Kimya Mühendisliği Maaşları Ne Kadar 2022

1

Kimya mühendisliği maaşları özellikle bölümü yeni tercih edecekler, hali hazırda okuyanlar ya da mezun olanların sık araştırdığı konuların başında gelmekte. Kimya mühendisliği diğer mühendislik alanlarına göre iş alanı oldukça geniş olan bölümlerden birisidir. Özellikle son dönemlerde kimyasal ürünlere olan ihtiyacın artması ile birlikte kimya mühendisine olan talep de artmaktadır. Gelecekte de bu mesleğe olan talep günümüzdeki gibi fazla olacaktır.

Bu yazımızda kimya mühendisliği iş olanakları ve maaşları, özelde ve devlette kimya biyoloji mühendisliği maaşları konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Kimya mühendisleri ne iş yapar ?

Kimya mühendislerinin başlıca görevleri şunlardır;

  • Organik olan ya da inorganik maddeler üzerinde çalışmalar yürütmek,
  • Kimyasal ürünlerin az maliyetle ve daha kaliteli üretilmesi için işletmeler adına projeler hazırlamak, yapılacak çalışmalar için işletmede kullanılacak araç ve gereçleri belirlemek, özellikle üretim boyutunda işletmelerin minimum maliyetlerle ve etkin çalışması konusunda önerilerde bulunmak,
  • Tüketim maddelerinin ve özellikle Kurumsal fabrikalarda kalite kontrolünü yapmak, kalite standartlarına uygun üretilmesi için gerekli denetimi sağlamak ve tavsiyelerde bulunmak.

Kimya mühendisliğinin iş olanakları

Ülkemizde üniversiteden mezun olan sayısı her geçen gün artmakta ve buna bağlı olarak işsiz üniversiteli sayısı da yükselmektedir. Mezun sayısı elbette ki çok ancak nitelikli mezun sayısı az. Kimya mühendisliği hem günümüzde hem de gelecekte iş olanı geniş alanlardan birisi olmaya devam edecek. Ancak rekabet edebilmek adına sadece mezuniyetle yetmemek, örneğin en az 1 dil öğrenmek, bilgisayarı iyi derecede kullanabilmek, iletişim ve satış pazarlama yeteneğini yükseltmek adaylar içerisinde tercih edilme ihtimalinizi yüksek kılacaktır. Her ne kadar kamuda bu bölüm mezunları çok istihdam edilmiyor olsa da özel sektörde gelecekte de önemli alanlar arasında yer almaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Kimya mühendisi maaşları ne kadar 2022 ?

Kimya müh maaş tutarları özelde tecrübe ve işveren ile çalışan arasında yapılacak olan sözleşmeye göre farklılık göstermekte. Bu yüzden özelde kimya mühendisliği ne kadar maaş alır sorusunun tek bir cevabını vermek imkansız olacaktır. Kamuda kimya mühendisleri maaşları ise 657 sayılı Kanun gereği belirlenir ve her yıl Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme ile varsa enflasyona göre arttırılır. Bu yüzden kimya mühendis maaşları özel sektör ve devlet için aşağıda ayrı başlıklar halinde verilecektir.

Özelde kimya mühendisi maaşı 2022

Özel sektörde kimya mühendisi kaç para alır ? Bu sorunun cevabı herkes için aynı değildir. Tecrübe, işyeri imkanları ve politikaları ödenecek maaş konusunda en önemli kriterlerdendir. Özel sektörde ilk defa işe başlayan ve deneyimsiz mühendisin alabileceği ortalama emekli maaşı 2022 yılı için 4500-5000 TL arasındadır. Tecrübeli ve 5 yıldan fazla bu alanda çalışmış olanların alacakları maaş ise 4500-5000 TL arasında değişmektedir. Bunlar ödenen minimum ve ortalama maaşlardır.

Devlette kimya mühendisliği maaşı 2022

Kimya mühendisliği devlet maaşları ise 657 sayılı devlet memurları kanunu esas alınarak hesaplanır. Mühendisler teknik hizmetler sınıfında yer aldığından diğer kadrodaki memurlara göre daha yüksek maaş alırlar. Ayrıca her yıl Ocak ve Temmuz dönemlerinde maaşlarına zam alırlar. Bu bilgiler ve güncel zam oranları esas alınarak devlette kimya mühendisi maaşları 2022 yılı için ilk defa atananlarda 8831,00 TL civarında olmaktadır. Medeni durum ve çocuk sayısına göre maaş 9250 TL civarına ulaşmaktadır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

1 Yorum var
  1. kamil

    Yazıklar olsun özel sektöre…