Kimya Mühendisliği Maaşları 2024 Ne iş Yapar, İş Olanakları

Kimya mühendisliği maaşları özellikle bölümü yeni tercih edecekler, hali hazırda okuyanlar ya da mezun olanların sık araştırdığı konuların başında gelmekte. Kimya mühendisliği diğer mühendislik alanlarına göre iş alanı oldukça geniş olan bölümlerden birisidir. Özellikle son dönemlerde kimyasal ürünlere olan ihtiyacın artması ile birlikte kimya mühendisine olan talep de artmaktadır. Gelecekte de bu mesleğe olan talep günümüzdeki gibi fazla olacaktır. Bu yazımızda kimya mühendisliği iş olanakları ve maaşları, özelde ve devlette kimya biyoloji mühendisliği maaşları konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Kimya mühendisleri ne iş yapar?

Kimya mühendislerinin başlıca görevleri aşağıda belirtilmiştir. Böylece güncel maaşlara geçmeden önce kimya mühendisi ne iş yapar sorusunun cevabını vermiş olacağız. 

  • Organik olan ya da inorganik maddeler üzerinde çalışmalar yürütmek,
  • Kimyasal ürünlerin az maliyetle ve daha kaliteli üretilmesi için işletmeler adına projeler hazırlamak, yapılacak çalışmalar için işletmede kullanılacak araç ve gereçleri belirlemek, özellikle üretim boyutunda işletmelerin minimum maliyetlerle ve etkin çalışması konusunda önerilerde bulunmak,
  • Tüketim maddelerinin ve özellikle Kurumsal fabrikalarda kalite kontrolünü yapmak, kalite standartlarına uygun üretilmesi için gerekli denetimi sağlamak ve tavsiyelerde bulunmak.

Kimya mühendisliğinin iş olanakları

Ülkemizde üniversiteden mezun olan sayısı her geçen gün artmakta ve buna bağlı olarak işsiz üniversiteli sayısı da yükselmektedir. Mezun sayısı elbette ki çok ancak nitelikli mezun sayısı az. Kimya mühendisliği hem günümüzde hem de gelecekte iş olanı geniş alanlardan birisi olmaya devam edecek. Ancak rekabet edebilmek adına sadece mezuniyetle yetmemek, örneğin en az 1 dil öğrenmek, bilgisayarı iyi derecede kullanabilmek, iletişim ve satış pazarlama yeteneğini yükseltmek adaylar içerisinde tercih edilme ihtimalinizi yüksek kılacaktır. Her ne kadar kamuda bu bölüm mezunları çok istihdam edilmiyor olsa da özel sektörde gelecekte de önemli alanlar arasında yer almaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Kimya mühendisi maaşları ne kadar 2024?

Kimya müh maaş tutarları özelde tecrübe ve işveren ile çalışan arasında yapılacak olan sözleşmeye göre farklılık göstermekte. Bu yüzden özelde kimya mühendisliği ne kadar maaş alır sorusunun tek bir cevabını vermek imkansız olacaktır. Kamuda kimya mühendisleri maaşları ise 657 sayılı Kanun gereği belirlenir ve her yıl Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme ile varsa enflasyona göre arttırılır. Bu yüzden kimya mühendis maaşları özel sektör ve devlet için aşağıda ayrı başlıklar halinde verilecektir. 01 Temmuz 2024 tarihinden itibaren ortalama maaşlar aşağıdaki gibi olacaktır;

Devlette kimya mühendisi maaşları44.000-46.000 TL
Özelde kimya mühendisi maaşları 25.000-27.000 TL

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Özelde kimya mühendisi maaşı 2024

Özel sektörde kimya mühendisi kaç para alır? Bu sorunun cevabı herkes için aynı değildir. Tecrübe, işyeri imkanları ve politikaları ödenecek maaş konusunda en önemli kriterlerdendir. Özel sektörde ilk defa işe başlayan ve deneyimsiz mühendisin alabileceği ortalama maaş 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren 25.000-27.000 TL arasındadır. Tecrübeli ve 5 yıldan fazla bu alanda çalışmış olanların alacakları maaş ise 30.000-35.000 TL arasında değişmektedir. Bunlar ödenen minimum ve ortalama maaşlardır.

Devlette kimya mühendisliği maaşı 2024

Kimya mühendisliği devlet maaşları ise 657 sayılı devlet memurları kanunu esas alınarak hesaplanır. Mühendisler teknik hizmetler sınıfında yer aldığından diğer kadrodaki memurlara göre daha yüksek maaş alırlar. Ayrıca her yıl Ocak ve Temmuz dönemlerinde maaşlarına zam alırlar. Bu bilgiler ve güncel zam oranları esas alınarak devlette kimya mühendisi maaşları 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle ilk defa atananlarda 43.400 TL civarında olmaktadır. Medeni durum ve çocuk sayısına göre maaş 45.000-47.000 TL civarına ulaşmaktadır.

Kimya mühendisliği yurtdışı maaşları

Yurtdışında çalışmak isteyenler yurtdışında kimya mühendisi ne kadar maaş alır sorusunu son zamanlarda sık sık sormaya başladı. İşin aslı yurtdışında kimya mühendisliği iş imkanları Türkiye’ye nazaran daha fazladır. Ancak öncelikle dil şartı ve denklik şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Yurtdışında kimya mühendisleri ne kadar maaş alır sorusunun cevabı çalışılan ülkeye göre farklılık göstermektedir. Avrupa’da ortalama maaşlar 2000-3000 euro arasındadır. Amerika’da ise bir mühendisin ortalama yıllık geliri 60.000-90.000 dolar aralığında değişebilmektedir. 

Emekli kimya mühendisi maaşı

Kimya mühendisliği çalışma alanları ve maaşları bölümünde üzerinde durduğumuz gibi tecrübe özellikle özel sektörde en önemli tercih sebepleri arasındadır. Bu nedenle emekli mühendisler de tecrübesi nedeni ile özel sektörde tercih edilebilmektedirler. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden Kimya mühendisliği ortalama maaşları 2024 yılı için 15.000-17.000 TL arasında değişebilmektedir. Ne kadar emekli maaşı alırım sayfasından emekli olduğunuzda alabileceğiniz ortalama emekli maaşını hesaplayabilirsiniz.

Yüksek kimya mühendisi maaşları

Yüksek mühendisler normal mühendise göre ortalama %20-30 aralığında daha yüksek maaş alırlar. Bir tutar belirtmek zordur ancak ortalama aylık gelir belirtmek gerekirse 25.000-30.000 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz. 

Amerika Kimya Mühendisliği maaşları

Amerika Kimya Mühendisliği maaşları ortalama yıllık 65000-80000 dolar aralığındadır. Bu hesaba göre aylık Kimyager maaş da 5500-6500 dolar aralığındadır diyebiliriz.

Kimya mühendisi işsiz kalır mı?

Her alanda olduğu gibi bu alanda da iş garantisi yoktur. Bu garantiyi ne özel sektör ne de devlet size sağlayabilir. Bu nedenle kendinizi geliştirmeniz, okul süresi boyunca gönüllü çalışmanız ve tecrübe edinmeniz işe alımlarda size öncelik verilmesini sağlayabilir.

Kimya mühendisliği iş imkanı var mı?

Özellikle özel sektörde çalışma imkanı oldukça geniştir. Son zamanlarda Türkiye’den yurtdışına çalışmaya giden birçok mühendis de vardır. İş imkanı ve olanakları geniştir ama iş bulabilir miyim sorusuna net bir cevap vermek zordur.

Kimya mühendisi olmak için kaç yıl okunur?

Kimya mühendisliği 4 yıllık eğitim veren bir lisans bölümüdür.

Kimya mühendisi kendi işini kurabilir mi?

Evet kurabilir. Fabrika, üretim tesisi, imalathane kurabilir ve işletebilir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Kimya Mühendisliği Maaşları 2024 Ne iş Yapar, İş Olanakları” üzerine bir yorum
Yorum yapın