2019 SGK Emzirme Yardımı Nasıl Alınır ?

0

Doğum yapan annelere çeşitli isimler altında doğum parası ödenmektedir. Doğum yapan anne için ödenen önemli ödeneklerden birisi de Sosyal Güvenlik Kuruımu tarafından ödenen emzirme yardımı parasıdır. Bu yazımızda 2019 emzirme yardımı ödeneği nedir, kimler alabilir, 2019 emzirme yardımı kaç ay alınır v.s. gibi emzirme yardımı ödeneği konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Emzirme yardımı kimlere verilir ?

Bu ödenekten yararlanabilecek kişiler ve emzirme ödeneği alma şartları şu şekildedir;

 • 4a SSK kapsamında çalışanlar ile 4b bağkur kapsamındakiler yararlanır. İsteğe bağlı bağkurlular, Ek5 tarım sigortalıları emzirme ödeneğinden yararlanamaz.
 • Ödenekten yararlanabilmek için anne ya da babanın resmi olarak evlilik bağının olması, anne ya da babanın doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigortasının olması gerekiyor.
 • Emzirme ödeneği bağkur kapsamında 120 gün şartı yanında ayrıca son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun bulunmaması, yine Genel Sağlık Sigortası kapsamında da prim borcunun olmaması gerekiyor.

**Önemli hatırlatma

Emzirme ödeneği alabilmek için için aktif çalışıyor olmanız zorunlu değil. İşten çıkmış olsanız bile doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta ya da bağkur varsa emzirme parası alabilirsiniz.

Ayrıca çocuğunuz işten çıkış tarihinden itibaren 300 gün içerisinde doğarsa ve doğum tarihinden önceki son 15 ay içinde en az 120 gün varsa yine yararlanırsınız.

2019 emzirme yardımı ödemesi ne kadar? Emzirme ödeneği aylık mı ödenir tek sefer mi?

Emzirme ödeneği alanların merak ettiği bir diğer husus ise tek sefer mi yoksa her ay mı ödendiği. Ödenek bir defaya mahsus olmak üzere ödeniyor. Her ay ödenmiyor. 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihi arasında doğan çocuklar için tek sefere mahsus 149,00 TL ödeme yapılmakta. Ödenek her yıl Ocak ayı itibariyle enflasyona göre ortalama %10 zamlı olarak ödenmekte.

01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında doğan çocuklar için ise 180,00 TL.

Emzirme yardımı başvurusu nereye ve nasıl yapılır, emzirme yardımı almak için gerekli evraklar?

Emzirme ödeneği almak için nereye başvurulur sorusu sıklıkla soruluyor. SGK süt parasından yararlanabilmeniz için aslında başvuru zorunluluğu yok. Ancak ödenekten yararlanabilmeniz için doğumun gerçekleştiği hastane tarafından analık emzirme raporunun sisteme kayıt edilmiş olması ve çocuğun nüfus kaydını da yapmanız gerekiyor. Eğer bütün bu işlemleri tamamladıysanız SGK tarafından ödemeniz yapılabilecektir.

Hastane çoğu zaman emzirme raporunu sisteme girmediğinden ya da hatalı giriş yapabildiğinden siz yine de teyit için herhangi bir SGK merkezine uğrayın.

Emzirme ödeneği alma süresi 

Yukarıdaki işlemleri tamamlandıktan sonra ortalama olarak 15 gün içerisinde ödemenizi alabilirsiniz.

Emzirme yardımı nereden alınır, emzirme yardımı hangi bankadan alınır ?

Eğer SGK Şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz bu hesaba gönderilecektir. Ancak tanımlı hesabınız yoksa ödeme PTT’ye gönderilir ve PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde ödemenizi çekmeniz gerekir. Aksi halde emzirme parası  SGK emanetine alınır.

Emzirme ödeneği emanete alındı ne demek ?

Yukarıda da belirttiğim üzere emzirme yardımı PTT’ye gönderildikten sonra en geç 2 ay içerisinde ödemeyi almanız gerekiyor. Aksi halde ikinci ayın sonunda ödemeniz SGK emanet hesabına iade edilmiş olacaktır. emzirme ödeneği edevlet sorgulaması sonucunda ödeme emanet alındı şeklinde bir uyarı alıyorsanız iade edilen emzirme parasını geri alabilirsiniz. Bunun için e devlet sisteminden banka hesabı tanımlamanız gerekiyor. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri İçin Banka Hesabı Tanımlama menüsünden banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Tanımlamanın ardından ödemeniz ortalama 3 iş günü içerisinde tanımlı banka hesabınıza aktarılır. Emanete alınan SGK emzirme parası için hesap tanımlaması yapabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Akbank,
 • Vakıf Bank,
 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Fiba,
 • Burgan,
 • Şeker,
 • Garanti Bankası,
 • T. Ekonomi Bankası.

2019 emzirme yardımı ödeneği sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulamayı e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Ardından emzirme yardımı e devlet sorgulamasını SGK-4a/4b işgöremezlik ödemesi görme menüsünden  yapabilirsiniz.

Emzirme ödeneği alo 170 hattından sorgulanır mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın danışma hattı olan Alo 170 hattını arayarak da emzirme paranızı sorgulatabilirsiniz.

2019 emzirme yardımı başvuru süresi zaman aşımı kaç yıldır?

Zaman aşımı süresi doğum tarihinden itibaren 5 yıldır. Yani 5 yıl içerisinde herhangi bir zaman diliminde başvurarak geriye dönük olarak emzirme yardımını alabilirsiniz.

Emzirme ödeneği devlet memuruna ödenir mi?

Emzirme ödeneği emekli sandığı kapsamındaki memurlara ödenir mi sorusu da en çok sorulan soruların başında gelmekte. Devlet memurlarına SGK tarafından emzirme ödeneği desteği ödenmez. Memurlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen doğum yardımından yararlanabilirler.

SGK Emzirme yardımı konusundaki tüm sorularınızı yazımızın sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.