Engelli Emeklilik Tablosu 2024 & Erken Emeklilik

Engelli emeklilik tablosu aracılığı ile erken emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz. Eğer doğuştan ya da ilk defa sigorta başlangıç tarihinden önce var olan bir rahatsızlığınız varsa malulen emeklilik hakkından yararlanamazsınız. Bu durumda vergi indirimi diğer ismi ile engelli emeklilik kapsamında emekli olabilirsiniz. Ama ilk defa sigorta, bağkur  giriş tarihinden sonra meydana gelen bir hastalıktan, rahatsızlıktan emekliliğe başvuracaksanız bu durumda malulen emeklilik kapsamında başvuru yapabilirsiniz.

Eğer doğuştan ya da işe giriş, bağkur başlangıç tarihinden önce  var olan rahatsızlığınız ya da vergi indiriminden dolayı emekli olacaksanız yazımızın devamında vergi indiriminden emeklilik hesaplama tablosu aracılığı ile emekliliğinizi hesaplayabilirsiniz. 

Engelli emeklilik şartları 2024

01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı SGK Kanunu ile 4b yani bağkur kapsamındakilere de engelli emekli olma hakkı verilmiştir. 01.10.2008 tarihinden sonra herhangi bir sigorta kapsamında ilk defa işe başladıysanız ve çalışma gücünüzdeki kayıp oranınız en az %60 ve üzerinde ise 15 yıldan beri sigortalı, bağkurlu olmanız ve toplamda da en az 3960 günü tamamlamış olmanız halinde engelli emekli olabilmektesiniz. Eğer engel oranınız;

 • %40-49 arasında ise 18 yıllık sigortalılık süresi ve 4680 günü tamamlamanız,
 • %50-59 arasında ise 16 yıllık sigortalılık süresi ve 4320 günü tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

Sigorta başlangıç tarihiniz daha eski ise sigorta başlangıç tarihinize göre aşağıdaki engelli tablosu tablosundan doldurmanız gereken sigorta gün sayısı ve sigortalılık süresini öğrenebilirsiniz.

Engelli emeklilik hesaplama 2024

En az yüzde 40 ve üzeri engel raporu olanlar işe giriş tarihine ya da bağkur başlangıç tarihine göre belirlenen sigortalılık süresi ve prim gün şartını sağlamaları halinde yaşa takılmadan emekli olabilmekte. Aşağıdaki engelli emeklilik tablosundan ilk SGK tescil tarihinize göre emeklilik için gerekli olan prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını öğrenebilirsiniz.

Eğer hala aktif olarak çalışmaya devam ediyorsanız engel raporundan dolayı vergi indiriminden yararlanabilirsiniz. Vergi indirimi tutarları ve vergi indiriminden yararlanmak için yapmanız gerekenler hakkında detayları engelli vergi indirimi hesaplama sayfamızda bulabilirsiniz.

Bağkur engelli emeklilik hesaplama tablosu

4b bağkur kapsamında olanlara da 2008/Ekim ayından sonra engelli emeklilik kapsamında emekli olma hakkı tanınmıştır. 4b engelli emeklilik şartları ve bağkur engelli emeklilik tablosu şu şekildedir;

%60 üzeri rapor15 yıl sigorta süresi-3960 gün
%50-59 arası16 yıl sigorta süresi-4320 gün
%40-49 arası18 yıl sigorta süresi-4680 gün

Bağkurluların engelli emeklilik için vergi indiriminden yararlanıyor olmaları şartı aranmıyor. Direk olarak bu kapsamda SGK’ya başvurarak emeklilik talebinde bulunabilirler. SGK hastaneye sevk eder ve Kurul toplanarak nihai kararını verir. Eğer belirtilen orana göre yukarıda vergi indirimi emeklilik tablosundaki şartlar da sağlanıyorsa prim borcunun da olmaması kaydı ile aylık bağlanır.

4c engelli emeklilik hesaplama

İlk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında göreve başlayan memurlar için engelli memur emeklilik hesaplama tablosu bağkur kapsamındakiler ile aynı olacaktır. Yani;

 • Göreve başladığı tarihte %60 ve üzeri engeli olan memur 15 yıllık sigorta süresi ve 3960 günle,
 • %40-49 arası engeli olan 18 yıllık sigorta süresi ve 4680 günle,
 • %50-59 arasında engeli olan memur ise 16 yıllık sigorta süresi ve 4320 günle emekli olabilecektir. 

40 engelli emeklilik şartları 2024

Halk arasında engelli emeklilik 40 engelli raporla emeklilik olarak da adlandırılır. Bu yüzden yukarıda engelli emeklilik şartları tablosu kısmında verilmiş olan vergi indiriminden emeklilik tablosu ve şartlar en az %40 ya da üzeri engeli olan bireyler için geçerlidir. Ayrıca yine yukarıda vergi indiriminden emekli maaşı hesaplama kısmında belirtilen emekli maaşları da engel oranlarına göre alınabilecek ortalama maaşları göstermektedir.

Vergi indirimi emeklilik maaşı ne kadar 2024

Engelli emekli tablosundan ne zaman emekli olabileceğiniz hakkında hesaplamayı yapabilirsiniz. Gelelim bir diğer konu olan engelli emekli maaşı hesaplamasına. 2023 yılı itibariyle bu kapsamda;

KapsamOrtalama
En düşük engelli
Emekli maaşı
8.000-10.000 TL
3. derece engelli emekli maaşı8.000-10.000 TL
2.derece engelli emekli maaşı8.000-10.000 TL
1.derece engelli emekli maaşı8.000-10.000 TL
 • Ödenecek en düşük engelli emeklilik maaşı dereceye bakılmaksızın 5500 TL olarak belirlenmiştir.
 • Engelli emekli hesaplamasına göre eğer çalışma hayatınız boyunca prim ödemeleriniz yüksekten ödendiyse ya da asgari ücretin üzerinde ise bu durumda daha yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.
 • Özürlü emeklilik tablosuna göre engelliler 3 bölümde sınıflandırılmışlardır. Sınıflara ve engel derecesine göre ortalama emekli maaşları ve engelli emeklilik maaşı hesaplaması aşağıda verilmiştir.

3.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2024

Aslında herkes için aynı emekli maaşı yoktur. Bunun birçok sebebi vardır. Prim ödemenizin geçtiği dönemler ve toplam prim ödeme süresi maaş hesabına etki eden önemli faktörlerdir. Maaş hesabında en önemli faktörlerden birisi ise prime esas kazanç yani brüt kazancınızın düşükten mi yoksa yüksekten mi ödendiğidir. Eğer ödemeleriniz tabandan ödendiyse alacağınız maaş da düşük olacaktır.

Engelli emeklilik maaşları rapor oranına göre de farklılık göstermektedir ama bu fark çok fazla olmamaktadır.  Eğer prim ödemeleriniz hep tabandan ise ortalama emekli maaşınız en düşük ortalama 10.000 TL olacaktır.  Tabi bu 3. derece vergi indirimi emeklilik maaşı 2024 yılı ve önceki yıllar ortalama emekli maaşına göre tahmini olarak belirtilmiştir. Prim ödemenize göre alabileceğiniz aylık daha düşük ya da daha yüksek olabilir.

2.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2024

2. derece vergi indirimi emeklilik maaşı kapsamında bağlanan emekli aylıklarında rapor oranının önemi ve prime esas kazancın yani sigorta prim bildirimlerinin hangi tutardan bildirildiği önem arz etmekte. Prim ödemeleri hep asgariden yapılmış ve 2. derece engel raporu olan bir kişiye 2024 senesinde bağlanacak en düşük emekli maaşı 8.000-10.000 TL olacaktır.

Engelli emekli maaşı hesaplama robotu

Vergi indiriminden emeklilik maaşı ne kadar konusunda araştırma yapanlar hesaplama ile ilgili bir uygulama olup olmadığını da araştırmakta. Engel oranı esas alınarak vergi indiriminden emeklilik maaşı hesaplaması ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen bir uygulama maalesef bulunmamaktadır. Bunun yerine bize yorum kısmından ilk prim ödeme tarihinizi, primlerin hangi sigorta kolu kapsamında olduğunu ve engel oranlarınızı yazarsanız engelli emeklilik maaş hesaplamasını sizin için biz yapabiliriz.

Engelli emekli maaş hesaplama tablosu konusunda bilgi vermeye çalıştık. En az yüzde 40 ya da üzeri engel raporu ile sahip olabileceğiniz tüm haklara engelli hakları nelerdir başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Engelli emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer sigortalı iseniz vergi indiriminden yararlanmak için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvuru yapabilirsiniz. Vergi dairesi sizi hastaneye sevk eder. Hastaneden gelen rapora göre engel oranınız belirlenir ve vergi indirimine yansır. Size ayrıca vergi indirim kimlik belgesi verilir. Bu kimlikte belirtilen orana ve sigorta ilk başlangıç tarihinize göre yukarıdaki tabloda belirtilen şartları sağlamanız halinde SGK’ya emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz.

Eğer bağkurlu iseniz vergi dairesine başvuru yapmanıza gerek yok. SGK’ya direk olarak engelli emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. SGK sizi hastaneye sevk eder ve gelen rapora göre oran belirleyerek değerlendirme yapar.

Sürekli engelli raporu ile emeklilik

Bildiğiniz üzere iki çeşit engel raporu vardır. Birisi süreli bir diğeri ise süresiz verilen raporlardır. Sürekli diğer adı ile süresiz olarak verilen engel raporlarında kişilerin emekli olma şartları yukarıdaki engelli emeklilik cetvelinde belirtilen şartlarla aynı olacaktır. Süreli verilen raporlarda ise engel oranına ve ilk işe giriş tarihine göre özürlü emeklilik hesaplama tablosuna göre şartları sağlıyorsa aylık bağlanır ancak bu kişiler kontrole tabi tutulur. Kontrol tarihinde eğer engel derecesi engellilik emeklilik tablosu için gerekli şartların altına düşerse aylık kesilir. Oranda bir değişiklik olmaz ya da artarsa maaş ödemesine devam edilir.

Engelli emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Bu kapsamda bağlanan emekli maaşı sorgulamalarını e-devletten yapabilirsiniz. Aşağıda verilen bağlantılardan T.C ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz;

Engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik 2024

Engelli çocuğu olan ve aynı zamanda sigortalı olarak çalışan annelerin 01.10.2008 tarihinden itibaren çalışmalarına ilişkin her bir yıllık çalışmanın 1/4’ü oranında hizmet Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hizmete eklenmekte, eklenen bu gün sayısı hem emeklilik için gereken prim gün sayısına ilave edilmekte hem de emeklilik yaşından düşürülmekte. Bu haktan yararlanabilmek için;

 • Annenin ücret karşılığı bir işte çalışıyor olması,
 • Engelli çocuğu olması,
 • Varsa engelli raporu ve dilekçe ile, rapor yoksa sadece dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekmektedir.

Yüzde 40 engelli emeklilik şartları

Engelli emeklilik kapsamında emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için işe giriş tarihinize göre tabloda gereken prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlamanız gerekiyor. Yukarıdaki tablolardan ilk prim ödeme tarihine göre gereken prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarına göz atabilirsiniz.

Süresiz engelli raporu ile emeklilik

Kendi imkanlarınız ile aldığınız süreli ya da süresiz raporlar ile SGK doğrudan sizi emekli etmez. Eğer sigortalı olarak çalışıyorsanız vergi dairesine vergi indirimi için başvurmalısınız. Vergi dairesinden gelecek olan engellilik vergi indirim oranına göre erken emeklilik hakkınız olur. Eğer bağkurluysanız bu raporla birlikte doğrudan malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca bu raporla 5510/28-5 kapsamında emeklilik başvurusu hakkınız da olacaktır.

EYT engelli emeklilik

EYT demek emeklilikte yaşa takılanlar demek. Engelli emeklilikte yaş şartı bulunmamaktadır. Dolayısıyla EYT yasası ile yapılan düzenlemeler engelli emekliliği kapsamamaktadır.

Yüzde 40 engelliyim ne zaman emekli olabilirim?

Vergi indirim emeklilik tablosuna göre %40 engeli olan ve ilk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında herhangi bir kapsamda prim ödemeye başlayan bir çalışan 4680 gün ve 18 yılı tamamlaması durumunda engelli emekli olabilir.

%40 engelli raporu ile nasıl emekli olunur?

Vergi indirimi emeklilik hesaplamasına göre şartlar 18 yıllık sigorta süresi ve 4680 gündür. Bağkurlu iseniz SGK’ya, SSK kapsamında iseniz vergi dairesine, memursanız kendi kurumunuza başvurarak engelli emeklilik sürecini başlatabilirsiniz.

Malulen emeklilik ile engelli emekliliği arasında nasıl farklar var?

Malulen emeklilik ilk defa çalışmaya başladıktan sonra oluşan hastalıklar için bağlanan emekliliktir. Engelli diğer adı ile vergi indiriminden emeklilik ise işe girişten ya da doğuştan gelen rahatsızlıklarda bağlanan emeklilik türüdür. Engelli/vergi indiriminden emekli olan birisi emeklilikten sonra çalışabilir, ticari/zirai faaliyette bulunabilir. Ancak malulen emekli çalışamaz, ticari ya da zirai bir faaliyette bulunamaz.

3/5 - (9 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Engelli Emeklilik Tablosu 2024 & Erken Emeklilik” üzerine 400 yorum
 1. Merhaba
  % 57 Sürekli Engelli Raporu Var
  % 40 Vergi İndirimim Var
  İşe Giriş Tarihi:04/02/2008
  Prim Gün Sayısı a4:5332
  Ben Ne Zaman Emekli Olabirim ?

  Yanıtla
 2. 1995 girişliyim %63 vergi indiriminden raporluyum 3675 günüm sgk dan mevcut bakurdan 7 ay 25 günüm var ihya la bakırdan 2 sene aldım 10000 den pirimim ödeniyor ne kadar vergi indiriminden maaş alırım?

  Yanıtla
 3. Merhaba Ben Halil İbrahim coslu %68vergi indirimin var
  1997senesinden 150 günlük isteğe bağlı bağkurum vardı dilekçe verdim durdurdum2008 dede sigortalı dan 5040günüm var bağkurum sigortaya birleştirip emekli dilekçe i versem nekadar maaş alırım

  Yanıtla
 4. Merhaba,
  % 57 sürekli engelli raporum var
  % 40 vergi indirimim var
  işe giriş tarihim 19/01/2012
  prim günüm 4a : 3749

  ben ne zaman emekli olabilirim ?

  Yanıtla
 5. Merhaba iyi günler, yüzde 93 raporum var.
  3215 gün SSK prim var. İşe giriş tarihim 1,4,2008
  8 ay sonra emekli olacağım asgari ücret üzerinden yattı son 9 senedir, ne kadar maaş bağlanır

  Yanıtla
 6. %50 engelli raporum
  %40 vergi indirimi
  5737 gün sigorta günüm var. 2004 de sigorta girişim var ama 2006 da iş hayatına girdiğim için 2006 dan hesaplaşacağız ve 20 yıl çalışmış olmam gerekliliğini söylediler. Bazı kişilerde direk emekli olursun diyor. Zıt bilgiler akıyorum hep. Sgk ya gidip başvuracağım ama sitede sormak istedim.

  Yanıtla
 7. Merhaba 6850 gün pirim var. %45 engelli raporum var vergi indirim var. 2002 sigorta girişim var. 19 yıl çalışma ve 4200 prim istiyordu benim pirimim 6850 gün. 13 yıldır aynı iş yerinde calisiyorum. ssk pirimi tavandan odendi. Emekli maaşı için başvurdum ne kadar maaş alabilirim. Ve ne kadar sürede bağlanır. Tesekkurler

  Yanıtla
  • Merhaba. Emekli maaşınız ortalama 1-1,5 ay içerisinde bağlanır. Ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bir yorum yapamam.

   Yanıtla
  • Merhabalar,
   Emekli olabildiniz mi? Benzer durumdayım, hep tavan yattı maaşım. Sakıncası yoksa bağlanan maaş konusunda yaklaşık da olsa bilgi verebilir misiniz? Çok düşüş oluyor mu normal emekli için bağlanacak maaş ile?
   Teşekkürler

   Yanıtla
 8. Mrb 01.12.2004 SSK girişim var 4899 gün sayım var engel oranım 68 ama tek hastalık değil 4 ay sonra emekli olabilirmiyim vergi indiriminde var

  Yanıtla
 9. Merhaba 2003 SGK hirisim var 465 gün bağkur ile 3800 pirimim var %81 vergi indirimim var burut maaş 9000₺ emekli olursam ne alırım

  Yanıtla
 10. merhaba 1994 yılı işe girişim var . 7491 pirim günüm var .vergi indirimi için %47 engelli raporu aldım.
  yaklaşık 8 aydır çalışmıyordum. temmuz ayının başında bir fabrikada tekrar çalışmaya başladım. vergi indirimden emeklilik dilekçesi verdiğim zaman emekli maaşı hesaplaması sgk sistemi üzerindeki gibimi olacak.
  bir de vergi indiriminden emekli olduğum zaman herhangi bir yerde çalışma fırsatım olur mu? teşekkür ederim..

  Yanıtla
  • Merhaba. Alabileceğiniz yaklaşık emekli maaşı SGK sisteminde hesaplanan maaş kadar olacaktır. Engelli vergi indiriminden emekli olduğunuzda sigortalı çalışma hakkınız var.

   Yanıtla
 11. Merhaba 1995 giriş 3750 gün sigortam var damar tıkanıklığı sonucu anjiyo oldum emekli olabilirsin diyorlar stent takıldı sitende yüzde elli rapor veriliyormuş müracaat etmelimiyim emekli olurmuyun

  Yanıtla
  • Merhaba. Bunu kimse bilemez. Kurul oranı belirler. Olursunuz diyenler kaç kere bunun için başvurdu acaba merak ediyorum:). Eğer şartları sağlıyorsanız başvuru hakkınız var.

   Yanıtla
 12. Merhaba 14.11.2008 sigorta girişim 40 yaşındayım hizmet günüm 3669 vergi indirimi %62 bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim

  Yanıtla
 13. Hocam öncelikle kolay gelsin benim %57 engelli raporum var 2925 gün ssk pirimim var ne zaman emekli olurum bugün şartlarında emekli olursam ne kadar maaş alır özel sektörde çalışıyorum ssk girişim 12.08.2010

  Yanıtla
  • Merhaba. Aynı oranda vergi indiriminiz de varsa 16 yıl ve 3900 günü tamamlamanız halinde engelli emekli olursunuz. Bugün şartlarında 3500 TL maaş alırsınız.

   Yanıtla
 14. Merhabalar 1978 dogumluyum 2004 sigorta girişim var 5600pirim var vergi indirimine baş vuracam 52engelli raporum var süresiz ne zaman emekli olabilirim ve nekadar maaşa baglanınırım calıştıgım süre hep askariden yattı

  Yanıtla
  • Merhaba. Günü tamamlamışsınız. 20 yıllık sigortalılık süresi şartını da sağlamanız gerekiyor. Onu da sağlarsanız bugün şartlarında 3500 TL bağlanıyor. Ama 2024’te ne kadar olur bekleyip görmek lazım.

   Yanıtla
 15. SGK Başlangıç: Temmuz 1996 / 4A
  Gün Sayısı: 8600 +
  Prim Tutarı: Tavan
  Engellilik Oranı: %50

  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Ne kadar aylık alabileceğinizi soruyorsanız bu konuda maalesef bir hesaplama yapamam. Onun dışında giriş tarihi ve %50 engel oranına göre emeklilik şartlarını sağladığınızı söyleyebilirim.

   Yanıtla
 16. Rapor bakanligina gonderildi cevap bekleniyor suresi ne kadar surer tsk ediyorum engel 40 suresiz anlarada bu oran duser mi

  Yanıtla
 17. Merhaba Ömer Meriç bey 2018 yılında anju oldum 1 tane sitent takıldı SANELOK. ATOR 40 VE EKOPİRİN KULLANMAKTAYIM sağlığım iyi ama emekli olacağımı söylüyorlar sizce ne yapsam uygun olaur

  Yanıtla
 18. Merhaba,19.12.2001 sigorta giriş tarihim.5544 gün sigortam var.2021 yılında 12.2022 tarihine kadar süreli %80 ile malülen emekli oldum.Malülen emeklilik’te engelli gibi vergi indirimi,sağlıkta öncelik,bedeva ego,ekpss vs.haklardan yararlanamadığım için, yeniletmeyi engelli raporu alarak yapabilir miyim?Ya da malülen raporunu, engelli raporuna çevirtme durumu oluyor mu? Kanser sıçramasından dolayı tekrar radyoterapi ve kemoterapi görmeye başladım.Süresiz rapor almak istiyorum.Malülen emekli olarak mı yenileme raporu almak mantıklı yoksa vergi indirimi’nden engelli raporu mu? Maaş hangisinde yüksek olur.

  Yanıtla
  • Merhaba. Tam teşekküllü hastaneden ayrıca engel raporu çıkarırsanız dediğiniz indirimlerden yararlanırsınız. Emekli olduğunuz kapsamla alakası yok o hakların.

   Yanıtla
 19. İyi gunler ben 1. derece engelli kadrosunda çalışmaktayım 2000 engelli indirim var benim maaşıma ne kadar etki eder.

  Yanıtla
 20. hocam sigorta girişim 01.10.1996.5220 günüm var suan 100/49 raporum var vergi indirimden faydalanirsam kaç lira emekli maaşı alabilirim sigortam büyük bir oranı asgari ücretden yatırıldı bu durumuda ne kadar maaş alabilirim beni bilgilendirseniz sevinirim ayrıca ben asgari ücretle calısan biriyim 4253 tl maas alıyorum eğer vergi indirimden faydalanirsam maaşım net kaç para olur teşekkur ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Emekli maaşınız şu an için 2500 TL civarında olur. Asgari ücretle çalışıyorsanız gelir vergisi kesilmiyor. Dolayısıyla engelli indirimi de uygulanmaz.

   Yanıtla
 21. 1998 girisliyim. 3 derece engelliyim 4700 pirimim var. Ne kadar maaş bağlanır pirimlerim. 14bin üstünde yatiyor

  Yanıtla
 22. Yüzde 52 vergi indirimi ve sürekli ağır özürlü raporum var.Ekim 2004 ilk sigorta girişim,2500 günüm var.Mayıs 2013 ye engelli memur olarak çalışmaya başladım,halen çalışıyorum .Sanırım istersem emekli olabilirim,eğer olursan en az ,en düşük emekli memur maaşı alacağım söylendi,doğrumudur acaba teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz konusunda güncel veriler yok elimde. Memur emekli maaşı hesaplama uygulamaları üzerinden hesaplama yapabilirsiniz.

   Yanıtla
   • Ömer hocam 01.06.1987 SGK kaydım var. 2470 günüm mevcut. Toplamda %50+%20+%10 şekilde raporum var. Malulen emekliliğe müracaat ettim. RED geldi. Bende doğum borçlanması yapıp 3600 e tamamlayacağım. Engelli emekli olabilirlirmiyim. Malülen %60 istiyor. Ancak hastalıklarda aldığım puanları zannederim birleştirmiyor. Baz olarak %50 yi kabul ediyor. Engelli %40 istiyor vede 3600 gün olması şartı diyor.işe giriş 1987 olduğundan müracaat edersem, engelli maaşı ne alırım. Bu arada 1999 dan beri çalışmıyorum. Ancak SGK kaydım 01.06.1987 vede 2470 gün. Sevgili hocam birde neden malülen emekli olamıyorum bunu anlamadım. Toplamda parça parça %80 rapor gözüküyor. Ama SGK dan red geliyor. Cevap verirseniz çok sevinirim. Saygılar

    Yanıtla
    • Merhaba. Neden malulen emekli olamadığınızın cevabını ben veremem. Buna sağlık kurulu karar veriyor. Engelli emekliliğe gelince. Şöyle yapmanız gerekiyor. Bir işyerinde sigortalı çalışmaya başlayarak vergi dairesine vergi indirimi için başvurmalısınız. Eğer vergi indirimi %40 ve üzerinde gelirse bu durumda dediğiniz gibi 3600 günle emekli olabilirsiniz. Tabi borçlanma ile tamamlamak şartı ile. En düşük emekli maaşı şu an 2500 TL. Sizinki üzerinde olur mu bilmiyorum. Ortalama kazanca göre hesaplama yapılmakta.

     Yanıtla
 23. Merhaba babamın 8098 günü var %99 raporu var vergi indirimi için başvuru yaptık vergi indirimi ile ne kadar maaş alır ve ne zaman aylığı bağlanır

  Yanıtla
 24. İyi günler ömer bey
  Ben de vergi indirimli emeklilik hakkında size soru sormak isteyecektim. Şuan da benim vergi indirimli yazım elime ulaşmış durumda. Ayrıca SSK(4a) 2000-2008 arasında da 3100 günüm ve 2008/10 itibari ile de 4500 günüm var yani şuan da toplamda 7600 prim var gözüküyor. Vergi indirim derecem de 3. derecedir. Bunlarla beraber benim emekli maaşım ne olacaktır? Bide bir sorum daha olacaktır. Gelecek ay ilk maaşımı da alacağım. Bende bunun için e-devletten Emeklilik kaydına baktığımda aylık/Gelir türü yaşlılık aylığı olarak gözüküyor. Bu tür ile vergi indirimli emeklilik aynı mı acaba? Bu konuda yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer primleriniz hep düşükten ödendi ise 2500 TL emekli maaşı alabilirsiniz. Engelli vergi indiriminden emeklilik yaşlılık aylığı grubuna giriyor. Emeklilik kaydında bu şekilde görünmesi doğru.

   Yanıtla
 25. Merhabalar : % 43 engelli raporum var aynı oranda vergi indirim yazısı aldım aktif olarak sgk lı şuanda çalışıyorum.
  tabloya göre 2024 yılı kasım ayında emekliliğe hak kazanıyorum.2 tane sorum var
  1- kalan 2 yıl sigorta primimi en yüksekten ödesem, emekli maaşında bir değişim olur mu ?
  2- 2024 yılından önce süreyi geriye çekebilirmiyim ( raporu aldıktan sonra bypass ameliyatı oldum,ameliyattan önce kalp kiriz geçitmistim 2 stend takılmıştı raporumu yenilesem 2 .derece engelli raporu alabilirmiyim %60 üzerine çıkabilirmiyim.) değerli fikirlerinize ihtiyacım var. Saygılarımla
  HİZMETE BAŞLAMA TARİHİNİZ 10.11.2004
  PRİM ÖDEME GÜN SAYISI4258
  YAŞINIZ 36 yıl, 0 ay, 25 gün
  SİGORTALILIK SÜRESİ 17 yıl, 4 ay, 18 gün

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1-Evet olumlu yönde bir değişim olur.
   2- 20 yıl ve 4400 günle emeklilik hakkınız var.
   Eğer askerlik yaptıysanız borçlanmanız durumunda askerlik yaptığınız süre kadar işe giriş geri çekilir. Çekilen kısım kadar daha erken emekli olabilirsiniz. Ayrıca hastalıklarınızda yani engel oranınızda bir artış olduğunu düşünüyorsanız yeniden vergi indirimine başvurun. Oran %50 ya da üzerine çıkarsa yine erken emekli olursunuz.

   Yanıtla
 26. Ömer bey merhaba 30.07.2003 ilk işe başlama tarihim toplamda 6150 gün pirimim var.100/48 oranında engelli raporum var vergi indiriminden yararlanarak emekli olmak için başvuru yaptığımda 19 yıl sgk yılım olması gerektiğini söylediler.askerlik borçlanması yaparak sigorta başlangıç tarihini öne çekebilirmiyim

  Yanıtla
  • Merhaba. Sigortalılık süresi ilk defa prim ödeme tarihi itibariyle hesaplanıyor. Eğer 19 yıl gerekli ise siz 30.07.2022 tarihinde tamamlıyorsunuz. Ancak 4 ay askerlik borçlanarak bu süreyi geriye çekebilir ve erken emekli olabilirsiniz.

   Yanıtla
 27. Merhaba ,

  2000 yılı SGK girişim , 6500 gün prim günüm, %52 raporum mevcut vergi indirimi başvurusu henüz yapmadım. Elimdeki raporla bağlı olduğum vergi dairesine müracaatım sonrasında direkt kabul oluyor mu? bir de 2022 yılı için en düşük maaş 2500 olarak mı hesaplanıyor?

  Yanıtla
   • Mrb raporlarda süreli ve süresiz şekilde verilyor diye biliyorum.süreli raporların süresi genelde ne kadar oluyor.malulen emeklilik ile engelli emekliliği arasında ne fark vardır?tşk ederim şimdiden.

    Yanıtla
    • Merhaba. Hastalığın durumuna göre süre belirleniyor. Malulen emeklilik işe giriş tarihinden sonra meydana gelen hastalıklar için talep edilebilir. Engelli emeklilikte ise işe girişten önce var olan rahatsızlıklar için aylık talebinde bulunulabilir. Daha birçok fark var. Sayfamızda da mevcut.

     Yanıtla
     • Merhaba ben ssk da sürekli işçi statüsünde çalışan biriyim0/075 sürekli raporum var emekli olsam vergi indiriminden bekar maaş bağlanır bana

  • Ömer bey merhaba,
   06.08.2003 – 30.09.2008 arası sigorta girişi olan 3. Derece engelliler için 20 yıl 4.400 gün istenirken
   01.10.2008 sonrasi sigorta girişleri için neden
   18 yıl 4.100 gün istenmektedir.
   Emeklilik süresi(sgk girisi ile emekli olunacak yil) daha geç girisliler için atacakken, azalmış görünüyor. Konu hakkında bizleri bilgilendirebilir misiniz? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

   Yanıtla
  • Merhalar yüzde 45 engelli raporum var 1900 günüm var ortalama ne 2012 girisliyim sskda kamuda 4 D li işçiyim sağlık personeliyim emekli olucagim yasi ortalama biliyorum 8 sene sonra olucam ama ne kadar maaş alırım acaba nasıl hesaplanıyor net veya brüt maaşlar toplanıp ortalamasımı alınıyor e devlette yazan mi yani sgk prim kazancımı acaba teşekkürler

   Yanıtla
   • Merhaba. 8 sene sonrasının maaşını bugünden nasıl hesaplayalım Ümit BEY. Bugünün emekli maaşını bile hesaplayabilmek imkansızken.

    Yanıtla
 28. Brüt maaş 14.750 5800 günüm var 3 ayda bır cıft maas alıyorum %42 raporum var 8 ay askerlik yaptım kısa dönem 22.09.2003 başlangıç tarihim ne zaman emekli olurum ve ortalama maas ne olur banka sandığı

  Yanıtla
  • Merhaba. Ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bir hesaplama yapamam. Eğer SSK kapsamında iseniz ve %42 vergi indirimi de varsa bu durumda 22.09.2003 girişe göre 20 yıl ve 4400 günle emekli olabilirsiniz.

   Yanıtla
 29. 01-11-1999 işe giriş tarihi.4381 gün prim.%43engelli sürekli ( kronik) raporum var.187.580,76 kazanç.
  (Gösterge:9475)-(Ortalama yıllık kazanz7,614.00)-
  (Ortalama aylık kazanç 3,882.90)-(Aylık bağlama oran1-58.00)-(Aylık bağlama oran2-39.00)(Aylık bağlama oran3-31.79)(2000 önce 60 gün)(2000-2008 arasi859 gün)(2008 sonrasi 3462 gün) 4/a

  Yanıtla
 30. Hocam öncelikle kolay gelsin ssk pirimim 2775 gün %57 engelli raporum var işe giriş tarihim 12.08.2010 ne zaman emekli olurum ne kadar emekli maaşı bağlanır maaşım 4525 tl net maaşım var teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. %57 engelli raporu ile emeklilik için 16 yıllık sigortalılık süresi ve 4320 gün şartını sağlamanız gerekiyor. Maaş bugün şartlarında yaklaşık 2500 TL olacaktır.

   Yanıtla
 31. 8 ocak 1998 işe giriş 24 yıl sigortalılık süresi 8363 prim gün sayısı yaşım 42. F34.9 hastasıyım devlet hastenesinden %70 raporum var. Engelli maaşım ne kadar olur

  Yanıtla
 32. hocam merhabalar öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. benim ilk işe girirşim 20.06.2001 4/a kapsamında pirimlerim yatırılmış olup %40 engel oranım bulunmakta.toplam gün sayım 5142.

  Yanıtla
  • 16,10,1995 işe başlama 31.12.2021 de 5600gunnum var hastaneden 100 de 62 rapor verdiler raporum 5 yıllık emeklilik olabilir miyim raporum süresi biterse emekliliğin ne olur

   Yanıtla
   • Merhaba. Bu raporla SGK’ya başvuracaksınız. Emekli olup olamayacağınıza SGK sağlık kurulu karar verir. Eğer süreli raporsa süre bitiminde kontrol raporu istenir. Hastalık devam ediyorsa aylık ödenmeye devam edilir. Devam etmiyorsa ve %40’ın altına düştüyse aylık kesilir.

    Yanıtla
   • Merhaba lar… 1997 sigorta girişi ile 4590 sigorta günüm var maaşım bürütü 9 bin TL. Yüzde 40 engelli yim… Emekli maaşım ne kadar olur…..?

    Yanıtla
    • Merhaba. Tüm çalışma hayatınız boyunca bildirilen kazançların ortalaması alınır. Son maaş brütü üzerinden hesaplama yapılmadığından şu kadar maaş alırsınız diyemem.

     Yanıtla
 33. Merhaba,
  01.11.1989 yılı SGK giriş, 5500 gün ve 980,000 tutar kazancım var, yaşım 49 %45 engelli raporum var. Engelli hakkından faydalanıp emekli olursam nekadar maaş alabilirim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Primleriniz çalışma hayatınız boyunca düşükten ya da düşüğe yakın tutarlardan ödendiyse ortalama 2022 yılı için 2500 TL civarında maaş alırsınız.

   Yanıtla
 34. Merhaba kolay gelsin benim sorum su ssk girisi 01 09 1996 5017 gun yomiye ve 350 milyar pirim var yuzde 52 engelli raporum var evraklari vergi dairene verdim sonuc bekliyorum emekli maasi kac para alirim bilgi verirseniz sevinirim saygilarimla

  Yanıtla
 35. 2000 yılının 5, ayından ıtıbaren hacettepede sözleşmelı olarak işe başladım,2011 yılında 4 a kadrosuna geçtım toplamda 21 yıl 3 ay kesıntısız calısma surem var %57 oranında engellı raporum mevcut emeklılıge hak kazanmıs olabılırmıyım acaba?

  Yanıtla
 36. Hocam ii akşamlar 12.08.2010 tarihinde ssk başladı 2745 gün ssk var 2 senelik engelli raporum var %57 ne zaman emekli olabilirim bugün şartlarında emekli olursam ne kadar maaş bağlanır

  Yanıtla
  • Merhaba. %57 oranında vergi indirimi de varsa 16 yıllık sigorta süresi ve 4320 günü tamamlamanız durumunda engelli emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. Bugün şartlarında alacağınız emekli maaşı 2500 TL.

   Yanıtla
 37. Merhabalar. Ben lisans mezunu olarak 15 temmuz 2008’de kamuda işe başladım. % 42 sürekli engelli raporum var, 2013 yılından beri vergi indiriminden yararlanıyorum . Şu an 4/2 sindeyim ve 11 yıl 11 ay hizmetim görünüyor (18 ay ücretsiz iznim var) kamuda emekli sandığından emeklilik 15 yıl diye biliyorum tabloya bakınca kafam karıştı, ben ne zaman emekli olabilirim ve emekli maaşım ne olur ? Cevaplarsanız çok sevinirim. kolay gelsin.

  Yanıtla
 38. Öncelikle iyi günler. 08.04.1984 doğumluyum ……. SSK girişli staj başlangıcın mevcut 20/02/2003 tarihli 14 günlük sigorta başlangıcım vardır. Şu an itibariyle 3405 gün SSK günüm vardır ve 2669 gün banka sandığında sigortam vardır. 6000 brüt maaşım vardır. %55 engelli raporum olup maaş ne kadar bağlanırne zaman emekli olabilirim. Şimdiden teşekkür ederim ilginize.

  Yanıtla
  • Merhaba. Staj başlangıcı sayılmıyor zaten. O giriş olarak kabul edilmez. Banka sandıklarında engelli emeklilik şartları hakkında maalesef bilgi sahibi değilim. Ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bir hesaplama da yapamıyoruz. Saygılar.

   Yanıtla
 39. Hocam öncelikle kolay gelsin benim 12.08.2010 tarihinde ssk girişim var 2 senelik %57 engelli raporum var 3052 tl maaşım var 2685gün ssk pirimim var ne zaman emekli olurum ne kadar maaş bağlanır normal emeklilik ile engelli emeklilik arasındaki fark nedir

  Yanıtla
 40. Hocam öncelikle kolay gelsin ben 12.08.2010 tarihinde ssklı olarak işe başladım %57olarak 2 senelik engelli raporum var maaşım 3052 tl brüt 3700 olmssı lazım bugün şartlarında emekli olursam ne kadar maaş bağlanır birde normal emeklilik ile engelli emeklilik arasındaki fark nedir teşekürler

  Yanıtla
 41. merhaba 02.08.2002 sigorta girişim var 19 yıl 6450 gün primim mevcut %42 engelli raporum var şu anki net maaşım 4500 tl 4 a sigortalıyım. emekli olursam ne kadar aylık alabilirim. teşekkürler

  Yanıtla
 42. Merhabalar Ömer Bey
  size sorum şu şekilde olacak engelli indirimi ile emeklilikte yaş şartı yok prim ve yıl şartı var.
  1996 giriş yılım fakat sadece o sene 90 gün prim var ve ondan sonra 2010 yılına kadar hiç prim yok.
  prim ve yılı(1996 giriş yılım,17 yıl ve 3920gün) tamamladım fakat bağlanacak emekli maaşımı yükseltmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım. Bildiğim kadarıyla sgk emeklilik hesaplarken beni 5400 gün prim ödemiş gibi kabul ediyor. Çalışmaya devam edersem primin artar mı? Yani bir sene çalıştım 5760 olur mu yoksa 3920+360=4280 mi olur. Şuan bir şirkete 2010 yılından maaşım askeri ücretin 2 katı gibi primin yatırılmakta. Bu çalıştım 11 yıl boyunca da böyle oldu her sene askerinin iki katı ücret aldım şu an emekli olsam tahmini kaç tl maaş bağlanır?

  Yanıtla
  • Merhaba. Tahmini bir emekli maaşı belirtmek zor maalesef. Engelli emeklilikte gün sayısı giriş tarihinize göre gerekli olan gün sayısına tamamlanarak aylık bağlanır. Fazla çalıştığınızda 5400-fazla çalışma olmaz.

   Yanıtla
 43. Merhaba ilk ssk primi baslangic tarihi 12.010.2009 toplam 3205 gün yuzde 60 engel oranim acaba ne zaman emekli olurum ve ne kadar maasa baglanirim.

  Yanıtla
 44. merhaba 25/03/1980 doğumluyum özel bir bankada , aynı bankanın emekli sandığına bağlı sigortalıyım. 01/08/2003 iş başlangıcım. %40 engelli raporum var. primlerim üst baremden ödenektedir. bugün emekli olduğumda ne kadar maaş alabilirim. saygılar

  Yanıtla
 45. Merhba.1983 doğumluyum.2003/ ün 24.08.ağutos askerlik tarihim.08.08.2006 resmi sigortalılık tarihim.
  2016 da trafik kazası sonucu engelli oldum./48 engelli raporum var.15 ay askerlik borçlanmamı yatırsam sigortalılık tarihini 2003 e çekermi..yıl ay ne kadar öneçeker.benim bildiğim
  Normal şartlarda benden istenen 20 yıl 4400 pirim.
  3.dereceye giriyor engel oranım.

  Yanıtla
  • Merhaba Fatih BEY. Askerlik borçlandığınız süre kadar geri çekilir. Şartlarınız 20 yıl 4400 gün. Askerlik borçlandığınızda da bu şartlar değişmiyor ama 15 ay erkene çekiyor tabi ki.

   Yanıtla
 46. Merhaba,

  İsmim Erhan. eşim 2005 yılından bu yana MS hastası ve kendisinin engelli vergi indiriminden faydalanarak emeklilik için başvuruda bulunduk. %60 engelli raporu onaylandı ve vergi dairesi 20.11.2019 tarihinde yapmış olduğumuz başvuru baz alınarak emeklilik için SGK ya başvuracağımızı yazı ile beyan etmişlerdir. Eşimin sigorta başlangıç tarihi 01.11.1998 ve ayrıca ödenmiş prim gün sayıları da SGK için 1545 gün ve Bağ-kur içinde 3297 yani toplamda 4842 gün yapmaktadır.%60 engelli raporuna göre 3.840 gün yeterli olmaktadır deniliyor. Eşimin doğum tarihi de 31.03.1978’dir. Bu durumda engelli emeklilik hakkını elde etmiş gibi görünüyor sanırım. İlgili başvurumuzu yapacağız fakat yaklaşık aylık maaşının ne kadar olabileceğini bilmek istemekteyiz. Bir de sanırım 20.11.2019 yılından bu yana hakkını elde ettiğimiz belirtildiğinden dolayı şimdiki tarihe kadar topluda bir ödeme alır mıyız?

  Konu ile ilgili uygun olduğunuzda cevap dönebilirseniz çok seviniriz.

  Şimdiden geri dönüş ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

  Saygılarımızla

  Yanıtla
  • Merhaba Erhan BEY. Primler hep asgariden ödendiyse ortalama 1600-1700 TL civarında maaş bağlanır. Emekli maaşınız vergi dairesine başvuru tarihi ile değil SGK’ya emeklilik başvurusunu takip eden aybaşından bağlanır. Yani geriye dönük ödenmez.

   Yanıtla
 47. mrb öncelikle 3 sene boyunca herkese cevap verdiğiniz için kendi şahsım adına çok teşekkür ederim ben başvurumu yaptım. son olarak açıklama kısmında evrak dosyasına kaldırıldı ibaresi var bu ne demek oluyor. Şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 48. Merhaba ilk işe başlama tarihim 07.07.2008 şuanda 2420 pirimim var engelli raporum ise yüzde 45 ne zaman emekli olurum ve tahmini maşşım ne olur sigortam 7 bin tl gibi yatıyor

  Yanıtla
   • Merhaba 1980 doğumluyum sigorta girişim 1998 5620 sigorta primim var %59 engelli raporum var vergi indirimi aldım bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım birde benim raporda gece çalışamaz ibaresi var emekli olduğum zaman bu idareden dolayı iş bulmakta zorlanirmiyim

    Yanıtla
  • Merhabalar 10.10.2000 ise giris tarihim. Ve 3111 4a 504 4b prim ödemem var. Yüzde 67 oranında da engelli raporum var. Bazı yerlerde 3600 gün gerekiyor bazılarında ise çok daha fazlası. Ben bu oran ve bu işe giriş tarihiyle kac gün prim doldurmam gerekiyor ?

   Yanıtla
   • Merhaba. Belirttiğiniz giriş tarihi ve engel rapor oranına göre 3920 günü tamamlamanız gerekir. Vergi indirimi aldınız mı ? Askerlik yaptınız mı, yaptıysanız ne zaman yaptınız ?

    Yanıtla
 49. 14.10.1977 dgmluyum 31.01.1993 ylnda sgrta giriş yaptm 7555 günüm var pirimler yüksek yattı 2020 yılında 100/40 engelli raporu aldım vergi indiriminden yararlandım sgk sayfasından baktıgımda 2897.89tl +115.92tl+emekli maaş bağlanır olarak grnyr emekli olursam nekadar maaş bağlanır yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
   • Merhabalar, yaşım 52 ,22.04.2002 bagkur girişim 2697gun ,sigorta ise 2013 giris 893 gün edevlette toplam 20 yıl 4ay olarak gözüküyor prim ödeme günü toplam 3590 Baypas oldum 2 de stent var ayağımda heyet kararı ile raporum %63 emekli olabilirmiyim yada malulen mi olurum yada olabilmem için kac gun sigorta olmasi gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

    Yanıtla
    • Merhaba. Malulen emeklilik için gereken prim ve gün sayısı şartını sağlıyorsunuz. Geri kalana heyet karar verir. Başvurma hakkınız var.

     Yanıtla
 50. Merhaba öncelikle kolay gelsin ben 03.03.1997 sgk baslangicliyim bundan 2 ay önce şeker tansiyon ve göz den olmak üzere %43 süresiz heyet raporu aldım. Bunu isyerine verdim vergi muafiyeti aldım. Engelli kimlik kartı da aldım pirim günün 8865 bu durum da istediğim zaman emekli olabiliyorum mi ve 5 yıl sonra olmak istersem süresiz rapor teklar almam gerekiyor mu.

  Yanıtla
Yorum yapın