Çıraklık Maaşı 2024 & Güncel ve Zamlı

Çıraklık maaşı 2024 asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte yükseldi. Çıraklık parası net asgari ücret esas alınarak belirlenmektedir. Bu içerikte asgari ücretin artması ile birlikte çıraklık parası ne kadar sorusunun cevabını bulabileceksiniz. Eğer siz de çıraklar ne kadar maaş alır sorusunun cevabını arıyorsanız bu içerik sizin için yararlı olacaktır.

Çıraklık Eğitim Merkezi para veriyor mu?

Mesleki Eğitim Merkezi 9,10 ve 11. sınıfta öğrenim görürken aynı zamanda bir işletmede çırak olarak görev alanlara maaş ödemesi yapmaktadır. Çıraklık okulu maaşları net asgari ücretin %30’u tutarında ödenmektedir.

Mesleki eğitim devlet desteği düzenlemesi kapsamında haftanın 1 günü okul ve geri kalan günlerini işletmede geçiren çırakların maaşı işverenlere devlet tarafından ödenmektedir. İçeriğin devamında çıraklık maaşı ne kadar konusunda bilgi verilecektir. Mesleki eğitim merkezi öğrenci maaşları başlıklı içeriğimizden ise kalfalık maaşları, kalfa/çıraklık devlet desteği konusunda güncel bilgileri bulabilirsiniz.

Çırak maaşı ne kadar oldu?

Çırak ne kadar maaş alır konusuna gelelim. Yukarıda da belirttiğim gibi çıraklık maaşları net asgari ücretin %30’u tutarında hesaplanmaktadır. Bu hesaba göre güncel maaş tutarı aşağıdaki tablodaki gibi olacaktır. 18 yaş altı çırak maaşı tutarı da aynı şekilde ödenmektedir.

Çıraklık maaşı net5.100,00 TL

Çok sık sorulduğu için şunu belirtmek istiyorum. Tabloda belirtilen maaş aşağıda geçerli tüm meslekler için de geçerlidir. Dolayısıyla;

 • Kuaför çıraklık maaşı,
 • Sanayide çırak maaşı,
 • Erkek Kuaför çırak maaşı ve Mesleki Eğitim Merkezi’ne bağlı tüm çırakların maaşı aynı tutarlarda ödenmektedir.

Stajyer maaşı ne kadar sayfamızdan güncel stajyer maaşlarına da göz atabilirsiniz.

2024 çırak maaşı devlet desteği

Çırak maaşı devlet desteği kapsamında işverenlerin çıraklara ödedikleri maaşlar destek kapsamında iade edilmektedir. Bu kapsamda destek ödemesinin yapılabilmesi için;

 • Çırak Mesleki Eğitim Merkezi’ne kayıtlı olmalı,
 • Haftanın 1 günü okul ve kalan süre işletmede olacak şekilde devam etmeli.
 • İşveren her ay maaşı en geç ayın 10’una kadar çırak hesabına yatırarak dekontla birlikte Mal Müdürlüğü’ne başvurmalı.

Çıraklık eğitim parası ne zaman yatar?

Mesleki eğitim merkezi maaş tutarları genellikle her ayın 1-10’u arasında ödenmektedir. İşletmeler devlet desteği aldıklarından her ayın 10’una kadar genellikle maaşları ödemektedir.

Çıraklık sigortası emeklilikte sayılır mı?

Çıraklık sigortası emeklilikte ilk giriş olarak sayılmaz. Çünkü çırakların bu süreç boyunca sadece kısa vade sigorta kolları olan iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık primleri ödenir. Bu kapsamda ödenen sigorta primleri emeklilikte ilk giriş olarak sayılmaz.

Çıraklık eğitim maaşları ne zaman yatar 2024

Maaşlar işverenler tarafından her ayın 1-10’u arasında ödenmektedir. Maaşların ödendiği tarih işletmelere göre değişebilmektedir.

Çıraklık kaç ay sürer?

Eğitim alınan mesleğe göre değişmektedir. Ortalama olarak 2-4 yıl arasında sürmektedir.

Çıraklık parasını kim öder?

Çıraklık maaşını işletmeler öder ve dekontla bağlı olduğu Mal Müdürlüğü’ne başvurarak destek kapsamında bunu iade alır.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Çıraklık Maaşı 2024 & Güncel ve Zamlı” üzerine 6 yorum
 1. Kızım 23.07.2009 14 yasında çıraklık okuluna başlicak kuaförlük için okuldaki kayıt yapan arkadaşlar aralığa kadar başwurabilirsiniz dedi we ben 14 eylül gibi gittim kayıt evraklarını werdiler yalnız işweren tatile çıktı tatil sonrası halledelim dedi bende kayıt aralığa kadar die tamam dedim 2 ekim pazartesi yani bu gün gittiğimizde 2 hafta önce kayıt yaptırsaydınız devlet maaşından yararlanabilirdi ama yararlanamicak seneye almaya başlar dediler zaten gelmiştim işveren tatile çıktı madem böle bi uygulama war neden söylenmedi dedim onlarda yeni yasa böyleymiş bi gece pat dır haber geldi dediler yardımcı olursanız sewinirim

  Yanıtla
  • Şartları sağlıyorsa alabilir. Çıraklık okuluna gitmesi gerek bu maaş için. Haftanın 1 günü okul, geri kalan günü meslek alanında çalışması şartı ile ödeniyor bu maaş.

   Yanıtla
Yorum yapın