Emekli İntibak Yasası Ne Zaman Çıkacak, Zam Verilecek mi?

Emekli intibak yasası emekli maaşları arasındaki uçurum nedeni ile özellikle 2000’den sonra emekli olan emeklilerin en büyük beklentileri arasında yer alıyor. Özellikle en düşük emekli maaşının yükseltilmesi ile birlikte emekliler arasında maaş adaletsizliği iyice artmış durumda. Bu nedenle birçok kişi emekliye intibak müjdesi bekliyor. Bu yazımızda 2000 sonrası emekli intibak yasası son durum hakkında bilgiler verilecektir. Anlık gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

İntibak zammı nedir?

İntibak, aynı prim günü ve hizmetle emekli olanların maaşları arasındaki farkların kapatılması yani eşitlenmesi olarak tanımlanabilir. 2000’den önce günle emekli olan bir emekli ile 2000’den sonraki hizmetler ile emekli olanlar arasında neredeyse %100’e varan bir maaş farkı oluşmaktadır. İşte intibak aynı prim günü ile aynı sigorta kapsamında emekli olanlara eşit oranda maaş verilmesi, düşük maaş alanların maaşlarının yüksek alanlarla eşitlenerek adaletin sağlanması olarak tanımlanabilir.

Emekli intibak zammı sorgulama

Emekli maaşınıza intibak zammı uygulanıp uygulanmadığını e-devlet sisteminde aylık bilgisi sorgulama ekranından sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

  • SSK kapsamında emekli intibak zammı sorgulama için tıklayınız: 4a aylık bilgisi
  • Bağkur kapsamında emekli intibak zammı sorgulamak için tıklayınız: 4b aylık bilgisi.

2023 intibak yasası Meclis’ten geçti mi?

İntibak yasası ile ilgili düzenleme son çıkan torba kanunlarda yer almadı. Dolayısıyla haber sitelerinde çıkan Meclis’ten geçti gibi haberler doğruyu yansıtmamakta. Gelecek torba yasalara eklenmesi gündemde ancak tam olarak ne zaman eklenir ve düzenleme ne zaman çıkar henüz netleşmiş değil.

2000 sonrası emekliye intibak zammı ne zaman verilecek?

2000’den sonra emekli olanlara ilerleyen zamanlarda intibak zammı verilmesi artık kaçınılmaz oldu. Zira maaşların arasındaki farklar her geçen gün daha da artıyor. Bu durum intibak zammının çıkarılmasını zorunlu kılıyor. Ne zaman çıkacağı konusunda bir tarih belirtmek zor ancak çıkmasını beklediğim düzenlemelerden birisi.

2023 emekli intibak zammı son dakika

Emekli intibak zammı son dakika haberleri için sayfamızı takipte kalmanızı öneririm. Dilerseniz sosyal medya kanallarımızdan, dilerseniz Google Haberler sayfamızdan son dakika haberlerine abone olabilir ve tüm gelişmeleri sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Emekliler için intibak yasası çıkacak mı?

Hayır, henüz çıkmadı. İlerleyen süreçte çıkarılması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İntibak zammı kimleri kapsıyor?

2000 sonrası emekli olanları kapsıyor.

Dul ve yetime intibak zammı var mı?

Evet, eğer intibak zammı düzenlemesi çıkarsa dul/yetim maaşı alanlar da yararlanabilecek.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın