Emekli Seyyanen Ödeme Ne Demek, Sorgulama

Emekli seyyanen ödeme terimi son dönemlerde emeklilerin sürekli karşılaştıkları terimler arasında gelmektedir. Bildiğiniz üzere emeklilere her 6 ayda bir yani Ocak ve Temmuz aylarında zam yapılmaktadır. Kanunen belirlenmiş oranlara ilave olarak bazen emeklilere ikramiye ya da ilave ödemeler adı altında ödemeler yapılabilmektedir. İşte seyyanen ödemeler terimi tam da burada devreye girmektedir. İçeriğin devamında emekli seyyanen ödeme ne demek ve bayram ikramiyesi ile seyyanen ödemeler e-devletten nasıl sorgulanır hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Seyyanen ne demek?

Seyyanen, “Eşit olarak” anlamına gelir. Maaş ödemelerinde ve emekli maaş ödemelerinde herkese eşit olarak gerçekleştirilen ödemeler seyyanen ödeme olarak tanımlanmaktadır.

Seyyanen zam ne demek?

Torba yasa ile belirlenen kişilere eşit miktarda yapılacak olan zam oranı seyyanen zam olarak tanımlanır. Örneğin 2023 Temmuz ayından itibaren tüm memurlara eşit miktarda aylık 8000 TL seyyanen zam yapılmıştı.

Emekliye seyyanen zam ne demek?

Seyyanen zam, maaş zammına ilave olarak tüm emeklilere eşit miktarda ilave olarak verilecek artış anlamına gelir. Örneğin siz 10.000 TL maaş alıyorsunuz. 2024 Ocak ayında TÜFE’ye göre zam artış oranı %40 oldu diyelim. Ayrıca Hükümet de tüm emeklilere ilave 2000 TL seyyanen zam verileceğini açıkladı. Bu durumda siz %40 zam ve buna ilave olarak 2000 TL de seyyanen zamla birlikte 16.000 TL emekli maaşı alırsınız her ay.

Emekli seyyanen ödeme nedir?

Yukarıda da belirttiğim gibi emeklilere Ocak ve Temmuz aylarında zam yapılmaktadır. Bu zamlar Kanunen belirlenmiş zamlardır. Dönem dönem emeklilere maaşlarına ilave olarak yapılan ve eşit olarak gerçekleştirilen ödemeler ise seyyanen ödeme olarak adlandırılmaktadır.

Bildiğiniz gibi emeklilere 29 Ekim 2023 Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yılı dolayısıyla 5000 TL cumhuriyet ikramiyesi ödenmişti. Şartları sağlayan tüm emeklilere 5000 TL eşit olarak verildiğinden bu ödeme seyyanen ödeme olarak tanımlanmaktadır. Yani kısaca dönemsel olarak emeklilere maaşa ilave olarak eşit bir şekilde gerçekleştirilen ödemeler seyyanen ödeme olarak tanımlanabilir.

Emekliler için bayram ikramiyesi ve seyyanen ödeme sorgulama

E-devlette “Emekliler için Bayram İkramiyesi ve Seyyanen Ödeme Sorgulama” adında yeni bir menü oluşturuldu. Bu ekrandan Cumhuriyet Bayramı 5000 TL ikramiyesi ve diğer bayram ikramiyeleri ile seyyanen verilen zamlar hakkında sorgulama yapabilirsiniz. Eğer ikramiye alamadıysanız neden alamadığınız hakkında bilgiyi de burada bulabilirsiniz. Uygulamadan seyyanen ödeme sorgulamak için buradan giriş yapabilirsiniz: E-devlet emekli ikramiye ödemesi sorgulama.

Seyyanen zam her ay mı verilir?

Her ay mı ya da tek seferlik mi ödeneceği Hükümet tarafından belirleniyor. Örneğin her ay 5000 TL ek seyyanen ödeme şeklinde kararlaştırılırsa herkese eşit miktarda her ay 5000 TL ödeme yapılmış olur. Ancak tek seferlik olursa bir defaya mahsus olarak ödenmiş olur.

Seyyanen zam emekliliğe yansır mı?

Seyyanen verilen zamlar taban aylık hesabında dikkate alınmıyor. Dolayısıyla emekli keseneğine dahil edilmediğinden emekli olduğunuzda prime esas kazanç hesabına dahil edilmemektedir.

Seyyanen zam nasıl uygulanır?

Kime ne kadar zam verileceği torba kanunla belirlenir. Belirlenen zam oranı tek seferlik belirlendiyse herkese bir defaya mahsus tek seferde ödenir. Eğer aylık olarak karar çıktıysa her ay ve herkese aynı tutarda ödeme yapılır.

Seyyanen zam 15 günlük maaş farkına yansır mı?

Memurlara verilen en son seyyanen zam 15 günlük maaş farkına yansıtılmamıştı. Ancak Kanunun çıkış şekline göre bu durum değişkenlik gösterebilir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın