Yazılım Mühendisliği Maaşları 2024 & Ne İş Yapar, İş İmkanları

Yazılım mühendisliği maaşları son dönemlerin en çok araştırılan meslek maaşları arasında yer almaktadır. Çünkü bu meslek hem günümüzde hem de gelecekte en önemli meslek gurupları arasında değerlendirilmektedir. Bu nedenle özellikle bölüm tercihi yapacaklar yazılım mühendisleri ne kadar kazanıyor ve yazılım mühendisi ne yapar sorularının cevabını araştırıyor. Eğer siz de yazılımcılar ne kadar kazanıyor sorusunun cevabını arıyorsanız bu yazımız sizin için güncel ve en iyi rehber olacaktır.

Yazılım mühendisliği ne iş yapar?

Yazılım mühendisliği ne iş yapar sorusunun cevabı maddeler halinde şu şekildedir;

 • Çalıştıkları işyerleri için program ve yazılım oluşturmak,
 • Müşterinin isteğine göre ve ihtiyacını karşılayacak şekilde programlar oluşturmak,
 • Firmaların yazılım kalite denetimi ve kontrol işlemlerini yürütmek,
 • Firmaların yazılım alanında karşılaştıkları sorunları gidermek,
 • Firmada yazılım ekibi varsa bunlara yöneticilik yapmak,
 • Yazılım projeleri hazırlamak, onaylamak,
 • Yazılımdan kaynaklı olabilecek güvenlik açıklarını kontrol etmek, önlem almak.

Yazılım mühendisliği devlette ne iş yapar sorusunun cevabı da yukarıdakiler ile aynıdır. Kamuda genellikle program geliştirme, programların açıklarının giderilmesi konusunda genel önlemler alma ve yazılım geliştirme alanında çalışırlar.

Yazılım mühendisliği nerede çalışır?

Yazılım mühendisliği nerede çalışır? Yazılım mühendisleri,

 • Özel sektörde,
 • Kamuda,
 • Bireysel olarak kendi işletmesini açarak,
 • Yurtdışında çalışabilirler.
 • Kısaca yazılım ihtiyacı olan tüm özel sektör ve kamu işyerlerinde, bankalarda, finans kuruluşlarında, kripto kuruluşlarında çalışabilirler.

Yazılım mühendisliği iş imkanları

Yazılım mühendisliği iş imkanları oldukça geniştir ve geleceğin meslekleri arasındadır. Yurtdışı yazılım mühendisliği konusunda tercih edilebilecek çalışma alanlarından birisidir. Yurtdışında özellikle Avrupa ülkelerinde her geçen gün kalifiye eleman ihtiyacı artmaktadır. Kendisini geliştiren ve en az 1 yabancı dili olan mühendisler Türkiye’de ve ya dünyanın herhangi bir yerinde rahatlıkla iş bulabilirler.

Yazılım mühendisliği yurtdışı iş imkanları

Yazılım mühendisliği yurtdışı iş imkanları oldukça fazladır. Yazılım mühendisliği aylık maaşı yurtdışında Türkiye’ye göre oldukça yüksek olduğundan özellikle Türkiye’den Avrupa ülkelerine çalışmaya giden ve sayısı hiç de azımsanmayacak mühendis vardır. Özellikle Almanya Türkiye’den kalifiye mühendis ve diğer personel alımına yoğunluk vermiştir. Tabi dil öncelikli şarttır. Hangi ülkede çalışmak istiyorsanız o ülkenin diline hakim olmanız gerekmektedir.

Yazılımcı maaşları 2024

Yazılım mühendisliği maaşı çalışılan işletmenin Kamu ya da özel sektöre ait olması, çalışılan ülke, tecrübe ve donanım gibi birçok kritere göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle yazılım mühendisliği ne kadar maaş alır sorusunun cevabını Kamu ve özel sektör için aşağıda ayrı başlıklar halinde paylaştık.

Yazılımcı maaşları tablosu güncel olarak aşağıda verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında ayrı başlıklar halinde ayrıntılı verilecektir.

Devlette yazılım mühendisi maaşları44.000-46.000
Özel sektörde yazılım mühendisi maaşları35.000-40.000

Kamuda yazılım uzmanı maaşları

Bilgisayar yazılım mühendisliği maaş tutarları Kanun esas alınarak hesaplanır, kademe ve derece tablosu esas alınarak farklılık gösterir. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle devlette mühendis maaşları bekar ve çocuksuz bir çalışan için net 43.400 TL civarındadır. Ödenen bu bilgisayar yazılım mühendisliği maaşları kadrolu çalışan mühendis için geçerlidir. Geçici sözleşme ile belirli süre ile istihdam edilen mühendislere yüksek miktarda yazılım mühendisliği ücretleri ödenmektedir. Bu şekilde istihdam edilenlere 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren ortalama bilgisayar yazılım maaşları 44.000-46.000 TL civarında ödenmektedir.

Yazılım mühendisliği maaşları özel sektör

Türkiye yazılımcı maaşları özel sektörde ne yazık ki çok iç açıcı değildir. Özel sektörde yazılımcı ne kadar maaş alır sorusuna tek ve net bir cevap verebilmek mümkün bulunmamaktadır. Ödenecek maaş tecrübe, çalışılacak işyeri ve birçok faktöre göre değişkenlik arz edebilmektedir. 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren özel sektör yazılımcı maaşları ortalama 35.000-40.000 TL aralığında değişmektedir. Tabi yazılım mühendisliği kaç para alır sorusunun cevabı çeşitli faktörlere göre değiştiğinden aylık olarak özel sektörde 50-60 bin lira kazanan mühendisler de vardır.

Yurt dışında yazılım mühendisliği maaşları

Yurtdışı mühendis maaşları çalışılan ülke ve çalışılan işletmeye göre farklılık göstermektedir. Yazılım mühendisi yurtdışı maaşları 2024 yılı için ülkelerin ortalaması alındığında 3000-4000 dolar aylık olarak ödenmektedir. Ülkelere göre yazılım mühendisi maaşları yurtdışında ne kadar sorusunun cevabı aşağıda ayrı başlıklar halinde verilmiştir.

Almanya yazılım mühendisliği maaşları

Almanya yazılımcı maaşları çoğu Avrupa ülkesinde ödenen maaşlara göre ortalamanın üzerindedir. Almanya’da yazılımcı maaşları tabi ki firmadan firmaya farklılık göstermektedir. Almanya’da yazılımcı olmak isteyenler ve maaşları araştıranlar için ortalama aylık maaşların 3500-5000 euro arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Daha yüksek maaşlar da ödenebilmektedir.

Kanada yazılım mühendisliği maaşları

Yurtdışında yazılım mühendisliği maaşları konusunda en çok araştırılan ülkelerden birisi de Kanada’dır. Kanada’da bir mühendisin ortalama maaşı aylık olarak 6000-7000 dolar civarındadır.

İngiltere yazılım mühendisliği maaşları

İngiltere yazılımcı maaşları birçok ülkeye göre oldukça yüksektir. Ortalama mühendis maaşları aylık olarak 3000-4000 pound arasında ödenmektedir.

Abd yazılımcı maaşları

Yazılım mühendisliği yurtdışı maaşları arasında en yüksek maaşlar ABD’de ödeniyor diyebiliriz. Amerika’da yazılım mühendisliği maaşları ortalama 90.000 dolar ile 150.000 dolar arasında değişmektedir. 

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

İyi bir yazılımcı ne kadar kazanır?

İyi bir yazılımcının güncel olarak 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren Türkiye’de aylık ortalama geliri 35 bin TL ile 40 bin TL arasında değişebilmektedir.

Yazılım mühendisliği iş imkanı var mı?

Teknolojinin gelişmesi, yazılıma olan ihtiyacın her geçen gün artması tabi ki iş imkanının da artmasını sağlamaktadır. Hem günümüzde hem de gelecekte iş imkanı geniş bölümlerden birisi olmaya devam edecektir.

Yazılım mühendisliği geleceğin mesleği mi?

Geleceğin yazılım üzerine inşa edildiğini düşünürsek evet geleceğin mesleği diyebiliriz. Uzmanlar da yazılım mühendisliğini geleceğin meslekleri arasında görmektedir.

Yazılımcılar iş bulabiliyor mu?

İyi bir yazılımcının iş bulamaması mümkün değildir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yazılımcılara olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın