Emzirme Yardımı Ödemesi

0

Emzirme yardımı ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı anneye ya da babaya bir defaya mahsus olmak üzere ödenen bir yardımdır. Doğum yapan annelere çeşitli isimler altında doğum parası ödenmektedir.

Doğum yapan anne için ödenen önemli ödeneklerden birisi de Sosyal Güvenlik Kuruımu tarafından ödenen emzirme yardımı parasıdır. Bu yazımızda emzirme yardımı ödeneği nedir, kimler alabilir, emzirme yardımı kaç ay alınır v.s. gibi emzirme yardımı ödeneği konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Emzirme ödeneği nedir ?

Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz üzere emzirme ödeneği sigortalı ve ya bağkurlu anne ya da babaya canlı doğan çocuk için bir defaya mahsus olmak üzere yapılan yardımdır.

Emzirme ödeneği nasıl alınır ?

Bu ödenekten yararlanabilecek kişiler ve emzirme ödeneği alma şartları şu şekildedir;

 • 4a SSK kapsamında çalışanlar ile 4b bağkur kapsamındakiler yararlanır. İsteğe bağlı bağkurlular, Ek5 tarım sigortalıları emzirme ödeneğinden yararlanamaz.
 • Ödenekten yararlanabilmek için anne ya da babanın resmi olarak evlilik bağının olması, anne ya da babanın doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigortasının olması gerekiyor.
 • Emzirme ödeneği bağkur kapsamında 120 gün şartı yanında ayrıca son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun bulunmaması, yine Genel Sağlık Sigortası kapsamında da prim borcunun olmaması gerekiyor.

**Önemli:

Emzirme ödeneği alabilmek için için aktif çalışıyor olmanız zorunlu değil. İşten çıkmış olsanız bile doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta ya da bağkur varsa emzirme parası alabilirsiniz.

Ayrıca çocuğunuz işten çıkış tarihinden itibaren 300 gün içerisinde doğarsa ve doğum tarihinden önceki son 15 ay içinde en az 120 gün varsa yine yararlanırsınız.

Emzirme yardımı haricinde de anne ve ya babaya hamilelikten ve doğumdan kaynaklı olarak birçok kurum tarafından çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Tüm yardımları tek başlık altında topladık. Bilgi edinmek için hemen https://sgkbilgisi.com/dogum-parasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emzirme yardımı başvurusu

Emzirme ödeneği almak için nereye başvurulur sorusu sıklıkla soruluyor. SGK süt parasından yararlanabilmeniz için aslında başvuru zorunluluğu yok. Ancak ödenekten yararlanabilmeniz için doğumun gerçekleştiği hastane tarafından analık emzirme raporunun sisteme kayıt edilmiş olması ve çocuğun nüfus kaydını da yapmanız gerekiyor. Eğer bütün bu işlemleri tamamladıysanız SGK tarafından ödemeniz yapılabilecektir.

Hastane çoğu zaman emzirme raporunu sisteme girmediğinden ya da hatalı giriş yapabildiğinden siz yine de teyit için herhangi bir SGK merkezine uğrayın.

Emzirme ödeneği sorgulama

Sorgulamayı e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Ardından emzirme yardımı e devlet sorgulamasını SGK-4a/4b işgöremezlik ödemesi görme menüsünden  yapabilirsiniz.

Emzirme yardımı hangi bankadan alınır ?

Eğer SGK Şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz bu hesaba gönderilecektir. Ancak tanımlı hesabınız yoksa ödeme PTT’ye gönderilir ve PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde ödemenizi çekmeniz gerekir. Aksi halde emzirme parası  SGK emanetine alınır.

Emzirme yardımı hesaplama

Bu yardım her yılın başında bir önceki yılın enflasyon oranları esas alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenir ve tüm yıl için aynı tutarlardan ödenir. Güncel emzirme yardımı tutarları ve geçmiş yıllar tutarları için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-emzirme-yardimi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emzirme parası emanete alındı ne demek

Yukarıda da belirttiğim üzere emzirme yardımı PTT’ye gönderildikten sonra en geç 2 ay içerisinde ödemeyi almanız gerekiyor. Aksi halde ikinci ayın sonunda ödemeniz SGK emanet hesabına iade edilmiş olacaktır. emzirme ödeneği edevlet sorgulaması sonucunda ödeme emanet alındı şeklinde bir uyarı alıyorsanız iade edilen emzirme parasını geri alabilirsiniz.

Emanete alınan emzirme parası nasıl alınır ?

Bunun için e devlet sisteminden banka hesabı tanımlamanız gerekiyor. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri İçin Banka Hesabı Tanımlama menüsünden banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Tanımlamanın ardından ödemeniz ortalama 3 iş günü içerisinde tanımlı banka hesabınıza aktarılır. Emanete alınan SGK emzirme parası için hesap tanımlaması yapabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Akbank,
 • Vakıf Bank,
 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Fiba,
 • Burgan,
 • Şeker,
 • Garanti Bankası,
 • T. Ekonomi Bankası.

Emanete alınan rapor parasının iade başvurusu, hesap tanımlama işlemleri ve daha fazlası için https://sgkbilgisi.com/sgk-rapor-parasi-emanete-alindi-ne-demek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emzirme ödeneği kaç ay verilir ?

Bu yardım canlı doğan her bir çocuk için bir kerelik ödenir. Birden fazla ay ödenmesi söz konusu değildir. Bazı sigortalılar tarafından ödemenin her ay yapıldığı yönünde yanlış bir algı mevcuttur. Ancak her ay ödenmemektedir.

Alo 170 süt parası

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının şikayet ve bilgi hattı olan Alo-170 numaralı telefonu arayarak ödemenizin yapılıp yapılmadığını ve durumunun ne olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Bağkur borcu olan emzirme parası alabilir mi ?

Emzirme yardımı ödeme tarihi itibariyle bağkurda geçmiş prim borcu olanlara emzirme parası ödenmez. Aynı şekilde GSS borcunuz varsa da emzirme yardımı alamazsınız.

SGK Emzirme yardımı konusundaki tüm sorularınızı yazımızın sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.