Gardiyan Maaşları 2024 & Ne İş Yapar, İş İmkanları

Gardiyan maaşları başlıklı bu yazımızda sizlerle gardiyan diğer adı ile infaz koruma memuru maaşları hakkında ayrıntılı bir rehber sunacağız. Yapılan son zamlarda ikm maaşları da artış göstermiştir. Yazımızın devamında ceza infaz memur maaşı ne kadar konusunda güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

İnfaz koruma memuru ( gardiyan) ne iş yapar?

İnfaz koruma memuru başlıca görevleri şunlardır;

 • Hükümlü/tutuklular ile ilgili kayıtları düzenlemek, tutmak,
 • Cezaevine yatışı yapılan tutuklu/hükümlülerin üzerini aramak, eşyalarını alarak kayıt altına almak  ve güvenli bir şekilde saklanmasını sağlamak,
 • Tutuklu/hükümlerin koğuşlarına gidiş gelişlerinde eşlik etmek, güvenliklerini sağlamak,
 • Düzenli olarak koğuşların kontrolü yapmak,
 • Koğuşlarda günde en az 3 defa sayım yapmak,
 • Temizlik maddesi, gıda gibi temel ihtiyaç maddelerinin teminini sağlamak,
 • Tutuklular arasında bir problem yaşanması durumunda bunların en kısa sürede giderilmesini sağlamak gerekirse yaşanan olayı tutanak ile kayıt altına almak,
 • Koğuşlara girmesi yasaklı olan araç/gereç ve diğer maddelerin alınmaması konusunda arama yapmak, gerekli önlemleri almak,
 • Revire gidecek tutukluların güvenli gidiş gelişi konusunda eşlik etmek,
 • Tutuklu/hükümlülerin meslek edinmeleri konusunda yardımcı olmak,
 • Genel düzeni sağlamak,
 • Amir tarafından verilen diğer işleri yapmak.

İnfaz koruma memuru gardiyan farkı

İnfaz koruma memuru gardiyan farkı merak edilen konulardan birisidir. Gardiyan ve infaz koruma memuru aynı kişilerdir ve bir fark yoktur. Eskiden gardiyan denilmekte iken son düzenlemeler ile hem kanunda hem de işleyişte infaz koruma memuru olarak adlandırılmaktadırlar.

Gardiyan maaşı ne kadar?

İnfaz koruma memuru maaşı mezuniyete, kademe ve dereceye göre farklılık göstermektedir. 8’inci derece 1’inci kademedekiler için 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren gardiyanlık maaşları ortalama 32.000-33.000 TL civarında değişmektedir. 2024 yılı için yeni başlayan gardiyan maaşları bu civardadır. Aşağıdaki tabloda gardiyanların maaşı ne kadar konusunda bilgiler ayrı başlıklar halinde verilmiştir. 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren aşağıdaki gibidir;

Lise mezunu gardiyan maaşı₺32.000,00
Üniversite mezunu gardiyan maaşı₺33.000-34.000
Sözleşmeli infaz koruma memuru maaşı₺32.000-33.000

Baş gardiyan maaşı

Gardiyanlar ne kadar maaş alıyor konusunda sık sorulan konuların başında baş gardiyan maaşları da gelmektedir. Baş gardiyan olarak görev alan infaz memuru maaşı normal gardiyanların maaşlarına göre bir tık fazla olmaktadır. 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren ortalama baş gardiyan infaz koruma maaşları 35.000-36.000 TL aralığında değişmektedir.

Cezaevi müdürü maaşı

Cezaevi müdürü maaşı ceza infaz memuru maaşına göre tabi ki fazladır. Müdür maaşları güncel olarak 40.000-42.000 TL aralığındadır. Eğer evli ise, çocuk varsa ve eş çalışmıyorsa ortalama maaş 44.000-46.000 TL civarına kadar çıkabilmektedir.

Ceza infaz ve güvenlik hizmetleri maaşları

Ceza infaz ve güvenlik hizmetleri 2 yıllık bir ön lisans bölümüdür . Cezaevlerine bu bölümü bitirenler arasında gardiyan diğer adı ile infaz koruma memuru ataması yapılmaktadır. Bu bölüm mezunlarının güncel maaşları yukarıda ceza infaz koruma memuru maaşları başlığı altında belirtmiş olduğumuz maaş tutarı kadar olacaktır.

Bekar gardiyan maaşı

Bekar gardiyan maaşı 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren ortalama en düşük 32.000-33.000 TL aralığında olacaktır.

Önlisans gardiyan maaşları

Önlisans ile lisans mezunları arasında maaş olarak çok fark oluşmamaktadır. Önlisans mezunu infaz koruma memurunun 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren ortalama maaşı 32.000-33.000 TL aralığında olacaktır.

Kadın gardiyan maaşı

Kadın gardiyan maaşı erkek gardiyanlara göre farklı değildir. Ortalama olarak 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren kadın gardiyanların maaşı 32.000-33.000 TL aralığında olacaktır.

Emekli gardiyan maaşı ne kadar?

Emekli gardiyan maaşı son zamlarla birlikte artmıştır. 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren emekli sandığı ortalama en düşük emekli maaşları 18.000-20.000 TL civarına yükselmiştir. Daha emekli olmadıysanız ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızdan emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşı hakkında hesaplama yapabilirsiniz.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Gardiyan olmak nasıl bir meslek?

Gardiyanlık zor ve yıpratıcı bir meslektir. Cezaevleri ve infaz kurumlarında görev alındığından stresli bir iş olarak tanımlanabilir.

Gardiyan hangi meslek?

Gardiyanlığın diğer adı infaz koruma memurluğudur. Ceza ve tutukevlerinde tutuklu ve hükümlülerden sorumlu kişiler olarak tanımlanabilir.

Gardiyan tayin olur mu?

Çakılı kadro değildir. Kadrolular eşlerinin oldukları yerlere tayin isteyebilmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Gardiyan Maaşları 2024 & Ne İş Yapar, İş İmkanları” üzerine 2 yorum
 1. Hocam merhabalar. Ben otelde bir şirket üzerinden ekstra olarak çalışıyorum. Çalıştığım zaman zarfı içerisinde hiç sigortam yatırılmamış. Ne yapmam lazım, yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
Yorum yapın