Endüstri Mühendisliği Maaşları 2024 & Ne İş Yapar, İş İmkanları

Endüstri mühendisliği maaşları konusunda araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazım endüstri mühendisi ne kadar maaş alır konusunda güncel bir rehber olacaktır. Yazının devamında endüstri mühendisliği nedir iş olanakları konusunda tüm detayları bulabilirsiniz.

Endüstri mühendisliği ne iş yapar?

Endüstri mühendisi ne iş yapar sorusunun cevabı ile konuya başlayalım. Endüstri mühendislerinin yaptığı işler ve sorumlulukları aşağıda listelenmiştir;

  • Üretim süreçlerini yönetmek,
  • Üretim sürecinde gereken personel ve üretim standartlarını belirlemek, bunlar için istatistiksel yöntemleri uygulamak,
  • Ürün maliyetini düşürtmek ve maliyeti düşürürken kalitenin korunması ya da yükseltilmesine yönelik çalışmalar yapmak,
  • Üretim faaliyetleri ile ilgili mühendislik faaliyetlerini gözden geçirmek, şartnameleri kontrol etmek ve gerekli düzenlemeleri yapmak,
  • Hasarlı ya da kusurlu ürünleri belirlemek, kalite kontrolü yapmak, kusurlu ve hasarlı ürünlerle ilgili çalışma yaparak bunların en aza indirilmesi ile ilgili çalışmalar yapmak,
  • Ürünlerin kalite ve güvenilirliğini arttırmak için istatistiki verilerden yararlanmak,
  • Personel ve tesis maliyetlerinin en aza indirilebilmesi için gerekli çalışmaları yapmak,
  • Yardımcı programlar, araç ve gereçlerin doğru kullanımı hakkında bilgilendirmeler yapmak, şartnameler hazırlamak,
  • Üretimin verimli olması ve hızlı üretim faaliyetleri için önlemler almak.

Endüstri mühendisliği devlette ne iş yapar?

Endüstri mühendisliği devlette ne iş yapar sorusu bu meslek gurubu ile ilgili çok sorulan sorulardan birisidir. Endüstri Mühendislerinin Kamuda iş alanı geniştir. Birçok Kamu kurumunda iş imkanı sunulmaktadır. Kamuda özellikle üretim faaliyetinde bulunulan kısımlarda görev verilmektedir. Yukarıda listedekilere benzer işler yapılmaktadır.

Endüstri mühendisliği iş imkanları

Endüstri mühendisliği iş olanakları devlette oldukça azdır. Alım sayısı azdır ve atanabilmek için de KPSS’den bir hayli yüksek puan yapmanız gerekiyor. Özel sektörde de iş imkanının fazla olduğunu söyleyemeyiz. Özelde hem iş imkanı az hem de aşağıda endüstri mühendisliği ne kadar kazanır kısmında cevabını ayrıntılı olarak vereceğimiz gibi düşük maaşlar ödenmektedir.

Endüstri mühendisi maaşları 2024

Endüstri mühendisi maaşları devlette ve özelde farklıdır. Devlette maaşlar kanun esas alınarak hesaplanır ve ödenirken özelde sistem tamamen tecrübe ve firma politikalarına göre değerlendirilmektedir. Özel sektör, devlet ve yurtdışı maaşları yaklaşık olarak aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında ayrı başlıklarda maaşlar hakkında ayrıntılı bilgi de verilecektir. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle net maaşlar ortalama olarak aşağıdaki gibi olacaktır;

 Ortalama
Endüstri mühendisliği devlet maaşı44.000-46.000 TL
Endüstri Mühendisliği Maaşları özel sektör25.000-30.000 TL
Endüstri mühendisliği yurtdışı maaşları3000-4000 euro
Yeni mezun endüstri mühendisi maaşı18.000-20.000 TL

Endüstri mühendisliği devlet maaşı

Endüstri mühendisliği devlet maaşı 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle yapılan son zamlarla bekar ve çocuksuz mühendis için net 43.500,00 TL civarındadır. Bu maaş ilk defa atanan mühendise ödenen maaştır. Kademe ve derecesi yüksek olan ya da evli/çocuklu mühendisler için ortalama net maaşlar 44.000-46.000 TL civarına kadar çıkabilmektedir.

Endüstri mühendisi maaşları özel sektör

Endüstri mühendisi maaşları özel sektör için açıkçası çok iç açıcı değildir. Özel sektörde iş imkanı da eskisi kadar yoktur. Yeni mezunlara ödenen maaşlar 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle ortalama 18.000-20.000 TL iken eski ve tecrübelilere ödenen ortalama maaşlar 25.000-30.000 TL civarına çıkabilmektedir.

Endüstri mühendisliği yurtdışı maaşları

Endüstri mühendisliği yurtdışı maaşları Türkiye’ye kıyasla oldukça yüksektir. Avrupa’da ortalama maaşlar 2000-3000 euro aralığındadır. Amerika’da endüstri mühendisi maaşları aylık 5000 dolar civarında iken yıllık ortalaması ise 60000-70000 dolar aralığındadır.

Yeni mezun endüstri mühendisi maaşı

Yeni mezun endüstri mühendisi maaşı özel sektörde pek iç açıcı değildir. Asgari ücret ödeyen firmalar bile gördüm. Ortalaması ise 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle 18.000-20.000 TL aralığındadır. Devlette ise yeni mezun ve ilk defa atananlara ödenen maaş 43.500 TL net civarındadır.

Bankada endüstri mühendisi maaşları

Bankada endüstri mühendisi maaşları özel sektör maaşları ile aşağı yukarı aynıdır. Ödenen maaşlar bankadan bankaya farklılık göstermektedir. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle Ortalama banka mühendis maaşları 25.000-27.000 TL aralığında değişmektedir.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Endüstri mühendisliğinin geleceği var mı?

Günümüzde özellikle özel sektörde endüstri mühendisi ihtiyacı vardır. Bu gelecekte de insanlık ve üretim var olduğu sürece devam edecektir. Türkiye’de ve Avrupa’da iş imkanı geniş olan bir alandır.

Endüstri mühendisi devlette ne iş yapar?

Kamuda özellikle teknoloji ve üretimi geliştirme, arge çalışmalarının fazla olduğu Kalkınma Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gibi Bakanlıklarda görev almaktadırlar.

Endüstri mühendisliği nasıl bir iş?

Diğer mühendislik alanlarına göre kısmen daha kolay bir alan diyebiliriz. Bölüm olarak da diğer bölümlere göre zorluk derecesi daha düşük bir bölümdür.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın