Emekli Maaş Farkları Ne Zaman Yatacak 2024

Memur emeklileri 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren emekli aylıklarına %49,25 oranında zam aldı. Ancak memur emekli maaşları her ayın 1’inde peşin olarak yattığından 01 Ocak’taki maaşlarını zamsız olarak aldılar. Dolayısıyla oluşan %49,25’lik zam farkı ise sonraki bir tarihte ödeniyor. Bu içerikte emekli memur farkları ne zaman yatacak 2024 tutarları hesaba ne zaman geçecek konusunda bilgi verilecek.

Bildiğiniz gibi SSK emeklileri ile bağkur emeklilerine memurlara verilen oranın altında yani %37’lik bir zam verilmişti. SSK ve bağkur emeklileri için de torba yasa ile bir çalışma yapılıyor ve yapılacak çalışma ile birlikte oluşacak yeni zamlı maaşlardan kaynaklı farklar da sonraki bir tarihte ödenecek. İçeriğin devamında bu konuda da bilgi vereceğim.

Memur emekli farkları ne zaman yatacak?

Öncelikle asıl konumuz olan emekli memur maaş farkları ne zaman ödenecek sorusunun cevabı ile konuya başlayalım. Memur emeklisi maaş farkları geçtiğimiz dönemlere baktığımızda genellikle ayın 15-20’si arasında ödendiğini görüyoruz. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak en geç 20 Ocak 2024 tarihine kadar memur emekli maaş farklarının hesaplara aktarılmasını bekliyoruz.

Memur emekli maaş farkları ne kadar?

Memurlar %49,25’lik zamla birlikte maaşlarına ortalama 6-8 bin TL arasında zam aldılar. Bu durumda ödenecek maaş farkı tutarı da bu civarda olacaktır. Yani memur emekli maaş farkı olarak ödenecek tutarlar ortalama 6-8 bin TL arasında olacaktır.

Emekli farkları ne zaman ödenecek 2024

SSK ve bağkur emeklilerinin maaşları ile ilgili düzenlemeyi içeren yeni torba yasa tasarısının yarın yani 16 Ocak 2024 tarihi itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması bekleniyor. Torba yasa ile emekliler ve çalışma hayatı ile alakalı önemli düzenlemeler yapılacak. Torba yasa ile;

  • SSK ve bağkur emeklilerine %37’lik zamma ilave olarak refah payı adında ilave zam yapılacak.
  • En düşük emekli maaşının 10-11 bin TL arasında bir rakama yükseltilmesi bekleniyor.
  • Emekli aylıkları arasındaki maaş adaletsizliği ile alakalı bir düzenlemenin de gelmesi bekleniyor.
5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekli Maaş Farkları Ne Zaman Yatacak 2024” üzerine 2 yorum
  1. Hocam net maas 12300 yazıyor e devlette banka 8900 verdi bu aradaki birikmiş parayı ne zaman alabiliriz tesekkurler

    Yanıtla
Yorum yapın