsanız ayrılma dilekçesi vermeden önce kesinlikle şirketinizin online BES sayfasından ya da çağrı merkezini arayarak ayrılma halinde yapılacak bes kesinti hesaplamasını yaptırın ve ayrılmanız durumunda yapılacak bireysel emeklilik kesintilerini öğrenin.

Zira sistemden 10 yılı tamamlamadan çıkmanız halinde devlet katkısının tamamı ödenmiyor ve diğer katkı paylarından da kesinti yapılarak ödeme sağlanıyor. Bu yüzden dilekçe vermeden önce çağrı merkezi ile iletişime geçmeniz yararlı olacaktır.

Eğer Halk Bankası’nda bir BES hesabınız varsa ve ayrılmayı düşünüyorsanız izlemeniz gereken yol hakkında adım adım detaylar için hemen  halk bankası bireysel emeklilik iptali sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bes kesintisi hesaplama nasıl yapılır ?

Otomatik bireysel emeklilik sisteminde çalışanların brüt maaşları üzerinden %3 oranında bireysel emeklilik katkı payı kesintisi yapılır. Memurlarda maaştan bes kesintisi hesaplaması taban aylık üzerinden hesap edilir.

Zorunlu bireysel emeklilik sorgulama

Sorgulama işlemini emeklilik hesabınızın olduğu Bireysel Emeklilik şirketinin internet ya da mobil uygulamaları üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca BES şirketinin çağrı merkezini arayarak telefonla da her türlü soruyu sorabilir, sistem hakkında bilgi alabilirsiniz.

Asgari ücretliden BES kesintisi 2022

Zorunlu bes kesintisi hesaplamasında esas alınarak asgari ücretin brüt tutarı 2022 yılının tamamında 5004,50 lira olacak. Asgari ücretliden brüt asgari ücret üzerinden bes kesinti oranı %3 olarak hesaplanmaktadır. Bu durumda 2022 yılı için asgari ücret bireysel emeklilik kesintisi tutarı 150,13 TL olacaktır.

Bireysel emeklilik ödenmezse ne olur ?

Ödeme yapmadığınızda;

 • Ödeme yapmadığınız aylardaki katkı payları borç olarak yansır.
 • Biriken tutarı dilerseniz daha sonra toplu olarak ödeyebilirsiniz.
 • Ödemek istemezseniz kapatabilirsiniz. Bu durumda borç olarak oluşan tutarları ödemeniz gerekmez.
 • Sistemi istediğiniz zaman dondurabilir ya da yeniden başlatabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. Mhmt

  Şimdi 2022 ocak 1 itibari ile bes zorunlu olacak değilmi. Peki bu bes den 6 ay içinde iptal ettirebiliyoruz doğrumu anlamışım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Zaten zorunlu bu uygulama. Evet kapsama alındıktan sonra ilk 6 ay içerisinde ayrılmanız halinde bir kesinti olmadan katkı paylarınız iade edilmekte.

 2. Metin

  Kesilen bes hesaplama

  1. Ömer Meriç

   Program aracılığı ile hesaplama yapabilirsiniz.