Emzirme Parası Nedir, Nasıl, Nereden Alınır ?

0

Emzirme parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı anneye ya da babaya bir defaya mahsus olmak üzere ödenen bir yardımdır. Doğum yapan annelere çeşitli isimler altında doğum parası ödenmektedir.

Doğum yapan anne için ödenen önemli ödeneklerden birisi de Sosyal Güvenlik Kuruımu tarafından ödenen emzirme yardımı ödemesidir. Bu yazımızda emzirme yardımı ödeneği nedir, kimler alabilir, süt parası kaç ay alınır, ptt süt parası sorgulaması nasıl yapılır konularında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Emzirme parası nedir ?

Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz üzere emzirme ödeneği sigortalı ve ya bağkurlu anne ya da babaya canlı doğan çocuk için bir defaya mahsus olmak üzere yapılan yardımdır.

Emzirme ödeneği nasıl alınır ?

Sgk emzirme ödeneğinden yararlanabilecek kişiler ve emzirme parası alma şartları şu şekildedir;

 • 4a SSK kapsamında çalışanlar ile 4b bağkur kapsamındakiler yararlanır. İsteğe bağlı bağkurlular, Ek5 tarım sigortalıları emzirme ödeneğinden yararlanamaz.
 • Ödenekten yararlanabilmek için anne ya da babanın resmi olarak evlilik bağının olması, anne ya da babanın doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigortasının olması gerekiyor.
 • Emzirme ödeneği bağkur kapsamında 120 gün şartı yanında ayrıca son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun bulunmaması, yine Genel Sağlık Sigortası kapsamında da prim borcunun olmaması gerekiyor.
 • Önemli:Emzirme ödeneği alabilmek için için aktif çalışıyor olmanız zorunlu değil. İşten çıkmış olsanız bile doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta ya da bağkur varsa emzirme parası alabilirsiniz.Ayrıca çocuğunuz işten çıkış tarihinden itibaren 300 gün içerisinde doğarsa ve doğum tarihinden önceki son 15 ay içinde en az 120 gün varsa yine yararlanırsınız.

Emzirme parası hesaplaması nasıl yapılır ?

Bu yardım her yılın başında bir önceki yılın enflasyon oranları esas alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenir ve tüm yıl için aynı tutarlardan ödenir. Güncel emzirme yardımı tutarları ve geçmiş yıllar tutarları için hemen Emzirme Ödeneği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emzirme parası başvurusu nasıl yapılır ?

Emzirme ödeneği almak için nereye başvurulur sorusu sıklıkla soruluyor. SGK süt parasından yararlanabilmeniz için aslında başvuru zorunluluğu yok. Ancak ödenekten yararlanabilmeniz için doğumun gerçekleştiği hastane tarafından analık emzirme raporunun sisteme kayıt edilmiş olması ve çocuğun nüfus kaydını da yapmanız gerekiyor. Eğer bütün bu işlemleri tamamladıysanız SGK tarafından ödemeniz yapılabilecektir.Hastane çoğu zaman emzirme raporunu sisteme girmediğinden ya da hatalı giriş yapabildiğinden siz yine de teyit için herhangi bir SGK merkezine uğrayın.

Emzirme ödeneği başvurusu e-devletten yapılır mı ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ödeneği alabilmek için başvuru alınmıyor. Hastane doğum emzirme raporunu kayderse ve yeni doğan çocuk kaydı da Nüfusa yapılırsa SGK gerekli kontrolleri sağlayarak ödemeyi otomatik olarak gerçekleştirir. Bu yüzden e-devlet üzerinden ya da SGK’ya başvuru şartı aranmaz.

Süt parası başvuru formu

Eskiden ödeneğin ödenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu başvuru formu ile başvuru şartını koymakta idi. Ancak son ve güncel düzenlemede başvuru şartı aranmadığından forma da ihtiyacınız olmayacaktır. Yukarıda anlatılan yolu takip ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Emzirme parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulamayı e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Sgk süt parası sorgulaması yapmak için;

 • Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Ardından emzirme yardımı e devlet sorgulamasını SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden  yapabilirsiniz. Dilerseniz e-devlet ile direk buradan giriş yaparak süt parası sorgulama ptt işlemini yapabilirsiniz: emzirme ödeneği sorgulama.

Emzirme parası emanete alındı ne demek

Yukarıda da belirttiğim üzere emzirme yardımı PTT’ye gönderildikten sonra en geç 2 ay içerisinde ödemeyi almanız gerekiyor. Aksi halde ikinci ayın sonunda ödemeniz SGK emanet hesabına iade edilmiş olacaktır. emzirme ödeneği edevlet sorgulaması sonucunda ödeme emanet alındı şeklinde bir uyarı alıyorsanız iade edilen emzirme parasını geri alabilirsiniz.

Emanete alınan emzirme parası nasıl alınır ?

Bunun için e devlet sisteminden banka hesabı tanımlamanız gerekiyor. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri İçin Banka Hesabı Tanımlama menüsünden banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Tanımlamanın ardından ödemeniz ortalama 3 iş günü içerisinde tanımlı banka hesabınıza aktarılır. Emanete alınan SGK emzirme parası için hesap tanımlaması yapabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Akbank,
 • Vakıf Bank,
 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Fiba,
 • Burgan,
 • Şeker,
 • Garanti Bankası,
 • T. Ekonomi Bankası.

Emanete alınan rapor parasının iade başvurusu, hesap tanımlama işlemleri ve daha fazlası için https://sgkbilgisi.com/sgk-rapor-parasi-emanete-alindi-ne-demek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk emzirme parası nereden alınır ?

Eğer SGK Şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz bu hesaba gönderilecektir. Ancak tanımlı hesabınız yoksa ödeme PTT’ye gönderilir ve PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde ödemenizi çekmeniz gerekir. Aksi halde emzirme parası  SGK emanetine alınır.

Emzirme ödeneği kaç ay verilir ?

Bu yardım canlı doğan her bir çocuk için bir kerelik ödenir. Birden fazla ay ödenmesi söz konusu değildir. Bazı sigortalılar tarafından ödemenin her ay yapıldığı yönünde yanlış bir algı mevcuttur. Ancak her ay ödenmemektedir.

Alo 170 süt parası

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının şikayet ve bilgi hattı olan Alo-170 numaralı telefonu arayarak ödemenizin yapılıp yapılmadığını ve durumunun ne olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Bağkur borcu olan emzirme parası alabilir mi ?

Emzirme yardımı ödeme tarihi itibariyle bağkurda geçmiş prim borcu olanlara emzirme parası ödenmez. Aynı şekilde GSS borcunuz varsa da emzirme yardımı alamazsınız.

Ziraat bankası süt parası sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK emzirme ödeneği eğer tanımlı banka hesabınız yoksa PTT’ye yatar. Eğer Ziraat Bankası hesabınızı SGK Şahıs Ödemeleri sisteminde tanımladıysanız bu durumda ödemeniz banka hesabınıza aktarılacaktır. Sorgulama işlemini yukarıda verilen e-devlet bağlantısı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum yardımı ödeneği nasıl alınır ?

Emzirme yardımı haricinde de anne ve ya babaya hamilelikten ve doğumdan kaynaklı olarak birçok kurum tarafından çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Tüm yardımları tek başlık altında topladık. Bilgi edinmek için hemen https://sgkbilgisi.com/dogum-parasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Memura süt parası ödenir mi ?

Devlet memurları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen süt parasından yararlanamazlar. Memurlara sadece Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir defalık ödenen doğum yardımı ödemesi yapılır.

SGK Emzirme yardımı konusundaki tüm sorularınızı yazımızın sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.